Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kā tikt pie savas mājaslapas

   

yo

 

Mūsdienās mājaslapas ir kļuvušas ļoti populāras. Tās tagad ir gandrīz visiem veikaliem, fotosaloniem, frizētavām, skolām, aptiekām utt. Katram sevi cienošam uzņēmējam ir mājaslapa, kurā viņš prezentē uzņēmumu vai pats sevi. Ja lapu veido speciālists vai firma, būs jāšķiras vismaz no kādiem 40 latiem, ja lapa ir ļoti primitīva, taču to var veidot arī katrs pats, un tad jāziedo tikai brīvais laiks.

 

Microsoft Word 2000

Ja esat nolēmuši mājaslapu veidot paši, ir jāizvēlas programmatūra, ar kuras palīdzību radīt savu gara darbu. Programmatūras ir visdažādākās, sākot no vienkāršām, ar kuru palīdzību varēsit veidot ģimenes fotoalbumu, un beidzot ar sarežģītām, ar kurām var gandrīz visu. Programmatūras atšķiras arī cenu ziņā. Tāpēc labāk izvēlēties tādu, kura nemaksā dārgi un ir ērta darbam, jo kāpēc gan izdot lielu naudu, lai izveidotu vienu mājaslapu.

Viena no vispieejamākajām programmatūrām ir mums visiem labi pazīstamais Microsoft Word. Iespēju veidot mājaslapas pieļauj Microsoft Word 2000 un jaunākas versijas. Lai varētu sākt darbu, vispirms ir jāatver darbarīku rinda, kura satur nepieciešamus elementus mājaslapu veidošanai. Lai to izdarītu, ir jāizpilda šādas darbības: View ą Toolbars ą Web Tools. Šeit jūs iegūstat papildu darbarīkus mājaslapu veidošanai, piemēram, teksta laukus, izvēlnes, skaņu ievietošanu, skrejošu tekstu u. c. Šos elementus parasti izmanto sarežģītākās mājaslapās, lai iegūtu atgriezenisko saiti ar tās apmeklētājiem. Viena no svarīgākajām šajā rindā ir poga ar trīsstūri un zīmuli. Kad tā ir nospiesta, lapaspuse ir darba režīmā, bet, kad poga nav nospiesta, tā ir skata režīmā. Ja vēlaties veidot mājaslapu ar Microsoft Word palīdzību, tad jārēķinās ar to, ka tā vairāk ir paredzēta tekstu rediģēšanai, nevis grafisku efektu veidošanai. Ja jūsu lapā ir paredzēts daudz teksta, tad šīs programmatūras izvēle varētu attaisnot sevi, jo tajā ir ērti apstrādāt tekstu.

Vienkāršu mājaslapu failu paplašinājums ir HTML vai HTM. Tāpēc, strādājot ar Microsoft Word, izveidotā lapa ir jāsaglabā kā mājaslapa: File ą Save ą Save as type: Web Page.

 

Microsoft FrontPage 2000

Šī programma ir firmas Microsoft produkts, kas paredzēta mājaslapu veidošanai. Tā ir ļoti ērta. Programmas darba vide ir līdzīga MS Word. Programma pieļauj mājaslapas elementus pārvietot, koriģēt un labot ar peles palīdzību līdzīgi kā MS Word. Tiem, kuri nezina HTML pamatus, ir samērā viegli strādāt ar to. Programma pieļauj arī pašam rakstīt mājaslapas kodu un apskatīt, kā tā izskatās interneta pārlūkprogrammā. Programmai ir vairāki trūkumi. Pirmkārt, tā ir samērā dārga (169 USD). Otrkārt, tā pieliek lapas kodam lieku informāciju. Ja mājaslapa ir liela un jācīnās par tās izmēru samazināšanu, tad katra rindiņa ir svarīga.

 

EditPlus

Šo programmu izmato tie, kuri jau ir iepazinušies ar mājaslapu veidošanu un ir apguvuši pamatus HTML valodai. Tā ir ļoti populāra, jo ir parocīga un atbalsta daudzas programmēšanas valodas (HTML, C/C++, Perl, PHP, Java, JSP, JavaScript, VBScript, CSS, SQL). Programma atpazīst kodēšanas valodu sintaksi, un tas atvieglo darbu. Programma pieļauj uzreiz apskatīt darba rezultātu interneta pārlūkprogrammā. EditPlus licence maksā tikai 30 USD, turklāt tai ir 30 dienu novērtējuma laiks, kas ļauj programmu lietot bez maksas.

Programmas mājaslapu veidošanai var atrast www.download.times.lv.

 

Ieteikumi, veidojot māja lapu tabulas

Lielākoties mājaslapu pamatā tiek izmantotas tabulas: visu ekrānu sadala laukumos, un katrā no tiem var atrasties vai nu attēls, vai teksts. Ar tabulām var panākt visdažādākos efektus, neizmantojot nevienu attēlu. To var izdarīt, mainot krāsas, kā arī ievietojot tabulas citu citā. Šādi tiek veidota lielākā daļa mājaslapu.

Lai strādātu pēc šāda principa, sākumā kādā no grafiskajiem redaktoriem ir jāsagatavo mājaslapas zīmējums. Tad to sagraiza mazākos attēlos, lai vēlāk ievietotu tabulā.

Attēli

Mājaslapu veidošanas programmas ļauj jebkura izmēra attēlam norādīt izmērus, tos mēra punktos (pikseļos). Veidojot fotoalbumu, nav ieteicams ļoti aizrauties ar attēlu samazināšanu vai palielināšanu, jo attēls saglabā faktisko izmēru (to, cik daudz vietas aizņem uz cietā diska) un kvalitāti. Ja lielu attēlu samazinās, tad tā lejupielāde datorā notiks tikpat ilgi, ja tas būtu standarta izmēros, bet, ja mazu attēlu palielina, tā kvalitāte ir ļoti zema.

 

Mājaslapas izmēri

Veidojot mājaslapu, ir jādomā par apmeklētājiem. Platumam ir jābūt tik lielam, lai ietilptu vienā ekrānā. Tāpēc ir jāatceras, ka ir dažāda monitoru izšķirtspēja (640x480; 800x600; 1024x768 u. c.). Ieteicamais platums ir 800 punkti, jo tāda izšķirtspēja ir pieejama visiem datoru lietotājiem.

Mājaslapai nevajadzētu būt pārāk garai, jo tad tā zaudē pārskatāmību. Maksimālais ieteicamais garums būtu 5–7 ekrāni.

Jācenšas, lai lapa aizņemtu maz vietas uz cietā diska, lai datoram nevajadzētu to pārāk ilgi ielādēt.

 

Krāsas

Krāsām jābūt saskaņotām. Ieteicams lietot ne pārāk spilgtas krāsas, jo tās nogurdina acis. Nav arī ieteicams lietot daudz animācijas attēlu, jo tās novērš uzmanību no lapas informācijas.

 

Hostings

Ikvienai mājaslapai ir kaut kur jāglabājas. Ja tas būs jūsu dators, tad šai lapai būs grūti tikt klāt, reizēm pat neiespējami. Latvijā ir daudz firmu, kuras piedāvā izvietot mājaslapu uz to servera (datoram, kurš strādā visu diennakti un kuram ir pieeja no jebkura cita datora), bet šis pakalpojums ir samērā dārgs, apmēram 5–7 lati mēnesī par <10 Mb lielas lapas izvietošanu.

Latvijā ir pieejami arī bezmaksas hostings. Populārākie serveri ir www.times.lv un www.yo.lv.

 

www.yo.lv.

Izvietojot mājaslapu uz šī servera, tā nevar pārsniegt 10 Mb. Jūsu lapas adresē būs vārds.yo.lv, kur vārds var būt jebkurš šajā serverī vēl nereģistrēts vārds. Pastāv divas iespējas, kā publicēt mājaslapu šajā serverī. Pirmā, izmantojot mājaslapā piedāvāto failu menedžeri, bet otrā, izmantojot kādu failu pārsūtīšanas programmu. šajā mājaslapā ir iespējams arī izveidot savu mājaslapu ar šablonu palīdzību. Jums tikai jāizvēlas vēlamais dizains saturs, tad jāievieto nepieciešamā informācija un lapa ir gatava. Visu nepieciešamo informāciju par šo servisu var atrast www.yo.lv mājas lapā.

 

Mājas lapas publicēšana

FTP(File Transfer Protocol – failu pārsūtīšanas protokols)

FTP izmanto, lai pārsūtītu mājaslapas failus no kāda datora, kurš ir pieslēgts internetam uz serveri. Lai to izdarītu, var izmantot interneta pārlūkprogrammu vai arī speciāli paredzētu FTP programmu

CuteFTP.

Viena no populārākajām FTP programmām ir CuteFTP. Tā ir samērā viegla lietošanai un neaizņem daudz vietas. Aptuvenā cena ir 40 USD. Lai piekļūtu pie mājaslapas, vajag sevi autorizēt. Tas notiek, uzrakstot FTP adresi (piemēram, ftp://baaka.times.lv), lietotāja vārdu un paroli. CuteFTP tas notiek, ievadot nepieciešamo informāciju speciālos laukos un nospiežot pogu Connect. Tad kādā no logiem redzēsit visus failus, kuri atrodas uz servera, bet otrā logā – sava datora datņu koku ar failiem. Lai pārsūtītu failus, tie jāatrod savā datorā un tad jāpārbīda uz otru logu.

Izmantojot interneta pārlūkprogrammu (piemēram, Internet Exploler 5.0), jums arī ir jāuzraksta FTP adrese. Kad tas ir izdarīts, atvērsies lapa, kurā vajag sevi autorizēt: nospiežot peles otro pogu (parasti kreiso), atveras izvēlne, kurā ir jāizvēlas Login As. Kad tas ir izdarīts, atveras logs, kurā var ievadīt savu lietotājvārdu un paroli, tad jānospiež poga OK. Ja viss ir noticis veiksmīgi, jūs esat piekļuvis saviem failiem uz servera un atkal atliek tikai pārkopēt nepieciešamos failus.

Tagad jūsu lapa ir redzama lielajā pasaules tīmeklī, un to var apskatīt jebkurā pasaules malā, kur ir internets.

 

Elviss KUPČS

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001