Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vācijas ciparu TV neskaidrā nākotne

   

Ziņas no raidītājiem

 

Vācijā, tāpat kā citās Eiropas valstīs, cenšas ieviest ciparu TV kabeļtīklos un zemes televīzijā. Tomēr ciparizācijas tempus apgrūtina DEUTCHE TELECOM lielie parādi un ieilgušais pārdošanas process. Ja arī uzņēmumu pārdos, sākumā neko neinvestēs jaunu ciparu tehnoloģiju iegādē, uzskata TV kompānijas un mazie kabeļtelevīzijas operatori Vācijā.

Vācijā ir aptuveni 20 miljoni kabeļtelevīzijas abonentu. Valstī joprojām tiek saglabāti vecie analogie TV tīkli, kā arī par brīvu pieejami TV kanāli analogā standartā no ASTRA satelīta pozīcijas. ASV mediju kompānija LIBERTY MEDIA vairākus gadus nesekmīgi cenšas iegūt savā īpašumā Vācijas lielākos kabeļtelevīzijas tīklus. LIBERTY MEDIA ir solījusi investēt vairāk nekā 8 miljardus eiro desmit gadu laikā, ļaujot pakāpeniski ieviest ciparu TV un internetu kabeļtīklos. Tomēr šos plānus pagājušajā gadā apturēja Karteļa birojs Bonnā, ļaujot pašmāju kompānijām pirmajām pārņemt DEUTCHE TELECOM kabeļtelevīzijas tīklus. Taču Vācijas firmas APAX PARTNERS, PROVIDANCE EGUITY PARTNERS un GOLDMAN SACH nav īpaši ieinteresētas investēt jaunajās ciparu tehnoloģijās. Tās uzskata, ka pirmām kārtām ir jāpanāk stabilitāte mediju biznesā un, analizējot situāciju, pakāpeniski jāievieš jaunās tehnoloģijas.

Vācija ieņem 10. vietu ciparu televīzijā aiz tādām valstīm kā Spānija, Dānija, Itālija. Jau vairāk nekā trīs gadus DEUTCHE TELECOM kabeļtīklos nav ieviesusi TV interaktīvā sarvisa pieeju. Mediju eksperti uzskata, ka ienākumu samazināšanās no reklāmam ir viens no iemesliem, kāpēc investoriem ir maza interese par TV medijiem. Lai TV atkal gūtu lielāku peļņu, ir jāievieš interaktīvā televīzija.

Migrācija no kabeļtelevīzijas uz satelīttelevīziju Vācijā notiek jau tagad. Pirmie interaktīvie vācu TV kanāli tiks izplatīti no ASTRA satelīta 2004. gadā. No ASTRA satelīta tiek pārraidīti 30 TV kanāli, kas nav kodēti analogā standartā. Pakāpeniski šī gada laikā analogie TV kanāli tiks samazināti, dodot priekšroku MPEG2 ciparu standartam nekodētā veidā.

Daudz neskaidrību joprojām rada PREMIER ciparu TV pakete. Līdz ar KIRCH impērijas sabrukumu, PREMIER TV paketei ir vairāki īpašnieki, kuri finansiāli nespēj vienoties par TV paketes stratēģiju. Lai gan abonentu maksa PREMIER paketei ir samazināta, tomēr abonentu pieauguma nav. Tas ir saistīts ar to, ka Vācijā ir daudz TV kanālu, kas uztverami no satelīta vai zemes televīzijā par brīvu. Šogad sagaidāms, ka PREMIER nomainīs līdzšinējās abonentu kartes, līdz ar to daudzi skatītāji Latvijā ar nelegālām kartēm pazaudēs PREMIER paketi.

Lielu troksni pagājušā gada novembrī Berlīnē radīja ciparu zemes TV ieviešana DTT, kam vajadzēja ne mazums investīciju, pat no valdības. Daļēji tas būs vēl viens alternatīvs veids, kā konkurēt ar analogo kabeļtelevīziju.

Ar šo gadu Vācijas mediji ir saskārušies ar to, ka ar interneta palīdzību lietotājs var ielādēt jaunākās filmas par brīvu. Līdz šim ar interneta mazo ātrumu tas nebija iespējams, taču, ieviešot platjoslas DSL un palielinot ātrumu līdz 2 mbps, filmas var ielādēt bez problēmām. Mediju eksperti uzskata, ka tas būs viens no veidiem, kā nelegāli piekļūt jaunākajām filmām, kuras jau ir dublētas vācu valodā.

Vācijas mediji ir nolēmuši nesteigties ar jauninājumiem, bet rūpīgi izpētīt, vai ieguldījumi jaunajās tehnoloģijās nesīs cerētos ienākumus.

Jāpiebilst, ka ciparu TV vairs nav jauns izgudrojums un būtībā jebkura ciparu TV kastīte pārveido ciparu signālu atpakaļ analogā, jo parastais televizors saprot tikai analogo signālu.

Raimonds KREICBERGS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001