Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jauns solis ciparu televīzijā

   

Autors

 

Televīzijā nekad nekas nestāv uz vietas. Šovasar telekompānijas LNT aparatūras ģimenei parādījusies jauna atvasīte - digitālā televīzijas vadības un komutācijas pults. Pēc ilgas un nepacietīgas gaidīšanas tehnisko darbinieku sapnis ir piepildīts. Par jaunās ierīces tehniskajām un kvalitātes iespējām - SP saruna ar LNT tehnisko direktoru Arni ŠEIBI.

 

- Kāpēc izvēlējāties tieši šo pulti?

- Iepriekšējā bija pilnīgi izsmēlusi savas iespējas. Mums bija nepieciešams jaunas paaudzes produkts, kas atklāj jaunas perspektīvas. To atradām kanādiešu firmā Ross Video. Tas ir stabils un pieredzējis ģimenes uzņēmums, kas ražo televīzijas tehniku. Pults pieder pie Synergy sērijas, kas ir Ross Video ceturtās paaudzes produkts. Šīs firmas pieredzes pamatā ir zināšanas, kas uzkrātas vairāk nekā 50 gadu garumā, ejot līdzi komponentu, tehnoloģisko un mehānisko procesu attīstībai. Ross Video ražotās pultis plaši izmanto Amerikas kontinentā, Rietumeiropā, arī Ukrainā un Krievijā.

- Vai LNT ir vienīgā telekompānija Latvijā, kuras tehniskajā arsenālā ir šāda pults?

- Arī LTV ir ciparu pults programmu raidīšanai, tomēr, manuprāt, tās tehniskās iespējas netiek pilnībā izmantotas. Mēs centīsimies  tās ne vien maksimāli izmantot, bet arī gūt maksimālu efektu.

- Kādas  ir šīs tehniskās iespējas?

- Pults ir kompakta, ar nelielu enerģijas patēriņu un stabilu strāvas padevi. Tai ir 24 ieejas un astoņas izejas, daudzlīmeņu ciparu videoefekti. Līdz šim, kamēr mūsu rīcībā nebija šādas digitālās pults, LNT nebija pieejama krāsu intensitātes korekcija, kas nodrošina arī dabiskās un simulētās ēnas un caurspīdīgumu.

Pults ir īpaši piemērota ārējiem pieslēgumiem. Tā pārslēdz kameras, magnetofonus, monitorus, pastiprinātājus vai citus ārējos avotus. Tos iespējams vadīt tieši no pults.  Tai ir 32 programmējamas kontrolpogas, kas  novietotas tuvu operatora vietai. Divkrāsu indikācija uz displeja atspoguļo operatora komandas. Tas nodrošina efektīvu kontroli. Jebkura komandu kombinācija tiek ierakstīta pults atmiņā.

Daudz vienkāršāks un ērtāks ir titru sagatavošanas process. Pati principiālākā atšķirība ir tā, ka visi signāla apstrādes procesi norisinās ciparu formā, līdz ar to allaž saglabājas augsta kvalitāte.

Attēlu pāreja var būt divējāda: vienkārša - kad uz ekrāna pazūd viens attēls un parādās otrs, vai arī, samiksējot no viena avota uz citu. Tiešraides laikā, kad darbība vienlaikus norisinās gan studijā, gan notikumu vietā (piemēram, ziņu raidījumos), ekrānā iespējams ievietot vairākus neatkarīgus logus, kuros, savukārt, var iekomutēt signālu no dažādiem avotiem. Tādējādi  skatītāji redzēs gan attēlu no studijas, gan no ārpasaules.

Pieaugot vajadzībām, šai iekārtai var pievienot dažādus papildblokus, kuri sniegs mums nepieciešamās izaugsmes iespējas. Protams, daudzus no tiem mēs būtu gribējuši uzreiz, diemžēl mums ir jāiekļaujas budžetā. Perspektīvā varētu izveidot pat virtuālo studiju.

- Kad pults būs iekļauta kopējā sistēmā, kas mainīsies uz jūsu skatītāju TV ekrāna?

- Attēls  kļūs asāks, uzlabosies krāsu pārraides kvalitāte.

- Kad ir plānoti pirmie raidījumi, kas būs veidoti ar jaunās pults palīdzību?

- Plānojam pievienot pulti septembra vidū vai beigās. Tā mums palīdzēs veidot ikdienas rīta raidījumu LNT brokastis, ziņu raidījumus, visus dzīvos raidījumus un studijas ierakstus. Pašlaik ir mācību periods. Parasti mācīties nav viegli, bet šoreiz, manuprāt, tas mums nesagādās lielas grūtības. Darbinieki ir ļoti profesionāli, zinātkāri un labprāt vēlas apgūt mūsdienīgas tehnoloģijas. Turklāt šīs pults interfeiss ir būvēts tā, ka cilvēks ļoti ātri aptver visas pults darbību - tā ir lietotājam draudzīga iekārta. Mums piedāvāja iespēju saņemt apmācību programmu, pie mums varētu atbraukt firmas Ross Video pārstāvis, kurš visu parādītu. Bet es uzskatu, ka apmācība ir vērtīgāka tieši tad, ja pats darbinieks izlasa aparatūras  tehnisko aprakstu, pamatīgi izstudē to, visu pats izmēģina. Tad  varu būt pārliecināts, ka viņš to ir apguvis, varbūt pat atradis pats savus knifus. 

- LNT plāno uzlabot raidījumu tehnisko kvalitāti?

- Šogad esam plānojuši pāriet uz filmu titru uzlikšanu dzīvajā ēterā. Tas nozīmē, ka iepriekš netiks taisīta kopija. Titrus liksim tieši filmas raidīšanas laikā, un tas ievērojami paaugstinās gan tās, gan pašu titru kvalitāti. Esam sākuši nopietni pievērst uzmanību raidījuma tehniskai kvalitātei. Tiek veikti dažādi organizatoriski un tehniski pasākumi kurus kopā sasummējot, uzlabojums būs acīmredzams.

- Kāda aparatūra vēl būtu nepieciešama, lai visus iecerētos pasākumus realizētu?

- Vajadzētu mainīt studijas kameras, veikt dažādus uzlabojumus mūsu ētera studijā, kur notiek filmu un ierakstu raidīšana. Piemēram, ir jāpilnveido bezpārtraukuma elektrobarošanas sistēma, lai skatītāji vispār nejūtu momentu, kad sistēma pārslēdzas uz rezerves avotu – dīzeļģeneratoru. Vēl varētu pieminēt vispārēju pāreju uz ciparu videoierakstu standartu. Manuprāt, labas televīzijas modernizācija nekad nebeigsies, jo idejas vienmēr apsteigs iespējas.

 

Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001