Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

CAPITAL risinājumi – ekonomiski un moderni

   

CAPITAL RISINĀJUMI – EKONOMISKI UN MODERNI

Klientu interesēs a/s Capital speciālisti nemitīgi studē pasaules IT ražotāju piedāvājumu - gan jaunos programmproduktus, gan aparatūru, gan tehnoloģijas. Normunds Skulme, firmas vadošais inženieris, teic, ka tagad ir iespējams efektīvi renovēt jau strādājošās sistēmas, jo katrā posmā var piedāvāt produktus, kuru veiktspējas parametri ir augstāki, bet gabarīti mazāki, apkalpošana vienkāršāka, darbība drošāka. Kopumā tas biznesa risinājumos ļauj samazināt operatīvās izmaksas un vienkāršot IS infrastruktūru. Arī a/s Capital menedžeris Ivars Ķēniņš uzsver – uzņēmums spēj piedāvāt mūsdienīgus un ekonomiskus risinājumus visiem klientiem neatkarīgi no sistēmu lieluma un sarežģītības.

Ja jums ir datu Himalaji

Jauno risinājumu ģenerālie virzieni skar galvenokārt tos klientus, kuru apstrādājamās un glabājamās informācijas masīvi mērāmi desmitos, simtos vai pat tūkstošos terabaitu. Pirmkārt tie ir virtualizācijas (Virtualization) risinājumi, kas veidoti no asmens serveriem (Blade server), VMware Infrastructure programmatūras un EMC datu masīviem.

A/s Capital speciālisti izstrādās projektu, piegādās visu nepieciešamo, uzstādīs serverus un datu glabātavas (Data Storage), tām nepieciešamos tīklus (Storage Array Network) un programmatūru.

A/s Capital radītie IT risinājumi, piemēram, augstražīgi klasteri (HPCC), liela apjoma augstas izmantojamības (High Availability) datu glabātavas, veiksmīgi darbojas daudzos Latvijas lielākajos uzņēmumos un iestādēs.

 Serveru sistēmas

Līdzās tradicionālajiem serveriem – datubāzēm – Capital veido failu un komunikāciju serveru sistēmas, skaitļošanas klasterus. (Vēl nesen Capital 2007. gadā Ventspils augstskolai izveidotais klasteris bija jaudīgākais Baltijā.)

Izvēloties jaunos produktus Latvijas tirgum, Capital speciālisti pasaules tirgū dod priekšroku ekonomiskākajiem. Piemēram, jaunākajiem Dell serveru modeļiem elektrības patēriņš ir vidēji līdz pat par 20 procentiem mazāks, salīdzinot ar tuvāko konkurentu modeļiem, kas ir būtiski laikā, kad datu centru patērētās elektroenerģijas izmaksas tuvojas iekārtu un personāla izmaksām.

Ietaupījumu dod arī serveru virtualizācijas iespēja – to nodrošina īpašs programmrisinājums, kas darbojas kā virtuāls servera administrators. Piemēram, lēts, bet pietiekami efektīvs un vienkāršs risinājums ir Altiris Software Virtualization Solution, kas dod iespēju uz viena licencēta servera vai datora nodrošināt uzdevumu dalīšanu. Tādējādi vienlaikus var darbināt vairākas programmas, piemēram, paralēli var strādāt dažādas specializētas vai, piemēram, darba stacijas gadījumā, MS Excel versijas (no vecākajām līdz pat jaunajām), jo tās tiek virtuāli atdalītas.

Mazajos un vidējos uzņēmumos šāds risinājums daudzos gadījumos ļautu atrisināt arī pāreju uz legālām programmām. Pašlaik nelegālo programmu īpašnieki dažādu specializētu programmu darbināšanai izmanto atsevišķus serverus vai datorus, lai starp programmām nerastos nesaderība, kas negatīvi ietekmē sistēmu darbu. Izmantojot vienu licencētu serveri, daudzos gadījumos ir iespējams atteikties no vairāku serveru vai datoru darbināšanas, ekonomējot visas ekspluatācijas izmaksas. Turklāt tiek nodrošināts stabils IT sistēmu darbs.

Jaunais risinājums būtiski atšķiras no jau pazīstamajiem virtuālajiem serveriem, kas fiziski ir viens serveris, bet darbojas kā vairāki suverēni serveri, kur katram ir nepieciešama sava operētājsistēma. Arī šādu serveru virtualizācijas programmnodrošinājums ir salīdzinoši dārgs, pieejams galvenokārt lielu IT sistēmu lietotājiem.

Datu glabāšanas sistēmas

Normunds Skulme: – Ikviens uzņēmums saskaras ar problēmu, ka datu kalni aug, tādēļ Capital piedāvā racionālus datubāzu, e-pasta un video datu pieauguma un informācijas uzglabāšanas un vadības problēmu risinājumus. Tagad dažādi datu glabātavu  un programmatūras risinājumi vairs nav tikai lielo uzņēmumu priekšrocība, jo cenas ir kļuvušas demokrātiskākas un pieejamas arī maziem un vidējiem uzņēmumiem. Visur, kur ir strādājošas IT sistēmas, jaunās datu glabāšanas sistēmas iespējams izmantot, lai integrētu datus un konsolidētu disku vietu. Tā iespējams taupīt fizisko telpu un arī darbaspēka izmaksas.

Piemēram, Dell Equallogic iSCSI tehnoloģijas – jaunie produkti, kas neprasa specifiskas zināšanas no to lietotājiem un, kā ar smaidu saka Normunds, arī sākuma investīcijas nepārsniedz Mercedes cenu. Faktiski tas ir galvenais izdevumu postenis, jo ieviešanai nav jātērē papildu līdzekļi – izmantojama esošā Ethernet infrastruktūra un personāla zināšanas. Šie produkti ir unikāli arī ar to, ka to veiktspēju un glabājamo datu apjomu var palielināt, pēc vajadzības pievienojot ekvivalentas sistēmas.

Šīs un citas Capital piedāvātās datu glabāšanas sistēmas apmierina visplašākās klienta vajadzības:

·         maza apjoma (no 2 līdz 48 TB) glabātavas (DAS – Direct Attached Storage), kas tieši pieslēgtas serverim vai Ethernet tīklam pieslēgtas glabātavas (NAS - Network Attached Storage);

·         liela apjoma (no 10 līdz vairākiem tūkstošiem TB) glabātavas (NAS), kas pieslēgtas Ethernet tīklam vai specializētam SAN (Storage Area Network) Fibre Channel tīklam pieslēgtas NSS (Networked Storage Systems) glabātavas.

Tiešā pieslēguma glabātavas

DAS (Direct Attached Storage) glabātavu resursi vai disku masīvi tiek pieslēgti tieši pie servera, izmantojot SAS, vai arī ar iSCSI (Internet SCSI) vai Fibre Channel (FC) savienojumu. DAS ir piemērota gadījumos, ja ir nepieciešams paplašināt kāda konkrēta vai jauna servera datu ietilpību līdz pat 50 TB. Tās var izmantot arī vienkāršu klasteru (2 nodes) veidošanai. Pieeja datiem tiek nodrošināta bloku līmenī (block access). To priekšrocības ir vienkārša ekspluatācija un zemas izmaksas.

NAS (Network Attached Storage) glabātavu resursi tiek pieslēgti, izmantojot standarta datoru Ethernet tīkla infrastruktūru (100 Mbit, 1 Gbit vai 10 Gbit). NAS tiek izmantotas koplietojamiem datiem, kā arī darba grupu (Workgroup) datu dublēšanai (Backup). Tās var izmanto par datu glabātavām individuāliem lietotājiem. NAS ir lielisks risinājums videonovērošanas sistēmu datu glabāšanai. Iespējamais datu apjoms var sasniegt simtiem un tūkstošiem TB. Pieeja datiem tiek nodrošināta failu līmenī (file access). Galvenā priekšrocība - racionāla disku telpas izmantošana, kā arī vienkāršota resursu administrēšana, samērā zemas izmaksas.

Līdzās vienkāršajām tiek piedāvātas arī komplicētas, specializētam SAN tīklam pieslēgtas, liela apjoma datu glabāšanas sistēmas, kas klientam nodrošina dažādas iespējas: automātisku datu replicēšanu, momentuzņēmumu veidošanu un virtualizācijas (Microsoft Virtual Server, VMWARE) un klasteru atbalstu.

Pieejamas arī iekārtas (Tape Library) un programmatūra datu un e-pasta arhivēšanai (Archive), atjaunošanai (Recovery) un virtualizācijai (Virtualization).

Capital realizētajos projektos datu glabāšanas sistēmās visbiežāk tiek lietota pasaules pazīstamāko programmatūras ražotāju Computer Associates, EMC, Double-Take, Microsoft programmas, kas efektīvi nodrošina datu glabāšanas un vadības funkcijas. Piemēram, tādi EMC programmatūras produkti kā EMC EmailXtender un EMC DiskXtender dod iespēju nodrošināt elektronisko pastkastīšu un disku vietas racionālu izmantošanu, kā arī efektīvi pārvaldīt datus atbilstoši likumdošanai un informācijas vadības un glabāšanas labākai praksei.

Capital realizēto projektu skaitā ir daudzi augstražīgi klasteri (HPCC), liela apjoma augstas izmantojamības (High Availability) datu glabātavas. Projektu pasūtītāji – Latvijas lielākie uzņēmumi, arī Latvijas Banka un Latvijas Mobilais telefons.

 

Jaunos risinājumos – jauni datori

Ivars Ķēniņš stāsta, ka Capital ir sagatavojis skaistu pārsteigumu arī individuālajiem datorlietotājiem. Pazīstamajā portatīvo datoru Gauja saimē ienācis jauns radinieks – modelis TR 120.

Kopš marta sākuma tas ir nopērkams Capital tirdzniecības vietās. Jaunajam modelim ir ne tikai oriģināls dizains, bet arī agrāk nebijušas papildu iespējas: darbs uz skārienjutīga ekrāna (touch screen). Latvijas tirgū a/s Capital ražojums ir pilnīgs jaunums, un tas izbrīna pircējus ne tikai ar kvalitāti, bet arī ar cenu. Datorā ir Windows Vista operētājsistēma, kas domāta darbam ar skārienjutīgu ekrānu. Ekrāns ir atlokāms, un to var izmantot dažādos veidos. Novietojot horizontāli, uz tā var rakstīt un rakstītais tiks fiksēts digitālā formā; novietojot vertikāli, datoru var izmantot par sienas tāfeli. Tas der dažādiem IT risinājumiem, piemēram, novietojot uz sienas un ievadot tekstuālu vai grafisku uzziņu informāciju, preču katalogus, dažādus sarakstus u. tml., to var izmantot par informācijas stendu. Tas var darboties arī pārī ar projektoru.

Nav šaubu, ka, veidojot jaunas vai renovējot jau strādājošās sistēmas, pēc šādām portatīvām darbstacijām varētu būt ievērojams pieprasījums. Capital jaunā modeļa autori domā, ka IS risinājumos šādas darba stacijas ievērojami paaugstinās strādājošo darba efektivitāti.

 

Capital speciālisti Ivars Ķēniņš un Normunds Skulme uzskata, ka uzņēmējiem laiku pa laikam ir jāpārrauga sava IT saimniecība ne tikai, lai novērtētu, kā tā kalpo biznesa attīstībai, bet arī lai pārliecinātos, vai tā pietiekami taupa resursus: laiku, telpu, elektroenerģiju, speciālistu resursus jeb – vienā vārdā – naudu. A/s Capital izstrādā projektus, kuros šīs prasības tiek ņemtas vērā.

Laura KALINKA

 

A/s Capital

Ganību dambis 23c,
Rīga, LV - 1005
Tālr. 7517822
Fakss: 7517820

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001