Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Nonstop Laptop Guardian – allaž nomodā par klēpjdatoru drošību

   

10 Alcatel-Lucent | Eliminating the Mobile Blind Spot

 

Mobilitāte ir ikviena mūsdienīga uzņēmuma raksturiezīme, aizvien populārāk kļūst īrēt mazākas telpas birojiem, lai ekonomētu resursus, jo, ieviešot gudrā biroja ierīces, darbavietas kļūst multifunkcionālas un pielāgojas jebkuram darbiniekam. Tas iespējams, jo liela daļa strādājošo ir tā sauktie mobilie darbinieki, kuri visbiežāk strādā ārpus biroja, ņemot līdzi klēpjdatorus, kuri diemžēl rada ne vien ērtības, bet arī sarežģījumus. Piemēram, ASV gandrīz 50 procenti no visiem jaunajiem uzņēmumu PC ir klēpjdatori un 81 procents kompāniju ziņo, ka to darbinieki pēdējā gada laikā ir pazaudējuši vismaz vienu datoru, kurā ir sensitīvi dati, tā kā problēmas, kas saistītas ar piezīmjdatoru attālinātu uzraudzību kļūst aizvien aktuālākas. Turklāt ne tikai ASV, bet arī Eiropā. Tāpēc Alcatel-Lucent izstrādājis OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian (NLG) – revolucionāru piezīmjdatoru drošības un vadības sistēmu, kura ir radīta, lai aizsargātu, uzraudzītu, vadītu portatīvo datoru, kā arī, lai noteiktu tā atrašanās vietu un izdzēstu tajā saglabātos datus gadījumā, ja tas ir pazaudēts vai nozagts.

 

Mobilā akluma zona

No vienas puses, plašā piezīmjdatoru lietošana un darbinieku mobilitāte dod iespēju uzņēmumu IT nodaļām paaugstināt darba ražīgumu, bet, no otras puses, tā rada arī jaunus sarežģījumus, kas saistīti ar t. s. mobilā akluma zonu (mobile blind spot). Ko tas nozīmē? Kad uzņēmuma darbinieks kopā ar portatīvo datoru iziet ārpus biroja, IT administrators savā sistēmā šo datoru vairs neredz un, protams, vairs nespēj aizsargāt ne datoru, ne tajā saglabātos sensitīvos datus.  

Šajā akluma zonā korporatīvos resursus nevar aizsargāt ar vienkāršu perimetra aizsardzību, jo mobilos klēpjdatorus var pievienot publiskajam internetam, izmantojot tīkla saskarni, kas vairs nav savienota ar uzņēmuma IT drošības kontroli. Nekontrolētā interneta piekļuve var nodarīt kaitējumu klēpjdatoram. Piemēram, kāda ļaundabīga programmatūra var darboties datorā vairākas stundas vai pat dienas, pirms tīkla administrators to atklāj un piemēro nepieciešamos drošības pasākumus. Vēl kritiskākā situācijā inficētais dators var sākt nopludināt sensitīvu biznesa informāciju publiskajā internetā, radot uzņēmumam murgainas nākotnes vīzijas.

Regulāri programmatūras jauninājumi un datu rezerves kopēšana nodrošina vajadzīgo aizsardzības līmeni pret šiem draudiem. Tomēr ir grūti un reizēm pat neiespējami aizsargāt portatīvos datorus, jo to galalietotāji ne vienmēr pedantiski ievēro visas drošības instrukcijas, kuras reizēm šķiet tik apgrūtinošas. Taču šajos datoros var būt ievērojami uzņēmuma informācijas apjomi, kuru nozagšanas gadījumā uzņēmums var ciest potenciāli lielus finansiālos zaudējumus. IT uzņēmumiem bija jāatrod risinājums, kā tikt galā ar šo izaicinājumu.

Alcatel-Lucent OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian nodod rūpes par pastāvīgu piekļuvi klēpjdatoram un tā pārvaldi uzņēmuma rokās. Tādējādi uzņēmumi var proaktīvi aizsargāt sensitīvos datus savu darbinieku klēpjdatoros jebkurā laikā un jebkurā vietā, pat tad, kad tas ir izslēgts.

 

Pašiem savs datorsargs

OmniAccess 3500 NLG izmanto platjoslas tīklus, lai dotu iespēju uzņēmumiem vadīt darbinieku klēpjdatorus jebkur un jebkurā laikā, pat tad, kad dators ir izslēgts. Izmantojot šo risinājumu, IT nodaļas spēj realizēt iedarbīgu stratēģiju, lai aizsargātu un atjaunotu pieeju nozagtajām ierīcēm un piegādātu drošības ielāpus un jauninājumus portatīvajiem datoriem, tādējādi palielinot mobilo darbinieku darba ražīgumu. Alcatel-Lucent turpina izstrādāt jaunus drošības risinājumus, lai palīdzētu uzņēmumiem kļūt konkurētspējīgākiem un ātrāk transformēties atbilstoši tirgus prasībām, izmantojot komunikāciju tīklus svarīgāko biznesa mērķu sasniegšanai. Šie risinājumi ir piemēroti dažāda lieluma uzņēmumiem, tie atvieglo allaž ceļā esošo darbinieku komunikāciju, kā arī ļauj IT nodaļām sekmīgāk cīnīties ar drošības draudiem.

Respektabls ASV drošības tehnoloģijām veltīts izdevums Info Security products Guide ir nosaucis OmniAccess 3500 NLG par Produkta izcilības balvas 2008 ieguvēju bezvadu produktu grupā. ASV Alcatel-Lucent sadarbojas ar Sprint Nextel, kurš tirgū piedāvā SprintSecureTM portatīvo datoru aizsardzības pakalpojumu, kas balstīts uz Alcatel-Lucent OmniAccess 3500 NLG, nodrošinot pilnu risinājumu uzņēmumiem.

Alcatel-Lucent klients Medmāsu asociācija (VNA) no Ņūdžersijas pērn piedalījās  OmniAccess 3500 NLG pilotprojektā. Šo medmāsu klienti ir aprūpējami mājās, un viņām jāpavada augas dienas ceļā pie pacientiem un viņu mājās. Tas nozīmē, ka  medmāsām jāņem līdzi portatīvās ierīces, bet uzņēmumam jāspēj nodrošināt šo datu aizsardzība. OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian ļauj vadīt klēpjdatorus un pasargāt visu informāciju, kura tajos glabājas, aizsargājot arī no īstām nelaimēm, ja dators ir pazaudēts vai nozagts. 

–  Klēpjdatorus ir grūti vadīt un uzlikt drošības ielāpus, kā arī pierādīt to juridisko piederību (liability) uzņēmumam, kad tie ir pazaudēti vai nozagti, –  saka Toms Berns, Alcatel-Lucent uzņēmumu risinājumu direktors. –  Līdz OmniAccess 3500 NLG ieviešanai nebija neviena visaptveroša risinājuma, kas mazinātu risku un nodrošinātu savienojuma always on elastību, turklāt saglabājot klēpjdatoru pilnīgu pārskatāmību un kontroli 24/7 režīmā – pat tad, kad dators ir izslēgts.

ASV aptuveni 50 miljoni dažādu uzņēmumu mobilie darbinieki strādā ar portatīvajiem datoriem, biznesam vajadzīgi risinājumi attālinātai mobilo iekārtu vadībai un drošībai. Tādi piedāvājumi kā OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian paredzēti tieši šādiem mērķiem.

 

OmniAccess 3500 NLG pamatvērtības

Šī risinājuma bāzes tehnoloģija sastāv no drošas skaitļošanas sistēmas, kas allaž ir ieslēgta un kas ir integrēta 3G platjoslas PCMCIA datu kartē ar patstāvīgu, drošu operētājsistēmu un bateriju, kura darbojas jebkurā platjoslas tīklā, to skaitā 3G, Ethernet vai Wi-Fi. Kad klēpjdators tiek pievienots tīklam, karte nemanāmi pāriet uz korporatīvā tīkla savienojumu ar automātisko VPN sistēmu, nodrošinot, lai visa datu plūsma, neatkarīgi no tā, kāds datu savienojuma veids tiek izmantots, pirms piekļuves internetam, iet tieši caur korporatīvā tīkla aizsardzības sistēmu, filtriem un drošības menedžeriem.

Šo risinājumu raksturo:

  • attālināta bojājumu novēršana, vadība, aizsardzība, kā arī attālināta datu iznīcināšana nepieciešamības gadījumā;
  • proaktīva x-stundas aizsardzība ātrai reakcijai uz drošības caurumiem;
  • aizsardzības programmu lejupielāde un rezervēšana izslēgtam datoram;
  • GPS bāzes ierīce nozaudēta (vai nozagta) datora atrašanai;
  • automātiska pievienošanās atpakaļ pie uzņēmma VPN tīkla neatkarīgi no savienojuma veida – tādējādi tiek nodrošināts, ka dators ne brīdi nepaliek bez aizsardzības publiskajā internetā.

Ar sadarbspējas šifrēšanas risinājumu palīdzību OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian ļauj lasīt klēpjdatora datus tikai, izmantojot šifra atslēgu, kas atrodas PCMCIA kartē, kuru var deaktivizēt vai no jauna aktivizēt uzņēmuma IT menedžeris, izmantojot attālinātus radiosakarus.   

Klēpjdatora zādzības gadījumā OmniAccess 3500 NLG aizsargā pret nesankcionētu piekļuvi datiem ar šādiem līdzekļiem:

  • neļauj neautorizētiem lietotājiem iegūt sensitīvu informāciju no zagtiem vai slikti apsargātiem datoriem;
  • atjauno datus, kas ir zuduši nejauši (diska bojājumu dēļ) vai ārējā uzbrukuma (vīrusi) rezultātā;
  • klēpjdatora dati tiek aizsargāti neatkarīgi no tā, vai tīkla karte ir ievietota datorā vai ne. 

Lai nodrošinātu šo drošības līmeni, OmniAccess 3500 NLG savstarpēji sadarbojas ar šifrēšanas programmatūru, lai nodrošinātu otro autentifikācijas līmeni, pirms dati ir atkodēti. Šifru atslēgas tiek saglabātas kartē, nevis pašā klēpjdatorā. OmniAccess 3500 NLG pasargā no datu zādzības arī, ģenerējot t.s. nāvējošo tableti (kill pill) gadījumā, ja ir aizdomas par datora zādzību. Šis drošības protokols attālināti uzsāk kartē saglabāto šifru atslēgu iznīcināšanu, automātiski izdzēš autentifikācijas pilnvaru, reaģējot uz brutāla spēka pielietojumu, kā arī nodrošina nozagtā vai pazudušā datora atrašanās vietas meklēšanu. Turklāt platforma ģenerē reģistru, kurā redzams, kādi dati bija saglabāti šifrētajā datu segmentā un kuri nebija aizsargāti. Tādējādi uzņēmums var novērtēt potenciālo risku. Ja klēpjdatora dati vēlāk tiek atjaunoti, šifra atslēgas un autentifikācijas sertifikāti var tikt attālināti ģenerēti no jauna, lai pēc visu sarežģījumu novēršanas uzņēmuma darbinieks varētu nekavējoties atsākt darbu.

Alcatel-Lucent OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian nodrošina uzņēmuma tīkla drošības perimetra paplašināšanu arī ārpus uzņēmuma fiziskajām robežām. Tas ļauj uzņēmuma IT vadītājiem gādāt par darbinieku portatīvo datoru drošību tikpat viegli, kā tas ir iespējams ar galddatoriem. Ar šādu vadības platformu uzņēmumi var izmantot mobilā darba stila piedāvātās ērtības bez raizēm par datoru un datu drošību ārpus uzņēmuma.   

 

Alcatel-Lucent Nonstop Laptop Guardian arī Eiropā

Alcatel-Lucent drīzumā laidīs klajā Nonstop Laptop Guardian Eiropas HSDPA versiju, kura ir paredzēta klēpjdatoru drošības problēmu risināšanai. Šis produkts ir lielāks nekā parastā 3G karte, bet pilda gan tīkla kartes, gan klēpjdatora aizdedzes atslēgas funkciju. Klēpjdatora draiveri ir šifrēti, un karte satur visas šifra atslēgas un tīkla paroles, tā kā klēpjdatoru nevar lietot, kamēr karte nav ievietota. Tā satur iegultu Linux sistēmu un GPS uztvērēju, kā arī baterijas ar piecu dienu darbības laiku, tā kā to var izmantot, lai attālināti atrastu un padarītu nelietojamu jebkuru klēpjdatoru, kurš ir pazudis. Taču pats iepriecinošākais ir fakts, ka tad, kad dators sekmīgi atgūts un to atkal var lietot tā iepriekšējais īpašnieks, arī tie uzņēmumam būtiskie dati, kuri zādzības gadījumā drošības apsvērumu dēļ ir izdzēsti, vēlāk atkal tiek atjaunoti, un mobilais darbinieks var turpināt darbu tikpat efektīvi kā iepriekš.

 

Vairāk par OmniAccess 3500 Nonstop Laptop Guardian lasiet tīmekļvietnē

 http://www.alcatel-lucent.com/omniaccess3500

 

Sagatavots pēc Alcatel-Lucent korporatīvajiem materiāliem

 

Alcatel-Lucent Baltics SIA

Alojas ielā 6, Rīgā LV-1013 

Tālr. 67085200

Fakss 67085205

www.alcatel-lucent.com

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001