Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Komunicē ar savu UPS un – esi drošs!

   

Komunicē ar savu UPS – un esi drošs

 

Civilizācijai elektrība ir tikpat svarīga, cik cilvēkam asinsrite. Klimatiskās pārmaiņas, kas palielina force majeure gadījumu skaitu, liek pastāvīgi būt nomodā par elektroapgādes drošumu gan mājās, gan rūpnīcā, fermā, slimnīcā vai pilsētā. Nepārtrauktās barošanas avotu - UPS – saimē, kur sākotnēji dominēja mazjaudīgas, suverēni lietojamas ierīces, ienākušas no moduļiem veidojamas digitālas ierīces, kas elastīgi piemērojamas dažādām vajadzībām. Par modernām nepārtrauktās barošanas sistēmām stāsta SIA Energolukss projektu vadītāji Arvis Spiridovskis un Kārlis Kokle.

 

Kā strādā UPS?

Sarunvalodā ar UPS saprot gan konkrētu ierīci, gan visu nepārtrauktās barošanas sistēmu. Sistēmas pamatkonfigurācija ietver: 

·         UPS, kura sirds ir akumulators ar baterijām, kas var nodrošināt elektrības rezerves padevi apmēram no 5 minūtēm līdz 2 stundām,

·         automātisko rezerves ieslēdzēju (ARI), kas, zūdot strāvai elektrotīklā, pārslēdzas uz galiekārtu barošanu no ģeneratora. Ģenerators strāvu nodrošina ilgākam posmam – no dažām stundām līdz vairākām diennaktīm (atkarīgs no degvielas tvertnes tilpuma). Elektroniskās UPS iekārtās ARI veic sistēmas kontroles funkcijas un strāvas svārstību vai zuduma gadījumā spēj izvadīt uz displeja brīdinājumu, kā arī nosūtīt SMS ziņu uz mobilo telefonu.

Arvis Spiridovskis un Kārlis Kokle teic, ka pasaulē lielie klienti – bankas, aviosabiedrības, interneta piegādātāji –  pieprasa tādu zīmolu kā AEG SVS ražotās elektroniskās UPS iekārtas, kas, pateicoties to komunikācijas spējai, ir uzraugāmas un vadāmas no attāluma ar datora palīdzību. Vadības paneļi ar komunikācijas iespējām ir arī franču SDMO ģeneratoriem, kuri ir piemēroti integrēšanai nepārtrauktās barošanas sistēmās. SIA Energolukss Latvijā piedāvā projektus, kur šīs iekārtas strādā vienkop.

 

Sistēmām jāatbilst pašreizējām vajadzībām

Arvis Spiridovskis: - Lai iegūtu risinājumus, kas samazina elektrobarošanas problēmas, neļaujot nodarīt kaitējumu nedz biznesa procesiem, nedz citām darbībām, kuras nav iespējamas bez elektrības, uz drošas UPS sistēmas izveidi ir jāraugās kā uz projektu, kas izstrādājams sadarbībā ar speciālistiem. Viņi pārzina produktu spektru attiecīgajā tirgus segmentā un var palīdzēt klientam izvēlēties piemērotu risinājumu – tādu, kas atbilst prasībām gan pēc funkcionalitātes, gan cenas. SIA Energolukss par savu partneri ir izvēlējies AEG SVS – ražotāju, kas pasaules tirgū pazīstams jau 50 gadu.

AEG ražotās UPS iekārtas ir digitālas. Sistēmas sastāv no vairākiem moduļiem, tādējādi ir augstāka drošības pakāpe: ja tiek traucēta viena moduļa darbība, tā funkcijas kompensē nākamais.

Latvijā pieprasītākās iekārtas:

  • UPS iekārtas ar 3 fāžu ieeju/3fāžu izeju, kas nodrošina lielu datorsistēmu un industriālu vadības centru, dažādu citu industriālu sistēmu garantētu elektroapgādi. Šīm iekārtām ir plašas papildu iespējas - paralēla darbība, dažādas komunikāciju iespējas (skat. attēlu);  
  • UPS iekārtas ar 3 fāžu ieeju/1 fāzes izeju ir paredzētas nelielu datortīklu vai serveru elektrobarošanai;
  • UPS iekārtas ar 1 fāzes ieeju /1 fāzes izeju ir ar nelielu jaudu (no 400 VA līdz aptuveni 4500 VA). Piemērotas individuālu datoru vai mājas datoru elektrobarošanai.

 

Dubultās pārveidošanas (On-line) UPS shēma

AEG SVS progresīvākajā UPS uzbūves shēmā tiek izmantots on-line princips – dubultā pārveidošana. Šī tehnoloģija ir pārstāvēta Power Supply Systems iekārtās, kas nodrošina labāko aizsardzību pret elektrotīkla pārspriegumiem un dažādiem traucējumiem UPS iekārtai pieslēgtajām slodzēm. Iekārtā tīkla spriegums tiek divkārt pārveidots – taisngriezts un pārveidots atpakaļ kvalitatīvā maiņspriegumā – un UPS izejas spriegums ir pilnībā atsaistīts no tīkla traucējumiem. Iekārtas darba laikā tiek nodrošināta nepārtraukta akumulatoru baterijas uzlāde. Baterijas ir paralēli ar taisngriezi tieši pieslēgtas invertora ieejai, tāpēc, pazūdot elektrotīkla spriegumam, nenotiek pārslēgšanās un UPS iekārta sāk darbu no baterijām bez laika kavējuma.

No projekta līdz uzturēšanai

Arvis Spiridovskis stāsta, ka SIA Energolukss projektētās nepārtrauktās barošanas sistēmas ar moderno AEG SVS ražoto aprīkojumu Latvijā strādā lielajos uzņēmumos (Lattelecom, Latvenergo, LMT, Tele2, Latvijas banka, Nordea Banka), kam ir daudz dažādu strāvas patērētāju.

Energolukss AEG SVS iekārtas (jauda no 500 w līdz 1 megavatam) savos projektos izmanto galvenokārt tāpēc, ka šī firma UPS iekārtas ražo jau vairāk nekā pusgadsimtu un tai ir liela pieredze. Tādējādi projektētās sistēmas ir garantēti drošas. Turklāt AEG SVS ražotajiem UPS ir visplašākās komunikācijas iespējas – pēc lietotāja vēlēšanās informāciju var izvadīt uz datora displeja; var arī saņemt SMS mobilajā telefonā, kas ļauj uzraudzīt sistēmas no attāluma. Projekti tiek veidoti atbilstoši klienta vajadzībām: izmantojot modulārās UPS iekārtas, ir iespēja mazas sistēmas jaudu pakāpeniski palielināt, pievienojot paralēli iepriekš uzstādītajiem papildu moduļus.

Raksturojot ģeneratorus, ko integrē lielo sistēmu projektos, Kārlis Kokle teic, ka kopš darba sākuma 1997. gadā SIA Energolukss speciālisti par sadarbības partneri ir izvēlējušies franču firmu SDMO, kas ir viena no vadošajām ģeneratoru ražotājām pasaulē.

Produkcijas spektrā ir gan ģeneratori individuālo māju apkures sistēmu un mājas elektronisko ierīču darbības nodrošināšanai, tā arī jaudīgi ģeneratori darbam industriālajās sistēmās. Tiem var būt automātika, kas nodrošina ģeneratora ieslēgšanos, zūdot tīkla spriegumam, vai atslēgšanos, tam atjaunojoties. Jaunākajiem modeļiem ir iespēja nosūtīt informāciju par sistēmas stāvokli kā SMS ziņojumu. Ģeneratorus piedāvā atsevišķi vai integrētus sistēmā.

Visām šīm ierīcēm ir augsts automatizācijas līmenis, tādējādi apkalpošanai un lietošanai vajadzīgas specifiskas zināšanas. Katrā laikā palīdzību sniegs SIA Energolukss personāls, kas ierīces uzstāda, konsultē lietotājus, veic garantijas servisu, kā arī operatīvu remontu un  apkopi. Noslēdzot apkopes līgumu, iespējams 24 stundu (24x7) serviss.

Laura KALINKA

SIA Energolukss

Aizkraukles ielā 21-360 (3. stāvā)
Rīgā, LV-1006
Tālr. 67 542 223
Fakss 67 800 970
E-pasts:
info@energolukss.lv

www.energolukss.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001