Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Zaļā pasaules zināšanu pārneses platforma

   

Zaļais CeBIT 2008

CeBIT praktiski ir atteicies no bling-bling koncepta, kas galvenokārt orientēts uz patērētājiem (šīs izstādes pilnā sparā nu notiek Amerikā un Ķīnā) un arvien vairāk izpaužas kā lielākā izstāde pasaulē, kura pilda aptverošo misiju – visas pasaules zināšanu pārneses (know-how) platforma vienā vietā vienā nedēļā.

Arī CeBIT un IT tehnoloģiju industrija ir nopietni pievērsusies dabas un apkārtējās vides aizsardzības jautājumiem un risinājumiem, kas var palīdzēt aizvien pieaugošajās enerģētiskās krīzes situācijās. Koncepcija Green Responsibility (zaļā atbildība) vērojama praktiski visu lielāko kompāniju piedāvātajos dažnedažādajos Green IT risinājumos. CeBIT dominēja Datu centru drošības risinājumi, kombinācijās ar praktiski neierobežotām datu centru jaudām, kuras, protams, dzesēja pēc iespējas zaļākā veidā.

 

Interesantākās un inovatīvākās tendences no visas pasaules

Gigantu jaunumi

Viszaļāk vides saglabāšanas cīņā iesaistījās kompānija IBM, kuras milzīgais stends bija atteicies no ierastajām IBM logo krāsām un kļuvis krietni patīkamāks. Aparatūra, kuras siltuma izdalīšanas efekts ir manāmi samazināts, risinājumi, kas piedāvā elektroenerģijas izmantošanas ekonomiju, un inovatīvie piedāvājumi, kas padara IT izstrādājumus videi draudzīgākus, dominēja visos produktos un risinājumos

Sony gozējās godpilnajā miljardu cīņas uzvarētāja saulītē ar savu nākotnes matricu standarta Blu-Ray (http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray) uzvaru pār Toshiba virzīto HD-DVD (http://en.wikipedia.org/wiki/HD-DVD) un prezentēja no tās izrietošos jaunākos produktus.

Kāds ieguvums no tā ikdienas lietotājiem? Piemēram, tikko iegādātā 150 collu plazmas giganta, ko savā stendā demonstrēja Panasonic ar godpilno nosaukumu lielākais televizors pasaulē, īpašnieks varēs vairs nemocīties pārdomās, kādu filmu atskaņošanas iekārtu pirkt. Jo kā jau zināmās sliktās kvalitatīvā DVD iekārtas jau sen sāk iziet no modes. Meklējiet Blu-Ray logo un uz priekšu – līdz pat 50 GB FullHD kvalitātes filmas garantētas!

Microsoft stendā paklusām VIP viesiem izrādīja savu jaunāko garabērnu Microsoft Surface (http://www.microsoft.com/surface) iekārtu, kura izmainīs pasaules izpratni par galdu J, uz kura varēs uzlikt ne tikai tējas krūzi, bet kurš nu jau mācēs sarunāties ar tavu telefonu, nosūkt bildes no fotoaparāta un apmaksāt no tavas kredītkartes uz galda uzmestos rēķinus.

Tehnoloģiju jaunumi

No tehnoloģijām lielākais izrāviens bija skatāms tieši RFID (http://en.wikipedia.org/wiki/RFID) jeb, tautas valodā runājot, radio nolasāmā objektu marķēšanas sistēma, kas pēc lielajām investīcijām jau sāk rast daudzus praktiskus lietojumus. Piemēram, loģistikā šobrīd katrai sūtījumu pakai jau var ielikt pa mazam RFID un vadīt tālāk šo paku pa visu pasauli pilnībā automatizēti – nav jālasa nekādas norādes uz iepakojuma. Arī tepat Latvijā jaunajās pasēs jau tiek likti tādi paši čipi. Bet CeBIT prezentēja arī jaunākos nākotnes risinājumus – drīzā nākotnē arī katrā burkānā, rokas pulkstenī vai – vēl trakāk – rokā varēs ievietot šādu maziņu organiska materiāla plāksnīti, kurā būs visa informācija par šo objektu un parametriem. Šādi risinājumi aizņēma aptuveni 5000 kvadrātmetru.

Arī SSD jeb solid-state drive (http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive) ar 160 GB apjoma cietajiem flash diskiem ir beidzot sevi pieteicis kā galvenā nākotnes personālo datoru  datu glabāšanas vide.

Nebūtībā sāk aiziet karstošo un dūcošo disku un ventilatoru paaudze. Dzīšanās pēc ARVIEN LIELĀKA cietā diska un ARVIEN JAUDĪGĀKA procesora tuvojās finišam un svarīgāki kļūst faktori ARVIEN DROŠĀKS un ARVIEN KLUSĀKS. Ar procesoru virs 1G Hz un cieto disku virs 100 GB pilnībā pietiek – pārējo visu var dabūt pāris minūtēs jebkurā vietā pasaulē no burvīgās interneta vides.

Nauda un svarīgi cilvēki

No slavenās Eiropas e-komisāres Vivjenas Redingas, kura mums sagādāja lētās (0,40 LVL/min izejošie zvani un 0,20 LVL/min – ienākošie zvani) mobilā telefona sarunas visā Eiropā, runas atklāšanas dienā varēja saprast ka Eiropas un Eiropas Komisijas nākotnes vīzija ir tāda, ka galvenā attīstība notiks Custom hardware solutions segmentā. Ideja tāda, lai katrā rūpnīcā, mašīnā, lidmašīnā, telefonos, televizoros, veļas mašīnās būtu pa mazam specifiskam datoriņam, kurš veicinās darba ražīgumu un efektivitāti. EK šī sektora izpētē vien drīzumā programmas ARTEMIS ietvaros ieguldīs divarpus miljardus eiro.

Siemens un IBM Germany prezentēja 40 miljonu eiro uzsaukumu, lai veidotu e-enerģijas projektu Vācijā – realizējot vēja ģeneratoru, elektromašīnu, platjoslas tīklu un CO2 izmešu samazināšanas projektus.

 

Nozares tendences

  • Arvien vairāk un vairāk pasaules uzņēmumi skatās atvērtā koda (Open-Source) risinājumu virzienā, izvēloties apiet lielākos IT zīmolus. 2008. gada CeBIT Linux parka platība bija pieaugusi par veseliem 50 procentiem.
  • Ieņēmumi no telefonu, mp3 atskaņotāju (piemēram, iPod) u. c. aksesuāriem aug krietni straujāk nekā ieņēmumi no pašām iekārtām. Un, kas ir pats pārsteidzošākais, – sāk pat to apsteigt. Arī tu taču vēlētos unikālo Alpu kazādas maciņu savam jaunajam iPod tikai par USD 105, vai ne?
  • WiMax standarts sniedz arvien lielākus priekus Eiropas lauku iedzīvotājiem ar Alcatel-Lucent piedāvātajiem risinājumiem. Platjoslas pieslēgumu mūsdienās vēlas visi.
  • GSP ikvienā mobilajā telefonā – tā jau ir realitāte, taču GPS ne tikai ar karti, bet ar pilsētu 3D satelītuzņēmumiem visām lielākajām Eiropas un Amerikas pilsētām – pavisam svaigs risinājums no NDrive.
  • Katram īstam latvietim pa divu SIM karšu telefonam, kuras abas strādā reizē un bez problēmām – tādi te bija ne vienam vien ražotājam.
  • Interneta vides un datu drošība kā parasti dominēja visos stendos. Labi, ka mums ir vismaz savs izglītojošais projekts šajā jomā, ko vada E-lietu sekretariāts un Latvijas Interneta asociācija www.drossinternets.lv J

Latvijas uzņēmumi @ CeBIT’08

Latvijas valsti šogad CeBIT godpilni pārstāvēja tie paši izstādes veterāni, kas pagājušajā gadā, bet ar dažiem jauniem papildinājumiem, par kuriem ir sevišķi liels prieks. Jo, neraugoties uz nelielajām zināšanām par Latvijas IT (tieši attiecībā uz tehniku un tehnoloģijām) nozari, mums šeit veiksmīgi darbojās ne viens vien uzņēmums.

Micro Dators

www.mazzy.eu

Tas ir tēmai tuvākais un pats jaunākais Latvijas uzņēmums, kas piedalījās CeBIT arī pērn. Micro Datora stendā bija redzami risinājumi gudro māju vadībai, sienās iebūvējami datori, datori bez kustīgiem elementiem, pilnīgi klusi datori, automātiskās skaitītāju nolasīšanas sistēmas utt.

Kā bija teikts CeBIT preses paziņojumā, viens no pēdējo gadu inovatīvākajiem hi-tech uzņēmumiem Baltijā prezentēja divus jaunākos produktu virzienus:

  • produktu līniju Mazzy A4 Tablet, reprezentējot mobilo tehnoloģiju ienākšanu ikdienas darba vidē, kas nodrošina lielāku jaudu, ilgāku baterijas darbības laiku un pilnu darbinieku mobilitāti+ neatkarīgi no darba apstākļiem;
  •  jauno galda datoru sēriju Mazzy 4 Green Office, kurā pirmo reizi ieviesta THINK GREEN filozofija, samazinot enerģijas patēriņu, izdalītā siltuma daudzumu, kā arī ir zemāks trokšņa un vibrāciju līmenis. Kā viņi paši saka – ja jums šķiet, ka to tehniski nevar izdarīt, droši nāciet pie mums, mēs to izdarīsim!

CHD

www.chd.lv

Kases aparātu un automātisko norēķinu risinājumi

Lielākais Latvijas un arī tuvākajā apkārtnē esošais norēķinu sistēmu ražotājs CeBIT prezentēja savu jaunāko bērnu – iekārtu, kas pilnībā aizvietos oficianta ierasto piezīmju blociņu – kā, to varat uzzināt, aizbraucot pie viņiem ciemos.

Autonams

www.skybrake.com

Auto pretaizdzīšanas risinājumi, signalizācija un imobilizētāji

Pirmais iespaids – stends tik skaists, ka trīsreiz apgāju riņķī, pirms sapratu, ka tie ir latvieši! Par pārējo visu varat uzzināt viņu mājaslapā. Personīgais iespaids – patika, pat ļoti.

SAF Tehnika

www.saftehnika.com

Telekomunikāciju un datu pārraides risinājumi

SAF Tehnika ir uzņēmums, ko var uzskatīt par CeBIT izstādes veterānu. Pēdējos desmit gadus SAF Tehnikas stends vienmēr bija atrodams paviljonā, kurā tiek prezentēti risinājumi telekomunikāciju un interneta pieslēgumu attīstībai. Šajā izstādē galvenais akcents tika likts uz jauno CFIP – SAF risinājumu, kas ir pavisam inovatīvs un gluži jauns.

Svarīgākās atziņas

CeBIT kā jau CeBIT, bet zīmīgi, ka Latvijā sāk atgriezties elektronikas ražotāju laiki. Neesam vairs tikai menedžeru un juristu valstiņa. Prieks.

Sargāsim vidi un taupīsim elektrību. Vai jūs maz zināt, cik kilovatu jūsu IT iekārtas gadā apēd?!

Viesturs PLEŠS,

Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001