Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Elektronika mēbelēs

   

Elektronikas pielietojums mēbelēs (pagaidu virsraksts)

 

Samazinoties elektronisko iekārtu gabarītiem un pašizmaksai, paplašinās to lietojums visdažādākajās sfērās. Izrādās, elektroniskās ierīces var jūtami uzlabot arī mēbeļu funkcijas un izskatu.

 

Datorgulta

European Murphy Bed ražotā daudzfunkciju saliekamā gulta The Tale ne tikai ekonomē naudu un vietu dzīvoklī, bet arī izskatās iespaidīgi. Mehānisms ar gāzes amortizatoru nodrošina vieglu gultas pārveidošanu par plauktu un otrādi. Tā nav slikta ideja, ja esat visu dienu nosēdējuši pie datora un vēlaties mazliet nosnausties.

 

Digitālais galdiņš

Digitālais galdiņš Microsoft Surface ir viena no Microsoft izstrādātajām jaunākajām tehnoloģijām, kurā 30 collu liels skārienjutīgs ekrāns iebūvēts akrila galda virsmā, bet elektroniskās ierīces sistēmbloks paslēpts galda pamatnē. No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka tas ir parasts žurnālu galdiņš, bet tad pamanāt, ka galdiņš reaģē uz jūsu žestiem un pieskārieniem. Galdiņa lietotājam vairs nav nepieciešama pele, tastatūra vai kursorsvira, lai darbotos ar informāciju. Lai sameklētu mūziku vai lai sarakstā iekļautu mīļākās dziesmas, pietiek ar pāris pirkstu pieskārieniem.

Microsoft Surface spēj atpazīt dažādas elektroniskas ierīces un sadarboties ar tām. Piemēram, ja uz galdiņa tiks novietota Wi-Fi digitālā videokamera, ierīce kameru atpazīs, un pēc pieskāriena galdiņa ekrānam no tās tiks lejupielādētas fotogrāfijas un videoklipi. Jauno ierīci var izmantot arī komerciālos nolūkos. Iedomājieties, ka jūs atrodieties restorānā pie vīna glāzes, bet uz galdiņa virsmas varat izlasīt informāciju par jūsu baudīto vīnu, kā arī par ēdieniem, kas būtu saderīgi ar šo vīnu. Ierīce Microsoft Surface var arī nolasīt svītrkodus un citus kodus. Neapšaubāmi, tuvākajā nākotnē šo skārienjutīgo galdiņu izmantos gan mājas apstākļos, gan biznesā, jo tā lietošana ir vienkārša un ērta. Tomēr vēl nav zināms, kā jaunā galdiņa panākumus ietekmēs tādas īpašības kā drošums un cena.

 

Biroja galds ar digitāli regulējamu augstumu

Ahrend 750 biroja galdi izceļas ar vairākām jaunām iespējām - efektīvi un taupīgi var izmantot telpu platību, iespējams regulēt galda augstumu, izmantojot digitālo displeju, darba virsmu var izmantot gan darbam, gan studijām, gan par sarunu galdu, pie tā var strādāt gan sēdus, gan stāvot, darba vietu savienojošajiem paneļiem ir gan estētiskas, gan skaņu izolējošas funkcijas.

 

Muzikālā kabīne

Sonic Chair Boom Box ierīce ir īpašs sēžamrīka un digitālas sistēmas apvienojums, kas paredzēts mūzikas baudīšanai. Krēslā-kārbā sēdošajai personai netraucē apkārtējais troksnis, mūzikas basa toņus pastiprina ierīces apakšdaļā iemontēti skaļruņi, savukārt sēdeklī un atzveltnē ievietotie augstfrekvences skaņas ģeneratori nodrošina dzīvā priekšnesuma radītas izjūtas.

 

Ārstnieciskās masāžas krēsls

Japāņu firmas Family Inada ārstnieciskās masāžas krēsli pasaulē ir plaši izplatīti spa un masāžas centros, taču tos var izmantot arī mājās apstākļos un darbavietās.

Pirmais Family Inada masāžas krēsls tika izgatavots 1962. gadā. Salīdzinot ar mūsdienu masāžas krēsliem, tas bija ļoti vienkāršs, ar rokas vadību. 1968. gadā masāžas krēsla konstrukcija tika papildināta ar augšup-lejup virzošos rullīšu sistēmu un vibromasāžas sistēmu kājām. Gadu gaitā masāžas krēsls tika tehniski pilnveidots, un 1974. gadā izveidoja krēsla mehānismu, kas spēja masēt, arī viegli pliķējot. 1979. gadā sāka ražot krēslus ar nolaižamu atzveltni. 1999. gadā masāžai sāka izmantot gaisa spilvenus.

2000. gadā izveidoja krēslu, kurš ar infrasarkano sensoru palīdzību varēja atrast bioloģiski aktīvos punktus. Tie bija pirmie krēsli ar programmnodrošinājumu. Viens no pēdējiem jaunievedumiem krēsla konstrukcijā ir 2004. gadā ieviestā ar masāžu sinhronizētā muzikālā programma, ko var noklausīties ar speciālām austiņām un kas pastiprina masāžas atslābinošo iedarbību. Pēdējais masāžas krēsla jauninājums ir nelieli krēslā iemontēti mikrofoni ar balss atpazīšanas iespējām. Lietotājs tagad var komandēt krēslu: stiprāk, maigāk, augstāk, zemāk, krēsls saprot 21 komandu. Ar tālvadības pulti, kas iebūvēta rokturos, var izvēlēties dažādus masāžas režīmus. Lai arī kāds masāžas veids tiktu izvēlēts, process tiks kontrolēts ar datora palīdzību. Lai gan krēsla konstrukcija ir sarežģīta, tā vadība ir vienkārša. Lai masāžas krēsls iederētos dzīvokļa vai biroja interjerā, tiek pilnveidots krēsla dizains, tas var būt apvilkts ar ādu, mākslīgu materiālu vai audumu.

 

Tikai pareizi saliekamas mēbeles

Iepakojumā nopirktas mēbeles ir diezgan grūti pareizi samontēt pēc instrukcijām un rasējumiem. Šveices zinātnieki piedāvā oriģinālu paņēmienu, kā ātri un nekļūdoties salikt jaunās mēbeles. Stavross Antifakoss un kolēģi no Šveices federālā tehnoloģiskā institūta Cīrihē iesaka iebūvēt mēbeļu detaļās lētas mikroshēmas un sensorus, kas tiek baroti no baterijām.

Mikročipi pastāvīgi var sekot mēbeļu montāžas gaitai un signalizēt, ja kaut kas salikts nepareizi. Ja montieris nepareizi savieno mēbeļu daļas, tad mikroshēma pa bezvadu tīklu pārraida instrukcijas, brīdinājumus un pamācības uz tuvējo datoru un tās redzamas monitorā. Pētnieki uzskata, ka varētu iztikt bez datora, ja uz mēbeļu daļām izvietotu gaismas diodes, kuru mirgošana brīdinātu par kļūdām. Turklāt sensoru barošanai varētu izmantot fotoelementus un nebūtu jāuztraucas, ka, glabājot mēbeles noliktavā, varētu izlādēties baterijas.

 

Nākotnes veikalu plaukti

REID (Radio Frequency IDentification) jeb identifikācija pēc radiofrekvences nesen ir nokļuvusi rūpniecības pārstāvju un zinātnieku uzmanības lokā. Galvenais elements identifikācijas procesā ir miniatūrs čips ar antenu, kas piestiprināts preču paletei, kastei vai iepakojumam. Informācija no čipa tiek nolasīta ar radiostaru. Šāda veida preču identifikāciju var nosaukt par svītroda nolasīšanas ar lāzerstaru jauninājumu, tā ļauj sekot precei daudz lielākā diapazonā, jo var nolasīt čipu informāciju no lielāka attāluma.

Līdz pat 2005. gadam radiofrekfences identifikācija bija tikai teorētiski izstrādāta metode. Kad čips nokļūst nolasītāja uztveršanas laukā, tas nosūta informāciju par sevi nolasītājam, piemēram, ziņas par preces cenu, izmēriem, svaru, derīguma termiņu u. c. Lai radioidentifikācijas metodi varētu izmantot masveidā, nolasīšanas procesu nepieciešams standartizēt, kā arī samazināt čipu ražošanas pašizmaksu. Salīdzinot ar svītrkoda nolasīšanas metodi, radioviļņu nolasīšanas metodei nav vajadzīgs tiešais kontakts ar preci, nevajag arī nolasīt katras preces kodu atsevišķi - var nolasīt un atpazīt, piemēram, uzreiz visu pirkumu kodus vienlaikus. Taču šai nolasīšanas sistēmai pagaidām ir arī trūkumi - arī noliktavā ienākuša konkurenta nolasītāji var iegūt informāciju par noliktavas precēm vai arī izkropļot no preču čipiem nākošo informāciju.

Ar radioidentifikācijas metodi varētu pasargāt preces no zagļiem. Nākotnē radioidentificēšanas sistēma varētu sekot tam, vai veikalu plauktos ir visas paredzētās preces, brīdinātu apkalpojošo personālu par preču derīguma termiņa beigām. Problēmas marķēšanā varētu izraisīt materiāls, no kā sastāv produkts, ja tas satur metālu vai šķidrumu, informācijas pārraide no čipa ir apgrūtināta. Tā kā var tikt iegūta informācija arī par to, kādas preces iegādājas konkrēta persona, var būt liela pretestība no organizācijām, kas aizstāv personīgo datu neaizskaramību. Pirmais identifikācijas metodi pēc radiofrekfences testēja Vācijas lielveikalu tīkls Metro. Tomēr līdz šim elektronisko etiķešu lietošana veikalu plauktos izrādījusies pārāk dārga.

Radioidentifikācijas sistēma varētu ieviesties tad, kad viena čipa pašizmaksa nepārsniegtu divus centus (tagad tas izmaksā apmēram 30-60 centu), tas varētu notikt tad, kad čipus veidotu nevis no silīcija, bet gan no plastikāta. Čipu etiķetes jau izmanto, lai sekotu mājdzīvniekiem, ganāmpulka lopiem, bagāžai lidostās.

Lai samazinātu čipu pašizmaksu, izsmeļošu informāciju par objektu var aizstāt ar tā pilnīgi unikālu identifikācijas kodu, bet detalizētu informāciju par attiecīgo objektu pēc tā koda var atrast interneta serverī. Sākumā pat tik ievērojamas firmas kā Intel un Motorola uzskatīja, ka nav iespējams izgatavot čipu, kura pašizmaksa būtu pāris centu. Viena no pirmajām lētos identifikācijas čipus sāka izgatavot firma Matrics, kas miljardu čipu izgatavo par pieciem centiem gabalā.

 

Krēsldators Nethrone

ASV firmas EMA Innovation konstruktoru grupas radītais krēsls Nethrone ir ergonomisks datora un krēsla apvienojums, ko var regulēt ar elektromotora palīdzību, spaidot pogas, un kas ir galvenokārt paredzēts tiem, kas ilgstoši uzturas pie datora - datorspēļu spēlētājiem, čatotājiem, filmu skatītājiem. Tā kā ierīcē apvienotas gan krēsla, gan datora funkcijas, tas ļauj ietaupīt telpas platību. Krēsls izstrādāts ar koncepciju, ka ilgstoša sēdēšana nav veselīga. Krēsla atzveltni var noregulēt tā, ka datora lietotājs krēslā var atrasties arī horizontālā stāvoklī. Krēslam ir arī pakauša balsts un kāju paliktņi. Displeja aizmugurējā daļā atrodas nodalījums papīriem. Krēsla sēdeklī iebūvēta masāžas iekārta. Pēc konstruktoru ieceres datora lietotājs iesēžas krēslā, novieto elkoņus uz speciāliem atbalstiem, kas atvieglo darbu ar tastatūru, noregulē displeja attālumu un sāk rīkoties.

Velta MIKA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001