Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Iesakām lietot terminus latviešu valodā

   

digital art

 

weblog, blog - emuāri, tīmekļa dienasgrāmata

Hronoloģiski sakārtotu un izvietotu materiālu (pārdomu, piezīmju, rakstiņu, hipersaišu, attēlu, video un audio materiālu) kopums tīmekļa vietnē vai citā, piemērām, mobilo sakaru vidē. Emuāri var atspoguļot emuāru rakstītāja dzīvi (dienasgrāmata), kādu konkrētu, iespējams, profesionālu tēmu vai arī kalpot kā apspriežu vieta vai tērzētava, ja iesaistās citi dalībnieki un emuāru pārraugi.

 

blogroll - emuārrullis

Saišu saraksts uz citiem tīmekļa emuāriem. Emuārrullis parasti ir izvietots kā sānjosla emuāru tīmekļvietnes sākumlapā.

 

podcast - aplāde, aplādes datne, aplādes fails

Multimediju datne, kas par maksu vai par brīvu tiek izplatīta internetā, lai, izmantojot dažādas sindicēšanas metodes, to atskaņotu mobilajās iekārtās un personālajos datoros.

 

podcatcher - aplādes saņēmējs

Programmatūra lietotāja iekārtā, kas savāc aplādes, lai tās sinhronizētu lietotāja digitālajam mūzikas vai video atskaņotājam.

 

podder - aplādes lietotājs

Cilvēks, kurš, izmantojot digitālo mūzikas vai video atskaņotāju, klausās audio vai skatās video aplādes datnes.

 

digital art - digitāls mākslas darbs, datormāksla

Mākslas darbs cipariskā formā, ko veido ar datora palīdzību, piemēram, vai nu no fraktāļiem, vai skenētām fotogrāfijām vai arī ar vektorgrafikas programmatūru, izmantojot peli vai grafikas planšeti.

Datormāksla - digitālu mākslas darbu veidošana.

 

digital artist - datormākslinieks

Mākslinieks, kurš izmanto datorgrafikas programmatūru, digitālās fotografēšanas tehnoloģiju un attēlu veidošanu ar datora palīdzību, lai izveidotu jaunu mākslas darbu.

 

imager - attēlveidotājs

Ierīce kāda attēla vai ainas uztveršanai, ko veido redzams vai neredzams starojums (arī infrasarkanais, mikroviļņi).

 

electronic imager - elektronisks attēlveidotājs

Ierīce, kas uztver elektromagnētisko starojumu, veidojot telpisku attēlu. Elektronisks fotoplašu, gaismas jutīgu plēvju aizstājējs, bieži tiek izmantots digitālā fotografēšanā un astronomijā.

 

bootstrap - sākumpalaidējs

Neliela programma, kas pastāvīgi atrodas atmiņā vai kuru viegli var ielādēt datorā un kuras izpildes rezultātā lielāka programma, piemēram, operētājsistēma vai tās ielādētājs, tiek ievadīti atmiņā.

 

to boot - palaist

Inicializēt datoru, ielādējot operētājsistēmu un, ja vajadzīgs, attīrot atmiņu.

 

to shut down - apstādināt

Pārtraukt visas lietojumprogrammas un izslēgt datoru.

 

timestamp - laika zīmogs, laikspiedols

Ciparparaksts, kas fiksē dokumenta saturu laikā, lai viegli varētu atklāt jebkuru pēc tam izdarītu dokumenta izmaiņu.

 

passphrase - frāzveida parole

No vārdiem, burtiem, cipariem vai īpašām rakstzīmēm veidota jebkura garuma virtene, kas veic tādas pašas funkcijas kā tradicionālā parole, bet parasti ir vieglāk iegaumējama, jo lietotājam kaut ko nozīmē.

 

rootkit - sistēmlauznis

Hakera darba rīks, kas pārtver paroles un ziņojumu plūsmu no datora un virzienā uz to. Šis rīks ļauj hakerim izveidot sistēmā lūku, vākt informāciju no citām tīkla sistēmām, kā arī slēpt faktu, ka sistēmā ir noticis drošības politikas pārkāpums. Sistēmlaužņu klasisks piemērs ir programmatūra Trojas zirgs.

 

fractal - fraktālis

Neregulārs ģeometrisks objekts, kurš strukturāli nemainās, šo objektu mērogojot.

 

syndication - sindicēšana

Satura (ziņu, rakstu, stāstu, karikatūru u.c.) apkopošana, lai to padarītu ērti pieejamu citiem lietotājiem vai plašsaziņas līdzekļiem (radio, televīzijai un tīmekļa vietnēm).

 

pop-up menu - uznirstošā izvēlne

Izvēlne, kas parādās ekrānā, ja lietotājs ar rādītājierīces starpniecību izvēlas kādu objektu, piemēram, tekstu, ritjoslu vai dialoglodziņu. Ja lietotājs izvēlas noteiktu izvēlnes elementu, tad šī izvēlne no ekrāna pazūd. 

 

pull-down menu - izvelkamā izvēlne

Izvēlne, kuras vārds ir izvēlņu joslā un kura parādās ekrānā izvērstā veidā, ja lietotājs to izvēlējies, izmantojot peli. Izvelkamā izvēlne ir redzama ekrānā pēc tam, kad noklikšķināts ar peles pogu. Lai izdarītu izvēli, ar peli jāpārvieto kursors uz vajadzīgo izvēlnes elementu un vēlreiz jānoklikšķina ar peles pogu.

 

scroll bar - ritjosla

Taisnstūra josla loga ietvara labajā vai apakšējā malā, ko izmanto loga satura pārvietošanai vertikālā vai horizontālā virzienā.

 

scroll box - ritlodziņš

Ritjoslas daļa, kas rāda redzamās informācijas novietojumu attiecībā pret kopējo logā pieejamo informāciju. Noklikšķinot peli ritlodziņā un manipulējot ar to, lietotājs var iepazīties ar konkrētajā brīdī logā neredzamo informāciju.

 

 

Šos terminus ir apstiprinājusi un iesaka lietot LZA Terminoloģijas komisijas IKT apakškomisija

 

Apakškomisijas zinātniskā sekretāre Dr. comp. sc. Ilze ILZIŅA

e-pasts: ilze.ilzina@riti.lv

Tālr. 67067708

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001