Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Uzmanību! Bezvadu interneta uzlidojums lauku pagastiem turpinās!

   

Triatel

 

Sakaru Pasaules iepriekšējā numurā stāstījām par ERAF un Satiksmes ministrijas atbalstīto projektu Platjoslas sakaru infrastruktūras attīstība lauku apvidos, kuru realizē Triatel. Cik ražīgi bijuši projekta pirmie mēneši, kāda ir reģionālo operatoru un iedzīvotāju atsaucība? Šie jautājumi interesē daudzus SP lasītājus, arī tos, kuri nespēj šķirties no interneta pat vasaras atvaļinājuma laikā. Tāpēc SP ar interneta vējdēli azotē devās taisnā ceļā pie Triatel mārketinga direktora Raimonda PEĻŅAS.

 

Kas notiek Latvijas pagastos?

Projekta nosacījumi paredz, ka līdz nākamā gada 15. jūlijam platjoslas interneta pārklājumam jābūt 98 % Latvijas teritorijas, bet tā kā Triatel ir pašam sava CDMA tīkla infrastruktūra, loģiski, ka tā tiek izmantota šī projekta mērķiem, attiecīgi to sakārtojot un papildinot ar vajadzīgajām iekārtām un programmatūru. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka jau tagad, ap jūnija vidu, Triatel tīkla pārklājums ir 70 % valsts teritorijas. Šķiet, kāpēc gan vajadzīgs vēl vesels gads, lai projektu pabeigtu! Tomēr tā var spriest tikai paviršs vērotājs no malas. Tieši tāpēc jau šāds projekts bija vajadzīgs, lai radītu platjoslas interneta iespējas arī attālos lauku pagastos un grūti pieejamās vietās, kur tas infrastruktūras būvētājiem un uzturētājiem nav nekāds rentablais bizness. Un Latvijā ir pārsteidzoši daudz tādu vietu, kur, protams, nav nekādas tīkla infrastruktūras un radiosakaru torņu. Tāpēc Triatel un tā kontraktoru sakaru celtnieku brigādes rosās visās Latvijas malās, un darba viņiem nudien netrūkst, jo klientu interese par iespēju beidzot kā normālam cilvēkam tikt pie interneta ir ļoti liela.

- Var teikt, ka šobrīd jau visi rajonu centri ir noklāti ar Triatel CDMA infrastruktūru (vienīgi ar Talsiem ir neliela aizķeršanās, bet būs arī tur), stāsta Raimonds Peļņa. - Arī Latgalē visās pilsētās ir pieejams mūsu datu pārraides tīkls, bet pagastos, kur ir lielas, līdzenas platības, daudz ezeru un purvu, turklāt nav ūdenstorņu un mežsargu torņu, kurus citviet izmantojam bāzes staciju uzstādīšanai, radiosakaru torņi jābūvē pašiem. Tas, protams, prasa papildu resursus un aizkavē šo procesu.

 

Interneta vasaras mājvieta pie Rāznas ezera

Bet turpat Latgalē vērojamas arī jaunas tendences un netradicionāli risinājumi. Izrādās, ļoti daudz ļaužu no visas Latvijas iecienījuši vasaras  atpūtu pie Rāznas ezera, turklāt ne tikai nedēļas nogalēs, bet nereti visu atvaļinājuma laiku vai vēl ilgāk. Tāpēc arī Kaunatas un Maltas pagastā uzbūvēti mūsdienīgi viesu nami, iespējams atrast arī citas vietas atpūtai. Tikai viena ķibele – tur līdz šim nebija interneta. Iedomājieties, kā jūtas cilvēks (vai pat visa ģimene), kas ikdienā stundām ilgi dzīvojas pa internetu, un nu pēkšņi viņam tā nav (vismaz atvaļinājuma laikā). Tāpēc pieprasījums pēc interneta pie Rāznas tiešām ir ļoti liels, un Triatel izstrādājis atbilstošu risinājumu, ko līdzīgu priekšapmaksas internetam: klients no Triatel nopērk (nevis īrē) modemu par pilnu summu (Ls 190), un par interneta lietošanu maksā tikai par tiem mēnešiem, kad uzturas pie Rāznas. Pārējā laikā var aizvest modemu uz Rīgu vai izmantot lauku mājās kādā citā Latvijas stūrī, ja vien tur ir Triatel tīkla pārklājums. Tādējādi šis priekšapmaksas interneta princips var noderēt arī ilgāk par vasaras atvaļinājumu, ja mājās nav cita interneta pieslēguma. Kā informē Raimonds Peļņa, klienti uz šo pakalpojumu jau ir pieteikušies, patlaban notiek interneta ierīkošanas darbi. Tā kā jau šovasar varēs izmantot šo iespēju.

 

Šodien Vecpiebalgā, rīt – Viļķenē

Latvijā ir daudz tādu nomaļu vietu, kur nav ne Lattelecom, ne citu operatoru tīkli, un kur Triatel pārklājums šobrīd ir (vai būs) vienīgais. Samērā negaidīti ir arī tas, ka reģionālie sakaru uzņēmumi nemaz īpaši nesteidzas izmantot Triatel tīkla infrastruktūru, lai nodrošinātu interneta piekļuvi klientiem. Kā pastāstīja Raimonds Peļņa, uzņēmēji daudz labprātāk izvēlas kļūt par Triatel dīleriem un pārdot pakalpojumus. Īpaši aktīvi Triatel sadarbības partneri un dīleri ir Jelgavas uzņēmums ITIKA, Amats L no Liepājas, GBVJ – Gulbenē, kur nesen pabeigts tīkls.

Tomēr visvairāk ir to klientu, kuri izvēlas pašu Triatel par pakalpojumu sniedzēju: tā sakot, drošāka sajūta, ja darīšana ar pašu saimnieku, - ir no kā prasīt atbildību. Tāpēc arī celtnieku brigādēm ir ko rauties – pa visu svelmaino šīsvasaras sauli, turklāt visdažādākajās Latvijas vietās. Te nav nekādu reģionālo vai visu pēc kārtas principu. Kur ir lielāks pieprasījums un spiedīgāka vajadzība, tur arī būvē.

- Maija beigās saņēmām informāciju, ka internets ļoti vajadzīgs Vecpiebalgas pusē, Ineša pagastā, - stāsta Raimonds Peļņa. – Aizsūtījām turp menedžeri, un atsaucība tiešām bija laba, - saņēmām vairāk nekā 20 pasūtījumu. Izrādās, viņi bija šo izdevību gaidījuši vairākus gadus, un mums ir prieks palīdzēt.

Protams, tas nozīmē arī to, ka 20 pasūtījumu dēļ jābūvē tornis, jāliek bāzesstacija, jāizstrādā risinājums, - izdevumi nav mazi. Tomēr Triatel komanda uzņemas risku, lai gan 20 pasūtījumu vienā pagastā patiesi ir zemākā robeža, lai uzņēmums pēc kāda laika varētu atpelnīt savus ieguldījumus. Tiesa, ir bijis arī gadījums, kad internets tika ierīkots vienam pašam nomaļam mājoklim, bet tur saimnieks bija gatavs piedalīties ar savu finansējumu.

R. Peļņa: - Nesen kopā ar E-lietu ministri un Latvijas Avīzi piedaloties interneta popularizācijas pasākumā Viļķenes skolā, atklājās, ka gandrīz visi zālē sēdošie vēlas tikt pie interneta. Arī skolā ierīkotais internets esot par lēnu. Tomēr vēl lielāks pārsteigums ir, ka pat tik lielā pilsētā kā Jelgava nav kvalitatīva interneta, tāpēc tur mums ir ļoti daudz klientu. Un vēl tuvāk – tepat pie Rīgas, Mārupē un Jaunmārupē, gandrīz visi, kam ir internets ir Triatel klienti. Un kāpēc gan ne! Piedāvājam ļoti labu pārklājumu, šos ciematus no visām pusēm aptver bāzes stacijas, arī ātrums pietiekams un galvenais – ir laba perspektīva, kad ieviesīsim nākamo versiju Revision A.

Katrā ziņā saucieni pēc interneta nāk no visām Latvijas malām. Nav pat tā, ka visvairāk izslāpuši pēc interneta būtu tikai latgalieši vai vidzemnieki, bet pārējiem viss kārtībā. Tiesa mazāk pieprasījumu nāk no Kurzemes, bet tas veidojies vēsturiski – tur vēl ir mazs Triatel tīkla pārklājums. Tas izbūvēts Ventspilī, Kuldīgā un Liepājā, bet gar jūras piekrasti mazajās pilsētās un Kurzemes vidienē tā vēl nav, lai gan darbi notiek. Nesen tika pabeigts tīkls Ēdolē, būs arī citur.

 

A/s Telekom Baltija

Biķernieku ielā 18, Rīgā LV-1039

Tālr. 7870123

Fakss 7873400

E-pasts: info@triatel.lv

www.triatel.lv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001