Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Vienots mājas multimediju tīkls

   

 

Vai plānojat remontēt dzīvokli vai māju, bet varbūt pat celt jaunu? Agri vai vēlu pienāk laiks plānot, kur tiks novietots TV, mājas kinozāle, datoru un telefonu pieslēgumu ligzdas, tieši kāds pieslēgums un kurā ligzdā nepieciešams un cik daudz to vajadzēs. Iespējams, jūs pat vēlēsieties TV un datora pieslēgumu katrā telpā vai arī iespēju turpat pieslēgt arī televizoru vai mājas audioiekārtas.

 

Ļoti nedaudzas firmas pasaulē piedāvā risinājumus privāto māju un dzīvokļu kabeļu sistēmu sakārtošanā. Viena no tām ir Beļģijas uzņēmums abitana (oriģinālais nosaukums tiek rakstīts ar mazajiem burtiem). Abitana ir izveidota 2002. gadā, atdalot to no Alcatel meitasuzņēmuma Nexans. Jaunā firma, mantojot vecāku milzīgo pieredzi sakaru un kabeļu biznesā, nolēma pacelt mājas un dzīvokļu komunikācijas jaunā evolūcijas pakāpē.

 

Kāds ir ideāls mājas tīkls?

Strukturētais datortīkls mājās jau vairs nav nekas īpašs. Bieži sastopams ir arī strukturēts televīzijas tīkls (visi TV antenas kabeļi tiek savienoti un sadalīti vienuviet). Tam ir daudz priekšrocību – vienuviet atrodas visa aktīvā aparatūra, vieglāk veikt diagnostiku un arī nepieciešamos jaunievedumus. Ideāls mājas strukturētais tīkls būtu gatavs nākotnei.

Šādā tīklā vienīgā nemainīgā sastāvdaļa būtu sienās iebūvētie (un tālab grūti maināmie) kabeļi. Tīkla galaiekārtas un centrālā aparatūra būtu modernizējamas un maināmas. Tāpat maināmām vajadzētu būt arī mājas telpu funkcijām. Piemēram, izaugušu bērnu guļamistaba nākotnē var tikt piemērota kā darbistaba – ar augstākām prasībām pret datortīklu un komunikācijām.

Īpaši būtiska tīkla elastība ir jauno dzīvokļu un māju būvētājiem, jo ne vienmēr ir zināms, kurā vietā īpašnieks vai īrnieks vēlēsies novietot TV, datoru un audiosistēmu. Tādēļ tīklam jābūt piemērotam visām iespējamajām gaumēm.

Ņemot vērā šos apsvērumus, abitana speciālisti ir izveidojuši mājas tīklu, kas atbilst iepriekš minētajiem priekšnoteikumiem: pa vienotu kabeļu sistēmu var pārraidīt gan televīzijas signālu, gan datortīklu, gan telefona un pat audio un video signālus no mājas aparatūras, lai, piemēram, guļamistabā turpinātu skatīties viesistabā aizsākto filmu. Tīkls nodrošina ne tikai signāla pārraidi, bet arī tā avota vadību – ar infrasarkano staru pulti no guļamistabas varam vadīt viesistabas DVD atskaņotāju.

 

Tīkla kabelis

Tīkla pamats ir universālais OmniMedia kabelis, kas attāli atgādina datortīkla kabeli. Tas tika speciāli veidots TV signālu transportēšanai (pilns VHF-FM-UHF spektrs līdz pat 862 MHz) paralēli tradicionālajiem telefona un datu signāliem (līdz pat Gigabit Ethernet), ko citādi nodrošinātu arī UTP kabelis. Pateicoties vairākām ekrāna kārtām, OmniMedia kabelim ir izveidota ļoti augsta aizsardzība pret traucējumiem un īpaši zems starojums.

Parastais UTP kabelis nav ekranēts un ir derīgs kā nesējs signāliem tikai līdz 250 MHz. OmniMedia kabelis ir derīgs signālu pārraidei ar joslu līdz 900 MHz un ir aprīkots ar divkāršu ekranējumu visiem pāriem, papildus četrkārtīgam ekranējumam TV pārim, kas nodrošina TV signāla nosūtīšanu līdz pat 30 m attālumā. Šis papildus ekranējums ir piemērots arī analogā audio signāla transportēšanā, piemēram, starp audioiekārtām (CD atskaņotāju, datoru un pastiprinātāju/resīveri utt.).

 

Tīkla izveidošana

Katrā telpā tiek izveidotas vairākas abitana universālā pieslēguma rozetes, katrai no tām atbilst ligzda abitana komunikāciju skapī.

Ienākošie kabeļi no pakalpojumu sniedzējiem (televīzija, telefons un internets) ir sagrupēti centrālā komunikāciju skapja servisu modulī. Attiecīgā servisa nogādāšana noteiktā sienas kontaktligzdā tiek nodrošināta, ar savienotājkabeli (patch cable) saslēdzot centrālo servisu moduli ar attiecīgo ligzdu komunikāciju skapī. Sienas kontaktligzdas funkcijas maiņa ir iespējama, vienkārši pārspraužot komutācijas kabeli citā servisu moduļa ligzdā.

Sadzīves aparatūru (TV, datoru u. c.) pieslēdz mājas tīklam izmantojot jebkuru pieejamo OmniMedia sienas kontaktligzdu. Centrālajā komunikāciju skapī signāls tiek sadalīts un izplatīts uz visiem televizoriem mājā vai audioiekārtām citās telpās. Infrasarkanā signāla kanāls OmniMedia kabelī nodrošina katras iekārtas vadību no jebkuras vietas mājoklī. Papildinājumi un izmaiņas nesagādā nekādas problēmas, pateicoties centrālā komunikāciju skapja modulārajam principam.

 

Cik rozetes nepieciešamas?

Tīkla pieslēguma rozešu skaits parasti ir visstrīdīgākais jautājums, jo no tā ir atkarīgas tīkla izmaksas. Abitana speciālisti ir sastādījuši tabulu, pēc kuras varam vadīties, aprēķinot nepieciešamo ligzdu skaitu. Protams, skaitļi ir nepielūdzami: jo vairāk rozešu kādā telpā, jo tai būs universālāks pielietojums. Atkarībā no mūsu iespējām un vajadzībām, varam izvēlēties minimālo, komforta un elastīgo tīkla programmu.

 

OmniMedia rozešu skaits telpā

Minumums

Komforts

Elastība

Ieejas halle

2

2

4

Dzīvojamā istaba

4

6

8

Dzīvojamā istaba ar datorstūrīti

8

12

16

Virtuve

2

4

6

Mājas birojs

4

8

12

Garāža

0

2

4

Veranda

2

4

6

Terase

0

0

4

Guļamistaba

4

6

8

Vannas istaba

0

2

4

 

Atgādināsim, ka OmniMedia universālās rozetes tiek lietotas gan TV, gan datortīkla, gan jebkura cita signāla izplatīšanai mājas ietvaros.

 

Lietojuma piemēri

Guļamistabā

Droši plānojiet četras OmniMedia kontaktligzdas katrā guļamistabā. Pusaudžiem bieži ir nepieciešams savs telefons, dators un televizors, un, kad viņi sāks dzīvi atsevišķi, istabu viegli varēs pārveidot par darbistabu vai izklaides telpu.

Ja bērniem ir savs dators, tad, izmantojot mājas lokālo tīklu, viņiem būs pieejams internets, kā arī printeris un skeneris, kas atrodas darbistabā.

Dzīvojamā istaba

Bieži dzīvojamā istaba apvieno izklaides telpas un ēdamistabas funkcijas, dažreiz papildus šī telpa tiek izmantota arī kā darbistaba. Ir svarīgi paredzēt televīzijas un radio pieejamību, ir ieteicams arī telefona un interneta pieslēgums. Šajā telpā vajadzīgas vismaz 4-6 OmniMedia kontaktligzdas.

Sistēma nodrošinās iespēju vienlaikus dažādās vietās skatīties dažādus video avotus, piemēram, bērnu istabā – multfilmas no kabeļtelevīzijas, mājas kinozālē – DVD atskaņotāju, darbistabā – ziņas.

Virtuve

Virtuve ir viena no sociāli aktīvākajām vietām mājā, bieži tā kalpo arī par darbistabu. Telefons un televizors arī parasti ir vēlmju sarakstā. Mēs iesakām četras OmniMedia kontaktligzdas.

Neliela kamera, kas pieslēgta mājas lokālajam tīklam, dos iespēju redzēt, kā rotaļājas bērni, kā arī to, kas zvana pie durvīm.

Darbistaba

Četras OmniMedia kontaktligzdas ir minimums telefona, faksa, printera, datora utt. pieslēgšanai.

Visi datori vienlaikus var izmantot vienu un to pašu platjoslas interneta pieslēgumu. Iebūvētā ugunsmūra (firewall) funkcija aizsargās datoru no attālinātas uzlaušanas.

Bēniņi, izklaides istaba

Bēniņi pēc mājas uzcelšanas bieži nav pietiekami aprīkoti, taču vēlāk tie tiek pārveidoti par izklaides istabu, papildu guļamistabu vai darbistabu. Neaizmirstiet ierīkot arī šajās telpās vismaz divas OmniMedia kontaktligzdas.

Vannas istaba

Skatīties televīziju vai klausīties iemīļotas muzikālās kompozīcijas, kamēr izbaudāt vannu? Nekādu problēmu, izmantojot abitana mājas tīklu!

 

Galvenās abitana mājas lokālā tīkla sastāvdaļas

 

Komunikāciju centrs

Komunikāciju centrs ir DIN standarta skapis, kas stiprināms vai iegremdējams sienā. Vienkārši apzīmējumi un zīmējumi padara to lietotājam ļoti draudzīgu. Pateicoties modulārajam principam, jaunu funkciju pievienošana ir vienkārša. Kad izvēlaties skapja izmēru, ir svarīgi paredzēt funkciju loka paplašināšanu,.

Komunikāciju centra ligzda

Katrai OmniMedia kontaktligzdai ir atbilstoša ligzda komunikāciju centrā. Tās ir savienotas ar OmniMedia kabeli. Komunikāciju centra ligzda aizņem 17,8 mm platu DIN standarta sliedes gabalu. Tas nodrošina pilnīgu brīvību, izvietojot mājas lokālā tīkla ligzdas skapī. Komunikāciju centra ligzda sastāv no korpusa, kas stiprinās pie sliedes un pašas ligzdas, kas tiek iestiprināta korpusā pēc kabeļa pievienošanas.

TV/radio modulis

Ar signāla pastiprinātāju aprīkotais modulis dala TV un FM radiosignālu četrām pieslēguma vietām. Tas piedāvā dažādu pastiprinājumu optimālai attēla kvalitātei. Modulis ir komplektējams ar abitana IR adapteri, kas nodrošina attālinātu aparatūras vadību.

Audio/video modulators

Attēlu un skaņu, ko dod kāds no četriem modulim pieslēgtajiem avotiem (DVD atskaņotājs, satelīta TV uztvērējs, novērošanas kamera), var skatīt uz jebkura mājas lokālajam tīklam pieslēgtā televizora.

Četru video avotu signāls tiek pārkodēts četros TV kanālos un ievietots brīvajā kabeļtelevīzijas frekvenču joslā.

 

IR adapteris

abitana IR adapteris sastāv no divām daļām – IR uztvērēja, kas varētu tikt novietots pie televizora, un IR raidītāja, kas varētu tikt novietots pie DVD atskaņotāja, satelīttelevīzijas dekodera vai citas aparatūras, šādā veidā nodrošinot aparatūras attālinātu vadību praktiski no jebkuras telpas.

Telefona/faksa modulis

Pieslēdz telefona līniju četrām OmniMedia kontaktligzdām, kā arī var saslēgt telefonu ar faksu, ja tie atrodas dažādās telpās. Ir iespējams pieslēgt vienlaikus divas izejošās telefona līnijas vai ISDN pieslēgumu. Ir pieejama arī moduļa versija, kas nodrošina zvanu konfidencialitāti.

Interneta vārteja (Gateway)

Mājas lokālā tīkla pieslēgums internetam. abitana interneta vārtejas modulī ir viss, kas nepieciešams, lai nodrošinātu vieglu un drošu interneta pieslēgumu vienlaikus no četriem datoriem vai citām tīkla iekārtām. Iebūvētais ugunsmūris (Firewall) nodrošina augsta līmeņa aizsardzību pret ielaušanos mājas lokālajā tīklā. Fast Ethernet WAN ports nodrošina sadarbību ar interneta piegādātāju, un iebūvētais Fast Ethernet komutators (switch) atpazīst visus pieslēgtos datorus un izvēlas augstāko iespējamo datu pārraides ātrumu (10 vai 100 Mbps) katram portam un atbilstošu datu pārraides režīmu katrai iekārtai.

Fast Ethernet komutators (switch)

Šo piecu portu 10/100 Mbps komutatoru (switch) var izmantot vienu pašu vai arī kombinācijā ar interneta vārtejas (Gateway) moduli lokālā datortīkla paplašināšanai. Fast Ethernet komutators (switch) atpazīst visus pieslēgtos datorus un izvēlas augstāko iespējamo datu pārraides ātrumu (10 vai 100 Mbps) katram portam, porta polaritāti (MDI/MDIX) un atbilstošu datu pārraides režīmu katrai iekārtai.

OmniMedia komutācijas kabeļi (patch cable)

Ekranēti abitana OmniMedia komutācijas kabeļi (patch cable) paredzēti ligzdu sasaistei centrālajā komutāciju skapī.

Adapteri

Ir pieejams plašs klāsts adapteru, kas paredzēti, lai pieslēgtu visas iespējamās iekārtas abitana mājas lokālajam tīklam.

OmniMedia savienotāji (connectors)

abitana OmniMedia savienotāji ir viens no mājas lokālā tīkla pamatelementiem. Neatkarīgi no pieslēgtās aparatūras tiek izmantots RJ45 tipa savienotājs ar augstas efektivitātes ekranējumu. Savienotājā tiek izmantota standarta vītā pāra krāsu kodējums, un dakšiņu tipa IDC kontakti nodrošina ātru un uzticamu OmniMedia kabeļa stiprinājumu.

Ekranēts OmniMedia kabelis

Šo kabeli izmanto, lai sasaistītu OmniMedia sienas ligzdu ar attiecīgo ligzdu komunikāciju skapī. Kabelis ir piemērots augstas frekvences lietojumiem – līdz pat 865 Mhz, kā arī visu tipu signāliem, ko var sastapt multivides (multimedia) tīklos. Ekranētajam OmniMedia kabelim ir četri vīti pāri, no kuriem viens ir optimizēts plašas frekvenču joslas TV signālu pārvadei. Četri vadu pāri kopā nodrošina ļoti liela ātruma (līdz 1000 Mbps – Gigabit Ethernet) datortīkla iespējamību.

 

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001