Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latne.lv – jauns pārvietošanās līdzeklis tīmekļa labirintos

   

Aptuvenie jautājumi/tēzes:

 

Šķiet, pirmais, kas iekrīt acīs, ieraugot pirms pāris mēnešiem tīmeklī atvērto portālu latne.lv, ir tā ļoti daudzveidīgais, no dažādu sugu un izcelsmes informācijas avotiem veidotais saturs. Sākot ar tādiem milzīgiem datu konteineriem kā uzņēmumu, CSDD, likumu, personu, ganāmpulku, komercķīlu u. c. reģistri līdz ikdienišķām, bet vajadzīgām informācijas urdziņām kā vārdadienas, tūrisms, sports. Noteikti nevar neievērot arī to, ka šī ir portāla beta versija – gluži tāpat kā populārām programmatūrām un pētījumu programmām. Un tas nozīmē, ka nākotnē šī Lursoft IT veidotā portāla apmeklētājus gaida vēl vairāk raibu jaunumu. Par jauno portālu SP stāsta SIA Lursoft IT valdes loceklis Ainars BRŪVELIS.

 

- Kādi bija latne.lv rašanās apstākļi un iemesli?

- Lursoft uzņēmumu grupa sadarbībā ar vairākiem desmitiem informācijas avotu jau vairāk nekā 15 gadu piedāvā ļoti plašu informācijas klāstu, sākot jau ar 14 valstu uzņēmumu reģistriem, kuras satur aktuālu un ticamu informāciju par vairāk nekā 20 miljoniem Eiropā reģistrētu uzņēmumu, miljoniem preses publikāciju, zemesgrāmatu un citu informāciju. Sākotnēji meklēšanai Lursoft sistēmās tika piedāvāts t. s. avotu kataloga princips: lietotājam jāizvēlas avots, kurā viņš vēlētos sameklēt informāciju un šajā avotā arī tiek izdarīta meklēšana. Taču, šādai pieejai ir arī ēnas puses: nereti lietotājs nemaz nezina, kurš avots viņam sniegtu vislabāko atbildi, turklāt, informācijas avotu skaitam pieaugot, katalogs kļūst aizvien grūtāk pārskatāms.

Tādēļ šobrīd ir radīta kombinēta meklēšanas vide, kurā lietotājs vienkārši ieraksta, ko vēlas meklēt, bet avoti ir pakārtoti, - var meklēt visos pēc kārtas atbilstoši piekļuves tiesībām. To, ka šāda pieeja lietotājiem patīk un šķiet ērta, rāda statistika, jo ar katru gadu pieaug meklēšanas pieprasījumu skaits. Ideālā gadījumā arī Latnē būs tikai viens meklēšanas logs, kurā varētu rakstīt jebko un saņemt informāciju no visiem avotiem, kuros meklētais tiek atrasts. Šobrīd lielākā problēma ir tāda, ka dažādos ārējos avotos tiek izmantota dažāda pieprasījumu sintakse, līdz ar to pilnīgu pieprasījumu viendabību pagaidām vēl nespējam nodrošināt.

Savulaik, kad kompānija izstrādāja meklēšanas tehnoloģiju Siets, kā testa vide tai tika radīts arī meklētājs siets.lv. Rezultātā ļoti daudzi lietotāji sāka jaukt, kura ir tehnoloģijas vietne, un kura - meklēšanas serviss. Siets ir saglabāts vienai no meklēšanas tehnoloģijām, savukārt uz dažādām tehnoloģijām un dažādiem avotiem balstītais meklētājs tika nosaukts par Latne – saīsināti no vārdkopas LATvijas datNE.

- Ar ko latne.lv atšķiras no citiem meklētājiem?

- Pirmkārt, jau ar informācijas klāstu un aktualitāti. Jau šobrīd tajā pieejama visdažādākā informācija no vairāk nekā 100 dažādiem avotiem, turklāt piesaistīto avotu klāsts nemitīgi paplašinās. Kopumā meklēšanai pieejami vairāki desmiti miljoni dokumentu no gandrīz 20 valstīm.

Otrkārt, Lursoft turpina uzlabot rīkus, caur kuriem iespējams piekļūt publiskai informācijai no daudziem oficiāliem avotiem - valsts reģistriem, to skaitā ārvalstu, zemesgrāmatām, tiesām u. tml. Līdz ar to Latne līdztekus citiem Lursoft radītiem kanāliem ir vēl viens rīks jeb vienas pieturas aģentūra, ar kuru var iegūt juridiski ticamu informāciju. Vairums citu portālu labākā gadījumā satur tikai norādes uz avotiem, bet nevis jau praktiski strādājošu instrumentu. Tas ļauj lietotājam ar vienu paroli izmantot visdažādākos avotus.

- Jā, doma par vienas pieturas aģentūru šķiet laba un loģiska, tomēr, no otras puses, daudzi, kuri nezina par šāda portāla esamību, pat neiedomāsies tur meklēt Lursoft neraksturīgus datus. Kaut vai īpatnējo un visnotaļ intriģējošo informāciju par Latvijas politisko partiju ziedotājiem sadaļā Ziedojumi.

- Latne - tā ir Latvijas datne. Mūsu lietotāji ir visdažādākā vecuma, profesiju, dzimuma pārstāvji. Līdz ar to mūsu mērķis ir ļaut vienuviet iegūt atbildes uz visdažādākajiem jautājumiem. 

Viss, kas jau ir radīts vai šobrīd tiek radīts elektroniski un ir publiski pieejams, var kādu interesēt. Veidojot sistēmu, mērķis bija nojaukt tehniskās robežas starp dažādajām sistēmām, kas nereti atbaida lietotāju. Savukārt, cik dziļi un kuriem resursiem drīkst piekļūt konkrēta persona, - tā jau parasti ir likuma, līgumu un datu avotu kompetence. Vairumā gadījumu meklētā informācija pat neatrodas pie Lursoft, - Latne ir tikai viens no instrumentiem, ar kuru iniciēt meklēšanu.

- Lai gan portālu struktūra un mērķi ir atšķirīgi, informācijas daudzveidības un plašuma ziņā tomēr gribot negribot jāsalīdzina latne.lv ar latvija.lv. Vai jūs saskatāt tur kādu līdzību?

- Latvija.lv šobrīd ir saišu matrica - tā nevis ļauj meklēt dažādos resursos, bet tikai norāda uz dažādu avotu eksistenci. Tā pamatā ir ceļu karte ar nelielu aprakstu sadaļu, kura kādam nemitīgi būs jāatjauno un jāpaplašina. Savukārt latne.lv ir pārvietošanās līdzeklis pa šiem ceļiem un šo ceļu galamērķos jeb informācijas avotos. Turklāt šie daudzie informācijas avoti datus nemitīgi papildina, tādēļ šis līdzeklis vienmēr novedīs pie svaigākās vai, pēc lietotāja izvēles, arī pie arhīvu informācijas.

Īstenībā es teiktu otrādi - integrēta Latvijas reģistru sistēma Lursoftā ir izveidota jau kopš 1998. gada, un avotu kataloga veidā autorizētiem lietotājiem tā pieejama jau sen. Šobrīd valsts mēģina par budžeta līdzekļiem veidot savu integrēto sistēmu. Manuprāt, latvija.lv mērķis izveidot Latvijas vizītkarti ir labs. Jo vairāk būs šādu plašu informācijas avotu, jo labāk valstij.

Latne.lv dažādās sadaļas nereti tapušas konkrētos sadarbības projektos - informācijas avoti mums piedāvā interesantu informāciju, un, ja tā ir pietiekami plaša un aptveroša, parasti vienojamies, ka veidojam atsevišķu sadaļu. Ja parādās jauni avoti, kas piedāvā informāciju par tādu pašu tēmu, liekam klāt arī tos.

- Pēc kādiem principiem izvēlējāties sadaļu tēmas? Tā kā Lursoft parasti visu dara zinātniski, varētu pieņemt, ka tās ir tēmas, kuras visbiežāk parādās interneta meklētāju TOP 10, jo Lursoft šādi dati ir pieejami. Vai tā ir?

- Protams, ņemam vērā to, kas interesē sabiedrību, lai gan sadaļu, kas zinātniski šobrīd ir pieprasītākā - sekss un attiecības -, pagaidām kā atsevišķu tēmu neesam ieviesuši. Kā jau minēju, primāri izdalām un veidojam tēmas, kuras jau gadiem ir bijušas pieejamas avotu katalogā, otrkārt, tādas, kuras pieprasa lietotāji. Treškārt, tēmas, kuras piedāvā dažādi avoti. Piemēram, tas pats Tūrisms, Sports vai Preces radies tieši ieinteresēto avotu piedāvājuma rezultātā.

- Šī ir portāla beta versija, tātad sadaļu būs vēl vairāk, bet vai jau tagad ir zināms, kad varētu parādīties jaunas sadaļas/reģistri? Kad būs sagatavots portāla galīgais variants? Lai gan pieļauju, ka tas tiks papildināts pastāvīgi arī turpmāk.

- Domājams, ka tuvāko mēnešu laikā varētu tikt pabeigta pirmā versija.  

- Ne jau velti viens no latne.lv mērķiem ir apvienot Latvijas un arī pieejamos ārvalstu reģistrus. Otrs mērķis – iespēja ērti iegūt informāciju no vairākiem reģistriem, jo tie ir savstarpēji savienoti. Vai jūs varētu minēt kādu uzskatāmu piemēru, kā šīs iekšējās saites darbojas?

- Meklējot informāciju vienā avotā, sistēma parāda ne tikai datus no konkrētā reģistra, bet arī norādes, kāda informācija varētu būt pieejama citos avotos. Šo meklēšanas tīkla principu – no jebkuras vietas var nokļūt visās vietās, mēģinām ievērot visās sistēmās, lai, neatkarīgi no kuras vietas sākts meklēt, interesents saņemtu norādes, kuros avotos varētu iegūt papildinformāciju un, ja lietotājam ir atbilstošas tiesības, šādu informāciju arī sameklētu.

Piemēram, meklējot pēc kompānijas nosaukuma, var iegūt ziņas par Uzņēmumu reģistrā reģistrēto informāciju, savukārt, ja kompānijas dibinātājs ir no Spānijas, - iegūt ziņas par Spānijas uzņēmumu. Izvēloties papildu norādi transporta līdzekļi var piekļūt CSDD vai VTUA datiem par uzņēmumiem reģistrētiem auto vai traktoriem. Tāpat var atrast datus par tiesu spriedumiem, zemesgrāmatu, preses publikācijas, VID publiskoto informāciju utt. Un otrādi, - sameklējot kādu publikāciju vai interneta vietni un konstatējot, ka tā saistīta ar kādu uzņēmumu, šo ceļu var iet pretējā vai jebkurā virzienā. Sistēma, dodot atbildi lietotājam uz sākotnēji meklēto jautājumu, papildus sniedz norādes uz iespējamo papildinformāciju un avotiem.

- Lietotājus noteikti interesē piekļuves iespējas un ierobežojumi latne.lv informācijai.

- Lietotājiem portāls latne.lv pieejams trijos režīmos - neautorizētā, autorizētā bezmaksas un maksas abonentpakalpojumu režīmā. Konkrētām datubāzēm var būt ierobežots meklēšanas rezultātos izvadāmās informācijas attēlojums latne.lv portālā atkarībā no tā, kādā pieejas režīmā lietotājs strādā ar portālu. Sistēma lietotāju brīdinās par ierobežotām pieejas iespējām ar īpašu paziņojumu meklēšanas rezultātu saraksta beigās. Ļaujam meklēt tiktāl, ciktāl avoti to atļauj. Diemžēl daudzos resursos nav iespējama pat faktu atrašana, parole tiek pieprasīta uzreiz. Taču visur ir norādes, ciktāl informācija ir pieejama bez maksas, un nav jāuztraucas, jo tur, kur sākas maksas informācija, personas dati vai kādi citi ierobežojumi, - lietotājs bez paroles vienkārši netiek pielaists.

- Cik īsti liela ir latne.lv abonēšanas maksa, kāds ir mazākais abonēšanas termiņš, vai ir iespējami arī mikromaksājumi kādai konkrētai tēmai, ja lietotājs šādu maksas pakalpojumu izmanto reti?

- Kā jau minēju, ļoti daudzi avoti ir bez maksas, un daudzos meklēšana ir pieejama bez maksas. Savukārt, abonēšanas veidi ir tie paši, kas pieejami  citiem Lursoft pakalpojumiem. Piemēram, vienkāršākais, lai piekļūtu presei, pietiek nosūtīt SMS. Diemžēl, lai nodrošinātu fizisko personu datu aizsardzības likumu, esam spiesti slēgt abonēšanas līgumus, lai identificētu lietotājus un iepazīstinātu ar sistēmu lietošanas noteikumiem. Tā sauktais mazais abonements ir sākot ar Ls 10 mēnesī. Esam izveidojuši sistēmu arī vienreizējiem norēķiniem, bet to paredzam palaist pēc tam, kad valstī reāli sāks strādāt elektroniskais paraksts.

- Kā zināms, Lursoft tradicionālajiem interneta resursiem ir ļoti daudz lietotāju. Vai var uzskatīt, ka arī jaunā latne.lv taciņa jau kļuvusi pietiekami populāra?

- Līdz marta vidum meklēšanas pieprasījumi izdarīti no vairāk nekā 114 000 unikālu IP adrešu. Kopā dažādajos avotos ir veikti vairāk nekā 2,1 miljons meklēšanas pieprasījumu. Tā kā šobrīd tā ir tikai beta versija, neesam jauno pakalpojumu īpaši popularizējuši.

- Kas zina, varbūt arī nākamajās Saeimas vēlēšanās būs iespējams elektroniski nobalsot portālā latne.lv.

- Tāds latne.lv mērķis gan nav paredzēts, turklāt pats īsti neticu anonimitātei tīmeklī. Bet saistībā ar vēlēšanām kā tādām šis ziņu avots un meklēšanas rīks var būt ļoti noderīgs. Pirms doties vēlēt, jebkurš vēlētājs šeit atradīs miljoniem rakstu un dažādu ziņu gan par partijām, gan tās pārstāvošajiem cilvēkiem, to saistību ar ekonomiskām grupām. Visa šī informācija, protams, ir atrodama arī daudzos citos atsevišķos avotos, taču latne.lv priekšrocība ir tāda, ka šeit informāciju var atrast vienuviet.

 

Gunta KĻAVIŅA

 

 

SIA Lursoft IT

Matīsa ielā 8, Rīgā LV-1001

Tālr. 6-7844300

Fakss 6-7315315

www.lursoft.lv

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001