Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Satelītuztvērēji Dreambox DM 500-S un DM 7020-S

   

Satelītuztvērēji Dreambox DM 500-S un DM 7020-S

 

Latvijā aizvien populārāki kļūst vācu firmas Dream Multimedia TV satelītuztvērēji Drambox. Daudzi skatītāji droši vien atceras pirmos universālos moduļus Magic, kurus jau krietni sen sāka piedāvāt šī firma, tāpat arī uztvērējus DM 5600, DM 6520 un DM 7000, kas satelītaparatūras attīstībā iezīmēja jaunas perspektīvas.

 

Mazais veiksminieks

Dreambox uztvērējos izmanto Linux operacionālo sistēma, un lietotājs pats var rakstīt pielikumus, tomēr aparāta popularitāti visvairāk noteica kodēto programmu pieejamība, izmantojot emulācijas principu.

Šobrīd ir iespējams iegādāties jaunus Dreambox satelītuztvērēju modeļus DM 500-S un DM 7020-S. Ļoti veiksmīgs šķiet mazais – DM 500-S. Pirmkārt jau jāatzīmē uztvērēja samazinātā cena, kas atkarībā no pārdevēja svārstās no 140 līdz 150 latiem. Uztvērējam ir nelieli gabarīti (195 x 130 x 40 mm), kas panākti ar atsevišķu barošanas bloku – gluži kā portatīvajam datoram. DM 500-S strādā ar IBM Power PC 405 (250 MHz) procesoru, bez ATAPI interfeisa, aparātam ir 8 MB Flash un 32 MB RAM (operatīvās) atmiņas.

Uz aizmugurējā paneļa bez parastajām pieslēguma vietām – zemfrekvences audio video SCART, RCA, programmnodrošinājuma nomaiņas porta RS 232, optiskās ciparu audioizejas un antenas ieejas/ izejas – var atrast 100 Mbit Ethernet interfeisu. DM 500-S nav augstfrekvences modulatora. Uztveršanas trakts ir izveidots, izmantojot Philips ieejas bloku. Tas ļāva uzlabot jutību, un tagad iespējams uztvert kanālus ar zemāku attiecību signāls/troksnis nekā vecajos modeļos 7000 un 5600, kur tika iebūvēts LG uztv’er’ejs. To noteikti novērtēs satelītu uztveršanas DX fani!

Iepriekšējā žurnāla numurā 1(37)/2005 tika pieminēta kodēto programmu (NTV+) skatīšanās, izmantojot Card Sharing tehnoloģiju, kad oficiālo karšu atbildes algoritmi tiek pārraidīti internetā. Tā kā DM 500-S ir Ethernet interfeiss, tas kļūst iespējams. Uztvērēja Exspert Setup piedāvā dažādus satelītuztvērējam neparastus servisus. Communication Setup gādā par to, lai aparātu varētu pieslēgt lokālajam tīklam, tādēļ menu nepieciešams norādīt uztvērēja IP adresi, NetMask, tīkla tipu (LAN, WAN), servera vārdu (arī IP adreses veidā), Gateway un porta numuru. Tie jebkuram datoram ir standarta parametri, kad to slēdz tīklā. Izmantojot vīto pāri, Dreambox var pieslēgt lokālajam tīklam vai pie datora tīkla kartes. Līdz ar to tiek nodrošināta ne tikai uztvērēja attālināta vadība, bet arī vairāku funkciju pārraides iespējamība lokālajā tīklā.

Ar programmas Dreamup palīdzību caur RS 232 iespējams nomainīt programmnodrošinājumu, turklāt jaunākā ielādētāja versija v2.41 nodrošina šo procesu arī caur Ethernet portu. Šajā gadījumā uztvērēja menu ir pareizi jānorāda IP adrese.

Dreambox ir pieejami visi iespējamie DiSEqC protokoli, tāpēc ar antenu pievienošanu nav nekādu problēmu. Programmu uztveršanai nepieciešamos parametrus lietotājs norāda ar opcijas System Wizard palīdzību. Kad kanāli ir automātiski vai pēc lietotāja izvēles sameklēti, iespējams uzstādīt grafisku interfeisu Enigma, kas nodrošina pieeju visiem menu parametriem. Atrastajām ciparu paketēm tiek formēti divi kategoriju saraksti – piegādātāju un servisu. Orientēties šajā informācijas daudzumā palīdz jaudīga rediģēšanas sistēma. Iebūvētais universālais dekoders atpazīst daudzas kodēšanas sistēmas: Viaccess, TPS-Srypt, Seca, Betacrypt, Nagravision, Conax.

Uztvērēja eksperta menu ir pieejamas funkcijas, ar kurām var tikt galā tikai ļoti pieredzējis satelīttelevīzijas skatītājs. Piemēram, Communication Setup, kas nodrošina uztvērēja darbību lokālajā tīklā. Tā būtība ir tāda, ka ar jebkura lokālā tīkla datoru un Internet Explorer, norādot pareizu uztvērēja adresi, var vadīt šī uztvērēja OSD menu. Programma VLC nodrošina programmas skatīšanos uz datora ekrāna un multicast pārraidi tīklā. Bez DreamBox IP adreses (172.16.1.132) nepieciešams norādīt arī porta numuru 31339, bet komandrindā - PAT, PMT, VPID, APID kodus. Tātad jebkurš lokālā tīkla dators var kļūt par televīzijas programmas avotu un jebkurš šī tīkla dators to uztvert. Funkcija Ngrab ļauj Dreambox datu plūsmu ierakstīt uz datora cietā diska.

 

Dārgākais brālis

Dreambox 7020-S ir sarežģītāks un arī dārgāks par savu mazo brāli. Tā tehniskās iespējas paplašina Compact Flash Interface (1–4 Gb), augstfrekvences modulators, USB 1.2 ports, divi karšu nolasītāji, common interface, vieta cietajam diskam līdz 300 Gbit, Flash 32MB un RAM 64MB (iespējams palielināt līdz 97 MB) atmiņas. Uztvērēja pults ir universāla, programmējama, lai nepieciešamības gadījumā lietotājs varētu vadīt televizoru un citu aparatūru. Ar DM 7020-S var veikt cietā diska diagnostiku un formatizēšanu.

Daudzas funkcijas abiem Dreambox uztvērējiem ir vienādas, piemēram, pati svarīgākā šobrīd šķiet Ethernet interfeiss, kas nodrošina darbu lokālajā tīklā. Kopējais secinājums – labi uztvērēji ar jaudīgu procesoru un ļoti daudzveidīgas funkcionālās programmnodrošinājuma iespējas.

Henriks ZEIĻAKS

Tālr. 9259505

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001