Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Dzīve tiešraidē

   

kameras

 

Pirms dažiem gadiem kādā Latvijas interneta portālā parādījās ekskluzīvs piedāvājums – web kamera, kas ļāva tiešsaistes režīmā ielūkoties dzīves ritumā pie Laimas pulksteņa. Attēla kvalitāte deva brīvu vaļu iztēlei – vienīgā figūra, ko varēja puslīdz atpazīt un arī, galvenokārt, pēc uzraksta zem attēla, bija pats Laimas pulkstenis. Šis projektiņš aizgāja savu dabisko ceļu, bet web kameras joprojām gaida laiku, kad kāds iedomāsies tās izmantot atbilstoši iespējām. Kādas varētu būt šīs iespējas?

 

Meklējam Rīgu

Žils Verns, sēžot kabinetā uz krēsla, apceļoja pasauli gaisa balonā, izvizinājās pa okeānu dzīlēm un uzkāpa augstākajās pasaules virsotnēs. Šobrīd fantāziju pasaulei galvenais sabiedrotais un vienlaikus arī ienaidnieks ir internets. Gribi nokļūt Rio? Ieraksti interneta meklētājā Rio un ļaujies Brazīlijas saules valdzinājumam. Vēlies apmeklēt Ziemeļpolu? Nekādu problēmu. Internets gan nespēj aizstāt reāla ceļojuma emocijas, tomēr tas ir lielisks sabiedrotais, izvēloties, kur pavadīt brīvdienas vai atvaļinājumu. Tāpēc ir svarīgi, lai jebkurā vietā, līdz kurai nonākuši interneta taustekļi, pie datora sēdošs cilvēks varētu maksimāli kvalitatīvi iepazīties ar konkrētās valsts piedāvājumu.

Mums pašiem nav šaubu, ka Latvijā un Rīgā ir, ko redzēt, bet, svarīgi, lai cilvēciņam, kas plāno ceļojuma maršrutu un rēķina izdevumus ar domu gūt maksimālu baudījumu personiskā budžeta ietvaros, nonākot alfabētā līdz vārdam Latvija, tas arī kļūtu par galamērķi.

Skaidrs, ka redzēt ir labāk nekā lasīt vai dzirdēt. Redzētajam cilvēki uzticas, jo paša acis taču nemelo. Parādīt valsti internetā var uz atklātnītēm, videorullīšos vai trīsdimensiju datorgrafikās, protams, arī web kamerās. Šobrīd nav nevienas puslīdz ievērojamas pasaules pilsētas, kuras zīmīgākajās vietās nebūtu uzstādītas web kameras. Iespēja tiešsaistes režīmā ielūkoties pilsētas dzīvē pārliecina vairāk nekā aculiecinieku stāstījumi vai piepucētas atklātnītes. Palūkosim - kāda gan, caur šo moderno prizmu raugoties, izskatās Rīga, kura lepojas ar 800 gadu vēsturi, izsmalcinātu arhitektūru, rūpīgi koptiem parkiem, omulīgām kafejnīcām un trakulīgu nakts uzdzīvi? Lai veiktu visvienkāršāko pētījumu, atliek tikai visu zinošajā Google ierakstīt web camera Riga. Līdzīgu ceļu parasti izvēlas ierindas interneta lietotājs. Latvijas galvaspilsētā šobrīd reāli darbojošās publiskās kameras var saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem, tās aplūkojot, jāsecina, ka šī pilsēta paveras kā daži neizteiksmīgi, pelēki pleķīši, kuros it kā vērojama kustība, kas pārliecina vien par to, ka šajā pilsētā, iespējams, dzīvo ļaudis.

 

Viena pilsēta, piecas kameras

Pirmā, ko piedāvā Google, ir bankas Paritāte web kamera, uz kuras redzama likteņupe Daugava bez mazākajām dzīvības pazīmēm. Tikai rūpīgi ieskatoties attēlā, var saprast, vai kamera no Radisson SAS raugās Vecrīgas virzienā vai otrādi un vai tāda maz eksistē, jo, šķiet, kuģītis pie AB dambja noenkurojies uz mūžu - tas gluži tāpat kā viss pārējais attēlā, nav pakustējies jau krietnu laiciņu. Šī kamera izvietota mājaslapā www.webcamera.lv, kurā nosaukta par pirmo web kameru Rīgā. Nākamā lapa, kura mums piedāvā ielūkoties, kas šobrīd notiek Latvijas Republikas galvaspilsētā, ir www.viewlatvia.com. Salīdzinājumā ar iepriekšējo tā ir milzu solis uz priekšu, jo attēlā kustas cilvēciņi. Saule gan tai acīmredzami nepatīk, jo tad kvalitāte zūd, turklāt kamera novietota tā, lai būtu uzskatāmi redzams, ka šajā pilsētā ir banka –Hansabanka.

Priecīgākas ziņas sniedz www.banditos.info/webcam/. Priecīgākas gan tās nav tāpēc, ka mēs būtu atraduši kvalitatīvu web kameru, bet tai ir definēts konkrēts mērķis. Virs tās rakstīts: - Paskaties, kāds laiks gandrīz Rīgas centrā! - Tātad tie, kas atrodas gandrīz Rīgas centrā, vienmēr varētu būt labi informēti par laika apstākļiem, ja vien pa rokai ir internets. Tomēr svarīgi būtu saprast arī, kur īsti tas gandrīz Rīgas centrs atrodas (skatoties attēlā, to uzminēt nav iespējams). Arī uz šo jautājumu atbilde ir sniegta: Webcam ir pārcelts no Riverdown uz Rīgu. Attēlā redzamā vieta atrodas cietuma rajonā. Nav gan paskaidrots, kura cietuma, bet tie jau ir sīkumi. Un pēdējā priecīgā ziņa šīs lapas apmeklētājiem ir fakts, ka Webcam darbojas pārsvarā regulāri. Ar to priecīgās ziņas arī beidzas - attēls ir nekvalitatīvs un trāpīt uz samērā regulārajiem brīžiem, kad tā darbojas, ir pagrūti.

Savu web kameru uzstādījuši arī peldošās izstāžu zāles Noass īpašnieki. Tā pieejama www.noass.lv. Kuģītis noenkurots pie AB dambja, un no tā paveras jauks skats uz Vecrīgu, kā arī uz vientuļu kociņu dambja vidū, kura pavēnī rīdzinieki un pilsētas viesi acīmredzami mīl pārkāpt municipalitātes noteiktos alkohola lietošanas ierobežojumus.

Pēdējā lapa, kuru izdevās atrast, ir http://saulestilts.bis.lv. Tajā no Preses nama jumta varam palūkoties uz Vanšu tiltu. Saulainā laikā bildīte izskatās pavisam ciešami, pa tiltu žirgti pārvietojas automašīnas, tomēr, tiklīdz laika apstākļi vairs nav ideāli vai arī saulīte spīd pretī kamerai, attēls izplūst un līdz ar to pazūd arī vienīgā iespēja puslīdz kvalitatīvi aplūkot vismaz šo pilsētas fragmentu. Faktiski, tas arī ir viss! Tātad – kopš revolucionārā 90. gadu eksperimenta nekas būtiski nav mainījies! Nav jau arī tā, ka kameras būtu uzstādījuši tie, kam ar to būtu jānodarbojas, respektīvi, pašvaldība vai, piemēram, Valsts tūrisma aģentūra. Tās ir entuziastu uzstādītas vai arī kalpo reklāmas nolūkiem un ne tuvu nesniedz visaptverošu ieskatu pilsētas dzīvē.

 

Korķi, korķi, korķi...

Pilsēta dzīvo savā ritmā - ļaudis no rītiem steidz uz darbu un vakarā atgriežas mājokļos. Jebkura pārvietošanās pilsētas ielās jāpakārto satiksmes īpatnībām, respektīvi, sastrēgumiem. Korķīši Rīgas ielās, protams, ne tuvu nelīdzinās Londonas, Berlīnes vai Amsterdamas sastrēgumiem, tomēr arī tie patērē laiku, nervus un enerģiju. Satiksmes organizēšana ir viena no lielpilsētas galvenajām problēmām. Ir loģiski, ka Rīgas dome strādā, lai samazinātu transporta plūsmu noslogotākajos pilsētas posmos, tomēr sastrēgumi lielpilsētā ir neizbēgami pat pie visideālākās plānošanas. Līdz ar to būtu loģiski paralēli iet vairumā pasaules metropoļu akceptēto ceļu, kad satiksmes dalībniekus visdažādākajos veidos informē par krīzes zonām. Tieši šajā jomā vislietderīgāk un efektīvāk var izmantot web kameras.

Gandrīz visās pasaules lielajās pilsētas kameras ir izvietotas stratēģiski svarīgākajos punktos, tās ir brīvi pieejamas internetā un ļauj autovadītājiem izvēlēties no sastrēgumiem brīvāko maršrutu, kā arī kalpo par palīgu ceļu policijai, lai tā varētu operatīvi iejaukties situācijās, kad tas nepieciešams. Šobrīd vienīgā kamera, kas pilda šādu funkciju, ir uz Vanšu tiltu pavērstā Bis. Skaidrs, ka viena kamera nekādu praktisku labumu nevar sniegt un ka Rīgas satiksmes departamentam, sadarbojoties ar citām ieinteresētajām struktūrām, būtu nopietni jādomā šajā virzienā.

Šobrīd praktiski vienīgais veids, kā saņemt informāciju par satiksmes plūsmu, ir korķu ziņas, kas pieejamas internetā www.oto.lv, kā arī mobilajos telefonos – wap.oto.lv un lmt.lv/wap/. Tās veidojas, izmantojot taksometru kompāniju, kā arī mobilo telefonu lietotāju sniegto informāciju, bet, lai arī cik operatīvi viņi ziņotu par notikumiem ielās, šī informācija nav salīdzināma ar iespēju tiešraides režīmā savām acīm aplūkot, kas īsti notiek uz tā vai cita Rīgas tilta.

 

Mājas mieram

Šobrīd web kameras galvenokārt izmanto apsardzes firmas. Tās ir tradicionālās novērošanas kameras apsargājamos objektos. Līdz šim kameru fiksētā informācija tika ierakstīta un nepieciešamības gadījumā ierakstu paņēma no plauktiņa, notrausa putekļus un, šurpu turpu tinot, varēja atrast konkrētu fragmentu. Šobrīd progresīvākās kompānijas informāciju glabā datorā un tās apstrāde kļuvusi vienkāršāka un ātrāka.

Aktuālākais piedāvājums ir iespēja kameras fiksēto attēlu tiešsaistes režīmā aplūkot internetā. Tas ļauj sekot līdzi notikumiem konkrētajā objektā ne tikai apsardzes firmām, bet arī objekta īpašniekiem. Līdz ar to web kameras kļuvušas interesantas arī privātpersonām. Jūs varat uzstādīt savā mājā vai dzīvoklī web kameras un ik pa brīdim ielūkoties, vai viss kārtībā, vai bērni smuki spēlējas pagalmā un vai jūsu teritorijā nav iekļuvušas svešas personas. Tā teikt – sirdsmieram. Jaunākais piedāvājums tirgū ir DEAC izstrādātā sistēma E-sargs, kas ļauj attēlu saņemt ne tikai datorā, bet arī mobilajā telefonā. Tam nepieciešams WAP pieslēgums un telefons ar krāsu displeju, kā arī web kamera ar iebūvētu kustību detektoru. Sistēma brīdina, ja zonā, kur uzstādīta kamera, notiek nesankcionēta kustība. Kamera fiksē kustību, informācija tiek padota uz serveri, un tas izsūta paziņojumu ar attēlu uz mobilo telefonu. Protams, uzstādot kameru vietā, kur skraida kaķi, lido baloži vai iespējama jebkāda cita puslīdz regulāra kustība, jāizvēlas sistēmas, kas piedāvā zonēt konkrētu attēla fragmentu. Piemēram, uzstādot zonējumu uz pagalma vārtiņiem, kamera fiksēs mirkli, kad tie atvērsies, bet ignorēs apkārt notiekošo rosību.

 

Kā izvēlēties web kameru?

IP kameras, kuru signālu iespējams redzēt internetā, Latvijā var iegādāties tikai pie specializētiem izplatītājiem. Tās pieejamas, sākot ar 120 latiem, bet dārgākās maksā līdz pat 1200 latiem.

Izvēloties web kameru, jārēķinās ar visdažādākajiem apstākļiem. Būtiski ir saprast, cik svarīga ir attēla kvalitāte, cik liels darbs un līdzekļi jāiegulda, to uzstādot un aprūpējot. Latvijas klimatiskajos apstākļos jārēķinās arī ar to, ka ārpus telpām uzstādītai tehnikai vajadzēs izdzīvot gan salā, gan lietū, gan arī sniegputenī. Turklāt būtu vēlams, lai tā ne tikai izdzīvotu, bet arī turpinātu uzticēto misiju – fiksētu un pārraidītu attēlu.

Nosacīti web kameras varētu iedalīt trīs grupās, par pamata kritēriju pieņemot to cenu. Loģiski, ka tieši cena ir vislētāko kameru priekšrocība. Tomēr, tās iegādājoties, jārēķinās ar papildu izdevumiem, kameru uzstādot un nodrošinot tās funkcionēšanu. Attēla kvalitāte ir atkarīga no laika apstākļiem, bieži vien tam zūd asums un to vajag regulēt. Tas ir īpaši apgrūtinoši, ja kamera uzstādīta grūti pieejamā vietā. Turklāt lētajām kamerām nav iespējams mainīt optiku. Lētākās kameras piedāvā D-link un Pixard, pie tādām pieskaitāmi arī daži Axis modeļi.

Dārgo jeb ekskluzīvo kameru tipisks pārstāvis ir Sony. Tās ļauj interneta lietotājam pietuvināt un attālināt attēlu, kā arī vērst kameru uz vienu vai otru pusi. Arī attēla kvalitāte, protams, ir cenai atbilstoša. Būtiskākais mīnuss tas, ka kamerai nepieciešams papildu aprīkojums, lai nodrošinātu darbībai atbilstošus apstākļus. Kamera nemīl karstumu, aukstumu, lietu un visu pārējo, ar ko mūs lutina Baltijas klimats. Tomēr, ja šo problēmu atrisina, Sony ir ļoti piemērota visdažādāko tūrisma objektu apskatei. Pieņemsim, ka šāda kamera būtu uzstādīta Doma laukumā. Interneta lietotājs, tai pieslēdzoties, uz noteiktu laiku saņem pieeju kamerai. Šajā laikā viņš var pārliecināties, cik liela rinda izveidojusies Alus dārzā, vai blakus kafejnīcā ir brīvs galdiņš un salīdzināt sava laikrāža rādījumu ar Doma baznīcas pulksteni. Šādas kameras jau ir uzstādītas vairākās Eiropas pilsētās un tiešām rada brīnišķīgu klātbūtnes iespaidu.

Vidējās klases kameras pārstāv jau minētā Axis, kā arī Mobotix. Tām raksturīga augsta attēla kvalitāte, stabilitāte, turklāt ir iespēja mainīt optiku un, protams, ka salīdzinoši ar Sony (vismaz Ls 1000) arī samērīga cena. Par šādu kameru būs jāmaksā aptuveni 600 latu.

Mobotix, kas specializējusies tieši šajā nozarē, ir vienīgā sistēma, kura nav atkarīga no laika apstākļiem. Tā bez papildu aprīkojuma darbojas gan –30 grādu salā, gan arī tad, ja gaiss pēkšņi sasilis līdz +60. Pie šīs sistēmas plusiem jāmin arī tas, ka kameras pieslēgšanai nav nepieciešama papildu programmatūra, tā darbojas jebkurā interneta pārlūkprogrammā, turklāt, lai tā pilnvērtīgi funkcionētu, nepieciešams tikai viens vads, kas vienlaikus nodrošina gan strāvas, gan interneta plūsmu. Sistēmas pieejamas arī ar diviem objektīviem, kas ļauj gan tvert kopskatu, gan arī fiksēt kādu sīkāku fragmentu. Objektīvi ir maināmi, bet attēlu nevar pietuvināt vai attālināt, kameru nevar grozīt. Tam gan ir savu plusi. Tas nozīmē, ka attēls nezaudēs asumu un nebūs nepieciešamas regulāras tehniskās apkopes, lai atjaunotu attēla kvalitāti.

Vidējās klases kameras nodrošina arī pietiekami labu redzamību sliktā apgaismojumā. Pietiek ar pavisam niecīgu gaismas avotu, lai varētu skaidri redzēt attēla detaļas. Šādas kameras ir optimālas sastrēgumu fiksēšanai, kā arī mājas vai uzņēmumu drošības sistēmās.

Guntars MELUŠKĀNS

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001