Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Interneta jaunā versija - pēc četriem gadiem

   

26

 

Nozares eksperti apliecina, ka šobrīd tiek izmantota interneta ceturtā versija. Pērn interneta dzimtenē ASV tā radītāju – ASV militāristu – aprūpē tapusi jauna versija. Darbi jau pavirzījušies tik tālu, ka izveidota eksperimentāla virtuālā maģistrāle no Ņūhempšīras universitātes līdz Kalifornijai, kurā strādā ap astoņdesmit serveru un maršrutizatoru. Eksperiments ir sekmīgi pabeigts, bet maģistrāle turpina strādāt. Tās darbība ļauj programmatūras un aparatūras izstrādātājiem pārliecināties, kā viņu produkcija strādā jaunajā tiešsaistes sistēmā.

 

Jaunās sistēmas pamatā ir interneta protokola 6. versija (izmēģinātāju leksikonā to dēvē par virtuālo apakštīklu Moon v.6.). Tas ir tā sauktais nākamās paaudzes internets, kur tīkla darbības pamats ir 6. versijas protokols Ipv6. Tā radītāji ir Ņūhempšīras štata universitātes zinātnieki un ekspertu grupa ar nosaukumu North American Ipv6 Task Force, kas sadarbojas ar vairāk nekā četrdesmit tīkla aprīkojuma piegādātājiem un izmēģinātājiem, kā arī servisa pakalpojumu nodrošinātājiem.

Protams, ka aiz tā visa joprojām stāv interneta tēvs - ASV armijas virspavēlniecība jeb, īsi sakot, Pentagons. Pentagona speciālisti atklātībā jau pauduši, ka 4. versija, kas tiek izmantota 30 gadu, ir morāli novecojusi un neatbilst pašreizējām interneta lietotāju vajadzībām.

Jaunā versija atbilst augošajām prasībām – tā nodrošina daudzkārt lielāku adrešu lauku un arī paplašinātas iespējas integrēt tīklā ļoti daudzveidīgu dažādu izstrādātāju tehnisko aprīkojumu.

Adrešu lauka paplašināšanas problēma parādījās jau ar tādas megavalsts kā Ķīna ienākšanu internetā. Ķīnā šobrīd lieto aptuveni trīsdesmit miljonus datoru, kas pieslēgti internetam, bet valstij kopumā paredzēts tikai 22 miljoni interneta adrešu. Vēsturiski izveidojusies situācija, ka ASV jau kopš interneta attīstības sākuma ir piesavinājusies ap 70 procentu adrešu. Savulaik to pietika gan privātajiem lietotājiem, gan biznesa vajadzībām. Pašlaik interneta pakalpojumu sniedzēji klientiem piedāvā dažādas adrešu lauka paplašināšanas iespējas – adreses uz laiku, kā arī Tīkla adrešu tulkošanas sistēmu (Network Adress Translation), kas firmu iekšējo tīklu daudzajām adresēm nodrošina izeju internetā.

Tagad, kad ASV kara tehnika ir apgādāta ar elektroniskajām smadzenēm un karotāju rokās ir mobilie datori, virspavēlniecība sapņo par laiku, kad gandrīz vai katram karavīram būs pašam sava interneta adrese. Nav nemaz jābūt zinātniski fantastisko filmu un grāmatu cienītājam, lai saprastu, kādas iespējas pavērtos armijai ar šādu sakaru sistēmu.

North American Ip v.6 Task Force ekspertu grupas vadītājs Džims Baunds: - Vienīgais pasūtītājs, kas gatavs maksāt par Ip v.6, ir ASV Aizsardzības ministrija. Patiesi, tas ir vienīgais, kuru es zinu. Citu valstu aizsardzības iestādes arī interesējas par šīm sistēmām (to vidū, piemēram, vācu, britu un kanādiešu). Tādējādi izskatās, ka visīstākie sestās paaudzes interneta cienītāji ir militāristi, jo Tīmeklis nodrošinātu tehnikai un apakšvienībām lielu mobilitāti un manevrēšanas iespējas. Bet kādam nolūkam militāristiem nepieciešama elastība un kustīgums, - uz šo jautājumu lai katram palīdz atbildēt paša prāts un fantāzija.

Jau izlemts, ka interneta jaunās platformas ieviešana tiks pabeigta 2008. gadā. ASV Aizsardzības ministrija to augstu vērtē kā platformu, uz kuras iespējams integrēt visdažādākos ieroču veidus.

2003. gada nogalē, Moon v6 pirmajā izmēģinājumu posmā, galvenā vērība tika veltīta iespējai nodrošināt ceturtās un sestās paaudzes interneta protokola saderību un mijiedarbi. Otrajā posmā uzmanība tika pievērsta tam, kā iespējams salāgot dažādu produktu darbu: piemēram, Windows Media Player pleijera pieslēgšanu Panasonic sērijveida web kamerai.

Džims Baunds tieši šīs iespējas uzskata par vissvarīgākajām: - Moon v.6 sistēma tika radīta, paturot prātā reālajā tirgū sastopamos produktus. Sistēma strādā ne tikai uz Linux vai BSD bāzes. Sestās paaudzes internets strādās ar Sun Microsystems, Microsoft, Cisco, Foundky, Juniper, Sony, Hewlet-Packard un IBM produkciju. Tas ir tīkls, kas balstās uz tirgū pieejamiem produktiem, un mēs ļoti lepojamies, ka mums ir izdevies to sasniegt.

Amerikāņu speciālistiem atkal izdevies radīt un sekmīgi izmēģināt jaunu tehnoloģiju, un tas bija iespējams, piesaistot gandrīz visus nozares nozīmīgākos koncernus un izmantojot paša bagātākā pasūtītāja – ASV militārā kompleksa – līdzekļus.

Laura KALINKA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001