Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kodēšanas sistēmu un karšu maiņa

   

Kodēšanas sistēmu un karšu maiņa

 

Vasarā satelīttelevīzijas skatītājus atkal sagaida pārmaiņas kodētajos kanālos, jo daudzi operatori ar jaunu sparu metas apkarot pirātismu.

 

Tendence, kas pagājušajā gadā sākās ar NTV+ aktivitātēm, turpinās un redzamo kanālu daudzums turpina samazināties. Latvijā ir ievērojams pārdoto digitālo satelītuztvērēju skaits, turklāt vairums ir samērā lētie termināli ar iebūvētu Viaccess dekoderu. Tieši krievu pakete NTV+ vēl nesen daudziem lika izšķirties par satelītaparatūras uzstādīšanu. Kad pagājušā gada 1. jūlijā notika pāreja uz Viaccess 2 un NTV+ nomainīja kartes, lielākā daļa skatītāju atteicās maksāt un pagrieza antenas uz Sirius - 5A satelītpozīciju, kur varēja redzēt daudzas programmas krievu valodā.

Nu atkal ir pagājis gads, un jūlijā Viasat maina kodēšanas sistēmu. Viaccess kodēšana tiek pilnībā izslēgta, turpinot raidīšanu tikai NDS-VideoGuard. Tiem, kas nezina, jāpaskaidro, ka pašlaik NDS -VideoGuard ir drošākā kodēšanas sistēma, ko ar lieliem panākumiem jau daudzus gadus izmanto angļu kompānija SKY, pilnībā izslēdzot nesankcionētu skatīšanos. Vairums uztvērēju, piemēram, Echostar, Samsung, Humax (izņēmums ir Humax 5350) nenodrošina NDS- VideoGuard kodēšanu, tāpēc, lai turpinātu skatīties Viasat, jāiegādājas jauns terminālis.

NDS-VideoGuard drošība, lai cik tas arī neliktos dīvaini, slēpjas šīs sistēmas vienkāršībā. Internetā hakeru forumos tā tiek apspriesta daudzus gadus, un it kā viss ir zināms, tomēr nekāda rezultāta – šī kodēšana nav uzlauzta. Situācija paliek nemainīga jau ilgi, kaut gan vēlme redzēt Eiropā angļu SKY daudziem skatītājiem ir ļoti liela. Izrādās, ka katra abonementa karte ir piesaistīta konkrētam aparātam ar vienu noteiktu algoritmu, kas, protams, nav zināms, tādējādi izslēdzot pašu pirātisko karšu klonēšanas principu, bet PPV serviss turklāt darbojas, tikai izmantojot telefona līniju un terminālā iebūvētu modemu.

NDS-CAM moduļi WorldCAM 1.9 h/w drošības apsvērumu dēļ tiek izsniegti lietošanai tikai CA TV (kabeļu tīklu operatoriem) konkrētos profesionālajos Common Interface satelītuztvērējos, bet parastam skatītājam ir viena iespēja – termināla ar NDS- VideoGuard kodēšanas atbalstu un oficiālās abonementa kartes iegāde. Populārākie satelītuztvērēji šai sistēmai Latvijā ir Nokia 9802 vai Humax VACI 5350.

Pārmaiņas šogad gaida arī NTV+ abonentus, jo šī kompānija līdz 1. septembrim mainīs tās Viaccess PC 2.x kartes, kas sākas ar numuriem 032466…un 032467…, pret uzlabotu, daudz labāk aizsargātu versiju. Tas notiek tāpēc, ka hakeri Krievijā ir iemācījušies oficiālajās kartēs ierakstīt jaunās atslēgas un tādējādi var nemaksāt abonentmaksu. Operators pieļāva kļūdu tad, kad tā vietā, lai apkarotu blokeru lietošanu, sāka mainīt Viaccess 2 atslēgas, jo neviena cita kompānija to nedarīja. Atslēgas hakeri drīz vien pārtvēra un atšifrēja. Internetā plaši pieejama ir programma pat vecajām Gold tipa kartēm ar NTV+ atslēgām, tomēr tās raustās, ik pa brīdim izslēdzas, jo nav zināma pati galvenā servisa jeb 08 atslēga. Secinājums ir tikai viens – septembrī NTV+ pakalpojumi visiem būs jāapmaksā pilnībā, bet daudziem, kas pārtraukuši līgumsaistības ar operatoru, vajadzēs iegādāties arī jaunu karti.

Šāgada martā internetā tika publicētas vairākas programmas, kas ļāva redzēt Seca Mediaguard 2 sistēmā kodētās paketes SKY Italia no Hot Bird – 13A un Digital+ no Astra – 19A satelīta. Vajadzēja iegādāties vai nu Dragon CI (Multi Crypt CAM) moduli Rev.2.06 ar Predator programmnodrošinājumu (ir arī redzami vairāki pornokanāli no Hot Bird – Full -X1, Full -X2, Free-XTV Sky Scrypt kodēšanā) vai Titanium karti un Aston CI moduli. Prieki bija īsi – operatori ātri reaģēja uz šādām tautas aktivitātēm, ieslēdzot Hash tabulu 9x, kas nav zināma. SKY Italia gāja vēl tālāk un paziņoja, ka maijā aptur raidīšanu Seca Mediaguard 2 sistēmā, atstājot tikai drošo NDS -VideoGuard.

Šobrīd dažus Digital+ paketes kanālus vēl var redzēt ar Titanium karti vai Dragon CI moduli un Predator 2.03, jo tiem nav ieslēgta Hash 9x tabula, bet runas par Seca Mediaguard 2 pilnīgu uzlaušanu neatbilst patiesībai, jo nevar iegādāties pat dārgas komerciālās pirātkartes, tāpēc nākotnē neko īpašu nav ko gaidīt. No Hispasat –30R satelīta spāņu Digital+ vairs raida tikai uzlabotajā Nagravision Alladin kodēšanas sistēmā, ko izmanto arī vācu Premiere World pakete. Otrs spāņu operators Cabo TV pabeigs karšu nomaiņu šovasar.

Francijas paketes TPS (tiek izplatīta no Hot Bird – 13A ) īpašnieki sola kodēšanu TPS – Scrypt vasarā izslēgt, atstājot Viaccess 2, Seca Mediaguard 2, taču nav zināms, kad tas notiks, un šobrīd notiek tikai neregulāra kodu maiņa.

Lai gan Skandināvijas operators Canal Digital, kas raida no Thor 2/3, Intelsat 707 – 1R satelīta Conax kodēšanas sistēmā, pavasarī nomainīja kartes, tomēr programmas maijā vēl bija pieejamas alternatīvā veidā – kodi gan tika mainīti gandrīz katru nedēļu. Lietojot tikai Magic CI moduli ar Penta 1.11 programmu, šī pozīcija vairs nav redzama, tomēr problēmu var atrisināt ar Titanium karti. Nebūt ne visas jauno oficiālo karšu iespējas ir izsmeltas (kāda gan jēga ieguldīt šai procesā naudu, ja nav rezultāta!), piemēram, operators var mainīt ECM instrukciju, tāpēc to, vai šī pozīcija vēl kādu laiku būs caurspīdīga, rādīs laiks.

 

Henriks ZEIĻAKS,

 mob. tālr. 9259505

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001