Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

WAP iespējas mobilajā tālrunī

   

Mobilais tālrunis jau sen vairs nav tikai aparāts, ar kura palīdzību iespējams piezvanīt un saņemt zvanus

 

Kopš saules gaismu ieraudzīja WAP (Wireless application protocol) jeb interneta pieslēgums mobilajiem tālruņiem, to lietojums ieguvis jaunus apvāršņus. Arī žurnāla Sakaru Pasaule marta numuru būs iespējams lasīt mobilajos tālruņos – WAP versijā. Šoreiz tiem, kas vēl nav iepazinušies ar WAP iespējām, neliels ieskats Latvijas WAP vidē.

 

Tālrunī ir viss

Mobilais tālrunis jau sen vairs nav tikai aparāts, ar kura palīdzību iespējams vienīgi piezvanīt un saņemt zvanus. Telefonu ražotāji, konkurences cīņas dzīti, šo 20. gadsimta beigu brīnumu pārveidojuši par kompaktu datoru, kuram zvanīšanas funkcija ir tikai viena no daudzajām un brīžiem pat ne pati svarīgākā.

Pieslēdzot WAP, telefonā var lasīt jaunākās ziņas, sūtīt e-pasta vēstules, tajā atrodas visa nepieciešamā informācija par izklaides pasākumiem, transporta kustību, laika apstākļiem, valūtas kursiem utt. Citiem vārdiem – telefona īpašniekam vienmēr pa rokai ir neliels uzziņu dienests. Dažas bankas piedāvā iespēju ar telefona palīdzību norēķināties un pārbaudīt konta stāvokli. Aiz kalniem vairs nav brīdis, kad ar to varēs iegādāties biļetes uz kino vai norēķināties par maksas autostāvvietu. Protams, ka arī izklaides industrijas pārstāvji nesnauž – bildītes, spēlītes, tālruņu melodijas, čats utt. – tas viss galvenokārt orientēts uz jauniešiem, un, kā zināms, tā ir ļoti pateicīga auditorija.

 

20 000 telefonu vienā portālā

Par vienu no Latvijas WAP pionieriem droši var uzskatīt digitālās Ekonomikas attīstības centru (DEAC). Tieši DEAC speciālistiem SIA Latvijas Mobilais telefons uzticēja izstrādāt risinājumus LMT WAP lapai. Tas notika 2002. gada pavasarī, kad Latvijas lielākais mobilais operators atklāja GPRS pieslēgumu. Tas ievērojami samazināja pakalpojuma cenu un kļuva par nopietnu pamatu WAP attīstībai. Drīzumā tika atklāts mobilais portāls Oto, kas paralēli darbojas gan interneta, gan WAP versijā – www.oto.lv un wap.oto.lv. Šeit izstrādātos risinājumus izmanto gan LMT (www.lmt.lv/wap), gan Lattelekom projektos www.otopilot.lv/wap un wap.mappilot.lv, kas izveidoti īpaši lietošanai jaunākās paaudzes telefonos ar krāsu displejiem. Februārī Oto sistēmā bija reģistrēti 20 000 lietotāju mobilo telefonu numuri, turklāt pēdējo četros mēnešos to skaits ir dubultojies. Tas liecina par strauji pieaugošu pieprasījumu pēc šiem pakalpojumiem.

 

Kartes un uzņēmumu katalogs telefonā

Mobilais katalogs Oto veidots kā uzziņu dienests ar praktiskiem un izklaides elementiem. Tas nozīmē, ka vairs nav jātērē līdzekļi un laiks, zvanot uzziņu dienestiem, atliek tikai ielūkoties telefonā, kur pieejama gandrīz tā pati informācija, kāda ir uzziņu dienesta operatoram. Pie praktiskajām lietām var pieskaitīt e-pastu telefonā, samazinātas cenas īsziņu servisu, personisko piezīmju grāmatiņu utt. Par Oto lielāko ieguldījumu WAP attīstībā var uzskatīt Latvijas uzņēmumu katalogu un Rīgas kartes risinājumus mobilajiem telefoniem. Tālruņos ar krāsu displejiem, ierakstot adresi, iespējams atvērt tās attēlojumu uz kartes. To var pietuvināt vai attālināt un virzīt, kā arī savienot uz kartes divus punktus, ierakstot attiecīgās adreses. Uz kartes iespējams apskatīties tuvākos bankomātus un uzņēmumus.

Uzņēmumu katalogu Oto droši var saukt par modernāko Latvijā. Tas veidots uz Kontaktu centra 118 bāzes un telefonos dzīvo tāpat kā personisko numuru saraksts. Atrodot uzņēmumu, tam var piezvanīt tieši no kataloga. Lai atvieglotu meklēšanu, DEAC izstrādāts LBS (Location based service) jeb tuvākā objekta meklēšana. Tas nozīmē, ka, ievadot savu adresi, lietotājs var sakārtot uzņēmumus, sākot ar tuvāko. Ja vēlaties uzzināt, kur atrodas tuvākā aptieka vai ķīmiskā tīrītava, atliek tikai ievadīt savu adresi, attiecīgos atslēgas vārdus un uz ekrāna parādās saraksts ar meklētajiem objektiem, turklāt katram norādīts attālums līdz ievadītajai adresei. Atverot konkrētu objektu, tā atrašanās vietu var aplūkot arī uz kartes.

 

Avīzes un CSDD

Lursoft ir izveidojis vispilnīgāko Latvijas laikrakstu datu bāzi internetā un jau kādu laiciņu arī WAP. Tas nozīmē, ka no rīta varat telefonā pāršķirstīt teju vai visus latviešu valodā iznākošos laikrakstus – gan centrālo, gan reģionālo presi. Šeit pieejama arī BNS ziņu lente. Visi raksti gan nav izlasāmi pilnībā, bet ļauj uzzināt svarīgāko, un galu galā tā ir iespēja uzzināt, vai avīzē nav kāds īpaši jūs interesējošs raksts, ko vēlāk izlasīt pilnībā, vai gluži otrādi – jūs nepirksit laikrakstu, kurā nav nekā lasīšanas vērta. Šobrīd laikraksti pieejami bez maksas un īpašas reģistrēšanās.

Būtisks Lursoft ieguldījums WAP vides veidošanā ir CSDD transporta līdzekļu datu bāze. Tā ir iespēja aplūkot telefonā informāciju, vai auto, ko vēlaties pirkt, patiešām ir tikko no Vācijas, cik tam bijuši īpašnieki un vai tā saimniekus nav mainījusi bez abpusējas piekrišanas, respektīvi – vai nav zagta. Lai izmantotu šo pakalpojumu, iepriekš jāpiereģistrējas Lursoft interneta mājaslapā.

 

Sakaru pasaule un WAP

DEAC izveidotajā žurnāla Sakaru Pasaule WAP testa versijā iestrādātas vairākas novitātes, kas ļaus to lietot maksimāli ērti. Rakstus var lasīt pilnībā, pāršķirot lapas gluži kā žurnāla drukātajā versijā. Tekstiem klāt pievienotas ilustrācijas, kuras varēs aplūkot to telefonu īpašnieki, kuriem šāda funkcija ir pieejama. Svarīgākais jauninājums ir divpakāpju meklēšanas sistēma. Tā ļauj pēc atslēgas vārdiem atrast tekstus un, lai nebūtu jāpāršķir viss raksts, kurā minēts ievadītais atslēgas vārds, to var meklēt arī konkrētajā materiālā.

Šobrīd Sakaru Pasaule WAP testa versijā ir pieejama bez maksas. WAP versijā būs pieejams arī žurnāla arhīvs. Protams, ka lasīšana telefonā nekad neaizvietos oriģinālu, bet mobilais tālrunis ir viens no tiem atribūtiem, kas allaž ir pa rokai, un mēs visi zinām, ka reizēm - sēžot laivā uz ezera, braucot sabiedriskajā transportā, stāvot rindā namu pārvaldē vai komandējuma laikā, atpūšoties viesnīcā, tik ļoti noder laba lasāmviela.

 

Auto un sports

Bez Latvijas mēroga milžu – DEAC un Lursoft izstrādājumiem - jāatzīmē arī pāris citu veiksmīgu WAP risinājumu. No ziņu un informācijas portāliem, spilgtākie piemēri ir iAuto.lv un eSports.lv, kas ar salīdzinoši nelieliem resursiem izveidojuši kvalitatīvas mājaslapas gan internetā, gan arī WAP. eSports ziņas iespējams lasīt pilnībā, tās atjaunojas ar pietiekamu regularitāti un sniedz kvalitatīvu ieskatu aktuālākajos sporta notikumos. iAuto WAP portālā lasāmas ziņas un satiksmes dalībniekiem noderīga informācija, bet īpaši uzteicams ir WAP forums, kas jāatzīmē kā moderns un veiksmīgs risinājums. Tā ir iespēja rakstus ne tikai lasīt, bet arī pievienot savus komentārus, līdz ar to piešķirot šim portālam atraktivitāti. Jāpiebilst, ka visi vērā ņemamie WAP resursi ir apkopoti LMT mājas lapā.

Kopumā par Latvijas WAP iespējām jāsecina, ka lietotāju skaits strauji palielinās, jo jau šobrīd WAP piedāvā pietiekami daudz resursu, arī WAP izstrādes kvalitatīvi uzlabojas un vairojas. Tā vairs nav ekskluzīva rotaļlieta, tas kļūst par masu produktu un jau pavisam drīz ikdienā būs tikpat neaizvietojams kā TV vai internets.

 

Guntars MELUŠKĀNS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001