Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

TeliaSonera nākotnes vīzijas

   

Sweden

 

Pēdējā laikā biežāk nekā ierasts Latvijā dzirdams Zviedrijas un Somijas kopuzņēmuma TeliaSonera vārds. Protams, mierizlīguma sakarā ar Latvijas valsti. Daļa sabiedrības to kritizē, citi - atbalsta. Tomēr SP šoreiz piedāvā nevis analizēt viedokļus par šo tēmu, bet gan vērīgāk ielūkoties pašā TeliaSonera uzņēmumā un tā darbības perspektīvā. Arī Stokholmas birojā un nākotnes projektu centrā VisionsCentre.

 

Mobilie sakari sākas Zviedrijā

Nereti IT un komunikāciju tehnoloģiju žurnālisti brauc uz Zviedriju, lai ielūkotos nozares nākotnē. Starptautiskā datu korporācija (International Data Corporation) un laikraksts World Times nesen ierindojis Zviedrijas informācijas ekonomiku pirmajā vietā. Zviedrijā ir tāda interneta infrastruktūra, par kādu citas Eiropas valstis varētu tikai sapņot, tomēr vēl lielāku interesi izraisa Zviedrijas mobilo telefonu ražotāji un operatori, īpaši TeliaSonera ar savu vēsturisko un pašreizējo lomu mobilo sakaru attīstībā. Ne velti pasaules mobilo tehnoloģiju pamati ir likti tieši Zviedrijā.

Marta sākumā Rīgas Ekonomikas augstskolā viesojās viens no mobilā telefona tehnoloģiju pamatlicējiem, TeliaSonera viceprezidents Dr. Ostens Makitalo (Östen Mäkitalo), kurš par ieguldījumu nozares attīstībā saņēmis divas prestižas Zviedrijas medaļas. Pagājuši tikai gadi trīsdesmit, kopš sirmais kungs kopā ar kolēģiem zinātniskajās laboratorijās izstrādāja vīzijas par portatīviem tālruņiem, bet šobrīd jau divām trešdaļām Eiropas iedzīvotāju šī mantiņa ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tomēr mobilo tehnoloģiju pētījumi turpinās, un mobilo ierīču piedāvātie pakalpojumi aizvien paplašinās.

 

Dr. Makitalo vīzijas

Dr. Ostens Makitalo stāstīja par vīzijām, kā varētu attīstīties viens no mobilo ierīču veidiem - personālie digitālie palīgi (PDA), ar smaidu piebilstot, ka galvenais ieguvums ir tāds, ka šīs ierīces atšķirībā no reālajām sekretārēm nekad nav miegainas un nogurušas. PDA nākotnē varētu izmantot ne tikai ierastajām laika plānotāja, piezīmju grāmatiņas vai interneta pārlūka vajadzībām, - dažos dzīves gadījumos tas varētu kļūt vitāli svarīgs. Piemēram, tas varētu krietni atvieglot dzīvi neredzīgam PDA lietotājam, gan ar balss paziņojumu identificējot personas pēc atmiņā ievadītajiem vārdiem un attēliem, gan kļūstot par uzticamu ceļabiedru, ja saimnieks vēlas nokļūt kādā konkrētā vietā. Atliks vien nosaukt adresi, un digitālā asistenta balss dos instrukcijas, kādā virzienā iet, brīdinās par šķēršļiem, ļaus iet pāri ielai tikai tad, ja tuvumā nebūs mašīnu u. tml.

Izpētes un attīstības laboratorijās daudz tiek domāts arī par dažādiem no attāluma vadāmiem drošības risinājumiem. Piemēram, nākotnē drošāk varētu justies pat zagļu iekārotu automašīnu īpašnieki, jo, iespējams, tiks izstrādāta mobilā ierīce, kas informēs saimnieku par briesmām, bet viņš ar to pašu ierīci varēs nosūtīt īpašu signālu, kas pilnībā nobloķēs automašīnas vadības sistēmu. Cita jutīga mobilā iekārta savukārt varētu saost pārmērīgu alkohola daudzumu automašīnas salonā un bloķēt vadības sistēmu, ja saimnieks grasītos sēsties pie stūres kunga prātā.

 

Mobilo sakaru ekspansija

TeliaSonera darbinieki Stokholmas centrālajā birojā un tajos Skandināvijas un Baltijas uzņēmumos, kur TeliaSonera ir daļu turētāja, nenodarbojas tikai ar nākotnes vīzijām, bet atrod aizvien jaunus risinājumus arī tiem pakalpojumiem, kurus klienti jau iecienījuši. Ne velti tiem dažādu valstu uzņēmumiem, kur daļu turētāja ir TeliaSonera, pavisam ir 11,6 miljoni mobilo klientu. Pērn to kļuvis par 13 procentiem vairāk.

TeliaSonera centrālajā birojā Stokholmā ir ļoti maz fiksēto līniju, jo visi darbinieki lieto mobilos tālruņus. Daudzi pat nezina fiksēto tālruņu numurus, jo ar tiem tikpat kā nav darīšanas. TeliaSonera viceprezidents Kenets Karlbergs ir liels mobilo datu pakalpojumu lietotājs. Viņš cenšas profesionāli iepazīt dažādu ražotāju mobilos tālruņus, lai gan atzīst, ka tas vairs nebūt nav viegls uzdevums.

87 procentiem norvēģu, sākot no 15 gadu vecuma, ir mobilais tālrunis. Tomēr pat ar šādu lielu mobilo lietotāju blīvumu joprojām iespējama tirgus potenciāla palielināšana. Strauja SMS un GPRS attīstība vērojama NetCom (TeliaSonera meitas uzņēmums Norvēģijā, otrais lielākais mobilais operators valstī ar 1,2 milj. klientu), kur ir vieni no augstākajiem SMS rādītājiem Eiropā - vidēji 80 īsziņu mēnesī uz katru lietotāju. Salīdzinājumam: Lietuvas mobilajam operatoram Omnitel (TeliaSonera tur pieder 90 procenti daļu) ir 49 īsziņas uz katru lietotāju; tur 16,5 procenti ieņēmumu nāk no pakalpojumiem, kas nav saistīti ar balss pārraidi. Aktīvie datu pakalpojumu lietotāji ģenerē 2,7 reizes lielākus ieņēmumus nekā tie, kuri lieto tikai balss pakalpojumus.

Pērnā gada decembrī Somijā sākts mobilās apraides (mobile broadcast) komerciālais pilotprojekts. Lielākās Somijas apraides, mobilā satura un mobilo komunikāciju kompānijas Digita, MTV, Nelonen, Nokia, Radiolinja un TeliaSonera ir parakstījušas līgumu par šī pakalpojuma testa pilotfāzi. Mērķis – iegūt pieredzi par to, kā lietotāji varētu uztvert mobilos apraides pakalpojumus, kas līdzinās TV. Atšķirīgs varētu būt tikai programmu daudzums un, protams, ekrāna lielums.

 

TeliaSonera Vision Centre

Ārzemniekus, kas apmeklē Zviedriju, parasti spēcīgi iespaido zviedru valdības lielais atbalsts IT nozarei. OECD dati liecina, ka Zviedrija šīs nozares izpētei un jaunu projektu izstrādei tērē daudz vairāk līdzekļu nekā jebkura cita valsts. Par to, cik nopietni tas notiek, bija iespēja pārliecināties arī SP, kopā ar grupu Latvijas žurnālistu  apmeklējot TeliaSonera biroju un nākotnes projektu centru VisionsCentre (šo braucienu organizēja Zviedrijas Eksporta padomes Rīgas nodaļa). Viss, kas notiek VisionsCentre (tas dibināts 1996. gadā, tur strādā ap 100 pētnieku) ēkas kabinetos, ir klāts ar komercnoslēpuma plīvuru, un noslēpumi te tiek glabāti ne pa jokam. Pat paši centra darbinieki, tiekoties pie pusdienu galda vai kādā kopējā pasākumā, apzināti izvairoties runāt par darbu un saviem projektiem. Tā kā pat kolēģi nezina, ar ko īsti nodarbojas kaimiņu kabinetā. Tāpēc ciemiņu acis drīkst skatīt tikai dažus prezentācijas projektus, pie kuriem pakavēšos nedaudz sīkāk.

 

Dzīvās gleznas un tehnoloģijas

Zviedrijā populārs modernās vizuālās mākslas veids top, sadarbojoties tehnoloģiju ekspertiem un māksliniekiem. Zviedrijā māksliniekiem ir gana laika, lai pilnībā izpētītu virtuālo visuma telpu, kuru radījuši tehnoloģiju speciālisti. Arī VisionsCentre bija aplūkojami šādas sadarbības augļi, turklāt partneri ir divi brāļi, somi Vesa un Jusi Vehvilaineni, kurus dēvē arī par Pink Twins. Viens no brāļiem ir gleznotājs, bet otrs izstrādājis īpašu programmatūru, ar kuras palīdzību var it kā vizuāli uzspridzināt interneta tiešsaistes režīmā lejupielādēto gleznu, sadalot to sīkos mozaīkas gabaliņos, kas peld, dejo un virpuļo datora ekrānā attiecīgas mūzikas pavadījumā. Gleznas nomaina cita citu, mainās arī mūzikas ritmi. Šķiet, ka šāda veida dzīvās gleznas varētu būt ļoti pievilcīgs modernas vides elements liela uzņēmuma klientu apkalpošanas centrā vai prezentācijas telpās. 

 

InPicture wall

Attēls tiek projicēts uz sienas, un šis pakalpojums ir kas līdzīgs videokonferencei, bet to var izmantot daudz ikdienišķākām vajadzībām. Tā varētu kļūt par parastu vidi ne tikai tādiem gadījumiem kā tālmācība (pilna apjoma lekcija, acu kontakts, žesti - tāda sajūta, ka pasniedzējs lasa šo lekciju tieši jums), bet arī, piemēram, dažādu sarežģītu tehnisku uzdevumu veikšanai, par kuriem kāds augstas klases profesionālis var informēt ar reāllaika video palīdzību, pats atrazdamies simtiem kilometru attālumā. Šis pakalpojums šobrīd vēl nav komerciāli pieejams.

 

InPicture table

Izmantojot InPicture wall pakalpojumu, sajūta tomēr nav īsti reāla un jūs nepamet doma, ka skatāties kino. Bet TeliaSonera inženieriem padomā ir kas vēl interesantāks - projekts inPicture table, kur darba vai sarunas partneris (vai precīzāk - tā hologramma) sēž tieši jums pretī pie galda, atbild uz jautājumiem un brīžiem tā vien gribas paspiest viņa roku vai pasniegt kafijas tasīti. Pamēģiniet!

 

InPicture glasses

TeliaSonera izpētes centrā daudz domā arī par to, kā plašāk un efektīvāk izmantot jauno dimensiju, kuru mums pavērušas 3D brilles. Šobrīd trīsdimensiju brilles visplašāk lieto dažādās simulācijas spēlēs, lai radītu realitātes iespaidu. Tās var efektīvi izmantot arī smagu pacientu nomierināšanai vai raudošu bērnu uzmanības novēršanai. TeliaSonera piedāvā tās izmantot visai praktiskiem, bet sarežģītiem darba uzdevumiem. Tādos gadījumos 3D brilles kalpo par videoekrānu, kurā kāds pieredzējis speciālists rāda, kas jādara, kas ar ko jāsavieno, kādas detaļas jāizmanto utt. Tad nu māceklim vai jaunajam darbiniekam atliek tikai precīzi atkārtot instruktora kustības (šī videoseansa tehniskā bāze ir videotelefoni abos savienojuma galos). Bet pats labākais ir tas, ka šie divi cilvēki var atrasties ne tikai dažādās telpās, bet pat dažādos kontinentos.

Nav šaubu, ka TeliaSonera domā par nākotni, par mobilitāti, par progresu. Arī Latvijā.

 

Gunta KĻAVIŅA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001