Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Savienojam attālinātus tīklus?

   

Savienojam attālinātus tīklus

 

Lēmumi, kas saistīti ar drošību, parasti tiek balstīti uz kādiem fundamentāliem pieņēmumiem. Lēmumu efektivitāte savukārt ir atkarīga no šiem pieņēmumiem. Ja pieņēmumi ir kļūdaini, tas var tieši tikpat fundamentāli apdraudēt pašu drošības būtību. Viens no šādiem pieņēmumiem – ciparu nomātā līnija (CNL) pēc savas būtības un uzbūves ir droša!

 

Uzņēmumam vai iestādei, kurai vienotā datortīklā jāsavieno galvenā mītne ar filiāli vai pārstāvniecību, par piemērotāko risinājumu mēdz izvēlēties tieši ciparu nomātās līnijas. To nosaka ciparu kanālu plašā pieejamība, stabilitāte un drošība. Lēmums datu pārraidīšanai izvēlēties CNL bieži vien ir balstīts uz pieņēmumu, ka komunikācijas būs drošas un konfidenciālas un ka līnija nebūs sasniedzama no ļaunā interneta. Tātad, iespējams, šis aspekts vien jau liecina par izvēlētā datu kanāla konfidencialitāti. Bet vai šo pieņēmumu varam uzskatīt par drošu faktu?

 

Privātais nomātais kanāls

Nomātā līnija ir sakaru kanāls ar noteiktu datu caurlaides plūsmu (vienā gabalā līdz 2 Mbit/s), kuru pakalpojuma sniedzējs rezervē iznomātājam. Tātad it kā varētu šķist, ka kanāls no viena punkta līdz otram ir viens vesels vada gabals, kurš ekskluzīvi ir iznomātāja rīcībā no punkta A līdz punktam B.

Vislabākais privātas sarunas vai kanāla piemērs ir divu cilvēku saruna aci pret aci. Protams, iespēja, ka kāds šo sarunu noklausīsies, pastāv, taču tādā gadījumā sarunai var izvēlēties privātāku vietu. Ja sarunas partneru distance palielinās, samazinās arī sarunas konfidencialitāte. Tieši šo situāciju izdevās daļēji atrisināt, pateicoties Aleksandra Bella (Alexander Bell) veiktajai pirmajai telefona sarunai tālajā 1876. gadā. Šo pirmo sarunu varam droši uzskatīt par pirmo point-to-point sakaru līniju, kura pilnīgi noteikti bija tikai abu sarunas partneru rīcībā.

Līdz laikam, kad pieprasījums pēc privātiem datu tīkliem sāka veidoties, telekomunikāciju tīkli jau bija izveidoti, pilnveidoti un nobrieduši. Lai apmierinātu pieprasījumu pēc datu pārraides pakalpojumiem, telekomunikāciju sistēmas tika pielāgotas un apaudzētas ar jaunām un modernākām tehnoloģijām, kas sniedza multipleksēšanas, slodzes dalīšanas un citas iespējas.

Taču arī datu pakalpojumu pamatā ir un paliek esošā telekomunikāciju struktūra. Pateicoties tehnoloģiju sniegtajām iespējām, pakalpojumu sniedzēji var klientiem piedāvāt dažādus modernus un pieprasītus datu pārraides pakalpojumus. Taču, kad izvēlamies droši savienot divus punktus, nedrīkst aizmirst par drošību.

 

CNL izvēle

CNL pamatā var tikt apdraudēts divos nozīmīgākajos veidos: līnijā Pakalpojuma atteikums (Denial of Service jeb DOS) un pārraidītās informācijas pārtveršana (nozagšana). Sakaru līnija var tikt nejauši sabojāta, piemēram, celtniecības vai remonta laikā. To var arī pārgriezt ar īpašu nolūku. Ja plūsmas pārrāvuma dēļ kāda noliktavas datubāze novēloti saņem datubāzes atjauninājumu no kādas filiāles, zaudējumi uzņēmumam diez vai radīsies, taču, ja pārrāvuma rezultātā neieslēgsies kāda svarīga apziņošanas vai trauksmes reakcija, zaudējumi var būt ievērojami.

Pakalpojuma atteikuma situācijas ir pārskatāmas un pamanāmas, bet informācijas nozagšana var arī palikt nepamanīta. Ja kāds ļaundaris ir spējis pārtvert un nozagt pārraidīto informāciju, nepārtraucot sistēmas darbību, iespējams, ka par to neuzzināsit nemaz vai arī uzzināsit novēloti. Kad kāds noslēpums ir kļuvis zināms, padarīt to atkal par noslēpumu vairs nav iespējams!

 

Riska apzināšana

Kad pārraidāmās informācijas saturs ir patiesi konfidenciāls, akla uzticēšanās ciparu nomātajām līnijām (CNL) tomēr nebūtu ieteicama. Ja pieņemam, ka zaudējumi, kas rastos uzbrukuma (kanāla pārrāvuma) gadījumā ir aprēķināmi, tad riska cenu varētu noteikt, pareizinot šo zaudējumu summu ar iespējamo uzbrukumu skaitu. Taču konfidenciālas informācijas nozagšanas vai komunikāciju noklausīšanās gadījumā noteikt zaudējumu apmēru, kā arī šādu gadījumu biežumu var būt apgrūtinoši. Riska cenu noteikt var būt ļoti grūti, jo zaudējumi noklausīšanās gadījumā var būt milzīgi, bet iespēja, ka tas notiks vienu vai vairākas reizes, ir neliela.

Konfidencialitātes riska cenas noteikšanu apgrūtina dažādi apstākļi, kas neļauj pienācīgi apzināt un izvērtēt sekošo:

komunikācijā iesaistīto iekārtu uzticamību,

komunikāciju komponentus, kas ir trešo pušu pārraudzībā,

motivāciju attiecīgā sakaru kanāla kompromitēšanai,

reālu statistiku par līdzīgiem atgadījumiem,

uzbrukumus, kas palikuši nepamanīti.

 

Riska samazināšana

Kad esam apzinājuši riska cenu vai iespējamo zaudējumu apmēru, varam to salīdzināt ar tā samazināšanas izmaksām. Taču šāda riska analīze var būt ļoti darbietilpīga un dārga. Situācijās, kad iespējamie zaudējumu apmēri būtu ievērojami un šīs pašas iespējamības samazināšanas izmaksas ir zemas, uzņēmums varētu pieņemt lēmumu ieviest riska samazināšanas pasākumus bez formālas un padziļinātas riska faktoru izpētes.

 

Divpunktu šifrēšana (Pooint-to-Point Encryption)

Viens no populārākajiem lēmumiem riska samazināšanā ir sakaru kanālu šifrēšana. Ja uzņēmuma specifika ir pārraidīt konfidenciālu informācijas plūsmu no punkta A uz punktu B, ieviešot pastāvīgu šī savienojuma šifrēšanu, uzņēmums panāktu visaugstāko drošības līmeni. Šādi, neatkarīgi no iesaistīto pušu daudzuma (telekomunikāciju pakalpojuma sniedzēja, līnijas iznomātāja lokāli un starptautiski), uzņēmums nodrošinātu privātu šifrēšanas kanālu, piemēram, ar savu filiāli, pārstāvniecību vai sadarbības partneri, kas būtu tikpat drošs kā saruna ar to vienā telpā, turklāt drošā telpā.

Komunikācija nebūtu pārtverama, noklausāma vai sagrozāma. Arī sakaru pārtraukšanas gadījumā par to tiktu nekavējoties veikti ieraksti žurnālā, un sakari tiktu atjaunoti tikai pēc abu sakaru punktu A un B integritātes pārbaudes.

Informāciju, kas pārraidāma starp divām pusēm caur CNL, šifrēšanas iekārta ar sarežģītu kriptogrāfijas algoritmu palīdzību aizšifrē, izmantojot 128, 256 vai līdz pat 1024 bitu garas kripto atslēgas. Ļoti svarīgs drošības faktors šādā situācijā ir tas, ka pati atslēga komunikācijas straumē netiek pārsūtīta salīdzināšanai. Pretējā gadījumā, pārtverot šifrēto datu plūsmu, tas dotu lielas priekšrocības tās atkodēšanai. 

 

Kriptogrāfijas iekārtas

Kriptogrāfijas iekārtas plašos privātajos tīklos ir bieži sastopamas kā parasta tīkla uzbūves sastāvdaļa, tiesa gan, Latvijā uzmanību privāto tīklu drošībai velta samērā maz. Biežāk privāto tīklu uzbūvē lieto programmatūras līmeņa aizsardzību, kas parasti ir kādas operētājsistēmas sastāvdaļa vai arī atsevišķi iegādāta programma. Taču ir nenopietni to uzskatīt par pietiekamu privātā tīkla aizsardzību. Programma tomēr ir pārāk netverama un necaurredzama, lai tai uzticētu svarīgas informācijas pārvadi. Nopietnas datu drošības labad ieteicams iegādāties kriptogrāfijas aparatūru, kura nodrošinātu datu drošību no punkta A uz punktu B.

 

 

Ģirts LIEPIŅŠ, speciāli SP

 

gl@agors.lv

www.agors.lv

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001