Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

BSKYB ciparu TV pakete

   

gdgg

 

BSKYB ciparu sat TV pakete, kas tiek izplatīta no Astra2 satelīta 28,2ºA pozīcijā, Lielbritānijā jau ir sasniegusi septiņus miljonus abonentu. BSKYB paketē ir aptuveni 400 TV un 100 radio kanālu. Astra2 satelīts uztverams arī Latvijā. Lai gan BSKYB programmas ir kodētas Videoguard kodēšanas sistēmā, tomēr tur var atrast brīvus nekodētus TV un radio kanālus (Lielbritānijas FM radiostacijas).

Lai uztvertu un skatītos kodētās BSKYB ciparu TV programmas, Latvijā pietiek ar 90 cm antenu. Lielāko problēmu sagādā Videoguard kodēšanas sistēma, kas joprojām nav sastopama PCMCI moduļos. Tāpēc jāiegādājas uztvērējs, kurā jau ir iebūvēta Videoguard sistēma.

Lielbritānijā tiek izplatīti Pace un Panasonic satelītuztvērēji ar jau iebūvētu Videoguard sistēmu. To cena ir no 100 līdz 150 Anglijas mārciņām. Tomēr visdārgāk izmaksā BSKYB paketes abonēšana – par bāzes paketi (200 TV un 50 MC radio kanāli) ir jāmaksā 350 Anglijas mārciņu gadā. Filmu kanāli un sporta kanāli kopā ar bāzes paketi maksā 600 mārciņu gadā!

Jāņem vērā vēl kāds nozīmīgs apstāklis - BSKYB smart card aktivizācija un uztvērēja iegāde jāveic Lielbritānijā, tā notiek, pieslēdzot uztvērēju vietējai tālruņa līnijai, lai saņemtu starta signālu no BSKYB abonēšanas centra. Tas saņem ne tikai BSKYB kartītes īpašnieka datus, bet arī uztvērēja numuru, līdz ar to abonents savu kartīti var izmanot tikai savā dekoderā.

Lielbritānijā pēdējā laikā vietējās SAT TV firmas uzņemas starpnieka funkcijas BSKYB dekoderu un kartīšu pārdošanā ārzemēs, līdz ar to visa atbildība gulstas uz tām. Jāatzīmē, ka jebkura BSKYB TV kanālu kartītes izmantošana ārpus Lielbritānijas teritorijas, izņemot Īriju, ir nelegāla, un BSKYB abonēšanas centrs, uzzinot par tādu faktu, to atslēdz.

Iegādājoties BSKYB paketes abonementu, ir jārēķinās, ka Latvijā nevarēs izmantot servisu NVOD - filmas uz pieprasījumu (uztvērējam jābūt sākumā pieslēgtam Lielbritānijas vietējam telefona tīklam) - un interaktīvo servisu (sarkano pogu) varēs izmantot tikai daļēji. BSKYB ļoti aktīvi popularizē abonentiem interaktīvo servisu ar tā plašo informācijas saturu, kas ir daudz vispusīgāks nekā parastais teleteksts. Tomēr daudzviet, īpaši tā sauktajos TV veikalos, skatītāji, veicot kādu lielāku pirkumu naudas izteiksmē, labprāt priekšroku dod tālrunim, nevis sarkanajai pogai. BSKYB pirātkartes Lielbritānijā nepastāv, un vēlme tādas radīt ir ar likumu izskausta jau pagājušā gadsimta 90. gadu beigās.

BSKYB paketē no Astra2 satelīta ir pieejami vairāki desmiti nekodētu TV kanālu, tie ir The Landscape Channel sešas stundas diennaktī (Friendly TV), Extreme Sport, Dubai Sport - sporta kanāli, GOD TV, Christian Channel, Wonderful, TBN – reliģiskie kanāli, Thomas Cook TV, Travel Channel – ceļojumi, izklaide, TV Shop, QVC (tādu ir vairāki desmiti), TV veikali, Golf Channel, Job Channel, Dating Channel - golfs, darba meklējumi, iepazīšanās, MOTORS TV, GAME TV – auto, datorspēles, VAULT, POP+, Classic fm TV, Performance – popmūzika, klasiskā mūzika.

Brīvo TV kanālu skaits no Astra2 satelīta katru mēnesi palielinās, un ir gaidāmas jaunas tematiskas programmas.

Tāpat kā BSKYB, arī BBC izplata savus kanālus no Astra2 satelīta, tikai šaurā leņķī un nekodētus Lielbritānijai, izslēdzot to uztveršanu visai Eiropai. Zviedrijas teritorijā BBC TV kanāli ir uztverami no Astra2 satelīta vēl ar trīs metru antenu, bet Latvijā to uztveršana vairs nav iespējama.

Kad šogad vasarā ar pirātkartēm vairs neko nevarēs redzēt, atkal lietošanā kļūs populāra grozāma antena un 28,2ºA pozīcija varētu būt interesanta ar specifiskajām nekodētajām TV programmām.

Raimonds KREICBERGS

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001