Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Satelīttelevīzijas attīstības perspektīvas Latvijā

   

 

Šogad Latvijā samazinājusies satelītuztveršanas popularitāte. To noteikuši vairāki apstākļi. Galvenais – daudzas interesantas programmas ir pieejamas tikai ar oficiālo karti. Skatītāji nav pieraduši maksāt par skatīšanos, tāpēc meklē citas iespējas. Lai gan pastāv, piemēram, NTV+ paketes alternatīvais skatīšanās variants – kārtējo kodu piespiedu ierakstīšana kartē un abonēšanas maksāšanas pārtraukšana –, tomēr tas iespējams tikai noteiktam viaccess 2 kartes veidam un neatrisina problēmu kopumā. Operators var šīs kartes neatgriezeniski izslēgt vai arī bieži mainīt kodus, tādējādi nostādot neizdevīgā situācijā arī visus skatītājus, kas apmaksā NTV+ pakalpojumus, jo viņiem vienmēr kādu laiku vajadzēs gaidīt jaunās atslēgas, neredzot attēlu.

 

Satelītuztveršanas popularitāti vēl vairāk ietekmēja Viasat, vienīgās oficiālās kompānijas Latvijā, paziņojums par karšu maiņu pavasarī. Baltijā notiks pāreja uz viaccess 2, bet Skandināvijā nedaudz vēlāk – uz videoguard. Skatītāju, protams, kļūs mazāk. Daudzi meklēs citu risinājumu, jo no satelītiem var uztvert arī ļoti daudz nekodētu programmu, bet citiem būs jāizšķiras, kura operatora pakalpojumus apmaksāt. Uzreiz jāteic, ka NTV+ kartes Latvijas teritorijā nav legālas sporta pārraižu un filmu autortiesību dēļ, tomēr to izplatīšanu šeit neviens nekontrolē. Labs un lēts risinājums pilsētās ir pieslēgšanās kabeļtelevīzijas tīklam – drīz operatori konkurences dēļ ieviesīs digitālo apraidi.

Nenoliedzami, ka arī turpmāk popularitāti saglabās satelītpozīcijas Astra un Hot Bird daudzo brīvi uztveramo programmu un stiprā signāla dēļ. Daudzas interesantas programmas var uztvert vācu valodā, bet angļu – Sky News un BBC World. Netiek kodēti arī vairums mūzikas kanālu. Ar Samsung 9500 sērijas satelītuztvērēju vai Magic moduli kļūst pieejamas TPS Scrypt kodētās franču paketes AB Sat, TPS, Canal+, turklāt daudzām programmām var mainīt valodu uz angļu. Ar oficiālajām kartēm pieejami pornokanāli Spice Platinum, Sex View, Sex View+ un citi. Kam svarīga ir krievu valoda, var uztvert kanālus Euronews, ORT Int., RTR Planeta, Eurosport (viaccess 1) un Adjara TV, kurš, starp citu, pārraida pašas jaunākās filmas, neievērojot autortiesības.

Šis gads ir zīmīgs ar veiksmīgiem satelītu Amos 2 un Express AM22 startiem. Abas pozīcijas, gan 4 grādi rietumos, gan 53 austrumos, kur jau atrodas satelīti, labi uztveramas arī Latvijā. Ukrainas nekodēto programmu pakete līdz gada beigām plāno aiziet no satelīta Sirius uz Amos 2 dārgo raidīšanas izmaksu dēļ, bet no Express AM22 jau tuvākajā laikā var sākt raidīt daudzas nekodētas programmas krievu valodā, tāpēc pie mums abi satelīti kļūs populāri. Jāsaprot, ka nevarēs izmantot vienu uztverošo antenu ar vairākām galvām (LNB), jo pozīcijas atrodas tālu cita no citas. Labs risinājums ir ar motoru grozāma un ar pozicionieri vadāma polārās ass antena, kas arī nākotnē saglabās savu aktualitāti. Citiem skatītājiem kādai no pozīcijām vajadzēs uzstādīt papildu antenu. Amos 2 jau ir sācis regulāru programmu pārraidi.

Ziemassvētkos internetā tika publicētas Canal Digital atslēgas, un visu janvāri un februāri ar Magic moduli vai titanium karti un Samsung 9500 uztvērēju varēja skatīties interesantas pārraides no Thor satelīta 1 grāds R conax kodēšanas sistēmā. Skandināvijas operators Canal Digital martā pabeigs conax karšu maiņu uz daudz aizsargātāku versiju, tāpēc tālāka Canal + un Kiosk programmu skatīšanās Latvijā bez oficiālās kartes vismaz tuvākajā nākotnē nebūs iespējama. Visvairāk to jutīs tie, kas pieraduši pie jaunām un kvalitatīvām filmām angļu valodā.

Līdzīga ir situācija ar abiem spāņu satelītoperatoriem Via Digital un Cabo, kas savas programmas izplata no Hispasat 1C/1D satelītiem 30 grādi R. Lai gan Latvijā šis satelīts atrodas tikai 10 grādu virs horizonta tālu rietumu virzienā ,signāla uztveršana iespējama pat ar 60 cm antenu.

Skatītāji kanālu atkodēšanai izmanto Matrix Reloaded vai pārtaisītu Magic moduli, lieto arī titanium kartes. Diemžēl karšu maiņa abonentiem ir tikpat kā pabeigta un drīz spāņu programmas no šīs pozīcijas varēs uztvert tikai nagravision aladin kodēšanas sistēmā, kas ir droši aizsargāta pret hakeru uzbrukumiem.

Labi klājas vācu paketei Premiere World, kas pagājušajā gadā mainīja kodēšanas sistēmu uz nagravision aladin, jo strauji pieaudzis abonentu skaits – pirātiskas skatīšanās iespējas tā arī neparādījās, bet Latvijas iedzīvotājiem nav iespējams iegādāties pat oficiālo karti. Arī pēc iestājas Eiropas Savienībā mūs nekas labāks nesagaida, jo zemā dzīves līmeņa un nelielās teritorijas dēļ (mazs abonentu skaits) neviena jauna kompānija tuvākajā nākotnē savas programmas šeit nepiedāvās. Tāpēc atliek tikai grozīt satelītšķīvi un censties savākt to pašu, kas vēl atlicis, un cerēt uz jauniem satelītu startiem.

 

Henriks ZEIĻAKS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001