Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Cik droša ir minidiska nākotne?

   

Sony ieviestais audioieraksta formāts minidisks jeb MD šobrīd jau guvis pietiekami plašu izplatību sadzīves elektronikas lietotāju vidū. Digitālo audiosignāla nesēju lietotāji jau paspējuši izšķirties, vai šis funkcionāli elastīgais formāts viņiem ir vai nav nepieciešams, vairs neapšaubot ieraksta kvalitāti. Kā zināms, minidiskā dati tiek kompresēti jeb saspiesti piecas reizes, izmantojot Sony izstrādāto ATRAC (Adaptive TRansform Acoustic Coding) algoritmu. Pirmajos ATRAC paaudzes aparātos ieraksts jūtami atšķirās no kompaktiska CD kvalitātes, bet ATRAC 4.5 atšķirības vairs nebija. 1997.–1998. gadā Sony minidisku aparāts MDS–JA50ES ieguva prestižo EISA balvu kā Eiropas labākā audioierakstes ierīce, bet 1999. gadā balva tika piešķirta aparātam MDS–JB930, kas pieejams plašākam patērētāju lokam.

Nepiemēroti aparāti izraisa sūdzības

Diemžēl profesionāļu prasības atšķiras no ikdienas lietotāju vēlmēm, kas izraisa pārpratumus un nepareizas informācijas izplatīšanos. Žurnāla Sakaru Pasaule 1/2000 rakstā par Latvijas Radio fonotēku minēts, ka minidiskos ierakstītie dati neizceļoties ar lielu drošību, darba gaitā esot liels risks nejauši nodzēst vajadzīgo ieraksta fragmentu vai pat visa diska saturu — šādas kļūdas neesot labojamas. Šāda veida atsauksmes izraisa tas, ka vairumā gadījumu Latvijas TV un radiostacijas izmanto pirmo paaudžu sadzīves minidisku dekas, kuras, kā jau visi jauna veida aparāti, sirgst ar dažādām bērnu slimībām. Minidiskos noglabātie dati ir sevišķi droši pret nejaušu to sabojāšanu ārēju apstākļu ietekmē, piemēram, ierakstu minidiskā nevar sabojāt spēcīgi magnētiskie lauki (tādus var radīt, piemēram, skaļruņa magnēti), kas var neglābjami sabojāt ierakstu magnētiskajā lentē. Kļūdas, arī nejauši izdzēstu ieraksta fragmentu, līdz aparāta izslēgšanai vai minidiska izņemšanai var atsaukt ar Undo funkciju, kas gan ieviesta tikai pēdējos divos gados ražotajos sadzīves aparātos. Dārgākajos Sony ES modeļos turklāt ieviesta ierakstes iespēja gan ar 16, gan ar 20 bitu kvantēšanas izšķiršanu, ko izvēlas pats lietotājs atkarībā no signāla avota. Tāpēc nepamatota ir kritika par to, ka minidisks nav piemērots, teiksim, veco analogo ierakstu kvalitatīvai ierakstīšanai un uzglabāšanai. Augstas klases dekās tiek iebūvēti papildu trokšņu filtri. Katrā minidisku ierakstes ierīcē iemontēts diskretizācijas pakāpes konvertors (Sampling Rate Converter). Ja skaņas avota diskretizācijas frekvence ir 32 vai 48 kHz, konvertors to pārvērš 44,1 kHz, ko izmanto kompaktdisku ierakstīšanai.

Papildiespējas profesionāļiem

Taču ir vairāki iemesli, kāpēc radiostacijās ieteicams izmantot profesionālās minidisku dekas, lai gan to cena ir augstāka (Ls 420–1500). Pirmais apsvērums saistīts ar mehānisko izturību, jo minidisku deka tiek izmantota 24 stundas diennaktī, kas izvirza paaugstinātas prasības pret dzesēšanu (ventilācijas ribas) un nolases mehānisma izturību. Lētākie profesionālie modeļi funkcionāli praktiski neatšķiras no plaša patēriņa modeļiem, ko nevar teikt par augstas klases ierīcēm. Atklāti runājot, papildfunkcijas vienkārši novērš tos standarta minidisku dekas trūkumus, kas apgrūtina darbu radiostacijā vai ierakstu kompānijā. Pašlaik minidisks visbiežāk tiek izmantots kā operatīvs medijs — reklāmas rullīšiem, radiodžingliem u. tml. Vairākkārt rediģējot, minidisks tiek pakļauts fragmentācijai, kas vēlāk var radīt grūtības ar džinglu savienošanu vai pat precīzu rediģēšanu uz pults. Sony MDS–B5 iekļauta speciāla funkcija, kas samazina fragmentācijas sekas daudzkārt rediģētos minidiskos. RAM–TOC funkcija, izmantojot aparāta operatīvo atmiņu, savukārt lietošanas laikā ļauj īslaicīgi rediģēt rūpnieciski tiražētus (Premastered) minidiskus, kādus izlaiž ierakstu kompānijas. Radiodīdžeju ērtībām profesionālās dekas ļauj meklēt vajadzīgo ieraksta fragmentu iepriekšējā skanēšanas laikā, nepārtraucot to, — sadzīves iekārta turpretim automātiski pāriet uz nākamo izvēlēto celiņu. Visbeidzot, lielākā daļa profesionālo minidisku deku sērijveidā apgādātas ar nelielu klaviatūras pulti, ar kuru var vadīt deku, kā arī ātri ierakstīt fragmentu nosaukumus. Gandrīz visiem šādas klases aparātiem paredzēta savienošana ar PC tipa datora klaviatūru. Vēl kāda būtiska priekšrocība ir paātrinātas digitālās pārrakstīšanas iespējas, kas autortiesību aizsardzībasnolūkā ir daļēji vai pilnīgi liegta plaša patēriņa minidisku dekām. Sony minidisku dekas MDS–E11 un MDS–E58 ir funkcijām nabagākas un lētākas, taču savas konstrukcijas dēļ vairāk piemērotas izmantošanai ierakstu studijās un koncertos. Atkarībā no aparāta klases un cenas signāla/trokšņa attiecība ir 94 līdz pat 108 dB, bet atskaņojamo frekvenču diapazons ir 5–20000 Hz (Ö0,3 dB). S/T attiecība uzlabota, izmantojot EFM (no 8 uz 14 bitiem) modulācijas sistēmu.

Pagaidām visērtākais

Digitālo skaņu ieraksta formātu minidisku Sony prezentēja 1992. gadā. Tas ir 64 mm liels magnetooptiskais disks, kas ietverts noslēgtā, putekļu un trieciendrošā aptuveni 5 mm biezā korpusā. Sākotnēji ATRAC algoritms ļāva ierakstīt minidiskā 60 vai 74 minūtes, tagad arī 80 minūtes mūzikas kompaktdiskam analoģiskā kvalitātē. Datu kompresijas laikā ATRAC izslēdz tās frekvences, ko cilvēka auss nespēj uztvert, un tādējādi klausītājs nemana nekādu atšķirību. ATRAC sistēmu izmanto ļoti daudzi audiotehnikas ražotāji, izņemot Denon, Sharp un dažus citus, kuri izmanto oriģinālu datu kompresijas algoritmu, kas tomēr ir ļoti līdzīgs Sony radītajam. Minidiska galvenās priekšrocības ir tā portatīvās izmantošanas un plašās ieraksta rediģēšanas iespējas. MD ir nelineārs ieraksta princips, proti, fragmentus neieraksta citu citam galā kā CD vai DAT kasetē, bet gan, aizpildot brīvos fragmentus. Atskaņošana nenotiek tieši no minidiska, bet gan, izmantojot atmiņas buferi un procesoru. Pateicoties augstai mehāniskajai un statiskajai izturībai, minidisku teorētiski var pārrakstīt neierobežoti daudz reižu. Tāpat kā CD, arī minidisku iekārta nodrošina tūlītēju izvēlētā fragmenta atskaņošanu. Ierakstītos fragmentus pēc vēlēšanās var savienot, sadalīt, daļēji izdzēst un mainīt vietām. Minidiskā iespējamsizdzēst jebkuru fragmentu neatkarīgi no kārtas skaitļa, ko nepieļauj vairākkārt ierakstāmais kompaktdisks CD–RW (tikai pēdējo celiņu vai visu saturu). Atlikušie fragmenti MD tiek atbilstoši pārnumurēti, un tīro minidiska daļu var izmantot visā pilnībā, bet DAT kasetes vidū izdzēsta fragmenta vietā varēs ierakstīt tikai tikpat garu jaunu fragmentu. Jebkura minidisku ieraksta ierīce paredz diska un fragmentu nosaukuma ievadīšanu, maksimāli 1700 rakstu zīmju. Tādējādi līdz brīdim, kad atmiņas čipi (Sony Memory Stick u. tml.) sasniegs pietiekamu datu ietilpību, minidisks ir un paliek viselastīgākais digitālā skaņu ieraksta formāts.
   

Sony pārstāvniecība Baltijā
Sony Baltic, Sony Nordic a/s nodaļa
Dzirnavu ielā 74/76, Rīgā, LV-1050
Tālr. 7092234
Fakss 7092235
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001