Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

METRO uzņem gaitu: mērķis e-Baltija

   

IT jomā galvenais valsts uzdevums ir nodrošināt korporatīvajiem uzņēmumiem un privātpersonām pieeju informācijas tehnoloģijām

 

Decembrī MicroLink Latvia (ML) Rīgā sāks piedāvāt ātrgaitas internetu, kas turpmāk tirgū būs pazīstams ar nosaukumu METRO. Jaunā pakalpojuma pamatā ir Microlink izveidotā optisko kabeļu infrastruktūra. Jau tuvākajā laikā METRO kļūs pazīstams visā Baltijā, jo ML speciālisti to decembrī sāk piedāvāt Rīgā, bet pēc dažiem mēnešiem – arī Viļņā. Līdzīgu pakalpojumu Igaunijā Microlink piedāvā jau vairāk nekā trīs gadus. Par to, ko ar METRO iegūs IT tehnoloģiju mazie un lielie lietotāji, stāsta MikroLink Latvia Datu pārraides tīklu nodaļas vadītājs Armands Meinarts.

 

METRO – kompleksā IT servisa sastāvdaļa

ML biznesa koncepcija – nodrošināt klientam iespējami pilnīgāku IT pakalpojumu paketi: sākot ar programmatūras izstrādi, infrastruktūras piegādi, sistēmu apkalpošanu un attīstīšanu, līdz pat aizvien lielāku popularitāti iegūstošajam out sourcing jeb attālināto resursu piedāvājumiem. Visos piedāvājumos būtisks elements ir internets, un šajos risinājumos riskantākā vieta - sakaru pieslēgumi.

Jau ilgstoši ML piedāvā arī tehnoloģiski modernākos un drošākos sakaru risinājumus: klienta virtuālo privāto tīklu (VPN tuneļus), šifrētus kanālus publiskajos tīklus, kā arī līnijas līdz klienta objektam. Šie kanāli ir ar garantētiem datu pārraides ātrumiem, tos var nodalīt no publiskajiem sakaru kanāliem, veidojot jaunus optisko kabeļu tīklus. Šie daudzveidīgie risinājumi izstrādāti atbilstoši katra klienta vajadzībām.

Tagad, turpinot pilnveidot pakalpojumu spektru, ir izstrādāta jauna ātrgaitas interneta piegādes shēma, izmantojot ML izstrādnes METRO pieredzi Igaunijā.

 

METRO idejas pirmsākumi  

Izvērtējot tehnoloģiju sniegtās iespējas, Microlink Igaunijā jau pirms pāris gadiem izšķīrās par optiskajiem tīkliem kā tehnoloģiju, kas nodrošina augstāko interneta kvalitāti. Lai Tallinā radītu savu optisko ātrgaitas tīklu, Microlink izmantoja iespēju nomāt telekomunikāciju šahtas no EstiTelekom Tallinā. Investīcijas jaunās infrastruktūras izveidē Tallinā ir attaisnojušās. Pakalpojums, kam dots nosaukums METRO, telekomunikāciju (turpmāk - TK) tirgū kaimiņvalstī ir pazīstams jau trīs gadus, tam ir ap 2000 klientu (atcerēsimies, ka Tallina ir krietni mazāka par Rīgu). Tīkls turpina attīstīties, aug arī klientu skaits. Tagad METRO ir pazīstams zīmols, kas ar izdevīgo cenu un stabilo kvalitāti kļuvis par TK tirgus līderi.

 

METRO tehnoloģiskais risinājums Rīgā – atšķirīgs

Tā kā Rīgā TK šahtas ir vienīgi Lattelekom un nomas iespēju nav, METRO ieviešanai izstrādāts alternatīvs risinājums – optisko kabeļu tīkli tiek veidoti sadarbībā ar namu apsaimniekotājiem. Tuvāko gadu laikā ML ļaus piedāvāt vislētāko un kvalitatīvāko interneta pieslēgumu Rīgas centrālajā daļā, kur ir visattīstītākais biroju tīkls.

Projekta veidošana sākta pirms diviem gadiem, kad, strādājot ar radiolinkiem, tika veidoti centralizēti pieslēguma mezgli, kas būtu izmantojami arī, plānojot optiskās trases. Iespējas veidot tīklu dažādās pilsētas daļās ir atšķirīgas, tāpēc infrastruktūra tiks attīstīta pakāpeniski. Visus ar kabeļu tīkla izveidi saistītos ieguldījumus veic ML; klientam tiek piedāvāts jau gatavs pakalpojums – iespēja saņemt augstvērtīgu ātrgaitas interneta pieslēgumu, kas strādā ar ātrumu 1 gigabits/s.

Tīkla veidošanā tiek iesaistīti arī ēku apsaimniekotāji, jo ML, ieguldot savas investīcijas, ir ieinteresēts, lai izveidotā infrastruktūra kalpotu ilgi un būtu iespējama tās kvalitatīva uzturēšana.

 

METRO popularitāte Rīgā garantēta!

ML nešaubās par METRO uzvaras gājienu arī Rīgā.

Armands Meinarts stāsta: - METRO tiek īstenota formula, kas bieži biznesā šķiet nesasniedzama - augsta kvalitāte, zema cena. Tā atbilst ikviena klienta vēlmei iegūt kvalitatīvu pakalpojumu par zemāku cenu.

Esam ilgstoši piedāvājuši klientiem interneta pakalpojumus, izmantojot sadarbības līgumus ar citiem infrastruktūras īpašniekiem. Lai risinātu klientu problēmas, samērā plaši ML ir izmantojis arī bezvadu pieslēgumus (radiolinkus), jo to izveides tehnoloģija ir klientiem pieņemama ierīkošanas termiņu un sarežģītības ziņā. Tomēr visiem šiem risinājumiem ir dažādi ierobežojumi, un tie nevar būt ilglaicīgu risinājumu pamatā. Tāpēc ML piedāvās METRO, kas ir augstāka līmeņa internets. Līdz šim interneta saņemšanu ierobežoja samērā šaurā pakalpojumu sniedzēja izvēle un viņu piedāvātās cenas. METRO paver jaunas iespējas.

 

Klientu ieguvumi

Cena. Īpaši pievilcīga ir METRO pakalpojuma cena. Jāmaksā ir vienīgi par piegādāto informācijas apjomu. Igaunijā 1 megabits maksā 65 eiro, Latvijā cena būs līdzīga - ap 40 latu (bez PVN). Turklāt klientiem, kas patērē lielākus apjomus, būs cenas atlaides.

Elastīgums. METRO ir tik elastīgs, ka spēj nodrošināt internetu katram lietotājam - sākot ar lieliem un beidzot ar pavisam nelieliem uzņēmumiem. Piedāvājums ir adresēts juridiskajām personām - galvenokārt biroju īpašniekiem, kuri līdz šim internetu neizmanto, jo pieslēguma vai lietošanas izmaksas viņiem šķitušas pārlieku augstas. Attiecības ar klientiem ML veidos bez starpniekiem – līgumi tiek slēgti ar tiešajiem lietotājiem.

Jūtami atšķirīga kvalitāte. Līdz ar METRO internets kļūs daudz pieejamāks ikviena uzņēmuma datorlietotājam. Tas pavērs jaunas iespējas IT produktu izmantošanai konkrētā biznesa vajadzībām: komunikācijā, uzņēmuma pārvaldībā, klientu attiecību veidošanā. Tas būs kvantitatīvs un kvalitatīvs lēciens, kas palīdzēs paplašināt IT produktu lietošanu. Ja atceramies, ka interneta pieejamība ir viens no izšķirīgiem faktoriem e-pārvaldes idejas īstenošanā, tad METRO ienākšana Latvijas sabiedrībā būtu uzskatāma arī par šīs idejas sekmētāju. 

 

Microlink Latvia paplašina savu pakalpojumu klāstu.

Līdz ar jaunā ātrgaitas interneta piedāvājumu ML pilnveido līdzšinējo pakalpojumu portfeli, klientam no viena IT partnera – Microlink – ļaujot saņemt pilnu IT pakalpojumu spektru: sākot no datora līdz dažādu līmeņu programmām, IT sistēmām un to administrēšanas līdz jaunāko programmproduktu nomai, datu bāzu uzturēšanai. Vairums uzņēmumu IT izmantošanā ir saistīti ar vairākiem pakalpojumu sniedzējiem. Iespēja visu saņemt no viena piegādātāja katram uzņēmējam sola laika, cilvēku un finansu resursu ietaupījumu. Vienlaikus palielinās arī kvalitātes garantijas.

 

e-Baltijas tīkls - vienots datiem un balsij

Microlink  stratēģija ir: ar optisko tīklu, kura pamatā ir METRO tehniskās idejas, pārklāt visu Baltiju. Šāda interneta ātrums būtu - 155 MB/s. Tīkls ir būvēts centralizēti, arī tā vadība ir vienota. Tīklu administrēšanai tiks izmantota kopēja centrāle, veikta vienota tīklu uzraudzība (monitorings), nodrošināta vienota pieeja drošības jautājumiem, jo tīkla drošums ir viens no galvenajiem kvalitātes rādītājiem. Tiks gādāts, lai tas būtu aizsargāts pret ielaušanās mēģinājumiem, kā arī būtu vīrusu drošs. Fire wall nodrošinošā aparatūra tiks uzstādīta arī katram klientam,  un tas viņam dos iespēju pašam sekot sistēmas drošībai.

Tas, ka tīklu pārvalda viens datu pārraides operators – ML, ikvienam klientam dod papildu garantijas, ka tīkla darbība ir vienādi stabila visā reģionā un necietīs no starpsavienojumu problēmām vai atšķirībām tīkla drošuma sistēmās. ML tīkla izmantotājiem piedāvās arī servisu. Vislielāko atvieglojumu darbā iegūs uzņēmumi, kuriem ir filiāles visā Baltijā, jo viņu vienotā lokālā tīkla pārvaldīšana kļūs vienkāršāka un drošāka.

Armands Meinarts uzsver: - Tīkla kapacitāte ir fantastiska. Tā izveidē izmantotas iekārtas, kas nodrošina kā datu, tā arī balss pārraidi. Tas būs nākamais solis METRO projekta realizācijā. METRO klienti jau nākamā gada pirmajā ceturksnī varēs šo tīklu izmantot arī balss pārraidei.

Esam pārliecināti, ka jau tuvākajā laikā METRO pazīs visā Baltijā, jo ML decembrī to sāk piedāvāt Rīgā, bet pēc dažiem mēnešiem tas notiks arī Viļņā.

 

 

Laura KALINKA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001