Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Get ready for black screens*

   

Get ready for black screens

 

Izskatās, ka kodēšanas sistēmu izstrādātāji un satelītoperatori nopietni vēlas likvidēt kodēto kanālu pirātisko skatīšanos. Gandrīz katru dienu internetā parādās jauni paziņojumi par karšu aizsardzības sistēmu uzlabojumiem.

 

Irdeto kartes mainīs reizi gadā

Kompānija Irdeto Delta Card, kurai pieder kodēšanas sistēma Irdeto Access, nesen paziņoja, ka ievieš jaunu karšu izmantošanas politiku. Tagad Irdeto kartes mainīs katrus 12-18 mēnešus no to izmantošanas sākuma, turklāt neatkarīgi no tā, vai hakeri tās uzlauzīs vai ne. Šāds karšu maiņas plāns samazinās satelītoperatoru izdevumus, kas rodas tad, kad kodēšanas sistēma jau ir uzlauzta. Karšu maiņa ne tikai uzlabos aizsardzību, bet arī ļaus satelītoperatoriem izmantot jaunākās karšu tehnoloģijas, kas savukārt lietotājiem dos pieeju jauniem interaktīviem pakalpojumiem.

Irdeto Delta Card pieņēma šo lēmumu, lai gan 2000. gadā ieviestā kodēšanas sistēma Irdeto2 tā arī netika uzlauzta, un arī paziņoja, ka tuvākajā laikā tiks pārtraukta Irdeto1 lietošana. Piemēram, holandiešu pakete Canal Digital to izmanto jau astoņus gadus,ciešot zaudējumus pirātisma dēļ, tāpēc pāreja uz jauno modifikāciju ir vairāk nekā nepieciešama.

Jau iepriekš lēmumu par regulāru karšu nomaiņu pieņēma France Telecom – kodēšanas sistēmas Viaccess un TPS Scrypt īpašnieks. Šobrīd no Astra un Hot Bird satelītiem jau tiek parraidīts jauns Viaccess ID 008100 (ne TPS Scrypt, bet reāls Viaccess 2). Tas nozīmē tikai to, ka skatītāji drīz paliks bez Francijas Canal + un Multivision kanāliem. Karšu maiņa tomēr ir ilgs process, tāpēc TPS Scrypt galu var prognozēt nākošgad pavasarī.

 

Melns ekrāns ar uzrakstu

Telekompānija NTV + ir ieviesusi savu karšu darbības laika ierobežošanu – trīs mēneši no brīža, kad tās saņemtas no NTV + noliktavas. Šajā laikā kartei jābūt aktivizētai, pretējā gadījumā tā tiks bloķēta. Neaktivizētās kartes ar vecu datumu tiks nomainītas par atsevišķu maksu. Tas saistīts ar pēdējā laikā tautā tik populārajiem oriģinālo NTV + Viaccess2 karšu blokatoriem, kas ļauj skatīties Krievijas programmas, nemaksājot abonēšanas maksu.

Kompānijai NTV + vēl ir daudz iespēju atslēgt šo pirātu izstrādājumu – blokatoru, piemēram, var sākties kodu maiņa. Pieļauju, ka tos skatītājus, kas nemaksā pat minimālo abonēšanas maksu par NTV + paketi, tuvākajā nākotnē sagaida nopietnas problēmas – melns ekrāns ar uzrakstu nav pieejas un izdevumi par kartes maiņu.

 

Neuzķerieties uz interneta informācijas āķa

Eiropas melnajā tirgū pēdējā laikā ir parādījušās jaunas pirātkartes Conax CAS5 sistēmai, kas ļauj dekodēt Skandināvijas paketi Canal+ no Thor 2/3 un Intelsat 707 satelīta 1 °R pozīcijā, ieskaitot filmu PPV kanālus Kiosk. Karšu cena gan pārsniedz 200 latu, taču pieprasījums ir samērā liels. Pirmo reizi šādas kartes parādījās Anglijā, Spānijā un Itālijā.

Pirātiskās uzlaušanas vēsture liecina, ka pēc kāda laika, kad pārdošanā ir parādījušās dārgās komerciālās pirātkartes, notiek informācijas noplūde internetā un pirātiska skatīšanās kļūst iespējama masveidā ar lētāku tehnoloģiju palīdzību. Tā bija, kad Eiropā izplatīja Hornet Irdeto kartes un tā saucamās baltās kartes Seca –Mediaguard 1.Paskatīsimies – varbūt vēsture atkārtosies.

Informācija par Seca-Mediaguard 2 pirātkartēm izrādījās maldinoša, starp citu, internetā tā bieži mēdz būt! Daudzi skatītāji uzķērās uz šī āķa un pārsūtīja naudu blēžiem, saņemot brīdinājuma vēstuli par nelegālu karšu lietošanas sekām.

Pēdējā laikā satelītoperatorus sagaida jauni draudi – Smartcard splitter, kas ļauj izmantot vienu oficiālo karti vairākos satelītuztvērējos vienlaikus. Tas ir būtiski viesnīcu servisiem un kabeļtelevīzijas operatoriem, jo ļauj ekonomēt līdzekļus kodēto programmu uztveršanai. Pirmo reizi šāda iekārta tika demonstrēta izstādē SAT EXPO 2003 un guva lielu popularitāti.

 

Beta Crypt īpašnieki nepadodas

Novembris iezīmīgs ar to, ka vācu pakete Premiere World pārtrauca lietot Beta Crypt kodēšanu un tagad raida tikai uzlabotajā Nagravision Alladin sistēmā, kas nav pieejama ar pirātkartēm. Veco karšu izslēgšana sākās 21. oktobrī un notika pakāpeniski, vispirms padarot nepieejamu populāro šlāgeru kanālu Goldstar. Beta Crypt standartā turpina raidīt vienīgi austriešu kanāli ORF, paralēli izmantojot arī Nagravision un Cryptoworks.

Lai gan Beta Crypt sevi ir stipri kompromitējusi satelītoperatoru acīs, Minhenes kompānija Comvennient Gmbh &CO.KG (Beta Crypt īpašnieks) nepadodas un izstrādā jaunu otrās paaudzes kodēšanas sistēmu, turklāt tā piedāvājusi ORF nomainīt pašreizējo sistēmu pret Beta Ńrypt 2. ORF šo priekšlikumu pieņēma – testi jau notiek, taču nav zināms, kad ORF pāries raidīt Beta Crypt 2.

Vācu paketes Premiere World pāreja uz jaunu kodēšanu ir zīmīgs notikums hakeru sabiedrībai, jo tā iekļuva vēsturē kā pirmā ciparu pakete, ko hakeriem izdevās uzlauzt. Sākumā paketi sauca DF1 un tā izmantoja Irdeto 1 kodēšanu, kas vēlāk tika modificēta uz Beta Crypt. Šī modifikācija izrādījās neveiksmīga, jo visi jauno karšu tipi tika uzlauzti. Pirmās kartes, kuru sērijas numuri sākās ar skaitļiem 0000, bija Irdeto ar versiju 1.2. Pēc to uzlaušanas DF1 radīja savu kriptēšanas laboratoriju, un visas turpmākās kartes iznāca ar sērijas numuriem, kas sākās ar burtu c satelītoperatoriem, bet d – kabeļkompānijām.

Līdz kodēšanas maiņai pakete Premiere World izmantoja karšu versijas no 1.2( sērijas numurs 0000) līdz 2.4 (sērijas numurs C 9000). Tās tika uzlauztas uzreiz.

 

Hakera Trona traģiskā nāve

Pilna traģisma un noslēpumainības ir versijas 1.2 uzlaušana. Vācu hakeris (niks Tron),kas pirmais uzlauza paketi DF1, tika atrasts pakārts kādā Berlīnes parkā. Tikai dažas stundas pirms nāves Trons internetā kādā populārā Šveices mājas lapā publicēja programmu, kas ļāva pagarināt oficiālo karšu izmantošanas laiku.

Šī pāris kilobaitu garā DOS programma radīja veselu revolūciju hakeru pasaulē un kļuva par atspēriena punktu tālākām izstrādnēm. Programma izmantoja caurumu kartes aizsardzības sistēmā. Būtība bija šāda – jebkurai komandai, kuru sūtīja uz karti, vajadzēja saturēt 5 bitu ciparu parakstu, kas tika iegūts no kartes menedžamenta atslēgas. Šis paraksts katrai komandai bija atšķirīgs - to atrast praktiski nebija iespējams. Taču karte, kad tai sūtīja nepareizu parakstu, izdeva 4 pirmos īstā paraksta bitus. Pēdējā bita piemeklēšana (256 kombinācijas) vairs nesagādāja nekādas grūtības. Protams, līdz tam tika veikts milzīgs darbs, lai atrastu īstās komandas.

Trona nāves apstākļi joprojām ir mīkla. Ir dažādas versijas – no pašnāvības līdz slepkavībai. Vairums hakeru pieļauj otro versiju. Trona draugi stāsta, ka līdz nāvei viņš strādāja pie Irdeto sistēmas uzlaušanas un vēlējās sava darba augļus publicēt internetā. Viņš tika brīdināts, ka šajā gadījumā dzīvībai draud briesmas. Kaut gan galvenais zaudētājs bija pakete DF1, tomēr diez vai tā pasūtīja slepkavību.

Ar Irdeto uzlaušanu nodarbojās arī cita hakeru grupa, kas rezultātus vēlējās izmantot komerciāliem mērķiem. Daudzi droši vien atceras pirmās pirātkartes Hornet ar laika limitu uz vienu gadu. Tām bija liels pieprasījums un augsta cena. Tieši šis grupējums cieta no Trona publikācijas, jo pēc tam Hornet kartes pārstāja pirkt. Tās nomainīja MOSC kartes – aktivizētas oriģinālās kartes. Vēlāk parādījās arī Pic un Fun karšu programmas, taču tagad tās jau pamazām kļūst par vēsturi, jo drīz vairs neko nerādīs.

Otrās paaudzes kodēšanas sistēmu uzlaušanai nepieciešams jauns tehnisks risinājums, kas saistīts ar lieliem izdevumiem un nav ekonomiski izdevīgs, arī likumdošana Eiropā ir sakārtota – hakeriem draud nopietns sods. Kas sagaida Premiere World jaunajā kodēšanā, vai kompānijai tas atmaksāsies, to parādīs nākotne. Nemaz tik saulaina tā neliekas!

 

 

Henriks ZEIĻAKS

Tālr. 9259505

 

 *Esi gatavs melnam ekrānam

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001