Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Kāpēc audiosistēma nelasa diskus

   

CD atskaņotājs nedarbojas (raustās skaņa, neatskaņo vai neatpazīst diskus) tāpēc, ka uz lāzera optikas sakrājas netīrumi

 

CD atskaņotājs nedarbojas (raustās skaņa, neatskaņo vai neatpazīst diskus) tāpēc, ka uz lāzera optikas sakrājas netīrumi. Esam apkopojuši ieteikumus, kā lietotājam pašam notīrīt CD optiku. Tie tapuši, ņemot vērā Aiwa audiocentru apkalpošanas pieredzi, bet tos var izmantot arī citu ražotāju tehnikas remontam.

 

Vai optika ir tīra?

Daudzos audiocentros CD transportmehānisma bloks atrodas aparāta augšējā daļā, tuvu ventilācijas atverēm, tādējādi lāzera optikai viegli piekļūst putekļi. Lāzeru iekārtām ļoti kaitē cigarešu dūmi, kuri satur darvu. ,Tie nosēžas uz optiskajām virsmām, un notīrīt to ir ļoti grūti. Arī ziņkārīgajiem prusakiem ļoti patīk ielīst lāzera iekārtā. Ja ielīdis liels prusaks, viņš nevar apgriezties, jo tur ir par maz vietas, arī atpakaļgaitā prusaks iet neprot. Tāpēc barības trūkuma un lāzera sildošās iedarbības dēļ prusaks aiziet bojā, bet atskaņotājs pārstāj darboties.

 

Lāzera iekārta

Iekārtā ietilpst pusvadītāju lāzers, speciāla fokusēšanas prizma ar korekcijas mehānismu un panelis ar fotodiodēm. Lāzera stars atstarojas no prizmas un iziet cauri fokusēšanas lēcai, nokļūstot uz diska virsmas. Atstarojoties no diska, stars nonāk atpakaļ, iziet cauri prizmai un nokļūst uz nolasīšanas fotodiodēm. Netīras lēcas staru laiž cauri divreiz sliktāk. Blakus lēcai atrodas speciāla elektromagnētiskā piekare. Tā ir automātiskās stara fokusēšanas sistēmas daļa. Atskaņojot ierakstu, elektromagnēts nepārtraukti koriģē lēcas stāvokli, tādējādi nodrošinot pastāvīgu attālumu starp lēcu un disku. Tā kā disks griežoties svārstās, bez automātiskās fokusēšanas sistēmas normāla CD atskaņotāja darbība nebūtu iespējama.

 

Prizmas tīrīšana 

Putekļu notīrīšanai izmanto speciālu balonu ar saspiestu gaisu. Ilgi pūst nedrīkst, jo saspiestais gaiss, izejot no balona, tiek atdzesēts, tādā veidā atdzesējot arī prizmu. Tā no istabas temperatūras gaisa ir iespējama mitruma kondensācija uz prizmas virsmas. Kad pilieni izžūst, izveidojas netīrumi, kurus noņemt ir ļoti grūti.

 

 

Profilaksei

Tas, ka uz CD nedrīkst būt putekļi un pirkstu nospiedumi, katram ir skaidrs. Tomēr, ja gadās, tad ar mīkstu kokvilnas lupatiņu uzmanīgi jānotīra diska spīdīgā virsma virzienā no vidus uz malām.

Šobrīd veikalos ir pieejami speciāli CD aparatūras tīrīšanas diski, kas tīra lēcu, nedaudz tai pieskaroties. Mīkstā slotiņa notīra ne tikai putekļus, bet noņem arī elektrostatisko strāvu. Iespējama gan sausā, gan mitrā tīrīšana (komplektā ir speciāls šķidrums). Šāda veida profilakses pasākumi paildzina aparatūras kalpošanas laiku, taču tīrīt ar disku var tikai tad, ja tas ir minēts lietotāja instrukcijā.

 

Uztici profesionāļiem

Ja CD atskaņotājs neatsāk strādāt normālā režīmā, tad vai nu lāzeru vairs nav iespējams atjaunot, vai arī salūzis kas cits. Šajā gadījumā labāk ir uzticēt aparātu profesionāļiem. 

 

Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001