Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilo tīklu evolūcija: multimediju ziņojumi

Nobeigums. Sākums SP 1/2000

Ikdienas komunikācijas veidi aizvien vairāk paplašinās: balss pastam un e-pastam drīz pievienosies mobilo multimediju pasts, un tad varēsim sūtīt elektroniskās pastkartes ar attēliem un videoklipiem, bet mobilās sarunas papildināsies ar reāllaika attēliem. Strauji attīstīsies pilna apjoma mobilais internets, e-komercija un visdažādākie izklaides informācijas veidi jebkura vecuma cilvēkiem. Ziņojumi persona-personai turpinās savu panākumu ceļu kā populārs mobilo lietotāju komunikācijas līdzeklis. Īsziņas (SMS) jau ir pierādījušas savu spēku; tās plaši ieviesušās un kļuvušas īpaši populāras jauniešu vidū, kuri bieži vien mēdz sūtīt pat vairāk nekā 100 SMS mēnesī. Grafiskie ziņojumi (Picture messaging) padara ziņojumu persona-personai vēl pievilcīgāku, piedāvājot mobilā telefona lietotājiem iespēju apmainīties gan ar teksta, gan ar grafiskajiem ziņojumiem. Tagad multimediju ziņojumi dos jaunas satraucošas ziņojumu iespējas, piedāvājot aizvien bagātīgāku saturu. Lai gan šie lietojumi kļūst aizvien populārāki un pievilcīgāki, aptuveni 80–90 procentu personālo ziņojumu acīmredzot arī turpmāk būs ziņojumi persona-personai vai persona-grupai. Apmierināt lietotāju aizvien pieaugošās prasības — tas tiešām nozīmē lielu izaicinājumu operatoriem, satura piegādātājiem un ražotājiem. Galvenais ziņojumu persona-personai lielās tirgus daļas cēlonis ir tāds, ka MMS visai drīz kļūs par masveida tirgus pakalpojumu. Lai gan pēc multimediju ziņojumiem ir liels pieprasījums, nemazināsies arī SMS popularitāte. Iespējams pat, ka īsziņas joprojām ieņems līderpozīcijas tieši savas vienkāršības un ērtuma dēļ, jo šai ziņā tās itin labi var sacensties ar foto, audio un video ziņojumiem. Līdz 80 un pat 90 procentu SMS aizņem ziņojumi persona-personai, un aptuveni 10–20 procentu ziņojumu saistāmi ar komunikācijām starp lietotājiem un aplikācijām. Pētījumi liecina, ka multimediju ziņojumi acīmredzot turpinās attīstīties tajā pašā virzienā ar to vienīgo atšķirību,ka lielākā daļa sūtījumu sastāvēs no abu veidu ziņojumiem: persona-personai un persona-grupai. Komunikācija persona-personai, protams, joprojām būs pārsvarā, bet multimediji veicinās ziņojumu pieaugumu.

Lielāks pieprasījums — vairāk lietojumu

Lai gan multimediju ziņojumi galvenokārt būs ziņojumi persona-personai, arī komunikācija starp lietotājiem un aplikācijām būs tikpat nozīmīga. Šobrīd aptuveni 10 procenti ziņojumu saistīti ar interneta bāzes lietojumiem, piemēram, zvana melodiju, operatora un izsaucamo grupu logo izvēles. Pieprasījums pēc interneta bāzes lietojumiem strauji pieaug līdz ar jauniem lietotājiem un WAP izplatību. Tā kā multimediji ir bāzēti uz WAP, tad WAP veicinātie multimediju ziņojumi nākotnē kļūs vēl populārāki, piedāvājot īpaši lielas iespējas gan aplikāciju izstrādātājiem, gan dažāda veida satura piegādātājiem (dažādai mērķauditorijai), gan arī operatoriem. Jāievēro, ka MMS vajadzēs liela ātruma tīklus, tāpēc jānodrošinās ar joslas platumu, kāds nepieciešams tādu ziņojumu pārraidei, kas saturēs daudz vairāk datu nekā pašreizējie ziņojumi.

GPRS — mobilo datu pakalpojumu rosinātājs

Pakešu radiopakalpojumi GPRS (General Packet Radio Service) būs būtisks pagrieziena punkts personālajiem multimediju pakalpojumiem un ideāla platforma mobilo datu tīkla pakalpojumiem. GPRS var uzlūkot arī kā jaunu bezvadu datu pakalpojumu rosinātāju un radio interfeisu optimizētāju pārslogotajam pakešu trafikam. GPRS rada platformu jauniem lietojumiem un nodrošina iespēju ilgstoši uzturēt pastāvīgu (on-line) pieslēgumu, kas nav iespējams, izmantojot datu ķēdes komutāciju. GPRS nozīmību vēl jo vairāk pastiprina tas, ka MMS visticamāk kļūs par masveida tirgus pakalpojumu un noteikti būs saistīts ar lielu datu apjomu pārraidi, kas būs iespējama, pateicoties lielajam ātrumam — vairāk nekā 100 kbit/s (maksimums — 171,2 kbit/s ar astoņiem 21,4 kbit/s kanāliem). Tā kā, izmantojot GPRS, savienojums notiks nekavējoties, būs īpaši ērti un patīkami lietot mobilo telefonu datu pārraidei. GPRS priekšrocība ir arī tā, ka tas bāzēts uz tādu populāru datu tīkla standartu kā internets. Un vēl — GPRS nozīmē labāku radio un tīkla resursu izlietojumu un pilnīgi caurspīdīgu IP atbalstu. Pakešu pārraide ļauj lietotājam samazināt maksu par savienojuma nodrošinājumu salīdzinājumā ar ķēdes komutācijas risinājumiem. GPRS nodrošina caurspīdīgu IP protokola darbību no mobilā termināla tieši uz intranetu/internetu, piešķirot mobilajam terminālam tādu pašu statusu kā IP lietotājiem lokālajos LAN tīklos.

Nokia Artus produktu saime

Nokia Artus produktu saime dos iespēju operatoriem krietni palielināt ieņēmumus, piedāvājot lietotājiem MMS. Šis risinājums papildinās pašreizējo Nokia Artus papildpakalpojumu (VAS) piedāvājumu, kuri jau tagad ietver Nokia Artus SMS Center, Nokia ArtusUSSD Center un Nokia Artus Messaging Platform, kas ir Nokia WAP vārtejas risinājums operatoru tirgum. Galvenais elements MMS tīkla arhitektūrā būs Nokia Artus MMS centrs, kas bāzēts uz WAP tehnoloģiju. MMS centrs dod iespēju acumirklī nosūtīt multimedijuziņojumus no vienas mobilās ierīces uz citu, turklāt izmantojot dažādus satura veidus. Tas atbalstīs elastīgu adresāciju (addressing) un bāzēsies gan uz mobilā telefona numuriem (MSISDN), gan uz e-pastu. MSISDN adresācija piedāvā vieglu lietojumu un palīdz operatoram vadīt biznesu. Nokia risinājumā operatori var izmantot savstarpējo darījumu bāzes norēķinus (transaction-based billing). Nokia Artus risinājums iekļaus tādu lietojumu interfeisu, kas paredzēts no-iekārtas-uz-lietojumu un no-lietojuma-uz-iekārtu. Operators var pievienot papildpakalpojumu virs MMS. Mobilais telefons darbosies kā vārteja (gateway) uz citām personālajām iekārtām, piemēram, PC, PDA un digitālās kameras. Protams, dažas no šīm funkcijām būs integrētas mobilajā telefonā, tāpat kā pašreizējos komunikatoros, — lai papildinātu modulāro pieeju. Viena no šo paplašināto savienojumu konsekvencēm ir tāda, ka šie lietojumi spēs atbalstīt intelektuālu pastāvīgu sinhronizāciju.

Uz mobilo informācijas sabiedrību

MMS ir ne vien nozīmīgākaisbezvadu ziņojumu biznesa lietojums, bet arī viens no mobilās informācijas sabiedrības veicinātājiem, kurā aizvien lielāka personiskās informācijas daļa tiks pārraidīta bezvadu sistēmās. Nokia mērķis ir kļūt par līderi ceļā uz mobilo informācijas sabiedrību, atbalstot atvērtās platformas, kas dod iespēju pielāgot tirgus vajadzības un stimulēt tā attīstību. Nokia MMS ietvers kompleksu risinājumu (end-to-end) mobilajiem ziņojumiem persona-personai, kas notiek no iekārtas uz iekārtu vai uz internetu. Nokia izstrādā WAP risinājumus MMS atbalstam, kā arī operatoru pamatpakalpojumus 3GPP ietvaros, to skaitā arī optimālu atbalstu multimediju ziņojumiem. WAP nodrošina multimediju ziņojumus visās produktu kategorijās, un tas ir globāls risinājums, kas nav atkarīgs no operatora. MMS būs vajadzīgi liela ātruma datu tīkli, kas nodrošinās ziņojumu pārraidei vajadzīgo joslas platumu. GPRS tīkls ir ideāla platforma multimediju ziņojumu pārraidei un citiem mobilā datu tīkla pakalpojumiem. Sekmes ir atkarīgas no tā, vai investēts pareizajā tehnoloģijā, vai radīti pareizie lietojumi un vai multimediju ziņojumu stratēģija sākta jau tagad.
   

Pēc Nokia materiāliem sagatavoja
Gunta KĻAVIŅA

Nokia Latvija
Kronvalda bulv. 10
Rīgā, LV-1010
Tālr. 7357018
Fakss 7338426
http://www.nokia.com
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001