Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Tablet PC – evolucionārs jaunums

   

Tablet PC

 

Tablet PC ir pieskārienjutīgs ekrāns, kura šasijā ir iebūvēts dators, kas izmanto Windows XP Tablet PC operāciju sistēmu. Informāciju ievada, rakstot ar digitālu irbuli (stylus).

 

Atskats vēsturē

Par Tablet PC dzimšanas dienu uzskatāms 2002. gada 7. novembris, kad Microsoft korporācija oficiāli nāca klajā ar Windows XP Tablet PC operāciju sistēmu. Pirmo Tablet PC Bils Geitss demonstrēja jau 2000. gada jūnijā, tomēr toreiz tas neradīja nekādu atsaucību presē. Šī vienaldzība nesamulsināja Microsoft šefu, un turpmākos divus gadus Geitss, ja vien bija izdevība, turpināja reklamēt Tablet PC kā jaunu konceptu IT pasaulē. Tas bija diezgan mulsinoši, jo Fujitsu jau kādus desmit gadus bija ražojis ar irbuli vadāmas planšetes tipa datoriekārtas (un turpina to darīt).

 

Ar ko Tablet PC Microsoft izpratnē atšķiras no jau pazīstamajām Fujitsu tabletēm? 

Pirmkārt, Microsoft ir izstrādājis virkni jaunu programmatūras rīku, kas ir integrēti jaunajā operāciju sistēmā.  

  • Office XP add-on pack, kas nodrošina ar roku rakstītā teksta izmantošanu standarta biroja rīkos  Word, Excel, Outlook un PowerPoint.
  • Windows Journal - ļauj ar irbuli rakstīt un zīmēt uz ekrāna līdzīgi kā uz papīra. Rakstītie dokumenti var tikt saglabāti modificēti, indeksēti, tie ir sūtāmi pa e-pastu vai arī konvertējami teksta formātā.
  • Rokraksta atpazīšanas programmatūra.
  • Ekrāna tastatūra, kas ļauj ievadīt simbolu tekstu no ekrāna. 
  • Iespēja piespraust dokumentiem piezīmes ar komentāriem un atgādinājumiem.

Otrkārt, Tablet PC ir arī vairāki jauni aparatūras risinājumi. Īpaši jāatzīmē aktīvais digitālais irbulis ar iebūvētu miniatūru raidītāju (460 MHz frekvencē), kas noraida signālu uz sensoru matricu, kura atrodas aiz ekrāna. Vadības iekārta fiksē irbuļa atrašanās vietu 133 reizes sekundē. Tā tiek iegūta ļoti augsta ievades kvalitāte (parastai datora pelei stāvokli fiksē tikai 30-40 reizes sekundē). Ar aktīvo irbuli ir iespējams vadīt kursoru, tuvinot to ekrāna virsmai, bet neskarot to. Stiprāk vai vājāk uzspiežot uz ekrāna, var novilkt biezāku vai plānāku līniju zīmējumā. 

Treškārt, Microsoft ietērpa Tablet PC konceptu iespaidīgā mārketinga kampaņā, kas ir viens no stiprākajiem šīs korporācijas trumpjiem.

 

Tehniskais raksturojums, atšķirības

Tablet PC iedalās divās grupās: klasiskajā planšetes (slate) izpildījumā un t. s. konvertējamā (convertible) variantā, kas ir apgādāts ar tastatūru un vairāk līdzinās ultraportablam piezīmjdatoram. Konvertējamu Tablet PC var pārvērst par planšeti, aizverot ekrānu priekšā tastatūrai. 

Tipisks Tablet PC ir ap 1,3–1,5 kg viegls, tam nav klasisko ievades/izvades portu (seriālā, PS/2 un paralēlā). Darbojoties birojā, papildu iekārtas tiek pievienotas ar USB spraudņu palīdzību vai, novietojot tableti dokā. Tablet PC izmanto īpašus enerģiju taupošus procesorus (Mobile Intel vai Transmeta), jo iekārtas ir paredzētas mobilam lietotājam, kas tikai reizēm pieslēgs datoru tīklam. Ekrāna izmēri svārstās no 10.4” līdz 12.1” ar XGA (1024x768) izšķiršanas spēju. Atmiņas apjoms līdzīgi kā piezīmjdatoriem svārstās no 128 MB līdz 1 GB, disks attiecīgi no 20 GB līdz 60 GB. Parasti Tablet PC ir iebūvēti visi nepieciešamie komunikāciju līdzekļi – modems, tīkla adapteris, dažos modeļos ir arī infrasarkanais un 802.11b datu bezvadu pārraides porti.   Kā jau iepriekš minēts, operāciju sistēma ir Windows XP Tablet PC, lietotāja saskarne izmanto rokraksta un balss atpazīšanu vai arī tastatūru. Microsoft akcentē jaunās rokraksta atpzīšanas programmatūras priekšrocības, lai gan daudzi lietotāji izvēlētos balss ievadi, bet šajā jomā Microsoft neko pricipiāli jaunu nepiedāvā. 

 

Ražotāji un modeļi

Pēc Microsoft Windows XP Tablet PC iznākšanas virkne firmu, piemēram, Acer, Fujitsu, HP, Gateway, Motion Computing, Toshiba laida klajā savus Tablet PC modeļus. No šeit apskatītajiem datoriem visaugstākā veiktspēja ir Toshiba Portege 3500 Tablet PC (skat. tabulu). Šim modelim līdzīgi kā Acer TravelMate C100 ekrāns ir novietots uz eņģes, kas ļauj to pagriezt par 180 grādiem uz vienu vai otru pusi. Ekrānu noguldot, speciāls slēdzis to fiksē priekšā tastatūrai, un ierīce no ultraportabla piezīmjdatora pārvēršas par tableti. Konvertējamo Tablet PC negatīvā īpašība – vairumā gadījumu tie ir smagāki par planšetēm, tāpēc nav tik ērti lietošanā. Tomēr daudzi samierinas ar to, lai nepieciešamības gadījumā vienmēr būtu pieejama tastatūra.

Interesants ir industrijas jaunpienācēja Motion Computing piedāvātais modelis M1200 Tablet PC. Šis dators atbilst visām mūsdienu prasībām, bet pēc dažiem parametriem pārspēj savu konkurentu ražojumus. M1200 ir iebūvēts modems, WiFi un Ethernet; atmiņa ir palielināma līdz 1 GB, bet cietā diska ietilpība – līdz 60 GB. Tomēr galvenā Motion Computing modeļa prieksrocība ir tā, ka tam ir 12.1” liels ekrāns, bet masa tikai 1,3 kg - konkurentu datori ar 10.4” monitoru nereti ir smagāki.

 

Kam īsti ir paredzēts Tablet PC?

Daudzi uzskata, ka Tablet PC ir nākamais piezīmjdatora aizstājējs, un aktīvais digitālais irbulis nomainīs tastatūru. Ir noskaidrots, ka lietotājs ar irbuli piecpadsmit minūtēs var uzrakstīt aptuveni 83 vārdus, un pēc konvertācijas teksta formātā pareizas atpazīšanas procents svarstīsies ap 75-85, kas visumā ir labs rādītājs. Problēmas sākas, kad rakstīto tekstu pārnes uz Word formāta dokumentu. Izrādās, ka katra ievadītā rinda beidzas ar HR (Hard Return). Journal programmatūra nesaprot, ka Word HR lieto, tikai iesākot jaunu rindkopu. Protams, ir iespējams uzrakstīt makrokomandu, kas aizvāks visus HR, un, labojot 15-25 procentus ielaistās kļūdas, pie reizes var arī atdalīt rindkopas. To visu var darīt, tomēr daudzi lietotāji jutīsies atviegloti, kad atkal sajutīs zem saviem pirkstiem ierasto tastatūru. 

 

Tablet PC nav iecerēts kā piezīmjdatora aizstājējs, lai gan konvertējamie modeļi var nopietni konkurēt ar tiem. Galvenokārt tableti izmanto lielos korporatīvos risinājumos, lai elektroniski aizpildītu standarta formas, kuras vēlāk tiek saglabātas datu bāzēs. Tā ir iespēja ieviest bezpapīra tehnoloģiju jebkurā sfērā, kur ir intensīva dokumentu aprite. Tablet PC sevi ir jau pierādījis šādos risinājumos poliklīnikās, aviolīnijās un noliktavu saimniecībās.

 

Secinājumi

Tablet PC (atšķirībā no Palm PC) ir pilnvērtīgs dators, ar kuru var darbināt jebkuru mūsdienu programmatūru. To ir ļoti ērti vadīt ar digitālo irbuli, un cilvēki, kas pieraduši rakstīt ar roku, novērtēs rokraksta atpazīšanas programmatūru. Tomēr dažviet Tablet PC šobrīd nespēj sniegt apmierinošus risinājumus. Neapmierina akumulatora darba ilgums. Tas svārstās ap pāris stundām, un visi, kas ir lietojuši piezīmjdatorus, zina, ka pēc gada vai diviem akumulators kļūs vēl krietni sliktāks. Ideāli darba ilgums būtu 12-16 stundas, t. i., visa darba diena, jo negribētos piedzīvot mirkli, kad medicīnas darbinieka datoram kādā kritiskā brīdī nomirst akumulators. Tos gan dažiem Tablet PC modeļiem var nomainīt, saglabājot programmas datora atmiņā. Vēl patiesu mobilitāti ierobežo tas, ka tabletēm ir vājas jaudas ekrāns un ārpus telpām datora ekrānā nekas nebūs saredzams.

Jādomā, ka konvertējamie Tablet PC atkaros kādu tirgus daļu ultraportablajiem piezīmjdatoriem, bet planšetes var izrādīties piemērots rīks noteiktai plaukstdatoru lietotāju grupai. Tabletes noteikti arvien vairāk izmantos korporatīvajos IT risinājumos, attīstot un paplašinot Fujitsu atklāto nišu.

Tablet PC ir progress, tomēr drīzāk evolūcija nekā revolūcija.

 

 

Mārtiņš VOLFS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001