Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas radioamatieri Gambijā

   

Autors

Domājams, ka vārds Gambija lielākajai daļai lasītāju ir labi zināms no Latvijas vēstures lappusēm, bet apziņā saistās ar tumsonīgu un Dieva aizmirstu nostūri kaut kur Āfrikā. Tieši tādēļ vasaras vidū somu kolēģu piedāvājums novembra beigās doties uz Gambiju, lai piedalītos radioamatieru pasaules CQWW CW sacensībās, šķita visai vilinošs.

 

Izdevīga vieta radioamatieru sakariem

Gambijas Republika, kuras neliela daļa Gambijas upes grīvā no 1651. līdz 1661. gadam bija Kurzemes hercogistes kolonija, pašlaik ir vismazākā valsts Āfrikas kontinentā un teju vai tālākais rietumu punkts Āfrikas kontinentālajā daļā. Tā atrodas tikai trīspadsmit grādu uz ziemeļiem no ekvatora, un bargās Gambijas ziemas vidū termometra stabiņš reti kad noslīd zem plus trīsdesmit grādu atzīmes. Pēc platības aptuveni sešas reizes mazāka par Latviju, kuru apdzīvo nedaudz vairāk kā miljons iedzīvotāju. Gambijas upe rietumos ietek okeānā, bet sauszemes robežas visapkārt aptver Senegāla.

          Arī no vietas izvēles viedokļa Saules aktivitātes cikla recesijas fāzes pirmajos gados Gambijai ir pietiekami optimāla pozīcija. Līdz galvenajām amatieru koncentrācijas vietām - Eiropas centrālajai daļai un Ziemeļamerikai – ir aptuveni vienāds attālums, nedaudz sliktāka situācija attiecībā uz Austrumāzijas un Okeānijas reģionu, taču teju vai visi nodibinātie sakari ir ar citiem kontinentiem, par ko saskaņā ar sacensību nolikumu tiek piešķirts vairāk punktu.

          Komandas galīgā sastāvā tika iekļauti pieci Latvijas radioamatieri: Ģirts Būdis (YL2KL) no Ainažiem, Valērijs Sincovs (YL3CW) no Rīgas, Kaspars Uztics (YL1ZF) no Liepājas, Arvis Mikals (YL2LY) no Kuldīgas un Juris Pētersons (YL2GM) no Valkas. Komandā vēl piedalījās pa vienam amatierim no ASV, Norvēģijas un Vācijas, kā arī trīs Somijas pārstāvji.

         

Darba vietas – uz viesnīcas jumta

Ierodoties Gambijā, komanda izvietojās divās viesnīcās Bandžulas nomalē, pašā Atlantijas okeāna krastā. Galvenā darba vieta tika izveidota trīsstāvu viesnīcā. Uz jumta tika izvietota trīs elementu Yagi tipa pārskaņojama antena 14-30 Mhz frekvenču diapazonam, kā arī fāzēts 2xGP 40 metru, GP 80 metru un Inverted Vee 160 metru diapazonam. 80 un 160 metru diapazona antenas gan netika izmantotas, jo nezināmas izcelsmes trokšņu avots padarīja uztveršanu galvenajā pozīcijā neiespējamu. Turpat tika novietots Icom IC-775DSP transīvers un automātiskais ACOM2000 jaudas pastiprinātājs.

          Otra darba vieta izvietojās pretējā ielas pusē otrā viesnīcā, kur tika izvietots divu elementu Delta Loop, 40 un 80 metru diapazona GP, 160 metru diapazona Iverted-L ar 27 metru augstu vertikālo daļu, K9AY pārslēdzama uztveršanas antena zemajiem diapazoniem, kā arī antenas WARC un 6 metru diapazonam. Lai gan no šīs viesnīcas līdz okeānam ir nedaudz lielāks attālums, tieši zem logiem tek kāda no mazajām Gambijas upes pietekām un paisuma laikā, kas sakrita ar diennakts tumšo daļu, tikai dažu metru attālumā bija vērojams sālsūdens klājiens. Šajā pozīcijā darbam tika izmantots Yaesu FT-1000D transīvers un manuālais ACOM1000 jaudas pastiprinātājs, kā rezerves variants un reizinātāju meklētājs Icom IC-7400 ar Ameritron AL-80B jaudas pakāpi.

          Lai gan pirms ierašanās viesnīcas administrācija solīja neierobežotu pieeja internetam, lai caur WWW varētu piekļūt cluster*, izrādījās, ka vienīgais pieejamais pieslēgums atrodas tālu no viesnīcas stipri apšaubāmā interneta kafejnīcā, turklāt izmanto iezvanpieeju un darbojas ar tādu ātrumu, ka dažu minūšu laikā DX-summit lapu pat neizdevās lejuplādēt.

         

Eiropas aparatūrai nepatīk vietējā elektroapgāde

Jau pirms sacensībām katram tika iedalīta sava loma kopējā komandas darbā. Uz Ģirta YL2KL, Valērija YL3CW, Kaspara YL1ZF un Arvja YL2LY pleciem gūlās atbildīgais ētera darbs, Juris YL2GM uzņēmās komandas darba un taktikas koordinatora lomu, bet amerikāņu kolēģa Džefa Deivisa (Jeff Davis N0DY) pārziņā tika nodota tīkla tehniskā uzraudzība, kas sacensību laikā prasīja ne mazums pūļu, pārējiem komandas dalībniekiem tika uzticēti citi tehniskie uzdevumi.

          Četrdesmit astoņu stundu sacensību maratons sākās tieši pusnaktī un uzreiz ar tehniskām problēmām. Sacensību sākumā ēterā strādāja tikai pirmā darba vieta. Nebeidzamas tehniskas problēmas vajāja otro darba vietu un datortīklu visu sacensību garumā. Te jāpaskaidro, ka Gambijas galvaspilsēta Bandžula kopējā elektroapgādes tīklā ir ieslēgta tikai diennakts gaišajā laikā. Līdz ar krēslas iestāšanos visā pilsētā elektroenerģijas piegāde tiek pārtraukta un slīcēju glābšana tiek atstāta pašu slīcēju rokās. Ikvienā viesnīcā ir savs elektroģenerators, kas nodrošina tās iemītniekiem numurā apgaismojumu vai iespēju uzvārīt kafiju. Diemžēl otrās vietas viesnīcas ģenerators ar īpaši korektu darbību neizcēlās, tādējādi sprieguma svārstības tīklā (nomināls 240V/50Hz) robežās no 200 līdz 250 voltiem tika uzskatītas par normu. Šķiet, ka arī frekvence bija stipri tālu no pieņemtā standarta. Līdz ar to nepieradinātā Eiropas aparatūra nereti atteicās strādāt.

         

Četrsimt sakaru stundā

Visumā sacensības M/2 ieskaites grupā atšķirībā no M/M ir ļoti komplicēts process, kur rezultātu pamatā nosaka pareizi izvēlēta darba taktika. Izplatība pa diapazoniem nepārtraukti mainās, turklāt jāņem vērā, ka nevienam no komandas dalībniekiem nav iepriekšējas pieredzes darbā no šī pasaules reģiona. Sacensību noteikumi pieļauj tikai noteiktu skaitu diapazona maiņu stundā, tāpēc koordinators bieži bija dilemmas priekšā – mainīt diapazonu, lai nodibinātu sakaru ar jaunu valsti vai zonu uz cita diapazona, ar to samazinot nodibināto sakaru skaita (lasi - punktu) tempu, kāds bija iespējams, neveicot šādu diapazonu maiņu, vai zaudēt kādu unikālu valsts reizinātāju, kas iznākumā var izrādīties daudz vērtīgās par dažiem desmitiem nodibināto sakaru.

          Nedaudz nepierasti, ka pirmās un otrās dienas nodibināto sakaru skaits ir praktiski vienāds. Pat nakts stundās, kad izplatība augšējos diapazonos nebija mums labvēlīga un otrā vieta cīnījās ar dažādām tehniskām problēmām, sakaru skaits saglabājās salīdzinoši augsts. Labākajās stundās dienas gaišajā laikā pat izdevās sasniegt un noturēt vidējo tempu ap četriem simtiem sakaru stundā, un dažkārt pēdējo desmit minūšu tempa rādītājs datora ekrānā iesniedzās piecu sešu simtu robežās. Iestājoties naktij, parādījās vēl kāds būtisks QRM (traucējumu) avots. Blakus viesnīcai pulcējas liels bars vietējo iedzīvotāju ar izkrāsotām sejām un gurnu apsējiem. Rībinot bungas un vēl dažnedažādus mums nezināmas izcelsmes un nosaukumu instrumentus, kā arī izlokot balsis visneiedomājamākās toņkārtās, tie aizrautīgi izpildīja rituālu dejas. No šī elles trokšņa nespēja pasargāt pat kvalitatīvās Heil austiņas, un dažbrīd gribējās doties izdzenāt pūli.

         

Uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena

Kopumā visu sacensību gaitā divu diennakšu laikā tika nodibināti turpat vai divpadsmit tūkstoši sakaru, krietni vien apsteidzot tuvākos sekotājus pēc nodibināto sakaru skaita, vienlaikus zaudējot kopējā nostrādāto zonu un valstu ziņā. Mūsu pieņēmums par Gambijas relatīvi labo atrašanās vietu attaisnojās. Jau pēc sacensībām, veicot nodibināto sakaru analīzi, konstatējām, ka ar Eiropas un Ziemeļamerikas stacijām to daudzums ir praktiski vienāds. Lai gan tuvākie konkurenti A61AJ (Vācijas un Slovēnijas apvienotā komanda no Apvienotājiem Arābu Emirātiem) un 3V8BB (Dienvidslāvijas un Slovēnijas apvienotā komanda no Tunisijas) nesnauda, šoreiz Latvijas komanda un tās izvēlētā taktika izrādījās pārāka un, lai gan ar pieticīgu pārsvaru, senās kurzemnieku kolonijas karogs ar Latvijas komandas rokām tika celts uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena.

          Pēc sacensībām komandai līdz atpakaļceļa lidmašīnas reisam palika vesela nedēļa. Šajā laikā paspējām aplūkot mazo Āfrikas valstiņu, nedaudz iepazīt vietējos iedzīvotājus un viņu paražas, kā arī atlicināt laiku sakaru dibināšanai ar visas pasaules radioamatieriem. Ekspedīcijas laikā tika nodibināti vairāk nekā četrdesmit tūkstoši radiosakaru ar visdažādākajiem zemeslodes nostūriem.

          Komandas vārdā pateicos Latvijas Mobilajam telefonam un Latvijas Radioamatieru līgai par finansiālo atbalstu šīs ekspedīcijas rīkošanai.

 

 

Kaspars UZTICS

 

*M/S – ieskaites grupa viens raidītājs, vairāki operatori

*M/2 – ieskaites grupa divi raidītāji, vairāki operatori

*M/M – ieskaites grupa daudz raidītāju (6), vairāki operatori

*cluster – amatieru radio vispasaules paketradio interneta serviss

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001