Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Visskatītākā televīzija

   

Latvijas Neatkarīgās televīzija (LNT) 2002

 

 

Šobrīd konkurence starp telekompānijām ir sīva. Tā kā piedāvājumu klāsts šajā tirgū ir ļoti plašs, piesaistīt skatītāju kļūst arvien grūtāk. Pārejot uz ciparu televīziju, cīņa par skatītāju kļūs vēl intensīvāka, konkurence – vēl nežēlīgāka. Viens no Latvijas populārākajiem kanāliem – LNT – nekad nav baidījies no izaicinājumiem. Tieši otrādi - sarežģīti apstākļi tikai veicina un stimulē telekompānijas darbu. Rezultātu varam novērtēt mēs, skatītāji.

 

LNT ar plusu

Kā liecina BMF/TNS jaunākie statistikas dati, skatītākais televīzijas kanāls Latvijā bija LNT, otrajā vietā - TV3, bet trešajā - Latvijas Televīzijas (LTV) pirmā programma. LNT auditorija februāra sākumā bija 36,3 procenti no visas TV auditorijas, TV3 – 20,7, bet LTV pirmās programmas – 18 procenti. Arī skatītāju pieaugums 2002. gadā LNT bija vislielākais. Skatītājs izvēlas LNT tāpēc, ka tas spēj dot katram to, kas viņam ir nepieciešams. Cilvēks jūt, ka nav aizmirsts, ka par viņu rūpējas. Un, vēlreiz pierādot savu uzticību ikvienam no skatītājiem, LNT pasniedz kārtējo pārsteigumu.

No šā gada 1. februāra tiem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda, piedāvāta iespēja skatīties raidījumus krieviski tulkotā versijā LNT+. Tulkojuma pārraidei tiek izmantota NICAM sistēma. Tā ir skaņas pārraides sistēma, kas paredzēta, lai kopā ar TV attēlu un mono pamatskaņu pārraidītu vēl vienu skaņas kanālu. Lai varētu skatīties LNT+, nepieciešams stereoskaņas televizors ar NICAM dekoderu. Šobrīd ne visi TV raidītāji nodrošina signāla pārraidi NICAM sistēmā, tāpēc LNT+ pagaidām var uztvert tikai Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī. NICAM sistēmu uztur arī lielākie kabeļtelevīzijas operatori, piemēram, Baltkom TV Pamata programmu bloka abonentiem LNT+ tiek retranslēts 767,25 MHz frekvencē (58. decimetru kanāls), bet Premium un Ekstra programmu bloku abonenti to var redzēt 64. dekodera kanālā. Sakarā ar kabeļtīkla tehnisko konfigurāciju LNT+ Imantā pagaidām iespējami uztveršanas traucējumi.

Kanālā LNT+ katru dienu no 17:00 līdz pat programmas beigām skatītāji varēs vērot krievu valodā tulkotus LNT demonstrētos seriālus, filmas, ziņas un autorraidījumus. Ar laiku, apraidei paplašinoties, tulkos visus LNT raidījumus.

 

Atklāti par slepenajām lietām

Vēl viens pavasara sezonas jaunums ir autorraidījums Atklātās lietas, ko no 21. februāra sāka demonstrēt LNT. Tajā var uzzināt par skaļākajiem un miglainākajiem noziegumiem Latvijā, kas risinājās mūsu valstī no pagājušā gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Sagatavojot raidījumu, tika paveikts milzīgs darbs, kas ilga gandrīz sešus mēnešus. Arhīva materiālu apkopošana, liecinieku apzināšana un noziegumu līdzdalībnieku intervēšana, kā arī vainīgo, kuri iznākuši brīvībā pēc soda izciešanas, aptaujāšana ir grūts uzdevums, kuru kvalitatīvi izpildīt ir pa spēkam tikai īstiem profesionāļiem.

Raidījuma radošo grupu konsultējuši kriminālistikas speciālisti - Valsts Prezidenta apžēlošanas dienesta vadītāja, bijusī prokurore Rita Aksenoka, bijušais Kriminālpolicijas priekšnieks Visvaldis Blonskis, Policijas akadēmijas Kriminālistikas katedras vadītājs, bijušais izmeklētājs Anrijs Kavalieris un bijušais iekšlietu ministrs Aloizs Vaznis. Raidījumā Atklātās lietas izmantoti bijušās PSRS kinoarhīvu materiāli, kuros redzami ekskluzīvi dokumentāli kadri, liecinieki un iesaistītās personas stāsta par notikušo, kā arī inscenē reālās ainas.

 

Televīzijas digitālā nākotne

Arvien straujāk ciparu televīzija ienāk Latvijā. Arvien tuvāk ir tas brīdis, kad ikviens Latvijas iedzīvotājs bez problēmām spēs skatīties un klausīties labas kvalitātes radio un televīzijas pārraides. LNT jau vairākus gadus ir līdzdarbojusies DLRTC ciparu televīzijas ieviešanas projektā. Šobrīd ir parakstīts nodomu protokols un līgums par LNT raidīšanu testa režīmā.

Ciparu pārraide dod iespēju televīzijas kompānijām attīstīties, paplašināt un arī lietderīgāk sadalīt skatītāju auditoriju. Lai gan sākotnēji tam vajag ļoti lielas izmaksas, LNT ir gatavs iet kopsolī ar laiku. Turklāt paredzams, ka šobrīd ieguldītie līdzekļi atmaksāsies nākotnē, jo vienā frekvenču joslā ir iespējams pārraidīt četras televīzijas programmas. Tā ļauj racionālāk izmantot elektromagnētisko viļņu spektru, tādējādi samazinot apraides, kā arī tehnikas apkalpošanas un uzturēšanas izmaksas.

Ciparu televīzija nodrošina lielākas teritorijas apraidi ar mazāku raidītāju jaudu, un, salīdzinot ar analogo apraidi, tā ir energoekonomiskāka un videi draudzīgāka sistēma. Ciparu televīzijas uztveršanai netraucē ne kalni, ne meži, ne lielas būves. Tāpēc to var izmantot pilsētās, kur no celtnēm atstarojas radioviļņi. Pārraidi var uztvert ar istabas antenu. Ja televizors atrodas nepārtrauktā kustībā, piemēram, mašīnā, attēla kvalitāte nezūd. Skatītājs varēs izvēlēties TV raidījuma valodu.

Līdz ar digitālo TV visā Latvijas teritorijā ienāks interaktīvie pakalpojumi, piemēram, dažādi uzziņu katalogi - laika ziņas, satiksmes ziņas, TV programmas, adrešu izziņas, iestāžu darba laika izziņas, ziņu lentes un dažādi elektroniskie laikraksti un žurnāli. Skatītājiem būs iespēja iepirkties elektroniskajā veikalā, kurā dažādu novadu uzņēmēji varēs piedāvāt savus pakalpojumus un preces. Digitālā televīzija paver iespējas radīt kanālus šaurākām mērķgrupām, piemēram, sporta cienītājiem, filmu skatītājiem, mājsaimniecēm, kas padarīs reklāmu daudz efektīvāku. Turklāt, pateicoties interaktivitātei, reklāmas iespējas kļūs daudzveidīgākas. Šos pakalpojumus pilnvērtīgi  varēs izmantot visā Latvijā.

Lai gan šobrīd ciparu televīzijas izmaksas daudziem šķiet pārāk lielas, tomēr tas, ka skatītājam nav jāpērk dārgas antenas un videomagnetofons, lai ierakstītu raidījumus, nav nepieciešams dators, lai izmantotu interaktīvos pakalpojumus, nav jādodas uz banku, lai samaksātu rēķinu, pilnīgi kompensē visus tēriņus, kas ir saistīti ar speciālā ciparu bloka iegādi.

 

Atis KALNARĀJS

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001