Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Laika vārti

   

II dala

 

Kas gan bērnībā nav sapņojis nokļūt pagātnē, lai savām acīm ieraudzītu slavenās Napoleona armijas sagraušanu vai personiski iepazītos ar Konfūciju? Vai arī nokļūt tālajā nākotnē un izpētīt visus savas dzīves pavērsienus un likteņa līkločus. Pastāv vairākas teorijas, kas apraksta iespējamo laika ceļojumu teorētisko pusi. Kas to lai zina, varbūt kādreiz kāds tiešam spēs uzbūvēt laikā vārtus, jo pirms pāris gadsimtiem vairāku moderno tehnoloģiju virzienus arī uzskatīja par brīnumu.

 

Kur uzcelt laika vārtus?

Kādā no teorijām ir apgalvots, ka, lai radītu stabilus laika vārtus, ir jāievēro šādi nosacījumi. Pirmkārt, vārti jānovieto ģeoloģiski stabilā reģionā, kuru ietver blīva, cieta matērija. Tai jābūt pietiekami vecai, lai varētu eksistēt vienādā stāvoklī abās laika vārtu pusēs. Laika dimensija ir atkarīga no telpas dimensijas. Ja ceļotājs spers soli caur laika vārtiem, kas atrodas Ņūdžersijā, un vēlēsies nokļūt tai pašā vietā pirms 10 gadiem, diezin vai tas viņam izdosies. Iespējams, ka viņš parādīsies tajā Visuma punktā, kur Ņūdžersija atradās pirms 10 gadiem, jo Saules sistēma nemitīgi pārvietojas.

Laika vārtiem jābūt saistītiem ar specifiskām elementārdaļiņām un atomiem, kuriem ir sava masa, gravitācija un telpa. Daļiņu īpašības nemainās laikā, tāpēc Visums subatomu līmenī tiek saglabāts konstants un stabils ilgā laikā periodā. (Protonu nepārtrauktības (kontinuitātes) princips, ko pirmais pierādīja doktors Valters Refiks.)

Tahionu (tahioni – hipotētiskas trīsdimensiju daļiņas, kas atšķirībā no mūsu normālās laiktelpas, aizņem otro, ceturto un sesto dimensiju un kustas ātrāk par gaismu) paātrinātājs ir jānovieto tā, lai tas varētu izstarot noturīgu plūsmu ļoti biezās gravitācijas lēcas virzienā, kas fokusēs tahionu lauku vienā telpas punktā.

Stabils gravitācijas lauks apkārt laika vārtiem ļauj eksistēt abām laiku vārtu pusēm vienā un tajā pašā vietā attiecībā pret matēriju (t. i. vienā un tajā pašā vietā divos dažādos laika periodos). 

 

Atvērt ir vieglāk, nekā saglabāt

Tahionu plūsmas intensitāte nosaka laika vārtu diametru. Pāris metru liels laika vārtu atvērums prasa miljons reižu vairāk enerģijas nekā, ja tas būtu tikai daži atomi.

Vienreiz radīti laika vārti kropļo apkārtējo matēriju divdimensiju plaknē. Gravitācijas un dimensiju spriedze var radīt optiskās refrakcijas (gaismas laušanas) efektu, radot virpuļošu varavīksnes modeli visā laika vārtu perimetrā.

 

Ceļojums laikā

Ceļojumi laikā nav vienkārša ienākšana pa durvīm, jo atrast tādu dabisku protonu matērijas sakārtošanu divdimensiju plaknē, kas būtu pietiekami plāna, lai varētu tikt tai cauri, ir ļoti sarežģīti. Tādējādi laika ceļotājam jāizmanto griešanas mehānismi, lai izburtos cauri cietajai matērijai, kuras iekšpusē laika vārtu telpa jau ir atvērta.

Atvērums var būt izgriezts matērijā vienā laika vārtu pusē nākotnes laika līnijā un griezts cauri matērijai no citas laika vārtu puses pagātnes laika līnijā. Nepārtrauktai protonu matērijas plaknei, uz kuras uzbūvēti laika vārti, būs blakus matērijas atbalsts abās laika līnijās.

 

Skaties nākotnē!

Laika vārtu radīšanas darbs ir ļoti sarežģīts gan no zinātniskās, gan arī no praktiskās puses, jo visas grūtības un problēmas, kas var rasties vārtu būvēšanas un projektēšanas procesā, nevar paredzēt plānošanas un teorētisku meklējumu laikā. Tomēr varbūt reiz kāds no mūsu pēcnācējiem kļūs par pirmo cilvēku, kas varēs vērot savu nākšanu šajā pasaulē.

 

 

Pēc interneta materiāliem rakstu sagatavoja Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001