Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Terminu kopa ar “message”

   

Autors

 

Short Message Service (SMS)

    īsziņu pakalpojums, pakalpojums SMS

 

Pakalpojums mobilajās sakaru sistēmās, kas ļauj lietotājam vienlaikus (neatkarīgi no balss un datu izsaukumiem) sūtīt un saņemt īsus ziņojumus (sistēmā GSM – līdz 160 rakstzīmēm). Šis ir reāllaika pakalpojums, kurā komutācijas vadības funkcijas veic ziņojumu centri. Īsziņa tiek pārraidīta pa signālsavienojumiem un to var nosūtīt uz jebkuru citu mobilo tīklu, ar kuru izveidots atbilstošs signālsavienojums. Adresācijai  izmantoti telefona numuri (tikai GSM sistēmā). Eksistē vārtejas no e-pasta uz tīmekli un SMS un no SMS uz e-pastu (www.mobilestreams.com).

 

short message

īsziņa

 

Ierobežota garuma (GSM sistēmā – 160 rakstzīmes) ziņojums, ko var nosūtīt mobilajam tālrunim un izlasīt tā ekrānā. Sk. Short Message Service.

(www.mobilestreams.com)

 

text message

teksta īsziņa

 

Vienkāršākais īsziņu pakalpojuma veids. Ziņojumu var veidot no burtiem, cipariem, interpunkcijas zīmēm vai to kombinācijām. Sk. Short message Service.

(www.mobilestreams.com)

 

picture message

grafiskā īsziņa

 

Sakaru tehnoloģiju ražotājfirmas Nokia izstrādāts protokols, kas paplašina īsziņu pakalpojuma iespējas, ļaujot pārsūtīt arī elementārus  grafiskus attēlus. Grafisko īsziņu sūtīšanas iespējas atbalsta tikai atsevišķi Nokia ražoto mobilo tālruņu modeļi.

Grafiskās īsziņas var uzskatīt par pārejas periodu uz paplašināto īsziņu pakalpojumu (Sk. Enhanced Messaging Service)

(www.mobilestreams.com)

 

 

concatinated message

     saliktā īsziņa

Apjomīga īsziņa, kas sastāv no vairākām standartīsziņām un kuras maksu aprēķina kā atsevišķo īsziņu maksas summu.

Sinonīmi: long message (Ericsson termins);

              multi-part message (Nokia termins)

www.mobilestreams.com

 

 

      Enhanced Messaging Service (EMS)

      paplašinātais īsziņu pakalpojums, pakalpojums EMS

 

Pilnveidots un paplašināts īsziņu pakalpojums, kas papildus vienkāršajām teksta īsziņām nodrošina iespēju sūtīt un saņemt modificētus tekstus, skaņas, melodijas, vienkāršus attēlus un to savstarpējas kombinācijas. Pakalpojumam ir divi pamatlietojumi: savstarpēja vizualizēta informācijas apmaiņa un mobilā tālruņa personificēšana. Paplašinātā īsziņu pakalpojuma tehnoloģiskā platforma ir standartizēta, paplašinot pakalpojuma SMS tehnoloģiskās iespējas. Pakalpojuma izmantošanai nepieciešami mobilie tālruņi, kas atbalsta EMS tehnoloģiju.

www.mobilestreams.com

 

 

Multimedia Messaging Service; service MMS

multivides ziņojumu pakalpojums; pakalpojums MMS

 

Multivides ziņojumu pakalpojums nodrošina iespēju sūtīt un saņemt pilnvērtīgus multivides ziņojumus, tādus kā integrētu tekstuālo, vizuālo, audio informāciju mobilā tālruņa ekrānā. Pārsūtamā informācija var būt gan statiska (fotoattēli, pastkartes, bizneskartes, ekrānsaudzētāji, u.c.), gan dinamiska (kustīgi attēli, animācija, interaktīvais video, u.c.) Pakalpojuma tehnoloģiskā platforma ir balstīta uz jaunajām datu pārraides tehnoloģijām – GPRS, EDGE un trešās mobilo sakaru  paaudzes sistēmām.

www.mobilestreams.com

 

    multimedia message

multivides ziņojums, multiziņa

 

Multivides informācija, ko var nosūtīt un saņemt mobilā tālruņa ekrānā.

Sk.Multimedia Messaging Service.


Dažādi aktuāli termini

 

digital divide

digitālplaisa

 

Valsts ekonomiskās un sociālās attīstības rādītājs: iedzīvotāju dalījums divās grupās – tādās, kam ir nodrošināta piekļuve modernajām tehnoloģijām un informācijai (piemēram, telesakariem, televīzijai, internetam), un tādos, kam šī piekļuve liegta.

 

    dot-com company

internetfirma

Organizācija, kas savus produktus un pakalpojumus piedāvā galvenokārt internetā. Organizāciju uzskata par internetfirmu, ja tās pamatdarbībā ietverta vismaz viena no sekojošām kategorijām: saturs, komercija, saziņa, lietotāju kopienas. (TE)

 

free software

brīvā programmatūra

Programmatūra, kuru kopā ar tās pirmkodu bez maksas izplata lietotājiem. Savukārt lietotāji to var lietot, modificēt un izplatīt tālāk, ja tie garantē, ka norādes uz sākotnējā izstrādājuma autora vārdu un autortiesībām netiek dzēstas vai mainītas un ka programmatūrā veiktās izmaiņas ir skaidri norādītas. (M3:208)

 

open source software (OSS)

atklātā pirmkoda programmatūra

Programmatūra, kuras pirmkodu atklāti izmanto tās veidotāji un lietotāji. Šādas programmatūras priekšrocība ir iespēja tās programmētājiem un izmantotājiem jau programmas izstrādes laikā attīstīt un pielāgot programmu specifisku uzdevumu risināšanai. Kā atklātās pirmkoda programmatūras piemēru var minēt operētājsistēmu Linux. (CCI)

 

digital

ciparu, ciparisks, digitāls

1) Apzīmētājs datiem, ko ievada, izvada, saglabā vai pārraida kā bināru informāciju (ciparus 0 vai 1), izmantojot elektriskus vai elektromagnētiskus signālus

2) Kā apzīmētājs ciparu tiek lietots visur tur, kur tiek izmantotas diskrētas skaitliskās vērtības, kas attēlo ciparu formātā pārveidotus un saglabātus datus vai signālus, vai arī ierīces, kas apstrādā vai attēlo ciparu informāciju, piemēram, ciparu displejs, ciparu televīzija. (FD)

 

digital dashboard

ciparvadības panelis

Individualizēts darbvirsmas portāls, kuru galvenokārt izmanto uzņēmējdarbības informācijas iegūšanai un zināšanu vadībai, piemēram, firmas Microsoft versijā ciparvadības panelis sniedz informāciju par biržas kursa rādītāju, nodrošina balss pasta un e-pasta ziņojumu nosūtīšanu, rāda attiecīgās dienas datumu, laika prognozi, sniedz informāciju par satiksmes intensitāti, nodrošina piekļuvi ziņu kanāliem, piekļuvi datiem par klientiem un preču realizāciju, kā arī interneta konferencēm. (FD)

 

portal

portāls

Tīmekļa vietne, kas piedāvā plašu resursu vai pakalpojumu klāstu, kuru vairums funkcionē tiešsaistē, piemēram, elektroniskais pasts, dažādi forumi, meklētājprogrammas, tiešsaistes tirdzniecības centri u.c. (CT)

 

vertical market

vertikālais tirgus

Vertikālais tirgus ir noteikta rūpniecības nozare vai uzņēmumu grupa, kurā tiek izgatavoti līdzīgi produkti un piedāvāti līdzīgi pakalpojumi un kuru pārdošanai un izplatīšanai tiek izmantotas līdzīgas metodes. Kā vertikālā tirgus piemērus var minēt apdrošināšanu, nekustāmos īpašumus, banku sistēmu, smago rūpniecību, mazumtirdzniecību, transportu, slimnīcas un valdību. (Wh)

 

vortal

nozares portāls, vortāls

Tīmekļa vietne, kas nodrošina informāciju par konkrētas ražošanas nozares resursiem un pakalpojumiem. Tipisku nozaru piemēri ir medicīna, automobiļu rūpniecība, datori un veselības aprūpe. Vortāli nodrošina klientus ar attiecīgās nozares jaunumiem, pētījumiem un statistiku, diskusijām, tiešsaistes līdzekļiem, kā arī ar dažādiem pakalpojumiem, kas sniedz klientiem ziņas par konkrēto nozari. (WP)

 

 

 

CCI – Computer Currents High-Tech Dictionary

CL – Communications Library

CT – Computer, Telephony & Electronics Industry Glossary

FD – Free On-Line Dictionary of Computing

TE – TechEncyclopedia

Wh – Whatis.com Computer Dictionary

WP – PC Webopedia Dictionary

M3 – Microsoft Computer Dictionary, 1997

 

Terminu kopu apstiprinājusi Terminoloģijas komisija,

sagatavojušas Maija OZOLA un Ilze ILZIŅA

 

 

P.S. Ar terminoloģiju saistītos ierosinājumus un jautājumus, lūdzu, sūtiet Terminoloģijas komisijas IT un telekomunikāciju apakškomisijas sekretārei Ilzei Ilziņai: Ilze.Ilzina@dati.lv

vai Sakaru Pasaules redakcijai: redakcija@sakaru-pasaule.lv

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001