Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Drēbes - nākotnes komunikāciju ekrāns

   

Autors_

 

Nesen France Telecom izpētes un dizaina centra speciālisti radījuši jaunu elastīga ekrāna prototipu. Tas izgatavots no ieaustām optiskajām šķiedrām un spēj lejupielādēt un parādīt statiskus vai animētus grafiskus attēlus (piemēram, logo, tekstus, zīmējumus, ieskenētus attēlus utt.) tieši uz apģērba. Pateicoties šim jaunumam, apģērbs tagad kļūst par sava veida grafiskās komunikācijas interfeisu, parādot vizuālu informāciju reālajā laikā un piedāvājot piekļuvi visiem telekomunikāciju pakalpojumiem (internetam, video, e-komercijai un 3G).

 

Šīs unikālais sasniegums nākotnē varētu novest pie tāda intelektuāla apģērba, kas ne tikai nodrošinātu saziņu, bet varētu būt saistīts arī ar citiem komunikācijas veidiem, piemēram, tādiem, kas parāda sabiedriskās drošības aktivitātes (ugunsdzēsēji dzēš milzīgus ugunsgrēkus) un reklamē automobiļu industriju, interjera dizainu (mēbeles ar pieskaņotu sienu apdari), modi (optiskās šķiedras auduma izstrāde/attīstība), brīvā laika pavadīšana u.c.

Ekrāns izskatās kā parasts audums, uz kura lietotājs var lejupielādēt visdažādāko veidu vizuālo informāciju no interneta, datora faila vai mobilā termināla. Prototipa izstrāde iekļauj programmatūras komplektu, kas ļauj lietotājam ar īpaši šim nolūkam paredzēta servera starpniecību izveidot un tiešsaistes režīmā publicēt pašam savas ilustrācijas, zīmējumus vai tekstus. Elastīga attālinātās kontroles ierīce, kas paslēpta apģērba atlokā, var kontrolēt saglabāto attēlu kvalitāti, kā arī ļauj izvēlēties jaunus vizuālos materiālus no servera. Tā uzrauga arī tādas ekrāna īpašības kā sarullēšanās, spožuma intensitāte un attēla mijiedarbība ar skaņām un žestiem.

- Displeja tehnoloģijas pamatā ir optiskā šķiedra, kas ieausta tekstīlijā, - stāsta Andrē Veils (André Weill), France Telecom  komunicējošo apģērbu projekta direktors. - Šī auduma un optikas īpašību kombinācija ļauj dabiski atrisināt tādas problēmas kā auduma stīvums, apjoms un masa, kas raksturīgas pašreizējiem valkājamiem videoekrāniem un ļauj cerēt, ka nākotnē digitālie tekstīliju ekrāni HD ieviesīsies arī ikdienas apģērbā, piemēram, uz somām, šallēm, drēbēm un pat mēbeļu audumiem.

Pēc Gartner Group pētījumiem* redzams, ka attīstītajās valstīs 60 procentu iedzīvotāju būtu gatavi iegādāties komunicējošu apģērbu jau ap 2010. gadu.

Pēc pirmo šāda veida runājošo apģērbu tehnoloģiju izstrādes France Telecom  pētnieki tagad pievērsušies jaunam virzienam - vizuālajam aspektam. Šī vitālā dimensija dod iespēju nodrošināt pastāvīgu brīvroku savienojumu un paplašina iespējamo nākotnes pakalpojumu diapazonu. Trešās paaudzes mobilo telefonu nenovēršamā tuvošanās un HD tekstīliju ekrāns dos iespēju lietotājiem izmantot šo lielo ekrānu gan IP teksta ziņojumu lasīšanai, gan iepriekš izraudzītas filmas vērošanai. Turklāt katrs lietotājs varēs pēc vēlēšanās mainīt šī apģērba krāsu un, protams, arī sērfot mīļākajās interneta mūzikas lapās.

Šāgada starptautiskajā novatorisko apģērbu audumu izstādē Avantex 2002 (Frankfurtē) franču pētnieku izstrādātais elastīgā optiskās šķiedras ekrāna prototips ieguva apbalvojumu par pētījumu un izstrādnes novatorismu. Tas tika pasniegts arī ar mērķi piesaistīt jaunus partnerus - dizainerus un industriālos pētniekus.

 

 

France Telecom R&D

France Telecom Group izpētes un izstrādes centrs rada novatoriskus projektus visiem šīs grupas uzņēmumiem gan Francijā, gan citviet pasaulē. Centrs prognozē tehnoloģiskās revolūcijas un izmaiņas lietojuma paradigmās. Tas pievērš īpaši lielu uzmanību novatorismam, piedāvājot klientiem labākos komunikāciju risinājumus un bruģējot ceļu tehnoloģijām, kuras kļūs neaizvietojamas nākotnē. France Telecom R&D  ir viens no Eiropas nozīmīgākajiem telekomunikāciju izpētes un izstrādes centriem.

 

 

Raksts tapis sadarbībā ar

 Francijas vēstniecību Latvijā

 

 

* Paolo Magrassi, Gartner Research, "Technology to enter soon…" Oct. 2001.

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001