Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Ribbonet - publiskā tīkla nākotne

   

Ericsson

 

Pasaulei vajadzīga jauna fiziskās piekļuves infrastruktūra. Tai jābūt robustākai, elastīgākai un vieglāk konfigurējamai nekā visiem tās 20. gs. priekštečiem. Tai jābūt platjoslas piekļuvei šā jēdziena visplašākajā nozīmē, un, kā liecina prognozes, nākotnē aptuveni 99 procenti fiksēto komunikāciju tīklu būs veidoti uz optiskās šķiedras tehnoloģiju bāzes. Daudzus gadus valdījušais vara kabelis t. s. pēdējās jūdzes posmā gandrīz jau ir vakardiena, gluži tāpat kā šaurjoslas piekļuves tīkls. Tāpēc Ericsson speciālisti piedāvā efektīvu un ļoti perspektīvu platjoslas piekļuves tīkla risinājumu Ribbonet, kurā izmantota īpaša optiskās šķiedras instalācijas tehnoloģija. Tas dod iespēju ne vien ietaupīt līdzekļus, bet arī piedāvāt klientiem individuālus pakalpojumus ar ļoti lielu datu pārraides ātrumu. 

 

Ethernet jaunā elpa

Līdz šim diskusijās par piekļuves tīklu galvenā vērība tika veltīta piemērotas fiziskās infrastruktūras izveidei, īpaši uzsverot nepieciešamību pēc lieliem finansiāliem ieguldījumiem. Veiksmīgi projekti visā pasaulē ir pierādījuši, ka optiskās piekļuves risinājumi ir ļoti piemēroti platjoslas pakalpojumiem.

Tīkla operatori un pakalpojumu sniedzēji vēlas stabilus un perspektīvus datu pārraides risinājumus, kas būtu pietiekami elastīgi mainīgajā komunikāciju nozarē. Ethernet-over-fiber atbilst visām šīm prasībām. Optiskā šķiedra ir ļoti piemērota liela apjoma videodatu pārraidei, turklāt Ethernet ir pati rentablākā tehnoloģija šādiem nolūkiem. 30 gados pierādījies, ka, pārraidot lielus datu apjomus uzņēmumu tīklos, attiecība cena/veiktspēja ir lieliska, bet tehnoloģija - labi pazīstama un pārbaudīta. EricssonEthernet in the First Mile alianses (EFMA) dibinātājs un dalībnieks ir pārliecināts par spožām nākotnes perspektīvām. Paredzēts, ka nākamgad būs jauns IEEE standarts Ethernet First Mile (EFM), kas nodrošinās dažādu iekārtu savstarpējo sadarbību un vēl vairāk pazeminās Ethernet piekļuves risinājumu izmaksas.

 

Nākotne - jau šodien

Izmantojot jaunās paaudzes fiziskās piekļuves infrastruktūru, lietotāja piekļuves savienojums ceļo kopā ar lietotāju, nodrošinot tieši tādus pašus pakalpojumus jebkurā vietā. Tomēr būtu vajadzīgi gadi, lai šādu infrastruktūru ieviestu visā pasaulē. Labā ziņa ir tāda, ka lielu šīs infrastruktūras daļu varam sākt izmantot jau tagad, turklāt drīzumā tiks ieviesta nepieciešamā vienotā tehnoloģiskā bāze.

Visefektīvākie reāli ieviešamie pakalpojumi varētu būt tie, kas balstīti uz t. s. publisko Ethernet tīklu. Ericsson piedāvā Ethernet Fiber Access Solutions.

Ericsson Public Ethernet ir ENGINE saimes daudzpakalpojumu tīkla risinājumu sastāvdaļa. Tas radīts, lai palīdzētu operatoriem attīstīt tīklus pilnīgā/visaptverošā IP vidē un nodrošinātu pāreju no ierastajiem šaurjoslas vara kabeļu piekļuves tīkliem uz optiskajiem platjoslas piekļuves tīkliem.

Ericsson Public Ethernet portfelī ir tādi risinājumi kā Fiber Ethernet Home, Business Access, Fiber Ethernet Metro Access (FEMA) un citi. Tie visi ir piemēroti operatoriem, kuri veido platjoslas piekļuves sistēmas. Ericsson publiskā Ethernet tīkla risinājumi ir ātri izstrādājami un rentabli, tiem ir īss pārbaudes cikls, augsta drošība, īpaši augsta pakalpojumu kvalitāte un plašs pārklājums. Ericsson jau tagad veido plašus publiskā Ethernet tīklus operatoriem daudzviet pasaulē - Telstra Clear (Jaunzēlande), China Telecom (Ķīna), Telia/Sonera (Skandināvija), KingCom (Dienviditālija), KPN (Nīderlande) u.c.

 

Ethernet mājas un biznesa piekļuve

Operatoru spēcīgākais ierocis mūsdienu tirgus konkurences apstākļos ir datu pārraides ātrums. Ja vēlaties palikt priekšgalā, nevarat nedomāt par nākotni. Ericsson Fiber Ethernet Home un Business Access risinājums nodrošina gan voice over IP, gan liela ātruma platjoslas piekļuvi tīklā, kas bāzēts uz komutējamu Ethernet un optiskās šķiedras pārraidi. Turklāt bez voice over IP un ātras datu pārraides tīkla kapacitāte dod iespēju nodrošināt arī visdažādākos liela joslas platuma pakalpojumus, piemēram, video over IP, TV pārraidi ar IP, videokonferenci un citus multimediju pakalpojumus. Ericsson  Ethernet risinājumi piedāvā vienotu platformu pakalpojumu sniegšanai gan privātpersonām un mājas birojiem, gan nelieliem un vidējiem uzņēmumiem. Izmantojot gan platjoslas piekļuvi, gan balss pārraidi pa IP, jaunie operatori tagad varēs sniegt tādus pašus pakalpojumus kā pieredzējušie, turklāt ar zemākām investīcijām gan infrastruktūrā, gan tās darbībā un uzturēšanā.

Ericsson Fiber Ethernet Metro Access atrisina ātruma problēmas pilsēttīklu datu plūsmas sastrēguma periodos un dod iespēju dažādās saskarnēs (interface) un augstas kapacitātes savienojumos izmantot rentablo un vienkāršo Ethernet tehnoloģiju.

 

Optiskās piekļuves risinājumi

Vajadzīga arī moderna fiziskā vide, un nav šaubu, ka jaunajai piekļuves infrastruktūrai jābūt pilnīgi optiskai, t. i., visos tīkla posmos jāizmanto optiskā šķiedra. Pēdējā desmitgadē Ericsson guvis lielu pieredzi, izmantojot visdažādākās optiskās piekļuves tehnoloģijas gan eksperimentālos, gan arī ieviešamos projektos.

Viens no veidiem, kā nodrošināt perspektīvus, nākotnes tehnoloģijām atbilstošus tīkla savienojumus, ir ieviest speciālu optisko pāri no centrālā komutācijas vai savienojuma punkta līdz visām klientu telpām.

Tomēr šādā risinājumā ir augstas sākotnējās izmaksas un ierobežotas tīkla attīstības iespējas. Ilgākā laika periodā var gadīties, ka izvēlētais optisko šķiedru tips un tīkla izmaksas nav atbilstošas (nerentabls risinājums) vai nav piemērotas nākotnes vajadzībām. Ericsson speciālisti ir atrisinājuši šo problēmu, piedāvājot Ribbonet.

 

Ribbonet - jaunas iespējas

Ericsson piedāvā elastīgāku risinājumu optisko tīklu izveidei ar nosaukumu Ribbonet. To izstrādājis Ericsson Cables Hudiksvallā (Zviedrijā), un tas beidzot ļauj optikai ielauzties katrā mājā. Tā ir gluži jauna tehnoloģija, kas viegli spēj injicēt optiskās šķiedras kabeļus katrā dzīvoklī vai birojā, līdz ar to padarot šo procesu krietni efektīvāku un lētāku par tradicionālo kabeļu ierīkošanu. Vietējā nekustamā īpašuma firma Hudiksvallbostader jau izmanto šo Ericsson sistēmu, lai nodrošinātu plašu platjoslas pakalpojumu spektru tās dzīvojamo namu iemītniekiem. To jau tagad var izmantot 824 Hudiksvallas mājokļos, un viena no dzīvojamām mājām kopš jūlija tiek izmantota testēšanai. Par jauno Ericsson produktu ieinteresējušies arī ASV un Ķīnas uzņēmumi.

- Ribbonet optiskās šķiedras instalācija būs labi piemērota arī nākotnes tehnoloģijām, - saka Nils-Eriks Blomdāls, atbildīgais par IT sektoru firmā Hudiksvallbostader. - Vajadzības gadījumā to var viegli un ērti modernizēt.

Ribbonet risinājuma pamatā ir mikrokanāli (microducts), kas var būt instalēti gan pa vienam, gan arī vairāki vienkopus. Tie nav daudz resnāki par kokteiļu salmiņu un tiek ievilkti visā ēkā paralēli ūdensvada un kanalizācijas caurulēm. Vienā cauruļvadā var ievietot dažādu veidu optisko šķiedru. Tas notiek tā: vispirms visos klientu mājokļos ievieto plastikāta caurules (tukšas) un pēc tam katrā atsevišķi instalē vajadzīgos optisko šķiedru veidus un daudzumu, kāds nepieciešams konkrētam lietotājam. To drīzāk var dēvēt par optiskās šķiedras iepūšanu vai injicēšanu cauruļvadā, ko dažās minūtēs izdara ar unikālas konstrukcijas gaisa pistoli. Saņemot šādu risinājumu, lietotājs var pievienot datorus tieši optiskajam tīklam ar optoelektriskā konvertora palīdzību, tādējādi iegūstot platjoslas piekļuvi ar gandrīz neierobežotu ātrumu. Konvertorā iebūvēta komutācijas iekārta ar optiskās šķiedras interfeisu, kas pārvērš optisko signālu elektriskajā.

 

Plašs lietojuma spektrs

Ribbonet risinājums dod iespēju ne tikai ātri un lēti piekļūt internetam, bet arī piedāvā iemītniekiem dažādus pakalpojumus, kas bāzēti uz vietējo datortīklu. Tās ir, piemēram, elektroniskās atslēgas, pieraksts veļas mazgātavā no mājas datora (populārs pakalpojums Zviedrijā), ieejas interkoms ar video, ugunsdrošības kontrole un interaktīvā televīzija. 

Uzņēmuma Hudiksvallbostader izmantotā platjoslas risinājuma svarīga sastāvdaļa ir vēl kāds Ericsson produkts - E-box, kas ļauj visas intelektuālās mājas elektronikas iekārtas aktivizēt un uzraudzīt ar interneta starpniecību. E-box nodrošina saiti starp lietotāja mājas tīklu un visas ēkas datu tīklu. Vasaras sākumā desmit no testējamās mājas 47 dzīvokļiem tika savienoti ar Hudiksvallbostader tīklu. Ar laiku visi 842 dzīvokļi tiks sagatavoti platjoslas datu pārraidei. Šobrīd iedzīvotāju interese ir tik liela, ka viņi stāv rindā, lai iegūtu dzīvokļus tieši šajā eksperimentālajā mājā.

 

 

Ericsson Latvia

K. Valdemāra ielā 21

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7090000

Fakss 7090001

www.ericsson.lv

 

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001