Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Platjoslas izklaides programmas: izmēģiniet un lietojiet!

   

Autors

 

Daudzās valstīs realizētie pilotprojekti platjoslas izklaides programmu un pakalpojumu sniegšanā pierāda, ka šādi pakalpojumi jau ir realitāte.

 

Platjoslas izklaides programmu piegāde pa ciparu abonentlīniju DSL (Digital Subscriber Line) nav hipotētiska – tā ir šābrīža realitāte. Telekomunikāciju kompānijas abpus Atlantijas okeānam izmanto Alcatel produktus, lai klientiem piegādātu platjoslas izklaides programmu pakalpojumus. Šeit aplūkotas četros izmēģinājumu projektos izmantotās tehnoloģijas un sniegtie pakalpojumi.

Tipiska tīkla arhitektūra

Nav gan īsti pareizi runāt par tipveida tīkla arhitektūru platjoslas izklaides programmu piegādei, jo tā lielā mērā atkarīga no piedāvātajiem pakalpojumiem un telekomunikāciju kompānijas infrastruktūras, tomēr var izšķirt četrus pamatsastāvdaļas: galvgali (head-end), transporta tīklu, piekļuves tīklu un mājas (klienta) tīklu. (sk. zīm.).

 

Tīkla arhitektūra: galvgalis

Komunikāciju sistēmas sākumpunkts, kurā visus platjoslas izklaides pakalpojumus (TV, datorspēles, video vai mūzika uz pieprasījumu u. c.) sakopo, lai sadalītu klientiem. Video galvgalis nepieciešams pakalpojumiem, kuri satur videosignālus. Videosaturu var iegūt no apraides TV vai no videoservera. Projektos, kuri piedāvā TV pakalpojumus, galvgaļa arhitektūra ir līdzīga. Saturu iegūst, dekodējot satelīttelevīzijas (DBS) signālus. Iegūto analogo signālu digitalizē un kompresē, pārvēršot MPEG virs IP signālā. Iegūto signālu pārraidei pa transporta tīklu iekapsulē ATM (Asynchronous Transfer Mode) paketēs un apkopo vienā fiziskā kanālā, parasti STM4.

Video uz pieprasījumu (VoD – Video on Demand) saturu glabā uz serveriem, kuri var apkalpot simtiem vai pat tūkstošiem datu plūsmu vienlaikus. VoD serveru izvietošana tīkla galvgalī ļauj samazināt to daudzumu un atvieglo glabājamā satura vadību, kurpretī to izvietošana tuvāk tīkla malai ļauj labāk prognozēt joslas platuma izlietojumu transporta tīklā.

 

Tīkla arhitektūra: transports

Transporta tīkls saturu nogādā piekļuves tīklam. Formas var būt dažādas: sākot ar pasīvo optisko cilpu (tipiski STM-4), līdz Gigabit Ethernet vai pilnīgi abos virzienos komutējamiem ATM tīkliem.

 

Tīkla arhitektūra: piekļuves tīkls

Saturu lietotājiem piegādā pa piekļuves tīklu. Šeit izmanto uz ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) tehnoloģiju balstīto DSL piekļuves multiplekseru (Digital Subscriber Line Access Multiplexer -- DSLAM).  ADSL tehnoloģija ļauj ierasto vara vadu abonenta telefona līniju (lokālo cilpu) papildus izmantot arī datu pārraidei. Jo mazāks attālums no lietotāja līdz DSLAM, jo lielāku datu pārraides ātrumu iespējams nodrošināt. Atkarībā no attāluma ADSL tehnoloģija ļauj sasniegt līdz 8 Mbit/s lielu ātrumu.

 

Piebilde par multiraidi (multicasting). Ja kādu videosižetu (plūsmu) grib skatīties vairāk nekā viens lietotājs, šie dati ir jātiražē katram, kurš skatās. To sauc par multiraidi. Iespējami divi risinājumi:

§         multiraidi var veikt ārpus DSLAM, lietojot ārēju platjoslas piekļuves serveri vai maršrutizatoru. Šādu risinājumu atbalsta tādi produkti kā Alcatel 7411 BRAS (Broadband Remote Access Server) un Alcatel Omniswitch.

§         multiraidi realizē DSLAM tehnoloģijā. Šādas funkcijas nesen ir ieviestas Alcatel 7300 ASAM (ATM Subscriber Access Multiplexer).

 

Tīkla arhitektūra: mājas tīkls

Mājas tīkls sastāv no ADSL modema, kurš izmanto Ethernet saiti, lai pārraidītu datus uz datoru vai televizora pierīci (set-top box). Televizora pierīce pārveido ciparu signālu formātā, kuru saprot klienta televizors.

 

Izmēģinājuma projekti

Telecom Italia projekts darbojas no 2001. gada vidus. 2002. gada jūnijā 21 izmēģinājuma lietotājam Romā un Milānā tika piedāvāti 23 TV kanāli, tīmekļa pārlūkošana uz televizora (T-web) un datora piekļuve internetam ar ātrumu 256 kbit/s.

No satelīta saņemtos signālus kodē MPEG2 formātā un plūsmu kompresē līdz 4 Mbit/s. Kodētos kanālus caur Ethernet tīklu nosūta uz Alcatel 7411 BRAS, kurš vispirms iekapsulē IP paketes ATM šūnās un, kad nepieciešams, veic multiraidi. Videodatu plūsmas ar interneta piekļuvei nepieciešamajām datu plūsmām apvieno ATM komutatorā, šajā gadījumā tas ir Alcatel Omniswitch. Videodatu plūsmu raida pa vienu pastāvīgo virtuālo ķēdi (Permanent Virtual Circuit --PVC), bet attiecīgajam lietotājam paredzētos interneta datus - pa atsevišķu PVC. Satura nogādei uz piekļuves tīklu izmanto STM1 saiti. Lietotāju līnijas apkalpo Alcatel 7300 DSLAM. Mājas tīklā ADSL modems nosūta datu plūsmu datoram un televizora pierīcei.

 

Telekom Austria

Telekom Austria grupa ir Austrijas fiksētā un mobilā telefonu tīkla operators. 2002. gada aprīli ADSL līniju skaits sasniedza 100 000. ADSL līnijas tehniski iespējams pievienot apmēram 80 procentiem Austrijas iedzīvotāju.

Vīnē, Klāgenfurtē un Feldkirhē kopumā vairāk nekā 200 lietotāju Telekom Austria piedāvā izmēģināšanai vērot 3 TV kanālus un VoD uz datora vai televizora. Caur savu partneri - starpprogrammatūras (middleware) piegādātāju - Telekom Austria nodrošina TV raidījumu sarakstu elektroniskā veidā, nosacīto piekļuvi un notikumu datu uzglabāšanu (piemēram, VoD ieslēgšanu) apmaksas organizēšanai nākotnē.

Analogais videosignāls galvgalī tiek sakompresēts MPEG1 formātā (līdz 2 Mbit/s). Kodēto signālu sadala IP paketēs un nosūta pa IP vai ATM pamattīklu uz Alcatel 7411 BRAS. Multiraides datu plūsmu gadījumā tas ir lietotājam tuvākais multiraides punkts. Piekļuves tīklā izmanto Alcatel 7300 DSLAM. Lietotājam pieejamais joslas platums ir 2,5 Mbit/s. Klienta telpās ADSL līniju terminē Alcatel ADSL modems. No tā pa Ethernet (10Base-T) saiti datus piegādā datoram un televizora pierīcei.

 

Telefonica

Telefonica ir nozīmīgākais telekomunikāciju operators spāņu un portugāļu valodā runājošajās zemēs. Caur meitas uzņēmumu Admira Telefonica ir ciešas saites ar tādiem plašsaziņas industrijas uzņēmumiem kā Endemol, Via Digital un Antenna3. Telefonica agresīvi izvērš ADSL Spānijā. Jau instalēts 500 000 līniju. Alikantē 300 klientiem Telefonica izmēģināšanai piedāvā šādu pakalpojumu paketi:

§         256 kbit/s interneta piekļuvi caur datoru un televizoru;

§         22 TV kanālus;

§         video uz pieprasījumu VoD (TV) ar vairāk nekā 200 dažādu nosaukumu;

§         ziņas uz pieprasījumu (PC un TV);

§         15 audiokanālus;

§         mūziku uz pieprasījumu (PC un TV).

 

Aliant

Aliant darbojas kā operators Kanādas atlantiskajā daļā un ir mātes uzņēmums vairākiem provinču telekomunikāciju uzņēmumiem – NBTel, MTT, Newtel un Island Tel. Tam ir 68 000 ātrās interneta piekļuves klientu. Pašreiz Aliant piedāvāto Vibevision pakalpojumu izmanto 3300 lietotāju. Visaugstākā līmeņa pakalpojumu pakete ietver:

§         145 TV kanālus;

§         19 maksas videokanālus;

§         30 digitālos audiokanālus;

§         34 vietējās radiostacijas.

Vibevision ietver arī T-mail un T-web pakalpojumus ar specializētu saturu (vietējās ziņas, laika prognozes, horoskopus), kā arī piekļuvi internetam.

Saturu saņem no satelīta, kodē MPEG2 formātā ar 2,5 Mbit/s uz vienu kanālu. Transportam izmanto uz Alcatel 7670 MSP bāzētu ATM tīklu. Video datu plūsmu transportam uz piekļuves tīklu izmanto OC-12 saites. Piekļuves tīkls balstās uz Alcatel 7350 ASAM. Šis ciparu abonentlīniju multipleksers nodrošina nepieciešamo multiraides funkcionalitāti. Pakalpojumi klientu mājās nokļūst pa ADSL līnijām, kuras parasti ir īsākas par diviem km. Īsās abonentlīnijas kombinācijā ar augsto MPEG kompresijas pakāpi galvgalī ļauj Aliant pa vienu DSL līniju vienlaikus nosūtīt divas TV programmas.

Var sākt jau tūlīt

Telekomunikāciju operatori jau izpratuši platjoslas piekļuves un izklaides programmatūras pakalpojumu potenciālu. Operatoru mērķauditorijai jāpiedāvā ne vien IP, bet arī TV pakalpojumus. Daudzi operatori izmanto Alcatel aparatūras un sistēmlietojuma pakalpojumus, lai pārietu no vienkārši ātras piekļuves IP pakalpojuma sniegšanas uz funkcionāli bagātu interaktīvu pakalpojumu piegādi pa vadiem. Uzlabojumi MPEG kompresijā ļauj datu nesējpakalpojumu sniedzējiem piekļūt daudz lielākam ADSL lietotāju skaitam un piedāvāt pakalpojumu paketes, kurām līdz šim vajadzēja daudz lielāku joslas platumu. Alcatel uzlabotie DSLAM uztur multiraides funkciju, ļaujot operatoriem ekonomiski mērogot tīklus lielam lietotāju skaitam. Aplūkotie operatori reprezentē DSL pakalpojumu jauno vilni, parādot, ka platjoslas izklaides pakalpojumu piedāvāšana pa DSL ir tehniski atrisināma un to var sākt kaut tūlīt.

 

Indulis BEIŠĀNS

 

Alcatel LOGO!!!

 

Alcatel Baltics

NSD birojs

Stārķu ielā 9

Rīgā, LV-1084

Tālr. 7085200

Fakss 7085205

E-pasts: info@alcatel.lv

 

 

Paraksts pie shēmas:

Tipiskā tīkla arhitektūra platjoslas izklaides pakalpojumiem.

 

a/ IP-virsATM

b/ Videokoderis

c/ Galvgalis

d/ Maršrutizators/

    komutators

e/ Galvgalis/

komutācijas mezgls

f/ Ethernet LAN

g/ BTV/STB

    mened˛eris

 

h/ Transporta tīkls    i/ DSLAM  DSLAM  DSLAM

j/ Piekļuves tīkls

k/ Mājas tīkls       

l/ POTS sadalītājs  

m/ ADSL modems

n/ PC       o/ TV ar STB

 

BTV - Broadcast TeleVision             POTS - Plain Olds Telephone Service

LAN - Local Area Network               STB - Set Top Box

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001