Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Digitālā TV Amerikā pēc teroristu uzbrukuma

   

Autors

 

Pirmais maijs bija ieplānotā diena, kad visām ASV komerciālajām TV raidstacijām ēterā vajadzēja izstarot DTV signālu. Lieku reizi redzam, cik aplami šai sakarā noteikt kādus datumus! Daudzas raidstacijas to nav izdarījušas – digitalizācija nav puķēm kaisīts ceļš vai gluda šoseja. Diemžēl tas ir grubuļains. Viens ir paziņot, ka DTV kļūst ikdienišķa parādība, pavisam cits – reālā dzīve.

Saskaņā ar FCC (Federal Communications Committee) – ASV institūcijas, kas izpilda, piemēram, mūsu Satiksmes ministrijas funkcijas – prasībām tikai 87 procenti jeb 1686 TV raidstacijas ir izņēmušas licences pāriešanai no analogā uz digitālo signālu pārraides veidu. Taču vēl maijā tikai 30 procenti ASV komerciālo raidstaciju bija sākušas pārraidīt digitālo signālu. 160 šādas licences netika izsniegtas sakarā ar starptautiskām frekvenču saskaņošanas problēmām, TV raidstaciju īpašnieku savstarpējiem konfliktiem un citiem tehniskiem cēloņiem. Pagājušajā gadā 40 tīklā slēgtas TV stacijas jau bija sākušas DTV pārraides, kad 11. septembrī sagruva Pasaules tirdzniecības centrs un DTV stacijas WNBC-DT un WABC-DT beidza pastāvēt, putekļos aizraujot arī pusgatavo DTV tīklu. Daudzas TV stacijas 1. maija pārejas termiņu gan centās ievērot, taču vairākums – 70 procenti (894 raidstacijas) – to, šķiet, pārkāps.

FCC vismaz pagaidām izvirza nu jau vairs ne tik stingras prasības. Piemēram, komercstacijām atļauts izmantot arī mazākas jaudas raidītājus (tie maksā lētāk!), nekā iepriekš plānots. FCC mīkstina arī finansiālo prasību slogu, kas sākotnēji tām tika izvirzīts. Lai gan nav atcelts nākošais termiņš – 2003. gada 1. aprīlis, kad stacijām digitālā formātā jāpārraida jau 50 procenti programmu, – pagaidām tiks atļauts pārraidīt DTV formātā tikai rosmes stundās. Taču, kā atzīmē FCC pārstāvis Dž. Morgans, tas neattiecas uz galvenajām DTV tīkla raidstacijām, kurām simultāni jau jāraida digitālais signāls kopā ar analogajām NTSC TV pārraidēm.

Komerciālajām TV raidstacijām, kas darbojas no 2. līdz 52. frekvenču kanālā, vienlaikus aizņemot gan analogo, gan digitālajām pārraidēm paredzēto kanālu, FCC pagaidām augstsirdīgi atliek uz vēlāku laiku izšķiršanos, kuru no kanāliem tās var paturēt, ieejot digitālās TV laikmetā, kad no analogajām pārraidēm būs jāatvadās.

Uzskata, ka kabeļtelevīzija ASV nosaka skatītāju gaumes toni. Pagaidām tikai dažas kabeļfirmas dod iespēju aiztransportēt līdz dzīvoklim amerikāņu standarta 8VSB digitālo signālu. Taču 10 ASV galvenie kabeļoperatori sola paātrināt DTV ieviešanu. Līdz ar 2003. gada janvāri tikšot ieviesti vismaz pieci digitālie frekvenču kanāli. Firmas, kas izmanto parasto vara kabeļu līnijas un nevis gaismas vadus, nespēj izprātot, ko darīt – atteikties no galvenās stratēģijas par katru cenu ieviest augstas izšķirtspējas HDTV televīziju, vai vienā frekvenču kanālā pārvadīt pie skatītājiem vairākas PAL-DTV standartkvalitātes programmas. Ar atbilstošām STB jeb d-kastītēm skatītāji tikšot apgādāti, taču tikai 2003. gadā.

Kā redzams, televīzijas ritenis tiek izgudrots no jauna pat Amerikā!

 

No žurnāla Broadcasting Engineering informācijas strēmelēm materiālu savācis

Arnolds VĪTOLS

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001