Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

D-VHS

   

D-VHS

 

D-VHS ir jauns VHS formāta attīstības pakāpiens. Pēc speciālistu prognozēm, tas jaunajā ciparu tehnoloģiju laikmetā aizvietos pierasto VHS kaseti.

 

X-cilvēki izvēlas D-VHS

Tādas pasaules lielākās kinostudijas kā 20th Century Fox, Universal, DreamWorks un Artisan ieraksta jaunās filmas uz D-VHS formāta ciparu videokasetēm, kurām ir divreiz lielāka izšķirtspēja nekā DVD. Pirmās filmas, kas tika ierakstītas uz D-VHS ir: Neatkarības diena, Cietais rieksts, X-cilvēki, U-571 un Terminators. Jaunās kasetes noteikti sajūsminās tos kinoindustrijas fanus, kuri jau paspējuši iegādāties dārgus jaunās paaudzes ciparu televizorus, jo, lai attēla kvalitāte būtu laba, labam jābūt arī atskaņošanas avota līmenim.

 

Izstrāde

Ðā formāta izstrādi ir sākusi korporācija JVC (Victory Company of  Japan, Ltd.), sadarbojoties ar tādiem tehnoloģiskajiem gigantiem kā Hitachi, Matsushita Electric Industrial Co. un Philips Electronic N. V./Grunding AG.

Jauno formātu sāka izstrādāt 1995. gadā. Darba gaitā parādījās vairāki D-VHS formāta paplašinājumi: Stdmode (Standart mode), LS mode (Low-Speed mode) un HS mode (High-Speed mode). Stdmode tehniskās specifikācijas bija publicētas jau 1997. gadā, bet 1998. gadā bija pabeigta LS mode un HS mode paplaðinājumu izstrāde. 1999. gada martā formāta izstrādei pievienojās arī korporācija Sony.

Kopīgi tika izstrādāta progresīva ciparu tehnoloģija, kuru JVC pavisam nesen prezentēja izstādē Consumer Electronics Show kopā ar lielas izšķirtspējas televīzijas sistēmām (High Definition Television – HDTV). Ðī tehnoloģija ir rūpnieciski savietojama ar VHS standartu. D-VHS aparatūras ražošanā izmanto tādas pašas tehnoloģijas, komponentus un ražošanas jaudas kā VHS aparatūras ražošanā. Tas nozīmē, ka uz D-VHS atskaņotājiem var ne tikai skatīties VHS kasetes, bet arī ierakstīt jaunas iepriekšējā formātā.

 

D-VHS iespējas

D-VHS ir savietojams ar visiem ciparu pārraides tipiem pasaulē, kas aptver HDTV un multikanālu pārraidi. Bit Stream tehnoloģija nodrošina ciparu pārraides ierakstu bez signāla kropļojumiem dekompresijas starpoperāciju un datu dekodēšanas laikā.

Bit Stream tehnoloģija ļauj ierakstīt ciparu signālu bez starpposmu izmaiņām, piemēram, tādām kā kompresija un datu dekodēšana. Tas ļauj atbrīvoties no signāla kropļojumiem, ko ienes šādas operācijas. Atskaņojot ierakstītais ciparu signāls jāpārveido analogajā. To nodrošina ārējā iekārta Set Top Box. D-VHS kasetēs informācijas nesējs ir magnētiskā lenta – vislētākais un videoinformācijas ziņā visietilpīgākais materiāls. Vienā kasetē var ierakstīt līdz 49 atskaņošanas stundām (parastais attēls) vai 5-7 atskaņošanas stundas (augstākās kvalitātes attēls). Ierakstītas informācijas apjoms var būt līdz 44 GB, kas līdzinās 70 CD-ROM disku ietilpībai.

Galvenās D-VHS priekšrocības ir ļoti augsta ieraksta un atskaņošanas kvalitāte. HDTV vajadzībām izstrādātais jaunais formāts ļauj pārraidīt attēlu ar 1,080 lpi izšķirtspēju, kas ir divreiz lielāka nekā DVD, jo videosignāls tiek ierakstīts nekompresēts. Tā kā attēls nav kompresēts, turklāt ieraksts ir labi aizsargāts (High Definition Copy Protection – HDCP), tad pirātiska filmu izplatīšana nav iespējama. 

D-VHS var ērti izmantot liela apjoma datu glabāšanai, tādējādi to iespējams piemērot kā mājas serveri vai arī lietot drošības sistēmās.

Pateicoties D-VHS un IEEE-1394 interfeisu savietojamībai, D-VHS var savienot gandrīz ar jebkuru ciparu sistēmas aprīkojumu.

 

Trīs formāti vienā videomagnetofonā

JVC ir radījusi jaunu trīs formātu videomagnetofonu HM-DR 10000 (VHS/S-VHS/D-VHS). Tas nodroðina augstas kvalitātes astoņu stundu ierakstu STD standarta režīmā (augstākā kvalitāte – 14,1 Mbit/s) vai 24 stundas lēnajā LS 3 režīmā (ieraksta kvalitāte tāda pati kā DVD 4,7 Mbit/s). Šis aparāts ļauj ierakstīt un atskaņot informāciju D-VHS formātā arī no parastās S-VHS un VHS kasetes. HM-DR 10000 satur iebūvētu navigācijas sistēmu ar atmiņu, kurā var ievadīt un titru veidā glabāt datus 2000 kasetēm. Ciparu ierakstu MPEG 2 formātā var veikt gan no pieslēgtā ciparu aprīkojuma, izmantojot iLink, gan no ciparu vai analogā satelītuztvērēja, kā arī no iebūvēta analogā televīzijas uztvērēja vai cita pieslēgta analogā aprīkojuma.

 

HM-DR 10000 īpatnības un tehniskais raksturojums

Magnetofonam ir astoņas galviņas: divas D-VHS, četras Super DA-4 (S-VHS) galviņas ar transkodēšanu un divas rotējošās S-VHS audiogalviņas.

Lentes tīšanas mehānismam ir divi ātrumi D-VHS formātam (STD un LS 3), divi ātrumi - S-VHS un VHS formātam (SP un LP). Ir arī SP/LP autopārslēgšanās funkcija ierakstīšanai ar taimeru.

HM-DR 10000 ir PAL/MESECAM krāsu sistēma VHS atskaņošanai un NTSC ierakstu ar Hi-Fi stereoskaņu atskaņošanas funkcija PAL televizoriem (S-VHS un VHS), kā arī krāsu sistēmas automātiskais un rokas pārslēgšanas mehānisms.

Izmantojot transkodēšanu, var kopēt attēlu no MPEG un ciparu videoavotiem. Izmantojot LANC, ierakstīšanas laikā uz S-VHS un VHS informāciju var rediģēt. Ir iespējama arī lineārā videomontāža ar datora vadību un atsevišķu kadru iegūšana caur J terminālu.

HM-DR 10000 ir DV iLnink IEEE 1394 ligzda, uz priekðēja paneļa atrodas AV ieejas un S-Video ieeja. Magnetofonam ir arī 2 SCART, S-Video ieeja/izeja, audioizejas uz aizmugurēja paneļa, LANC ligzda, J termināls un antenas ieejas/izejas ligzdas.

 

D-VHS ierakstu reţîmi uz HM-DR 10000

 

Reţîms

Datu pārraides ātrums Mbit/s

Kasetes ieraksta ilgums (stundas)

 

 

 

DF-480A

DF-420A

DF-300A

DF-240A

STD

14,4

8

7

5

4

LS 3

4,7

24

21

15

12

 

 

Kasetes ilgums min

Ieraksta

ilgums min

 

STD reţîms*

LS 3 reţîms

30

45

135

60

88

264

120

173

519

180

258

774

* D-VHS ieraksta un atskaņošanas ātrums STD-1 standartrežīmā m/min.

 

 

JVC pārstāvji apgalvo, ka jaunais formāts ar DVD nekonkurē, jo to šobrīd var izmantot samērā nedaudz lietotāju, pārsvarā videofili. Vajadzētu piebilst – bagāti videofili, jo cenas ir tikpat augstas, cik attēls ass un izšķirtspēja liela. DVD atskaņotājiem cenas pazeminās (tos jau var nopirkt pat par 150 USD), bet D-VHS atskaņotājs, kas tiek saukts arī par D-Theater, maksā 2000 USD, HDTV sistēma ar nosaukumu D’Ahlia – 5-6 reizes dārgāk.

Tomēr tas ir tikai sākums. Pateicoties lielāko Holivudas kinostudiju atbalstam, daudzas filmas tiks ierakstītas uz jauniem informācijas nesējiem.

Marina VĒVERE
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001