Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Taksofoni bērnu aizsardzībai

   

Lattelekom

 

Lattelekom īpašas uzmanības lokā allaž bijuši bērni. Ar viņiem saistās gan dažādi uzņēmuma rīkotie izglītojošie (interneta dienas, grāmata un animācijas filma Čatiņš), gan izklaides un labdarības pasākumi. Tāpēc gluži dabiska šķiet arī Lattelekom vēlme gādāt par Latvijas internātu bērnu aizsardzību un saikni ar ārpasauli, ierīkojot katrā no tiem taksofonus. Šis projekts turpināsies trīs gadus, un tas tapis sadarbībā ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības centru un UNICEF. Par to SP stāsta Lattelekom Taksofonu nodaļas direktors Jānis OSĪTIS un UNICEF Latvijas komitejas izpilddirektore Ilze DOŠKINA.

 

Saite ar ārpasauli

Kā pastāstīja Ilze Doškina, gandrīz nekur citur Austrumeiropā (vienīgi Rumānijā un Bulgārijā) nav tik daudz bērnu un bāreņu kā Latvijas internātskolās un bērnunamos. Lietuvā veiksmīgi sākusies audžuvecāku kustība, arī Igaunijā ir labāka situācija. Centrālās un Rietumu Eiropas valstīs šādu iestāžu vispār neesot. Ir tikai aprūpes centri, kas pārsvarā stāv tukši, un bērni tur uz pāris dienām ierodas vien tad, ja viņiem ģimenē radušās problēmas. 

Latvijas internātskolas nereti atrodas nomaļās vietās, uz tām ved grūti izbraucami ceļi bez norādēm, - lai būtu prom no sabiedrības acīm (tieši tāda bija padomju laiku ideoloģija). Bērni burtiskā nozīmē ir izolēti no apkārtējās vides. Tāpēc Lattelekom un UNICEF kopējā projekta mērķis ir dot Latvijas internātskolu bērniem iespēju brīvi sazināties ar ārpasauli, īpaši gadījumos, ja viņi ir pakļauti skolas personāla vai citu cilvēku agresijai, ja viņus piemeklējusi kāda nelaime vai kas cits nospiež sirdi.

Šādu iespēju dos taksofoni, kurus Lattelekom triju gadu laikā plāno uzstādīt visās 76 Latvijas internātskolās, turklāt visiem skolu iemītniekiem brīvi pieejamās vietās. Šie taksofoni atšķiras no tradicionālajiem gan dizaina, gan arī materiāla izvēlē, jo tiem jābūt izturīgiem (metāla korpuss) un pasargātiem no vandālisma. Tāpēc šiem taksofona modeļiem nav kartīšu nolasītāja un displeja, ko postītāji parasti visvairāk sabojā.

Šajos taksofonos nav izmantojamas nedz telekartes, nedz monētas, bet tikai zvanu kartes (pirms zvanīšanas jāievada lietotāja kods). Par brīvu varēs zvanīt uz avārijas dienestiem 01, 02, 03, 04 un visiem 800. numuriem. Bērni var griezties pēc palīdzības krīzes centrā Skalbes un centrā pret vardarbību Dardedze. UNICEF Latvijas komiteja kopā ar sadarbības partneriem plāno rīkot informatīvu preses kampaņu, lai darītu zināmu sabiedrībai, kur un kādos gadījumos meklēt palīdzību.

Iespējams, ka ar laiku tiks piešķirts kāds īpašs 800. palīdzības numurs. Tiklīdz kāda bērnu aizsardzības vai sociālās palīdzības organizācija šādu iespēju piedāvās, Lattelekom to varēs centralizēti aktivizēt pāris stundu laikā. Uz visiem pārējiem (maksas) numuriem varēs zvanīt, izmantojot 116 savienojumu (kad maksā izsauktais abonents).

 

Pirmās mājvietas atrastas

Taksofonu piegāde paredzēta maija beigās, un šobrīd jau apzinātas pirmās sešas skolas, kurās tie tiks uzstādīti:  Daugavpils rajona logopēdiskā, Jūrmalas speciālā, Liepājas speciālā, Rīgas 1., Rīgas 2. speciālā un Rīgas 7. internātskola. Pavisam šovasar plānots uzstādīt taksofonus 18 internātskolās, bet 25 jau uzstādīti iepriekš, citu projektu ietvaros.

Kā paskaidroja Jānis Osītis, straujāki tempi šobrīd nav iespējami galvenokārt tāpēc, ka liela daļa internātskolu atrodas nomaļās vietās (nereti 7-9 km no kabeļu tīkla), 51 no tām pieejami tikai samērā arhaiski sakari vai to vispār nav. Daļa internātskolu joprojām iztiek ar gaisa vadu līnijām,  lai tik būtu jelkādi sakari. Turklāt daudzviet nav arī pieslēguma pie ciparsignālu tīkla (taksofonu darbībai tas ir nepieciešams). Protams, uz šādas bāzes nevar nodrošināt mūsdienīgus sakarus. Tomēr kilometriem gara kabeļa ieguldīšana uz vienu objektu būtu nesamērīgi dārga, tādēļ UNICEF projekts norit līdztekus kopējam Lattelekom lauku telefonizācijas projektam, kurš arī turpināsies trīs gadu garumā. Tomēr svarīgākais ir tas, ka, neraugoties uz šķēršļiem, uzņēmums apņēmies ierīkot taksofonus visās Latvijas internātskolās.

Pirmās pie taksofoniem tiks tās internātskolas, kurās tas tehniski iespējams vai kuras atrodas vietās, kur notiek plānotie lauku telefonizācijas darbi. Kā pastāstīja Jānis Osītis, taksofoni un līniju ierīkošana UNICEF projektam pavisam izmaksās aptuveni 30 000 latu. Tā kā uzņēmums par sarunām ar zvanu kartēm varētu saņemt atpakaļ tikai gluži simbolisku summu, to nekādi nevar uzskatīt par rentablu biznesu. Tāpēc no Lattelekom tā ir labas gribas izpausme un vēl viens mēģinājums risināt sabiedrības samilzušās problēmas.

 

Anita KĻAVA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001