Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Piepildīsim internetu ar jaunu saturu!

   

Autors

 

Internets bez satura būtu kā bļoda bez putras. Ja portāli un mājas lapas nebūtu piepildīti ar lietotājam noderīgu un interesantu saturu, neviens tos pat nevērtu vaļā. Tiesa, pēdējā laikā  Latvijas lielākie portāli kļūst aizvien līdzīgāki: ver vaļā visus pēc kārtas, un visur uzduries uz vienām un tām pašām LETA un BNS ziņām. Varbūt ir pēdējais laiks kaut ko kardināli mainīt interneta satura koncepcijā? Tieši tādēļ arī Lattelekom izveidojis[JM1]  pirmo satura piegādes tīklu Latvijā, kurš visiem jaunajiem Mājas DSL lietotājiem pieejams jau kopš 1. maija. Kādi ir jaunieveduma darbības principi un ko no tā iegūs lietotāji? Par to SP stāsta Lattelekom Jauno biznesu daļas programmu direktors Jānis LIGERS un pakalpojumu vadītājs Jānis MIEZĪTIS.

 

Kas mainījies Mājas DSL?

J. Ligers: - Pirms gada, pirmo reizi publiski prezentējot Lattelekom pakalpojumu Mājas DSL, devām solījumu klientiem, ka tas tiks attīstīts, papildināts ar jaunu funkcionalitāti. Tas arī ir izdarīts. Mājas DSL kļuvis par līderi to prasīgo interneta lietotāju vidū, kuriem ir papildu vēlmes, kas negrib tikai lasīt e-pastus un meklēt informāciju internetā, bet arī lietot video un audio materiālus ar tīkla starpniecību. Tāpēc arī šis ir īstais brīdis papildināt Mājas DSL lietojuma pievilcību ar jaunām iespējām, kuras piedāvā satura piegādes tīkls un  Pakalpojumu izvēles logs.

Kas tad īsti ir mainījies, raugoties no Mājas DSL lietotāja viedokļa? Atcerēsimies, ka iepriekš Mājas DSL bija tikai pastāvīgais ātrgaitas interneta pieslēgums, kurš deva iespēju piekļūt vienīgi tradicionālajam interneta saturam. Jānis Miezītis uzskata, ka tagad Mājas DSL pārkāpis zaļās jaunības slieksni un iekļuvis pieaugušo statusā, paplašinot darbības virzienus un informācijas krātuves. Interneta pieslēgums tagad  vairs nav vienīgais Mājas DSL lietojums, bet tikai viena no izvēlēm. Ar jaunā Pakalpojumu izvēles loga palīdzību lietotājs tiešsaistes režīmā var izraudzīties un uzreiz  saņemt  arī citus pakalpojumus [JM2] 

Mājas DSL kļuvis nopietnāks, jo tagad to var ērtāk izmantot arī darbam. Ja uzņēmumam ir korporatīvais tīkls, tad tā darbinieki ar Mājas DSL pieslēgumu var tam piekļūt un strādāt mājās tikpat pilnvērtīgi kā birojā. Turklāt, pieslēdzoties korporatīvajam tīklam tieši, neizmantojot internetu, [JM3] klients jūtas drošāk, jo nav jābaidās, vai tik kāda nesankcionēta persona nepiekļūs šai informācijai. Drošību palielina arī tas, ka tagad lietotājam jāveic autentifikācija un autorizācija, jo ne jau visiem uzņēmuma darbiniekiem ir oficiāla piekļuve korporatīvajam tīklam, turklāt parole un lietotāja vārds liedz bērniem atvērt un nejauši sabojāt tēva darba failus.

Lattelekom speciālisti patlaban izstrādā arī t. s. adult check un virus check.  Ja, piemēram, tēvam ir lietotāja vārds un parole, viņš varēs piekļūt visiem piedāvātajiem resursiem. Savukārt bērnu rīcībā būs cits lietotāja vārds un parole, kuras īpašais kodējums ne vien neļaus piekļūt tēva darba tīklam, bet arī nodrošinās bērniem nepiemērotā interneta satura avotu filtrāciju[JM4] . Jāatzīst, ka tieši šis bērniem nepiemērotais saturs daudzus vecākus līdz šim ir atturējis no interneta pieslēguma mājās. Viena no Pakalpojuma izvēles loga funkcijām ir tāda, ka lietotājs pats vajadzības gadījumā var nomainīt paroli – piemēram, ja bērnam izdodas uzzināt iepriekšējo.

 

Jaunais saturs

Arī citviet pasaulē telekomunikāciju uzņēmumi piegādā klientiem saturu, un Lattelekom iespējams mācīties ne vien no to pieredzes, bet arī no kļūdām. Piemēram, Deutsche Telekom satura piegādes tīkla Nova un British Telecom Open World saturs tika veidots un apkopots pašu uzņēmumu spēkiem, tāpēc rezultāts nebija visai veiksmīgs. Turpretī Lattelekom izvēlējies gluži citu stratēģiju - nodrošināt tikai pakalpojumu piegādes infrastruktūru un klientu bāzi, ļaujot par saturu rūpēties profesionāļiem - presei, televīzijai, video, mūzikas un spēļu piegādātājiem.

Tāpēc arī Lattelekom galvenā uzmanība pievērsta partneriem, izvēloties pēc iespējas plašāku satura spektru, lai nākotnē katrs Mājas DSL lietotājs varētu atrast ko noderīgu. Potenciālie satura piegādātāji varētu būt gan portāli, gan tradicionālie mediji. Lattelekom iecerējis sadarboties ar stabiliem partneriem, kuru preču zīmes ir atpazīstamas un darba kvalitāte – nevainojama. Tas nozīmē, ka portāli varētu piegādāt speciālu saturu, nevis to, kas tajos lasāms tagad. Šobrīd galvenais Mājas DSL partneris un satura piegādātājs ir Apollo, kuram jau ir īpaši šim nolūkam izveidota sadaļa - Mājas portāls. Apollo piedāvā arī spēles, video, filmas, videoklipus.

 

Cik tas maksā?

Protams, viens no pirmajiem potenciālo lietotāju jautājumiem parasti ir: - Cik tas  maksās? - Pati priecīgākā ziņa ir tāda, ka par iespēju izmantot papildu saturu,  un citām ar jauno struktūru saistītām lietām nebūs nekādas papildu maksas. Tas nozīmē, ka pats Mājas DSL gan būs kļuvis saturīgāks, bet ne dārgāks. Savukārt par satura pakalpojumiem, kurus piegādās Lattelekom partneri, būs jāmaksā pašu satura piegādātāju noteiktā cena. Tā varētu būt  maksa par konkrēti izmantoto saturu, ja vien klients nevēlas abonēt pakalpojumu regulāri. Tas nozīmē, ka jau tuvākajā laikā varēs par nelielu samaksu izlasīt, piemēram, kādu ziņu aģentūras LETA vai cita plašsaziņas līdzekļa rakstu, kā arī iegūt informāciju, piemēram, no Lursoft datu bāzes. Līdz šim to varēja izdarīt tikai abonenti, jo nebija izstrādāta mikromaksājumu sistēma (sākot no dažiem santīmiem) par katru informācijas vienību. Tagad attiecīgā maksājuma summa tiks fiksēta ar Pakalpojumu izvēles loga starpniecību un to varēs  apmaksāt kopā ar Lattelekom rēķiniem. Protams, daļa[JM6]  no šīs summas tiks pārskaitīta satura piegādātājiem un autoriem, ievērojot visas autortiesību normas.

 

Iespējas paplašināsies

Kopš 1. maija visi jaunie Mājas DSL lietotāji jau saņem interneta pieslēgumu kopā ar Pakalpojumu izvēles logu. Bez jaunajām iespējām, protams, nepaliks arī tie, kas bija kļuvuši par Mājas DSL lietotājiem pirms tam: viņu pieslēgumi tiks pakāpeniski  pārslēgti (līdzīgi kā analogā tīkla abonentus pārslēdz uz ciparsignāla tīklu) uz modernizēto versiju. Informāciju par to, kā un kad notiks pārslēgšana, Mājas DSL klienti saņems katrs personiski, bet kopumā to plānots paveikt no 13. maija līdz jūlija beigām.

Perspektīvā lietotājam būs iespēja vēl vairāk  kontrolēt Mājas DSL pieslēgumu. Piemēram, ar vienu vienīgu peles klikšķi varēs pēc vajadzības mainīt pieslēguma ātrumu, paplašināsies arī pakalpojumu spektrs.

Tiesa, šobrīd šīs patīkamās pārmaiņas attiecas tikai uz Mājas DSL lietotājiem, bet, iespējams, Lattelekom šīs iestrādes ar privātajiem klientiem nākotnē varētu izmantot, lai piedāvātu līdzīgus pakalpojumus arī biznesa klientiem, piemēram, Ultra DSL lietotājiem.

 

Gunta KĻAVIŅA

 


 [JM1] Mans priekšlikums būtu “veido” , jo viss ir tikai procesā un lai nepadomā, ka jau gatavs (kā stāstā par Rīgu)

 [JM2]..turpinot domu no iepriekšējā teikuma, ka internets nav vienīgais iespējamais pakalpojums (bet varbūt tā ir tikai mana konteksta izjūta)

 [JM3] ..uzsvars ir uz to ka tiek izveidots tiešs savienojums , kas neizmanto internetu; papildus vēl varētu uzsvērt, ka izveidojot savienojumu ar korporatīvo tīklu tiek pārtraukts interneta savienojums.

 [JM4]..”satura” avotu būtu korektāks apzīmējums, jo praktiski pēc datu bāzes tiek pārdaubītas URL un ja tās ir “melnajā’ sarakstā attiecīgās lapas netiek rādītas. pie kam LTK šo datu bāzi neveidos pats bet sadarbosies ar profesionāļiem, kas specializējas šajā sfērā

 [JL5]šī lieta būs par atsevišķu samaksu- kontekstā likās, ka tas būs pavisam bez maksas- atļāvos izdzēst

..varētu papildināt, ka korporatīvo pieslēgumu pasūtīs un apmaksās pats korporatīvā tikla īpašnieks . viņš un tika viņš noteiks kuriem Mājas DSL lietotājus viņš piešķirs piekļūšanas tiesības. 

 [JM6]..vai nevajag precizēt ka tā būs “krietna” daļa

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001