Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Mobilā interneta rītausmā – multikanālu portāli

   

Mobila Interneta Aplikaciju Infrastruktura

 

Kas ir mobilais internets ?

9,5 procenti Latvijas iedzīvotāju lieto internetu, 25 procenti –mobilos telefonus, bet maza daļa mobilo telefonu lietotāju to izmanto pieejai interneta resursiem. Šobrīd interneta resursi programmatūras formātu un ekrāna izmēru dēļ pamatā ir piemēroti izmantošanai, lietojot personālos datorus,.

Par mobilo lietojuma aplikāciju attīstības pirmsākumiem uzskatāmi ar īsziņu (SMS) paziņojumu rakstveida komandām darbināmi pieprasījumi, kurus apstrādā mobilo operatoru programmas un mobilā telefona lietotājam nosūta teksta atbildi īsziņas paziņojuma veidā. Evolūcijas gaitā ieviestā SIM-TOOL KIT tehnoloģija ļāva iepriekšminēto procesu nedaudz automatizēt un mobila telefona lietotājam vairs nebija jāatceras visas nepieciešamās komandas – tās viņš varēja atrast sava operatora izveidotajā izvēlnē, kurai piekļūst, izmantojot kādu no brīvi programmējamiem mobilā telefona taustiņiem. Velkot vēsturisku paralēli ar personālo datoru programmatūras attīstību, var iedomāties DOS (Desktop Operation System) un Norton Comander logus.

Par reālu mobilā interneta pirmsākumu var uzskatīt WAP – bezvadu aplikāciju protokola pārlūkprogrammas – iebūvi mobilajos tālruņos. WAP tehnoloģijas zemo popularitāti izskaidro tādi faktori kā visumā mazi un slikti pārredzami mobilo telefonu ekrāni, zemais datu pārraides ātrums GSM tīklā kombinācijā ar nepieciešamību izveidot datu zvana savienojumu un maksāt par savienojuma laiku. Papildu grūtības sagādāja tas, ka interneta mājaslapu veidotāji nebūt necentās darīt savas lapas pieejamas WAP formātā, kā arī atšķirība WAP standartos un mobilo telefonu ekrānu izmēru un izšķirtspējas variācijas.

 

Tehnoloģisks lēciens

Mēģinot saprast, kādi priekšnosacījumi nepieciešami veiksmīgai mobilā interneta aplikāciju attīstībai, jāsecina, ka mobilajiem telefoniem jābūt ar:

-      lielākiem un ērtākiem ekrāniem,

-      ērtāku informācijas ievades sistēmu.

Savukārt savienojumam ar internetu jābūt

-      nepārtrauktam,

-      ātram.

Apskatot minēto priekšnosacījumu uzskaitījumu, jāsecina, ka tie tiek izpildīti, tiesa – vēl ar atrunām. Ekrānu izšķirtspēja pieaug, tie kļūst krāsaini (piemēram SonyEricsson T68i), to ievades sistēma papildinās ar klēpjdatora TrackPoint līdzīgu peles funkcionālā analoga papildinājumu. Tā kā šobrīd mobilā telefonija tajā pasaules daļā, kura lieto GSM sistēmu, ir evolucionējusi līdz tā saucamajai 2,5G, kas pēc būtības nozīmē GSM tīklu uzlabojumus un papildinājumus ar savietojamām tehnoloģijām. Nozīmīgākais ir GPRS – General Packet Radio Service.

Šī tehnoloģija nodrošina mobilo telefonu savienojumu ar internetu režīmā, kas pielīdzināms pastāvīgajam interneta pieslēgumam. Tā nu būtu savienojuma nepārtrauktība. Šķiet, ka pats vājākais tehnoloģijas punkts šajā 2,5G laikā ir ātrums. Pašreizējo GSM tīklu iespējas ir tiešām ierobežotas, un, lietojot GPRS pieslēgumu Lietuvā un Igaunijā, savienojuma ātrums ir bijis ļoti dažāds. Jāsecina, ka datu pārraides ātrums ir ļoti atkarīgs no tīkla plānojuma un noslodzes.

Latvijas situācija

Latvijā GPRS tīklu pakalpojumi šobrīd nav pieejami*, toties LMT nodrošina HSCSD – liela ātruma ķēžu saslēguma datu pārraides pakalpojumu. Tas nodrošina datu pārraides ātrumus, kas salīdzināmi ar analogo modemu ātrumiem fiksētajā telefonijā. HSCSD nerisina savienojuma nepārtrauktas eksistences principa jautājumu, - tas joprojām ir iezvanpieejas pakalpojums.

 

Mobilā interneta tendence: satura konsolidācija

Ja mēģinām novērtēt saturiskās pildījuma iespējas mobilajā internetā, tad vērojama tendence, kas nosedz gan B2C (privātam lietojumam piedāvātais) gan B2B (biznesa lietojumam) paredzētos lietojumus. Tendence ir satura konsolidācija.

Jautājums par konsolidāciju biznesa lietojumu vidē visbiežāk tiek risināts uzņēmuma iekšienē, nodrošinot atbilstošo biznesa lietojuma programmu adaptāciju mobilajam klientam (telefons vai plaukstdators). Izņēmums ir mobili strādājošu darbinieku apgādāšana ar plaukstdatoriem un informācijas pieejamības un apmaiņas nodrošināšana ar uzņēmuma sistēmām. Angļu valodā šo jomu labi raksturo termins Field Force Automation. Šajā gadījumā pieeja tiek veidota katrai mobilai lietojuma programmai atsevišķi, jo katras lietotāju grupas vajadzības raksturo efektīvs darbs ar konkrēto lietojuma programmu. Piemēram, preču atlase vairumtirdzniecības bāzē, kas apvienota ar to savākšanu elektroniskajā grozā, lai paātrinātu klientu apkalpošanu.

Tomēr lielākajā daļā mobilā interneta lietojumu jomās – saziņas un sadarbības platformās vai privātā lietojuma vajadzībām informācijas un izklaides resursos, mobilajos ērtības lietojumos (m-banka) – satura konsolidācija portālos ir ļoti nepieciešama. Tā kalpo lietotājam, atrodot viņu interesējošos mobilā interneta resursus vienkopus, adaptējot lietotāja interfeisu, izvēloties vajadzīgos pakalpojumus un tādā izkārtojumā (vai secībā – maziem ekrāniem), kas nodrošina maksimālas ērtības.

 

Kurš sniegs mobilā interneta saturu konsolidētā formātā?

Šķiet, ka pasaules pieredze rāda uz diviem neatkarīgiem attīstības virzieniem:

-      pašreizējie portāli dara savu saturu pieejamu mobilajam lietotājam, uztverot mobilo internetu par vēl vienu sava satura realizācijas kanālu;

-      mobilā interneta lietojumu un satura piegādātāji, kuri šobrīd, piemēram, veiksmīgi pārdod mobilos logotipus un zvanu melodijas, kā arī sniedz saziņas pakalpojumus, konsolidē aizvien vairāk mobilā lietojuma informatīvos un servisa pakalpojumus, lai piesaistītu maksimālu klientu daudzumu.

Lietotāja autenticēšana ir būtiska portāla funkcija, kas ilgākā laika posmā ļauj attīstīt klientu lojalitāti un palielināt ieņēmumus no klienta, pateicoties mobilā telefona izmantošanai maksājumu norēķinos. Papildus pareizai mobilo pakalpojumu izvēlei nepieciešama spēcīga tehniskā arhitektūra, kas garantē vajadzīgās funkcionalitātes izpildi.

 

IBM multikanālu portāla risinājums

IBM izstrādā un ievieš programmatūru, kura palīdz nogādāt internetā pieejamo informāciju mobilā telefona lietotājam, mainot tās formatējumu atbilstoši mobilā telefona vai citas izmantotās bezvadu piekļuves ierīces parametriem. Šis risinājums iekļauj lietotāju autenticēšanu, informācijas organizēšanu portālā.

 

Portāli ir web lapas, kas paredzētas konkrētai mērķauditorijai vai interešu kopai, kas nodrošina satura agregāciju, informācijas nogādi, sadarbības nodrošināšanu un specifisko lietojuma programmu vai pakalpojumu piegādi mērķauditorijai, nodrošinot pakalpojuma personificēšanu.

 

Gene Phifer, Gartnera grupa

 

IBM - mobilā interneta risinājumu piegādes līderis pasaulē

 

Viens no IBM risinājuma stūrakmeņiem ir WebSphere Portal Server – programmprodukts, kas dod iespēju izveidot viegli adaptējamu, mērogojamu un drošu portālu, kas var būt kā vispārēja lietojuma – paredzēts privātam patērētājam, kā arī specifisks – radīts kādas industrijas vai atsevišķa uzņēmuma vajadzībām.

Ar WebSphere Portal Server lietotāji var reģistrēties no personālā datora, piereģistrēt dažādas mobilās iekārtas, kuras tie vēlas lietot piekļuvei portāla resursiem, definēt logu specifiskam saturam vai lietojuma programmai. Personificēt portletu izkārtojumu atbilstoši savām vēlmēm.

 

Mūsdienu portāla funkcijas ir ļoti plašas, WebSphere Portal Server nodrošina:

-      meklēšanu pēc dažādiem parametriem strukturētās un nestrukturētās informācijas glabātavās;

-      satura vadība un agregācija;

-      satura personalizēta nogāde;

-      pastāvīgas portāla attīstības iespējas, papildinot to ar skriptiem (programmatūra) aktīvām web lapām;

-      viegla sistēmas arhitektūra – pateicoties web servera izmantošanai;

-      stabila un mērogojama pieprasījumu izpildes vide – pateicoties aplikāciju servera izmantošanai;

-      spēcīgi elastīgas aplikācijas attīstības rīki;

-      robusta aplikāciju integrācijas vide;

-      servisa sniedzēja klases stabilitāte – komponentu redundances iespēja, kļūmju novēršana (automated failover), slodzes balansēšana, vadības rīki;

-      sadarbības un ziņojumu apmaiņas rīku integrācija – LOTUS NOTES un  SAMETIME;

-      mobilo iekārtu formatējuma atbalsts;

-      e-komercijas integrācija.

 

IBM risinājums ir datubāzu neatkarīgs, kas dod lielisku iespēju portālam piesaistīt jaunus lietojumu un informācijas piegādātājus.

 

Mobilā interneta rītausma Latvijā

Skatoties uz raksta sākumā pieminēto statistiku, kurā redzams, ka mobilo telefonu lietotāju daudzums ir vairāk nekā divas reizes lielāks par interneta lietotāju skaitu, un pieņemot, ka tehnoloģiski orientētie interneta lietotāji lielākoties varētu būt arī mobilo tālruņu lietotāji, rodas vēlme secināt, ka Latvijā ir pamats mobilā interneta lietojumiem. Šajā situācijā uzņēmumiem, kuri veic biznesu internetā, būtu loģiski padomāt par mobila interneta lietojumu piedāvājumu.

IBM palīdzē jums realizēt jūsu idejas.

 

 

Kontaktinformācija: infolv@lv.ibm.com

 

Papildu informācijai lūdz skatīt:

http://www.ibm.com/webservers

http://www.ibm.com/pvc/products

 

*Latvijā GPRS tīkli nav pieejami: 2002. gada 9. maijs.

 

 

Guntars Otto

 

IBM Latvija SIA

Vesetas iela 9

Rīga, LV-1013

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001