Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

LIIS mācību līdzekļi

   

LIIS – speka pieliksanas punkts

 

Latvijas izglītības informatizācijas sistēma (LIIS) paredzēta, lai dotu visiem skolēniem bagātīgas un vienlīdzīgas iespējas sagatavoties dzīvei un darbam informatizētā sabiedrībā. Līdz ar daudziem citiem pasākumiem šī mērķa sasniegšanai tiek veidota elektronisko mācību līdzekļu sistēma www lapu, ftp failu, kompaktdisku u. c. formā.

 

Adresāts – ne tikai vidusskolu audzēkņi

Īpaša vērība tiek veltīta ar interneta palīdzību izplatāmiem mācību materiāliem. To priekšrocība ir īss laika sprīdis starp izstrādi un nokļūšanu pie lietotāja, tos var ērti un plaši apspriest tīklā, mainīt, pielāgot katra individuālajām vajadzībām utt. Šādu materiālu izstrādē svarīgi: internetā izvietoti mācību līdzekļi, ja tie ir pietiekamā daudzumā un kvalitātē, dod vistālākā lauku ciema jaunietim tādas pašas izaugsmes iespējas kā tiem, kas dzīvo Rīgas centrā. Jāatzīmē, ka, datoram, ienākot mūsu dzīvē, jākļūst par skolotāja palīgu, tas nedrīkst aizstāt skolotāju.

LIIS mācību materiālus izstrādā gan augstskolu pasniedzēji, zinātniskie darbinieki un studenti; gan arī vidusskolu un pamatskolu skolotāji, skolēni; kā arī citu Latvijas un ārzemju zinātnisko un mācību iestāžu darbinieki un citi izglītības darba entuziasti. Mācību līdzekļi aptver visas izziņas formas: racionālo (piemēram, matemātiskie priekšmeti), empīrisko (dabas zinības), emocionālo (literatūra), izziņu ar modelēšanu (informātika).

Līdzšinējo LIIS izstrādņu galvenais adresāts ir vidusskolu audzēkņi, daudzas izstrādnes veidotas arī 7.–9. klašu audzēkņiem, dažas – vēl jaunākiem. Īpaša LIIS mērķauditorija ir bērni ar dzirdes un kustību traucējumiem – skaidrs, ka viņu apmācībā un integrācijā sabiedrībā informācijas tehnoloģijām ir sevišķi nozīmīga loma.

2002. gada plāni

2002. gadā LIIS darbā satura informatizācijā parādījušies daži jauni akcenti. Galvenie no tiem:

·         skolotāju metodiskā sagatavošana elektronisko mācību līdzekļu izmantošanai mācību darbā,

·         izstrādnes, kuras demonstrē starppriekšmetu saiknes,

·         aktīvu izzinošo un pētniecisko darbību veicinoši mācību līdzekļi,

·         ar Latviju saistīti mācību līdzekļi,

·         specializēti bilingvālās izglītības mācību līdzekļi,

·         skolotāju un skolēnu iesaistīšana LIIS izstrādņu veidošanā un aprobēšanā LU speciālistu vadībā,

·         programmatūras un metodiskā nodrošinājuma izveide skolēnu patstāvīgajam darbam ar jaunajām tehnoloģijām mācību procesā.

2002. gada 1. ceturksnī sarīkots pieteikumu konkurss LIIS izstrādnēm bez tēmas ierobežojuma, īpaši aicinot tajā piedalīties skolotājus un skolēnus. Konkursā iesniegti 36 pieteikumi, no tiem akceptēts 21. Kopējais mācību materiālu apjoms 2002. gadā plānots aptuveni 18 000 lapaspušu apjomā, kā arī paredzēts izstrādāt apmācošu programmatūru.

Mācību materiālu datu bāze

Izstrādātie mācību līdzekļi tiek reģistrēti mācību materiālu datu bāzē internetā, lai pēc iespējas ātrāk un ērtāk lietotājiem ļautu atrast interesējošo materiālu. Datu bāze darbojas uz Lotus Domino servera bāzes, kas dinamiski veido HTML lapas, lai parādītu lietotājam pieprasīto informāciju. Šādā veidā interesentam nav vajadzīgas nekādas speciālas programmas, pietiek tikai ar interneta pārlūku.

Ja mācību materiāls ir mājaslapa (to veidošanai izmantotas dažādas modernās tehnoloģijas – HTML, Macromedia Flash, CGI, PHP u. c.), kas tiek regulāri atjaunota, tad datu bāzē tiek fiksēta tikai statiskā informācija: autori, apraksts, adrese (URL), bet, ja teksts ir ar attēliem, tas ir apskatāms uzreiz un arī ielādējams MS Word dokumenta formātā. Nav liela bēda, ja jums nav MS Word teksta redaktora, dokumentu pārlūks ielādējams par velti – ar to dokumentus iespējams gan apskatīt, gan izdrukāt. Apmācošajām programmām ir apraksts un norādes uz ielādējamiem failiem (arhivēti ZIP formātā). Daļa mācību materiālu, kas ir kompaktdiskos, apskatāmi uz servera ierobežotā apjomā, bet daļai ir tikai norādījumi, kā iegūt kompaktdisku (lielā apjoma dēļ kompaktdisku saturu uz servera neglabājam).

http://rex.liis.lv/liis/prog/macmat.nsf

 

Mācību līdzekļi datu bāzē pārskatāmi dažādos griezumos – pēc autora, pēc mācību priekšmeta, pēc apmeklējumu biežuma, tāpat arī pēc glabāšanas veida – kompaktdiski, izdrukājamas grāmatas, mājaslapas, datora programmas utt. Šādā veidā interesentiem viegli atlasīt vēlamos materiālus – vai tos pārlapot uz datora ekrāna uzreiz, vai kopēt uz sava datora un darboties ar mācību programmām, izdrukāt elektroniskās mācību grāmatas vai pierakstīt mājaslapas adresi, vai arī painteresēties, kā iegūt savā īpašumā kompaktdisku.

Populārākie mācību līdzekļi

Datorzinību pamati. Materiāls, kas nopērkams Latvijas grāmatnīcās 6 grāmatu veidolā, ir atrodams arī interneta mājaslapā. Šeit vienkāršā un saprotamā veidā aplūkotas visas ikdienišķās darbības ar datoru – teksta salikšana, elektronisko tabulu, prezentāciju un mājaslapu veidošana, kā arī datora uzbūve.

 

http://www.liis.lv/mspamati/

 

LIIS izvēļu testi. Mājaslapa testu mīļotājiem. Šeit pieejami visdažādākie testi, kurus pildīt, gatavojoties matemātikas vai CSDD eksāmenam, gan arī dodoties uz anatomijas ieskaiti.

 

http://www.liis.lv/izvtesti/

 

Ievads vides izglītībā. Šo mācību līdzekli ieteicams lietot dabas zinātņu stundās, jo tas satur kā stundās apgūstamo informāciju par apkārtējo vidi, tā arī metodiskus norādījumus skolotājiem.

 

ftp://ftp.liis.lv/macmat/pedagog/vizglit.zip

 

Uzdevumi par kompleksiem skaitļiem un to lietojumiem. Uzdevumi vairākos variantos un to atrisinājumi par vienkāršākām darbībām ar kompleksiem skaitļiem algebriskā un trigonometriskā formā, to attēlojumiem un lietojumiem ģeometrijā.

ftp://ftp.liis.lv/macmat/matemat/kompl_sk/

 

Datorzinību apguve pamatskolā. Šīs mājaslapas mērķis ir dot iespēju pamatskolas skolēniem apgūt modernās informācijas tehnoloģijas, veidot piecu gadu nepārtrauktās apmācības ciklu datorzinībās 5.-9. klašu skolēniem, palielināt skolēnu interesi par lietišķo informātiku, kā arī veidot praktiskās iemaņas darbā ar datoru.

 

http://www.liis.lv/dz_pamatsk/

 

Gatavojies matemātikas eksāmenam. Materiāls ietver sevī pamatskolas matemātikas kursa svarīgākas tēmas, kuras nepieciešamas atkārtot, gatavojoties eksāmenam. Ar to ir paredzēts strādāt patstāvīgi. Risinot uzdevumus savos pierakstos, ir iespēja salīdzināt atbildes, apskatīt teoriju, kā arī pilnu uzdevuma atrisinājumu. Materiāls satur 270 uzdevumus algebrā un 240 uzdevumus ģeometrijā.

http://www.liis.lv/matpam/

 

Kultūras vēsture vidusskolām. Projekts ietver plašu informāciju ar norādēm uz oriģināltekstu un citātiem latviešu valodā, kā arī uz informāciju internetā par pasaules civilizācijām un to kultūru, sākot no pirmatnējās kultūras līdz pat 20. gadsimta kultūrai, iekļaujot arī Latvijas kultūras vēsturi.

http://www.liis.lv/kultvest/

 

Spēle Latvija. Paredzēta, lai paplašinātu un nostiprinātu zināšanas par mūsu zemi un valsti ģeogrāfijā, vēsturē, novadpētniecībā. To var spēlēt monitorā uz kartes, izmantojot uzziņu arhīvus un attēlu kolekcijas. Spēlei pieejami septiņi zināšanu līmeņi, datorprogramma sniedz arī vērtējumu 10 ballu sistēmā.

2001. gadā izveidots spēles papildinājums – Latvijas pilsētas. 2002. gadā paredzēts papildinājums par Latvijas dabu.


ftp://ftp.liis.lv/macmat/pedagog/sp_latv.zip

Lasītājus, kas vēlas iesaistīties līdzīgu izstrādņu veidošanā Latvijas Izglītības informatizācijas sistēmas vajadzībām, aicinām kontaktēties ar profesoru Agni Andžānu – agnis@lanet.lv. Mācību materiālu pilnu sarakstu atradīsiet mūsu mājaslapā www.liis.lv.

 

 

Egons JURGEVICS,

LIIS informatīvais serviss

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001