Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Multiziņa - 3G vizuālā dimensija

   

 

Šobrīd, kad ērtā, mobilā nākotne kopā ar 3G jau klauvē pie durvīm,  ekspertiem joprojām trūkst vienprātības par to, vai šis mobilais lēciens iekaros pietiekami lielu lietotāju interesi. Kamēr potenciālie pircēji vēl domā, bet operatori rēķina, cik izmaksās jauna 3G tīkla izveide, paši drosmīgākie ražotāji nopietni gatavojas jauno 3G galiekārtu masveida ražošanai. Jauno 3G ēru jau pērnā gada nogalē iezvanījusi pirmā Nokia bezdelīga - Nokia 7650 ar multivides funkcijām, bet nākamgad visos jaunajos Nokia modeļos būs integrētas MMS funkcijas. Atpakaļceļa vairs nav! Atliek vien tuvāk iepazīt modernāko nākotnes saziņas līdzekli - multiziņu - un uzzināt, kāda izskatās Nokia multiziņu vīzija?

 

Visi saziņas veidi vienā multiziņā

Ar ko  īsti multiziņa atšķiras no visiem tik ierastās un ērtās īsziņas? Lietotāji, kuri izmantos mobilās galiekārtas (tās nebūtu īsti pareizi saukt par telefoniem) ar multivides ziņojumu funkcijām, ar vienas pašas mobilās iekārtas palīdzību varēs darīt VISU! Ar multiziņu palīdzību iespējams ērti savienot tradicionālos teksta ziņojumus ar bagātināta satura ziņojumiem, to skaitā foto, attēli, balss ziņojumi, videoklipi, e-pasts, video,  mūzikas klipi, atrašanās vietas koordinātas un vēl daudz kas cits. Šis daudzveidīgais pakalpojumu kopums arī ir multivides ziņojums (multimedia messaging service - MMS) vai īsuma labad - multiziņa*. Tā paver jaunu dimensiju bezvadu, īpaši P2P komunikācijā persona-personai (person-to-person), jo mobilitāte un plašās MMS iespējas ļauj daudz biežāk, ērtāk, intensīvāk un krāsaināk dalīties iespaidos ar draugiem, radiem un kolēģiem.

Multivides ziņojumi  ir likumsakarīga īsziņu pakalpojumu (SMS) un WAP evolūcija. Mobilo ziņojumu tirgus pētījumi, kurus veikusi HPI Research Group, liecina, ka lietotāju interese par jaunajiem mobilo ziņojumu pakalpojumiem ir  ļoti liela: aptuveni 73 procenti no tiem, kuri patlaban izmanto īsziņu pakalpojumus, nākotnē vēlas sūtīt un saņemt multiziņas (foto, video, pastkartes).

MMS ir standartizēts globāls mobilais pakalpojums, kuru izstrādājis gan WAP Forums, gan 3GPP. Šis standarts nodrošina multiziņu pareizu nosūtīšanu un kvalitatīvu saņemšanu. 3GPP specifikācija ir svarīga arī tādēļ, ka tā oficiāli apstiprina MMS kā 3G pakalpojumu, bet multiziņu iekļaušana WAP Forumā apstiprina MMS evolūcijas virzienu. Lai nodrošinātu dažādu MMS galiekārtu savietojamību, Nokia un Sony-Ericsson ir sākuši MMS apstiprinājuma (conformance) iniciatīvu, kura ir atvērta arī citiem galiekārtu ražotājiem.

 

Multiziņu pakalpojumi

 

Attēls un teksts  persona-personai

Multivides ziņojumi ļauj lietotājiem apvienot attēlus un tekstu tā, lai viss būtu redzams vienkopus. MMS ziņojumus var uzreiz izmantot sinhronām prezentācijām, un multiziņu lietotājam nevajag saņemtos ziņojumus no kaut kurienes izvilkt: tie tiek automātiski iestumti (pushed) tieši galiekārtā. Tas nozīmē, ka atšķirībā no e-pasta nav nekādas vajadzības aktivizēt datu pārraides seansu, lai saņemtu pienākušo saturu no tīkla pastkastītes. Tā kā kolēģis, draugs vai ģimenes loceklis saņem multiziņu tieši savā galiekārtā, nav arī nekādas vajadzības atvērt kādu pielikumu, lai dabūtu visu bildi kopā.

 

Attēlu banka

Ērti ir izmantot attēlu banku, kuru piedāvā pakalpojuma sniedzējs. Bankā pieejamie attēli var sastāvēt no bezmaksas digitālā satura, ko lietotājs var aplūkot, izvēlēties piemērotāko, apstrādāt un lejupielādēt. Attēlu bankā  var atrast arī ar autortiesībām aizsargātu saturu, kuru var izmantot, norēķinoties ar pakalpojuma piegādātāju abonēšanas veidā vai arī pēc lietojumu skaita. Jābūt pieejamiem arī digitālo tiesību vadības (DRM) mehānismiem, lai varētu šo saturu pārsūtīt citiem lietotājiem.

 

Audio un video persona-personai

Sākotnējie multivides ziņojumu pakalpojumi ļaus attēliem un tekstam pievienot arī nelielus balss klipus, bet vēlāk arī videoklipus. Audioklipi varētu sastāvēt arī no īsiem mūzikas fragmentiem efektīvos audioformātos (piemēram, MIDI) vai pat no balss ieraksta, tādējādi personalizējot ziņojumu.

 

Fotoalbums

Lietojot digitālo kameru, fotoattēlus iespējams ne vien tūdaļ nosūtīt, bet arī saglabāt un izmantot citreiz. Gluži tāpat var saglabāt arī saņemtos attēlus. Fotoalbums piedāvā vietu, kur noglabāt ziņojumus kopā ar attēliem, kā arī ļauj lietotājam pašam to sakārtot vajadzīgajā secībā. Turklāt pakalpojuma sniedzējs var piedāvāt attēlu bezvadu  augšupielādi, lai papildinātu galiekārtas uzglabāšanas iespējas un dotu iespēju rediģēt attēlus, izmantojot tiešsaistes attēlu apstrādes pakalpojumus.

 

MMS satura abonēšana

Šobrīd abonējamie pakalpojumi (push services) tiek piegādāti ar SMS un WAP palīdzību, lai piedāvātu svaigu informāciju par visdažādākajām tēmām, kas atbilst lietotāju interesēm. Protams, visa informācija ir tikai tekstu formā.

Izplatoties MMS, lietotāji varēs lejupielādēt papildinātu saturu. Tās varētu  būt gan jaunākās ziņas, gan kāda svaiga multenīte, gan sacensību rezultāti, kurus pavadīs neliels audioklips ar līdzjutēju aurošanu stadionā un emocionālu sporta komentētāja reportāžu. Protams, arī citas visdažādākā dzīvesstila tēmas, kas atbilst 3G termināla lietotāja interesēm un gaumei. Nokia Artuse Profile direktorija, kas būs integrēta  Nokia MMSC, dos operatoram iespēju efektīvi piegādāt, kontrolēt un vadīt pakalpojumus, kas nebūs saistīti ar balss pārraidi mobilajiem lietotājiem.

 

MMS balss klipi

Multivides ziņojumu pakalpojumā laba alternatīva balss pastam varētu būt balss pasta atskaņošana un paketēšana MMS failos, nosūtot tos tieši uz MMS galiekārtu. Biznesa ikdienā itin bieži var gadīties, ka MMS balss klips vairāk attiecas uz saņēmēja kolēģa lauciņu, un to var viegli pāradresēt uz attiecīgo galiekārtu, pievienojot īsu paskaidrojošu tekstu: - Lūdzu, parūpējies par šo uzdevumu. Paldies!

 

MMS e-pasts

Multiziņu caur e-pastu iespējams nosūtīt no MMS galiekārtas, ļaujot adresātam saņemt ziņojumu gluži tāpat kā viņš saņemtu jebkuru tradicionālo e-pastu (t.i., pielikums ar foto, video vai  audioklipu).

E-pastus var arī  automātiski saņemt mobilajā galiekārtā, vienkārši pievienojot MSISDN numuru MMS pakalpojumu sniedzēja e-pasta serverim. Tā kā e-pasts var sastāvēt no teksta un pievienota faila (formātiem, kuri paredzēti attiecīgajai galiekārtai), pievienotie faili jāatver atsevišķi. Lai izmantotu šādu iespēju, saņēmējam būs jāizvēlas tāds pakalpojums, lai visi e-pasti tiktu automātiski iestumti viņa galiekārtā un par tiem visiem pienāktu rēķini, ja par šo informāciju jānorēķinās saņēmējam.

 

MMS biznesa modelis

Kādas iespējas multivides ziņojumi paver operatoram? Ļoti svarīgi, ka izdevumi par tehnisko nodrošinājumu (opex) ir visai nelieli, turklāt pakalpojums ir gatavs lietošanai uzreiz, tiklīdz lietotājs nopērk galiekārtu, kurai ir MMS funkcijas. Multiziņu pakalpojuma sākšana operatoram izmaksā lēti un arī tā uzturēšanas izmaksas nav lielas.

Multiziņu pakalpojumam izmantojamas galvenokārt tās pašas investīcijas, kuras jau ieguldītas iepriekšējās mobilajās tehnoloģijās. Lai nosūtītu multiziņu, tiek izmantota balss pasta sistēma, īsziņu pakalpojumu centrs, WAP vārteja, ķēdes komutācijas datu pārraides tīkls vai GPRS tīkls. Pateicoties MMS atvērtajiem standartiem, multiziņu pakalpojumi ir guvuši visplašāko infrastruktūras un galiekārtu ražotāju atbalstu.

Lai ilustrētu multivides ziņojumu ieviešanas un izstrādes izmaksas un ieņēmumus, tika izpētīts kāds biznesa modelis. Tas modelēts kādam hipotētiskam operatoram laika posmā no 2002. gada janvāra līdz 2004. gada decembrim. Pieņemsim, ka operatora abonentu daudzums  šajā laikā pieaugs no 0,8 līdz 1,2 miljoniem, un ka ienākumi no MMS nāks no trim klientu grupām - jaunieši, pieaugušie un biznesa lietotāji. Šāda biznesa modeļa gadījumā par MMS ziņojumu maksā sūtītājs, un sūtījuma tarifi ir aprēķināti no tirgus pētījumos norādītajiem līmeņiem.

Šis piemērs rāda, ka MMS  ir ienesīgs bizness pat tādā gadījumā, ja lietojumu izvēle ir galēji konservatīva. Ikmēneša vidējie ieņēmumi uz katru lietotāju (ARPU), sākot no pašiem pieticīgākajiem - 0,02 eiro pirmajā gadā - līdz 13,45 eiro eksperimenta noslēgumā. Aprēķini rāda, ka pat minimāli paplašinot pakalpojumu saturu, operators var gūt ievērojamus ieņēmumus tikai no ziņojumu sūtīšanas persona-personai (P2P).

 

Galiekārtas funkcijas un dizains

Viens no MMS terminālu piemēriem ir pērnā gada nogalē iznākušais Nokia 7650. Tā ir pirmā Nokia mobilā galiekārta attēlu telefonu kategorijā, kura papildina līdzšinējo bezvadu saziņu ar mobilo attēlu. Nokia 7650 lielais, krāsu displejs ļauj lietotājam uz tā izvietot informāciju un krāsu attēlus (ar izšķirtspēju 640x480 pikseļu). Integrētā digitālā kamera izmanto mobilā telefona displeju kā skatu meklētāju. 4MB atmiņa gan paša lietotāja fotografēto, gan arī draugu atsūtīto foto uzglabāšanai (vidēja VGA attēla apjoms ir  20-30 kB).

Acīmredzot pirmajiem Nokia 7650 lietotājiem var rasties vēlēšanās sazināties ar draugiem vai kolēģiem, kuriem vēl nav MMS galiekārtu. Tas ir iespējams arī ar parasto mobilo telefonu, kuram ir īsziņu funkcijas. Adresāts saņem īsziņu, kas informē par saņemto multiziņu, kuru var aplūkot īpašā www lapā, izmantojot  identifikāciju un paroli. Tā kā MMS galiekārtu lietotāji var sūtīt multiziņas arī uz e-pasta adresēm, tas nozīmē, ka MMS masveida tirgus potenciāls varētu tikt sasniegts pat ātrāk nekā agrīnajā īsziņu periodā.

Lai 3G tirgus pēc iespējas ātrāk kļūtu masveidīgs, ne visās MMS galiekārtās būs iebūvētas fotokameras. Plānots, ka jau 2002. gada beigās aptuveni pusei Nokia mobilo telefonu būs MMS funkcijas, bet  nākamajā gadā pilnīgi visiem jaunajiem Nokia telefoniem būs integrētas MMS funkcijas. Daļai šo galiekārtu būs iebūvētas digitālās fotokameras, bet citas piedāvās tikai MMS pamatfunkciju kopu.

MMS būs viens no galvenajiem GPRS un 3G dzinējspēkiem, kas ļaus operatoriem palielināt no ziņojumiem gūtos ieņēmumus. Mobile Lifestreams prognozē, ka MMS daļa kopējā ziņojumu tirgū no diviem procentiem šogad varētu palielināties līdz pat 32 procentiem 2005. gadā. Lasot šādu ekspertu vērtējumu, gluži neviļus rodas doma, ka tas, kurš izdomājis mazpazīstamā 3G tirgus teritorijā pirmo izsēdināt tieši MMS desantu, ir ļoti labs stratēģis.

 

Gunta KĻAVIŅA

Nokia Latvija

Kronvalda bulvārī 10

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7338427

Fakss 7338426

www.nokia.com

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001