Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Gatavojies mp3PRO!

   

 

2001. gada 19. janvārī Thomson Multimedia paziņoja, ka tiek izstrādāts jaunais mp3 kodera/dekodera (codec) formāts, kas nodrošinās labāku skaņu mazākā datu plūsmas ātrumā. Savulaik mp3 tika izstrādāts Fraunhoferas Integrēto shēmu institūtā, kas dala patenta tiesības uz mp3 formātu ar Thomson. Coding Technologies (kompānija, kas izveidota no Fraunhoferas institūta meitas firmas un zviedru firmas, kas specializējusies audio kompresijas tehnoloģijās) attīstīja mp3PRO kompresijas shēmu.

 

 

Pilnveidotais mp3 formāts

Thomson Multimedia, kompānija, kas piedalījās mp3 formāta izstrādāšanā, ir paziņojusi par  populārās kompresijas shēmas modernizāciju. Jaunais variants tiek saukts par mp3PRO.

Šī tehnoloģiju piedāvāja zviedru partneris - Coding Technologies, kas to sākotnēji bija izstrādājis dzirdes ierīcei nedzirdīgajiem. Tehnoloģija pārceļ mūzikas faila augstas kvalitātes zemāko frekvenču daļas uz augstākām frekvencēm. Coding Technologies apvienoja savus rezultātus ar Thomson un Fraunhofer jaunākajām izstrādnēm audiokodēšanā, un tā tika radīts mp3PRO, kas dod iespēju ierakstīt 24 albumus vienā CD-R. Šis formāts ļauj divkārt samazināt faila izmērus, saglabājot tādu pašu kvalitāti. Mp3PRO nodrošina 128 kbs veiktspēju ar kodēšanas ātrumu 64 kbs, garantējot ideālu CD kvalitāti. Mp3PRO piedāvā arī interneta radio pārraidi un iespēju samazināt tās caurlaides joslas izmaksas.

Tātad mp3PRO piedāvā divas galvenās priekšrocības: uzlabotu skaņas kvalitāti un uzlabotu kompresiju. Jaunais mp3PRO piedāvā ievērojami lielāku darbspēju nekā pašreizējais mp3 formāts. Atbrīvots no savienojuma problēmām, patērētājs var pilnībā izbaudīt lieliskās mp3PRO priekšrocības.

Jaunais formāts būs savietojams ar mp3 pleijeriem, tādējādi tas būs viegli pieejams lielajai ciparu mūzikas kolekcionāru armijai. Mp3PRO ir savietojams gan ar mp3 saturu (failiem), gan atskaņotājiem - tradicionālo mp3 saturu var dekodēt ar jebkuru mp3PRO pleijeru; mp3PRO formātā kodētu ierakstu var atskaņot ar tradicionālu mp3 atskaņotāju. Tomēr, lai izbaudītu jaunā mp3PRO formāta uzlaboto kvalitāti, nepieciešami ar mp3PRO savietojami atskaņotāji.

 

 

mp3PRO - nākotnes perspektīvas

Lai gan kompresijas shēma ir ciparu mūzikas standarts, konkurence tomēr ir spēcīga. Lielākie konkurenti ir Microsoft WMA, Sony ATRAC3, Universal Bluematter formāti, kā arī Liquid Audio, Ogg Vorbis un citi, to skaitā bezlicences alternatīvas, ko izstrādājuši programmētāji, izmantojot brīvi pieejamos programmu pamattekstus (open-source). Visi šie formāti  nodrošina augstāko kvalitāti mazākajiem failu izmēriem.

Mp3PRO panākumi tirgū ir neizbēgami, un pirmām kārtām to nosaka mp3 marka. Mp3 formāta  sīvākais konkurents ir Microsoft WMA kodeks, kas var kļūt ļoti populārs, jo Microsoft varenība un plašā izplatība dod iespēju pievienot WMA pleijerus Windows operāciju sistēmai.

Jautājums, kas pagaidām paliek bez atbildes, ir: vai mp3PRO ietvers aizsardzības protokolus, lai ievērotu autortiesības  Šāda protokola pievienošana neapšaubāmi izraisīs ierakstu īpašnieku - lielāko mūzikas ierakstu firmu - ovācijas, tādiem kā, tomēr tas nekalpos publikas lielākās daļas vēlmēm, jo uzliks ierobežojumus mūzikai, ko viņi klausās. Daži analītiķi uzskata autortiesību aizsardzības līdzekļu trūkumu par standarta mp3 formāta konkurētspējīgu priekšrocību.

Tagad, kamēr pašreizējais mp3 formāts ir pietiekoši pieņemams, Thomson Multimedia mērķis ir turpināt mp3 formāta modificēšanu, lai nodrošinātu arvien labāku audiosniegumu.

 

Audiorevolūcija: mp3 vēsture

Vairāk nekā miljards mūzikas ierakstu katru mēnesi tiek ielādēti no interneta, izmantojot mp3, tādējādi padarot to par Web vispopulārāko audiokompresijas formātu. 80. gados, Starptautiskā standartizācijas organizācija (ISO) radīja Kustīgo attēlu ekspertu grupu (Moving Pictures Expert Group - MPEG), lai izstrādātu starptautiskas normas attēlu kodēšanai. 1988. gada decembrī, tikšanas laikā Deutsche Thomson Brandt Hanoveras birojā, MPEG nolēma ieviest skaņas kodēšanas terminus un rekomendācijas.

Tā tika radīts MPEG-1 Layer 3, vēlāk saīsināts līdz mp3. Mūzikas failu kompresijas pētījumus veica zinātnieku komanda, kuru vadīja Karlheincs Branderburgs, kas strādāja Fraunhoferas Integrēto shēmu institūtā Bavārijā. Brandenburgs pirmais samontēja ledusskapja izmēra mašīnu, kas varēja samazināt skaņas faila izmēru līdz astoņiem procentiem no tā oriģinālā izmēra, tad, pievēršot uzmanību šo efektu atkārtojamībai, radīja noteiktu tehnoloģijas algoritmu.

Thomson Multimedia loma iespaidīgajā mp3 celšanās procesā bija izšķiroša, un tagad tas ir iesaistīts pasaules mēroga projektā, kurā piedalās trīs no astoņiem Stratēģiskā biznesa apvienības (Strategic Business Units) locekļiem. Ciparu audiotehnoloģijas nepārtraukti mainās, bet Thomson mērķis paliek tas pats: sniegt uzlabotu kvalitāti, ērtības un baudu mūzikas cienītājiem tagad un nākotnē.

 

Marina VĒVERE

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001