Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas Radio nākamgad skanēs labāk!

   

 

Latvijas Radio lielās ierakstu studijas modernizāciju bija plānots sākt pirms diviem gadiem, bet finanšu trūkuma dēļ tas nebija iespējams. Modernizāciju sāka tikai šāgada 1. oktobrī. Nākamais gads sola jaunas iespējas un sapņu piepildījumu visiem, arī tiem, kas dzīvo Latvijas mūzikas pasaulē.

 

Latvijas Radio ieraksta

Latvijas Radio tagad raida četras programmas tiešajā ēterā un veic dažādus skaņu ierakstus. Ierakstīšanai ir paredzētas divas mūzikas ierakstu studijas. Pirmajā, tā sauktajā lielajā, ierakstu studijā top klasiskās mūzikas un kamermūzikas izpildītāju (pat simfonisko orķestru), kā arī koru, ansambļu, dažādu modernās mūzikas grupu ieraksti.

Otra ir literāri dramatiskā mūzikas ierakstu studija. Tur ieraksta teātra un radio lugu iestudējumus, kā arī literāros lasījumus. Otrajā studijā top arī estrādes mūzikas ieraksti. Šī studija atšķiras ar to, ka tā ir kompaktāka, vienkāršāka, mazāka. To atjaunoja pirms sešiem gadiem. Šobrīd otrā studija strādā bez tehniskām problēmām un visu laiku ir intensīvi noslogota.

Lielajā studijā tehnika pēdējo reizi tika mainīta 1981. gadā. Tolaik ar Raimonda Paula atbalstu studija tika izveidota par vienu no labākajām visā bijušajā Padomju Savienībā. Šeit strādāja ar Anglijā ražoto pulti NEVE un jauniem mikrofoniem, kādus, šķiet, nekur citur neizmantoja. Tiem laikiem neierasts bija arī daudzceliņu magnetofons. Šī tehnika tika ļoti intensīvi izmantota - tolaik gandrīz visa estrādes un klasiskā mūzika tika rakstīta Latvijas Radio pirmajā studijā.

 

Pirmie progresa soļi

Kad pirms pieciem gadiem mūzikas ierakstos ļoti intensīvi sāka izmantot datortehniku, pirmajā studijā aparatūra tika nedaudz atjaunota. Macintosh dators ļāva ierakstīt un apstrādāt ierakstus Pro Tools sistēmā. Datorizēta ierakstīšana un apstrāde pavēra jaunas iespējas skaņas signāla kvalitātes uzlabošanā.

No 1981. līdz 1995. gadam nekādas lielas izmaiņas studijas tehniskajā nodrošinājumā nav bijušas. Lielu daļu 1981.-1982. gadā pirkto mikrofonu izmanto arī šobrīd. Tehnika ir remontēta, profilaktiski pārbaudīta, bet būtiska modernizācija nav notikusi.

Protams, mūsdienīgā radiostacijā bez modernas mūzikas ierakstu studijas neiztikt. Tādas ir visās Eiropas sabiedriskajās raidorganizācijās. Vai tiešām Latvijas Radio jau sen nav ko tādu pelnījis!?

 

Solis nākotnē

Gadu gaitā prasības pret studijām būtiski nav mainījušās, jo skaņa paliek skaņa, reverberācijas un akustikas likumi arī nemainās. Mainās tikai tehniskais izpildījums. Studijas telpai ir jāatbilst visiem tehniskajiem parametriem: jābūt labai skaņai, lai varētu kvalitatīvi ierakstīt, lai netraucētu parazītiski atstarojumi no sienām un nebūtu izkropļota reverberācija. (Reverberācija - atbalss; ja telpā, kur notiek ieraksts, nav atbalss, apstrādē ir iespējams pārveidot ierakstu tā, lai rastos priekšstats, ka izpildītājs atrodas ļoti lielā, skanīgā telpā.)

Remontējot režijas telpu, ļoti būtiskas izmaiņas neveica. Saglabāja vecos, sienā iebūvētos TANNOY monitorus (stereosistēma). Bez tiem tiks uzlikta pilnīgi jauna atskaņošanas (skaņas klausīšanās) sistēma - Somu firmas Genelec monitori, kas piedāvā ne vairs tikai stereo, bet arī pieci plus viens standartu. Tas nozīmē, ka ir iespējams apstrādāt skaņu, kas tiek rakstīta DVD diskos. Ar jauno tehniku varēs ierakstīt skaņu arī DVD videodiskiem. Pagaidām tas nav nepieciešams, bet šāda iespēja paredzēta gandrīz visās jaunajās studijās, kas veidotas pēdējos gados (piemēram, šāda sistēma arī paredzēta Radio SWH nesen uzbūvētajā jaunajā skaņu ierakstu studijā).

Kā vienmēr šādā situācijā, bija lielas debates un diskusijas par tehnikas izvēli. Izvēloties ražotājfirmas, ir būtiski, ja Latvijā šāda tehnika jau tiek izmantota un ir guvusi labas atsauksmes.

Galvenais modernizējamās studijas tehniskais ieguvums ir jaunā analogā holandiešu firmas D&R 48 celiņu skaņu ierakstu pults. Tajā viss skaņas trakts ir analogais, un pilnīga ciparu vadība. Tas nozīmē, ka skaņas ieraksta miksēšanas (apstrādes) procesu ir iespējams pilnīgi automatizēt. Ar pults palīdzību skaņu režisors var realizēt dažādus projektus un ievērojami labāk koriģēt gala rezultātu.

Modernizētajā studijā skaņu ierakstus veiks ar OTARI Radar tipa cieto disku rakstītājiem - ciparu magnetofoniem (tādu pašu modeli jau izmantoto SWH studijā). Studijā ir paredzēts visu ierakstīt ciparu veidā 24 bitu sistēmā, (kā ir zināms, ka CD strādā ar 16 bitiem), līdz šīm Latvijas Radio skaņa tika ierakstīta 16 bitu sistēmā, izmantojot analogos-ciparu pārveidotājus. Līdz šim skaņu ierakstīšanai izmatotā Macintosh sistēma būs kā papildinājums datorapstrādei (tiks izmantota Macintosh Pro Tools mūzikas ierakstu un apstrādes sistēma). Plānots sistēmu saslēgt kopā tā, lai skaņas informāciju no Macintosh varētu pārrakstīt jaunajos cieto disku atskaņotājos (rekoderos) un atpakaļ, kas atklāj plašākas iespējas mūzikas ierakstīšanā.

Studijā atjaunos arī mikrofonus, kurus ražo Neumann, SHOEPS.

 

Jaunas iespējas - jauni sasniegumi

Jaunajā studijā skaņu režisoram būs nesalīdzināmi vienkāršāk, ērtāk strādāt, arī iespējas būs plašākas. Latvijas Radio skaņu režisori ir augsti kvalificēti, pieredzējuši speciālisti, kuri, izmantojot modernās studijas priekšrocības, neapšaubāmi varēs veidot tehniski daudz kvalitatīvākus ierakstus - būs mazāks tehnisku trokšņu līmenis visā traktā (to nodrošinās speciālas programmas), nesalīdzināmi mazāk nelineāro kropļojumu. Iepriekš reverberāciju veica ar speciālo ierīču - reverberatoru - palīdzību, bet turpmāk to veiks arī dators.

Pirmo mūzikas ierakstīšanas studiju plānots izmantot plašāk un daudzveidīgāk nekā līdz šīm. Būs iespējams rīkot koncertus, uzaicināt dažādus izpildītājus (arī komercnolūkiem, jo Latvijas Radio noteikumi to atļauj). Kaut gan reklāmas rullīšu ierakstīšanai nav nepieciešama tik liela studija, tomēr, ja reklāmai, piemēram, ir nepieciešams kora skanējums, - jaunā studija nodrošinās arī šādu iespēju.

 

 

Perspektīvas

Latvijas Radio skaņa tiek sūtīta, izmantojot iekšējo datortīklu. Jau labu laiku tā pārraida visas reklāmas un lielu daļu raidījumu. Raidījumi tiek montēti un apstrādāti ar datoru palīdzību. Informāciju par fonotēku ir iespējams sameklēt datorā, turpat var arī paklausīties gandrīz jebkuru ierakstu. Fonotēkas pašlaik izmanto galvenokārt kompaktdiskus.

Latvijas Radio pastāvīgi attīstās un mainās. To, cik strauji mūsdienās attīstās tehnika, varēja vērot pēdējos piecos gados. Tehnika, kas nule nopirkta lielās studijas modernizācijai, var kvalitatīvi darboties 5-10 gadus. Tomēr ir jārēķinās ar tehniskā progresa nestabilitāti un negaidītiem dzīves pavērsieniem. Iespējams, ka vieni no pirmajiem būs jānomaina cieto disku rekorderi un skaņas apstrādes sistēmas. Tagad, kad pirmās studijas modernizācija ir gandrīz paveikta, var prognozēt, ka Latvijas Radio gatavs nopietni konkurēt ar citiem radio skaņu ierakstu jomā, jo jaunā studija būs neapšaubāmi viena no labākajām  Baltijas valstīs. Latvijas Radio aicina visus, kas vēlēsies izmantot skaņu ierakstīšanas studiju: esiet skanīgāki nākamgad!

 

Marina VĒVERE

 

 

RADAR 24 - 24 kanālu ierakstu sistēma

 

* Darbībai izmanto reālā laika operētājsistēmu BeOS.

* Standarta komplektācijā ir 9 GB SCSI cietais disks, kas nodrošina 45 minūšu ierakstu (24 celiņi, 24 bit, 48 kHz).

* Iespējams pieslēgt citus, nomaināmos cietos diskus.

* RADAR 24 var vadīt no parasta IBM PC savietojama vai Macintosh datora.

* Ierakstu sistēmas programmatūru iespējams modernizēt (upgrade) no disketes vai ražotāju interneta lapas.

* Pieslēdzams standarta SVGA monitors un var vērot viļņu formas. Papildu datora pieslēgšana nav nepieciešama.

* Visi analogie un digitālie signāli tiek izvadīti vienlaikus.

* Jebkurš ieejas celiņš var būt gan digitāls, gan analogs.

* Failu pārsūtīšanai datortīklā ir iebūvēta Ethernet standarta uzturēšana(???);

 

 

OCTAGON 60 - digitāli vadāma analogā daudzformātu vadības pults

 

* 40 duālās un 8 stereo ieejas.

* Viens kontroles modulis.

* Komutācijas lauks.

* 49 Penny&Giles motorvājinātāji.

* PowerDynamics 24 moduļiem.

* Visas izejas elektroniski balansētas: impedance zem 47 W pie +4 dBu.

* Maksimālā izejas jauda +26 dBu.

 

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001