Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Telekarte - vēstures liecība un kolekcionāru prieks

   

Autors

 

Kopš 1995. gada, kad parādījās pirmā Lattelekom izdotā telekarte, iznākušas jau 92 visdažādākā dizaina kartes. Tātad drīzumā Lattelekom Taksofonu nodaļa varētu atzīmēt 100. telekartes svētkus. Vidēji gadā tiek ražots un pārdots divarpus miljoni telekaršu ar dažādiem nomināliem. Tiesa, šobrīd taksofonu pakalpojumi vairs nav tik aktīvi kā sākumā (šogad plānots pārdot tikai divus miljonus telekaršu), bet tas nebūt nenozīmē, ka taksofoni un telekartes nebūs vajadzīgi arī nākotnē. Par jaunajām telekartēm un nozares attīstību SP stāsta Lattelekom Taksofonu nodaļas Realizācijas sektora vadītāja Jolanta GRĀMATNIECE.

 

Telekartes laiku lokos

Telekaršu dizainam gan pasaulē, gan Latvijā ir savas tradīcijas, pat mode. Uz pirmajām Lattelekom telekartēm bija redzamas galvenokārt ainavas un dabas elementi, Rīga un citas katram Latvijas iedzīvotājam pazīstamas lietas. Tas tika darīts ar nolūku, - lai jaunais pakalpojums (pirmās telekartes parādījās 1995. gadā) nemulsinātu un neatstumtu cilvēkus, bet tieši otrādi - piesaistītu ar pazīstamiem tēliem. Varbūt tieši tāpēc tik iecienīta bija telekaršu sērija ar dabas veltēm - āboliem, brūklenēm, sēnēm. Pēc tam bijušas gan telekartes ar augu un dzīvnieku attēliem, bērnu zīmējumiem, gan arī sporta vēsturei, dažādiem notikumiem, pat labdarības akcijām veltītas kartes.

Līdz šim Lattelekom izdevis piecas telekartes, kas saistītas ar ziedojumiem: divas - Brīvības piemineklim un pa vienai - invalīdu biedrībai Apeirons, bāreņu namam un Zooloģiskā dārza tīģeru mājai. Šajās akcijās no katras telekartes noteikta summa (piemēram, Brīvības piemineklim - 20 santīmu) tika ziedoti konkrētajam labdarības mērķim. Pati jaunākā šīs grupas telekarte, kas iznāca 7. jūnijā, veltīta Brīvības pieminekļa atjaunošanai un uz tās attēlotais piemineklis ir vēl līdz pusei sastatnēs. Tās vērtība ir trīs lati un tirāža - 50 000 eksemplāru. Lattelekom jau pirms telekaršu laišanas apgrozībā pārskaitīja Brīvības pieminekļa atjaunošanas fondam 10 000 latu.

 

Unikālas dāvanas Rīgai

Kopš 12. jūnija Lattelekom atvēris jaunu lappusi ne tikai Latvijas, bet visas pasaules telekaršu vēsturē. Tas tāpēc, ka Rīgas 800. gadadienai veltītā telekarte tiešām ir unikāla, - tā ir pirmā trīsdimensiju telekarte pasaulē.

Viss sākās ar to, ka, atnākot jaunajai tūkstošgadei, Lattelekom Taksofonu nodaļa saviem klientiem par prieku gribēja radīt kādu neparastu telekarti, tāpēc tradicionālā Lielbritānijas ražotāja GPT (tagad - Marconi Systems) vietā tai reizei izvēlējās citu - Gemplus  (Francija), kas pazīstama ar to, ka spēj izpildīt netradicionālus pasūtījumus. Protams, arī pašam ražotājam ir interesanti strādāt ar klientu, kas pieprasa kaut ko jaunu. Šīs sadarbības pirmais auglis bija caurspīdīgā dzintara telekarte tūkstošgades mijā. Ja to aplūko pret gaismu, šķiet, ka turam rokās nevis attēlu, bet īstu dzintara gabalu.

Jaunākais kopdarbs, trīsdimensiju telekarte Rīga-800, izstrādāts pēc reklāmas aģentūras DDB dizaina. Telekartē redzama Vecrīga no putna lidojuma, bet, paņemot to rokā, šķiet, ka pats esi tur iekšā un ej starp vecpilsētas jumtiem aizvien dziļāk virtuālajā pasaulē, trešajā dimensijā. Protams, šāda telekarte ir lielisks suvenīrs rīdziniekiem un viesiem pilsētas jubilejā, tai ir arī unikāla kolekcijas vērtība. Turklāt Lattelekom dāvina arī 50 santīmu papildvērtību: plus karte maksā piecus latus, bet runāt var par piecarpus latiem. Telekartes tirāža - 80 000 eksemplāru.

26. jūlijā tika prezentēta vēl viena Rīgas jubilejai veltīta telekarte Neparastie rīdzinieki, kurā attēloti tāda paša nosaukuma animācijas filmas varoņi. Šī filma tapusi studijā Dauka (mākslinieks Juris Petraškēvics) un veltīta tieši Rīgas jubilejai. 19. augustā aģentūra Rīga 800 šo telekarti kā īpašu astoņsimtgades suvenīru dāvinās svētku viesiem, to skaitā arī augstām ārvalstu amatpersonām.

 

Pārvietojamie taksofoni

Šobrīd Latvijā ir 3723 taksofoni, no tiem 232 ir t. s. kombinētie, no kuriem var zvanīt gan ar monētām, gan ar kartēm (uzstādīti lielās sabiedriskās vietās: lidostā, dzelzceļa stacijā, slimnīcās u. c.). Lattelekom Taksofonu nodaļas šīsvasaras jaunums ir pārvietojamais taksofonu komplekss jeb taksofonu mājiņa uz riteņiem - šobrīd tikai vienā eksemplārā. Tajā ietilpst četri taksofoni, dators un fotoaparāts, kas īpaši paredzēts fotoattēlam uz personiskās telekartes, kuru turpat var arī nopirkt. Šis jaunums galvenokārt paredzēts dažādiem masu pasākumiem, kuri notiek brīvā dabā, patālu no civilizācijas. Bet bez sakariem taču neiztikt ne zaļā pļavā, ne pludmalē!

Svarīgi, ka taksofoni darbojas neatkarīgi no tā, vai attiecīgajā vietā ir piekļuve fiksētajam telekomunikāciju tīklam un elektrotīklam (energopadevi nodrošina dīzeļģenerators). Katram taksofonam ir sava antena, kas darbojas LMT sakaru tīklā - NMT vai GSM režīmā, atkarībā no atrašanās vietas un nepieciešamības. Var gadīties pat tā, ka kādā plašā brīvdabas koncertā, kur daudziem līdzi mobilie telefoni un visi grib zvanīt, var pazust GSM tīkla pārklājums, toties pārvietojamie taksofoni var darboties NMT režīmā, turklāt bez jebkādiem traucējumiem.

 

Tur, kur pulcējas tauta

Pirmā pārvietojamo taksofonu prezentācija Lattelekom vadībai notika Ķīšezera krastā, lai savējie to pārbaudītu un novērtētu pirms palaišanas tautās. Šovasar notikuši arī vairāki masu pasākumi, kuros taksofonu mājiņa bijusi gan eksotiska goda viesa, gan mini komunikāciju centra statusā. Tā bija klāt gan Preiļos, Trīszvaigžņu sporta spēlēs, gan Rojā, 118 strītbola mačos, gan Brīvdabas muzejā, Kurzemes sētas ziedojumu pasākumā.

Preiļos Trīszvaigžņu spēļu organizētāji pieprasīja, lai tiktu nodrošināti sakari. Tiesa, spēļu norises vietās pārsvarā jau bija taksofoni, tā kā šie pārvietojamie taksofoni daļēji tos papildināja, daļēji - kalpoja par tādu kā Lattelekom mazu prezentācijas stūrīti, jo cilvēki ļoti interesējās par jaunajām iespējām. Pārvietojamie taksofoni atradās pasākuma centrā, pašā notikumu virpulī, kur atradās arī informācijas centrs. Šai reizē cilvēki īpaši daudz nezvanīja, bet tur bija arī ārzemnieki, kas interesējas par visu ar komunikācijām saistīto - ne tikai par taksofoniem, un Lattelekom cilvēki varēja atbildēt uz jautājumiem.

Ļoti liela atsaucība bija Rojā. Iespējams, tāpēc, ka tur jaunie mobilie taksofoni bija tieši tādā vidē, kādai tie paredzēti: tā bija pludmale, tieši smiltīs. Tur notika viens no 118 rīkotajiem strītbola posmiem. Tur pie taksofoniem pat veidojās neliela rindiņa, cilvēki labprāt fotografējās, gribēja telekarti kā suvenīru. Lattelekom arī cenšas uz šādiem nolūkiem izmantotās telekartes izvietot kādu no pasākuma logo, lai būtu piesaiste un lai personiskā telekarte (ar foto) kalpotu arī kā paša notikuma suvenīrs.

Pārvietojamais taksofons šobrīd tiešām vairāk uztverams kā nepieciešams, eksotisks svētku viesis, un pagaidām vēl nav īsti skaidrs, vai to varētu būt arī vairāk nekā viens un vai tas varētu ienākt arī ikdienā. Katrā ziņā tā varētu būt laba iespēja vietās, kuru aktīvajai dzīvei ir sezonas raksturs. Kāpēc gan šāda simpātiska mājiņa uz riteņiem nevarētu braukt turnejā pa Latvijas nomaļākajām vietām (gluži kā autoveikals!) un pastāvēt, cik nu kuru reizi vajag, - kamēr visi izzvanās pēc sirds patikas. 

 

Nevis plašāk, bet dziļāk

Lai gan mobilie telefoni strauji izplatās, arī taksofoni joprojām ir populāri. Tie ieņēmuši stabilu vietu, iekarojuši savu auditoriju un darbojas arī kā mobilā telefona alternatīva. Turklāt nereti zvanīt no taksofona ir izdevīgāk, lētāk (piemēram, salīdzinājumā ar viesnīcu tarifiem).

Lai arī ne tik strauji kā citas telekomunikāciju nozares, taksofonu pakalpojumi tomēr attīstās. Iecerēts, ka perspektīvā no taksofoniem varētu nosūtīt arī īsziņas, šo iespēju Taksofonu nodaļa jau sākusi pētīt. Protams, lai to varētu izdarīt, jāmaina ja ne paši taksofoni, tad vismaz priekšējais panelis - lai uz tā būtu arī burti. Tādi, protams, nebūtu visur, bet tikai aktīvākās vietās. Tātad taksofonu izdzīvošanas iespēja ir - stabils tirgus un jauni pakalpojumi

Gunta KĻAVIŅA

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001