Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Jauni tarifi interneta attīstībai

   

Jauni iezvanpieejas tarifi interneta attîstîbai

 

Latvijā internets ienāk strauji, bet paies vēl ilgs laiks, līdz varēsim apgalvot, ka tas ir ikdienišķa parādība katrā Latvijas mājā – tikpat pierasta kā telefona sakari vai gāze pavardā. Šobrīd, kad pastāvīgo pieslēgumu var atļauties tikai juridiskas personas, neatbildēti ir palikuši jautājumi – ko piedāvāt fiziskām personām, kā piesaistīt arvien jaunus interneta lietotājus tieši privātajā segmentā? Mēģinot rast atbildi uz šiem jautājumiem, Latvijas interneta asociācija (LIA) un Lattelekom SIA izveidoja darba grupu, kuras mērķis ir izstrādāt jaunu iezvanpieejas tarifu plānu, kas dotu daudz plašākas interneta iespējas individuālajiem lietotājiem.

 

Pastāvīgais pieslēgums – dārgs prieks fiziskai personai

- Zemā datoru izplatība Latvijā ir viens no faktoriem, kas būtiski kavē Latvijas interneta attīstību, - stāsta Ina Gudele, LIA izpilddirektore. - Kā liecina Latvijas Datortehnoloģiju asociācijas un LR Statistikas pārvaldes pētījuma dati, 2000. gadā Latvijā tikai 14 procentiem valsts iedzīvotāju bijis dators. No tā savukārt var secināt, ka tieši datoru trūkums ir pamats zemajam interneta pieslēgumu skaitam valstī - sliktā datoru pieejamība nespēj nodrošināt strauju un dinamisku interneta attīstību.

Ina Gudele skaidroja, ka, lai gan pašlaik interneta pakalpojumu sniedzēji (IPS) piedāvā cenas un kvalitātes ziņā daudzveidīgus pastāvīgos pieslēgumus (pārkāpjot Lattelekom likumā noteiktās tiesības!) piekļuvei pie interneta, tos tomēr joprojām var atļauties tikai juridiskas personas, - individuālajiem lietotājiem pastāvīgais pieslēgums vēl aizvien ir dārgs prieks. Salīdzinoši tikai pavisam neliela daļa pastāvīgā pieslēguma lietotāju ir fiziskas personas, kas pārsvarā izvēlējušās uz kabeļtelevīzijas, lokāliem Ethernet tīkliem vai xDSL tehnoloģijas bāzētos pakalpojumus – Ultra DSL vai Mājas DSL, kas cenas ziņā orientēti tieši interneta lietošanai mājās, t. i., individuālajiem lietotājiem.

Otra, dēvēsim to par potenciālo pastāvīgo pieslēgumu klientu grupu, interesējas par Šo pakalpojumu un varētu to atļauties, tomēr pašlaik atrodas ārpus pakalpojuma pārklājuma zonas. Pastāvīgo pieslēgumu izmaksas vairumā gadījumu ir pārāk dārgas, tādēļ fiziskai personai pārlieku neaizsniedzams mērķis. Arī statistikas dati liecina, ka pastāvīgo pieslēgumu internetam lieto 90 procenti juridisko personu (LIA 2000. gada oktobra pētījuma dati), fiziskas personas par pieņemamāko ir izvēlējušās tieši iezvanpieejas risinājumus. I. Gudele stāsta, ka šobrīd Latvijā internets attīstās strauji, tomēr daudz dinamiskākai tā attīstībai ir jādod noteikti impulsi. Šāds impulss varētu būt elastīgāka tarifu plāna izstrāde, kas paredzētu atlaides darbdienu vakaros, kā arī brīvdienās un svētku dienās.

 

 

Sākumlīmeņa pakalpojums

Darba grupā iesaistītie pārstāvji no Lattelekom SIA uzsvēra, ka iezvanpieeja ir uzskatāma tikai kā sākumlīmeņa pakalpojums, kas, pateicoties publiskā telekomunikāciju tīkla (PTT) infrastruktūrai, nodrošina piekļuvi līdz interneta tīklam, un pamatā ir paredzēts iedzīvotājiem kā vienkāršākais un (pie zema lietošanas apjoma) lētākais interneta piekļuves veids - ar turpmāko pāreju uz kādu no pastāvīgās pieslēguma pakalpojumiem, piemēram DSL.

Iezvanpieejas pakalpojuma attīstība ir lietderīga tikai gadījumos, ja tā nepasliktina PTT kvalitāti – tīklu, kas ir projektēts un paredzēts sarunu nodrošināšanai, un pastāvīgo pieslēgumu pakalpojumu pieejamība ir ierobežota un tai nevar piekļūt rakstā jau minētā otrā iedzīvotāju grupa. Savukārt biznesa klientiem tiek piedāvāti vairāki pastāvīgo interneta pieslēguma veidi, sākot no Ultra DSL vai Frame Relay līdz pat Fast Data Net.

Iezvanpieejas minūšu skaits, ko dažkārt lieto, lai uzsvērtu kādas valsts iespējamo atpalicību interneta izplatībā, ne vienmēr ir objektīvs rādītājs. Kvalitatīvu un nedārgu pastāvīgo pieslēgumu daudzums var būtiski izkonkurēt iezvanpieeju kā piekļuves risinājumu.

Apzinoties, ka iezvanpieejai ir ļoti ierobežotas iespējas ātruma palielināšanai un tā nevar pilnībā nodrošināt aizvien pieaugošās prasības dažādām multimediju aplikācijām, Lattelekom izvērtē iespējas un strādā, lai ieviestu nedārgus pastāvīgā interneta pieslēgumus, ņemot vērā fizisko personu prasības un maksātspēju. 

Darba grupā idejas fāzē tika uzsvērts, ka iezvanpieejas realizācijai būs vajadzīgas ievērojamas papildu investīcijas, lai izsargātos no iespējamās tīkla pārslodzes, kā arī projekta detalizētāks finanðu novērtējums, potenciālo klientu tirgus pētījums un Lattelekom un IPS savstarpējās sadarbības biznesa modelis.

 

Pārmaiņu laiks

Neapšaubāmi, interneta lietotāju daudzuma pieaugums būs izaicinājums Latvijas IPS. Darba grupā iesaistītais Lattelekom SIA pārstāvis atzina, ka jaunu tarifu plānu izstrāde pavērtu daudz plašākas iespējas kā interneta lietotājiem, tā interneta pakalpojumu sniedzējiem, bet pastāv arī objektīvi apstākļi, kas kavē labu nodomu realizāciju – tā ir telekomunikāciju pakalpojumu tarifu līdzsvarošana, kur vairāku regulētu pakalpojumu izmaksas (īpaši telefona abonentu līnijas abonēšana iedzīvotājiem) līdz šim ir augstākas par Telekomunikāciju tarifu padomes noteiktajiem tarifiem, kur viena pakalpojumu lietotāju daļa vai atsevišķu pakalpojumu ieņēmumi tos subsidē.

 Lattelekom jau pērn sācis izstrādāt jaunu iezvanpieejas tarifu struktūru, kas ir izdevīgāka, ja sesijas laiks ir garāks. Nepieciešams tuvināt visu telekomunikāciju pakalpojumu tarifus to izmaksām, tad arī jauni interneta iezvanpieejas tarifi nav nereāli, bet jāpiekrīt, tas būtu izaicinājums ikvienam IPS Latvijā. Kur ir auditorija, tur paveras plašākas iespējas nopelnīt. Naudas pelnīšana gan paliks katra IPS pašā ziņā, tā būs viņu iespēja parādīt savu prasmi, piesaistot klientus ar bagātīgu interneta saturu, plašāku preču klāstu kādā no e-tirdzniecības vietām, ātrāk piegādātu informāciju portālos utt.

To, kādā kvalitātē un kādiem soļiem notiks interneta attīstības process Latvijā, atliek tikai minēt. Runas par internetu kā satura piegādes tīklu noteikti būs uzņēmušas daudz straujākus apgriezienus, visiem būs skaidrs, ka arī par interneta saturu ir jāmaksā, jo tikpat svarīga kā neatliekamā medicīniskā palīdzība ir precīza un laikā saņemta informācija.

Tieši lietotāju skaits būs tas, kas galvenokārt ietekmēs interneta attīstību Latvijā un tā satura izmaiņas, tādēļ jauna tarifu plāna izstrāde ir nepieciešama gan lietotāju daudzuma pieaugumam, gan tālākai Latvijas interneta attīstībai.

 

 

Iveta UTKINA

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001