Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Korporatīvo tīklu perspektīvas Latvijā

   

Korporativo tiklu perspektivas Latvija

 

Latvijā tāpat kā daudzās pasaules valstīs līdzās publiskajam telekomunikāciju tīklam pastāv arī korporatīvie tīkli. Vēsturiski tie attīstījušies uz lielo uzņēmumu bāzes. Raksturīgākie piemēri ir Latvenergo un Latvijas dzelzceļa telekomunikāciju tīkli, kas var nodrošināt visu veidu sakarus starp šo uzņēmumu nodaļām.

 

Korporatīvie tīkli - drošumam un konfidencialitātei

Korporatīvais tīkls parasti sasaista vienotā tīklā dažādās vietās izvietotas liela uzņēmuma (akciju sabiedrības) nodaļas. Pastāv uzskats, ka nav lietderīgi uzturēt korporatīvos tīklus, jo publiskais tīkls spēj nodrošināt tos pašus pakalpojumus, turklāt efektīvāk izmantojot apkalpojošo personālu. Tātad dzelzceļam būtu jānodarbojas ar pārvadājumiem, bet sakarus nodrošinātu, piemēram, Lattelekom. Taču korporatīvos tīklus izmanto ne tikai telefona sarunām vai datu pārraidei starp birojiem, bet arī uzņēmuma vadībai nepieciešamas tehnoloģiskās informācijas pārraidei, apsardzes signalizācijai un citām specifiskām vajadzībām.

Korporatīvie tīkli ir funkcionāli un bieži vien arī fiziski nodalīti no publiskā tīkla, kas ļauj nodrošināt lielāku pārraidāmās informācijas drošumu un konfidencialitāti. Nacionālajā programmā Informātika ir izstrādāta valsts stratēģija kvalitatīvu mūsdienīgu informācijas un telekomunikāciju pakalpojumu nodrošināšanai visu līmeņu valsts institūcijām. Balstoties uz šo stratēģiju, ir izveidots valsts nozīmes datu pārraides tīkls (VNDPT), kuru pārvalda Valsts informācijas tīkla aģentūra (VITA). Tīkla finansiāla uzturēšana ir tā klientu pienākums, tāpēc, lai saņemtu jaunus kvalitatīvus pakalpojumus, klientu budžetos jāparedz attiecīgi līdzekļi.

 

Tīkla reālais ātrums var ievērojami pārsniegt garantēto minimumu

VNDPT arhitektūras pamatjautājums ir datu aizsardzība pret nesankcionētu piekļuvi. Tīklā līdzās īrētiem kanāliem tiek izveidoti pastāvīgi fiziskie kanāli, virtuālo apakškanālu izdalīšanai izmanto kadru retranslācijas (Frame Relay) tehnoloģiju un ar ugunsmūra (Firewall) starpniecību veido vienu publiskā tīkla (Internet) pieslēgumu.

No datu pārraides viedokļa VNDPT ir būvēta kā virtuālo tīklu kopa. Šāds risinājums nodrošina dažādas informācijas pārraidi vienotā informācijas tīklā, dod iespēju organizēt atsevišķus virtuālos kanālus ar dažādiem datu pārraides ātrumiem, kā arī operatīvi mainīt tīkla konfigurāciju un atsevišķo kanālu kapacitāti. Klienta pieslēgšanai izmanto datu pārraides kanālus no klienta pieslēguma punkta līdz tuvākajam VNDPT mezgla punktam. Katrā pieslēguma punktā ir tīkla maršrutizators ar pakešu filtru. Var lietot arī individuālās kriptēšanas iekārtas. Laikā, kad tīkls nav pilnībā noslogots, reālais ātrums var ievērojami pārsniegt garantēto minimumu, pilnībā izmantojot visu sakaru kanāla kapacitāti.

 

Jauni projekti korporatīvo tīklu labākai izmantošanai

VITA uzdevums ir sniegt valsts iestādēm gan plaši pieejamus informācijas un telekomunikāciju pakalpojumus, gan arī ekskluzīvus, speciālus un augsti intelektuālus pakalpojumus, kas rada pievienoto vērtību. Viens no tādiem pakalpojumiem ir ārpakalpojumi (outsourcing). Pašlaik tiek realizēts IT infrastruktūru pārraudzības ārpakalpojumu centra pilotprojekts. SIA IBM Latvija piegādā pārraudzības centra iekārtas un programmatūru, kuru uzstāda VITA telpās. VITA nodrošina nepārtrauktu (24x7 režīmā) centra darbību un klienta pieslēgšanu pa VNDPT kanāliem. SIA Dati Servisa centrs nodrošina pārraudzības vides administrēšanu.

Praktiski tas nozīmē, ka VITA kopā ar partneriem seko līdzi IT tehnoloģiju attīstībai, atrod klientus, kuri ir ieinteresēti ārpakalpojuma saņemšanā, piemēram, klienta datu bāzes darbības pārraudzībā. VITA personāls nodrošina nepārtrauktu klienta datu bāzes un to uzturošo iekārtu (serveru u. c.) uzraudzību, datu rezerves kopēšanu klienta vai VITA telpās esošās iekārtās. Sarežģītākos gadījumos tiek pieaicināti SIA Dati Servisa centrs speciālisti. Jaunu datu ievadīšanu vai esošo lasīšanu un labošanu var veikt tikai klients. Iespējami arī citi pakalpojumi, piemēram, klienta lokālā tīkla vadība. Šāds pakalpojumus pietuvina VITA (vai kāda cita korporatīvā tīkla īpašnieka) atbildību par tīkla darbību līdz klienta darba vietai un atbrīvo to no rūpēm par sava datoru tīkla uzraudzību.

Lai paaugstinātu korporatīvo tīklu izmantošanas efektivitāti, ir arī citas iespējas. Pašlaik Eiropas Savienībā tiek izstrādāts Integrētās transporta informācijas sistēmas projekts. Latvija ir viena no valstīm Baltijas jūras reģionā, kura veidojas par nozīmīgu loģistikas centru dažāda veida transportam starp Eiropas valstīm un Krieviju un citām NVS valstīm.

Šajā sistēmā ļoti labi iekļaujas VNDPT, jo ir jau izveidoti pieslēguma punkti muitas un robežkontroles posteņos. Attīstoties transporta sistēmai, var izmantot arī Latvijas dzelzceļa IT tīkla infrastruktūru. Eiropas Savienībā aktuāls ir projekts dažādu līmeņu elektroniskās pārvaldes ieviešanai. Pašlaik IDA (Interchange of Data between Administrations) projektos tiek apzinātas iespējamās informācijas plūsmas. Šo projektu realizācijai varētu būt lietderīgi izmantot dažādus tīklus. VNDPT iespējas sevišķi labi varēs izmantot operatīvas informācijas apmaiņai starp valsts iestādēm.

 

Dr.sc.ing. Oļģerts BELMANIS,

          VITA izpilddirektors

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001