Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Latvijas Radio jaunā aparātu centrāle

   

Latvijas Radio jauna aparatu centrale

 

Aparātu centrāle ir termins, kas varbūt pamatā asociējas ar telefoniju, bet šajā gadījumā to var uzskatīt par vēsturisku Latvijas Radio terminu, kas apkopo sevī visu, kas ir saistīts ar radio programmu sagatavošanu, pārraidīšanu, studiju operatīviem sakariem, precīza laika signāliem ēterā, elektroapgādi un vēl daudz citām funkcijām.

 

Centrāle – Latvijas Radio sirds

Klausītājiem radiopārraides saistītās ar studijām, mikrofoniem un raidītājiem, bet parasti nav zināms, ka programmu pārraidīšanai nepieciešams sarežģīts komplekss - aparātu centrāle, taču nav jau zināms arī tas, ka radio neraida ēterā no Doma laukuma, bet no raidītāja torņiem.

Iepriekšējo aparātu centrāli 1980. gadā izveidoja Latvijas Radio speciālisti atbilstoši tā laika risinājumiem un tehniskajām iespējām. Pašu izgatavotie mezgli godam izturējuši laika pārbaudi, diemžēl tehnikas darbības resursi ir ierobežoti. Attīstoties jaunajām tehnoloģijām un vispārējai datorizācijai, centrāle sāka radīt problēmas ne tikai tiešo uzdevumu realizācijā, bet arī izplatāmo programmu drošībai. Tieši šis apstāklis bija par pamatu jaunas Latvijas Radio aparātu centrāles izveidei 2000. gadā.

Aparātu centrāli tēlaini varētu nosaukt par Latvijas Radio sirdi. Pa komunikāciju līnijām skaņas signāli atplūst no sešām raidījumu studijām, un tālāk tos novirza uz attiecīgo programmu raidītājiem.

Atgādināšu, ka Latvijas Radio vienlaikus izplata pirmo nacionālo programmu, Latvijas Radio otro programmu Klasika un integrācijas programmu Doma laukums. Atsevišķas papildu programmas ir Saeimas plenārsēžu translācijas, tiešās Eiroradio translācijas uz dažādām Eiropas valstīm no Latvijas koncertzālēm, programmas Internetā utt.

Mēs saņemam arī daudzas satelītu programmas, piemēram, Brīvā Eiropa, EBU klasiskās mūzikas programmas, pašu veidotās tiešās satelīta translācijas no pasākumu vietām un koncertzālēm. Daudzas programmas tiek saņemtas un noraidītas, izmantojot ISDN.

Ņemot vērā mūsu dažādo programmu specifiku, tiešā ētera raidījumi, atkarībā no sarežģītības, dalībnieku daudzuma un citiem faktoriem, tiek veidoti dažādās radionama studijās. Šo studiju un no ārējiem avotiem pienākošo programmu precīza komutācija ir aparātu centrāles galvenais uzdevums.

Jaunās aparātu centrāles projekts tika realizēts kā 2000. gada Valsts investīciju programmas pasākums, bet faktiskie izpildītāji bija konkursu uzvarētāji SIA Audio AE un SIA Energolukss , kā arī Latvijas Radio speciālisti. Tehniski aparātu centrāli kā kompleksu varētu sadalīt šādi.

 

Ieejas un izejas signālu komutators un komutējamo signālu kontroles sistēma

1.        Centrālā komutācijas sistēma veidota uz matrices - Leitch VIA 32x16A2 bāzes.

2.        Komutāciju matrices vadība datorizēta (OS Windows NT).

3.        Papildus datorizētai vadībai izveidota no datorprogrammas neatkarīga, komutāciju matrices rokas vadības sistēma, kā arī visu komutācijas punktu tapu lauka komutators, tādējādi nodrošinot jebkura signāla triju veidu komutācijas iespējas, ko vienlaikus no drošības viedokļa var uzskatīt arī par trīskāršu rezervēšanu.

4.        Noraidāmo programmu skaņas signāla gala apstrādi veic TC Elektronic DBMAX procesori.

5.        Firmas Videoquip 80 punktu ieejas un izejas signālu līmeņu vizuālā un akustiskā kontroles komutācija ļauj neatkarīgi kontrolēt jebkura skaņas signāla līmeni un fāzu savietojamību, bet Cromatec automātiskais izejošo signālu kompleksais kontrolieris (AM32 8 chan, AL 32) nodrošina noraidāmo signālu automātisku parametru kontroli.

6.        Ārpus radionama veidoto programmu līmeņu sabalansēšanai, kā arī speciālu programmu veidošanai (piemēram, Saeimas plenārsēžu translācijas) tiek izmantota skaņas pults Soundcraft K1 8/2/4/2/ RM .

7.        Papildus aparātu centrālē uzstādīta speciāla datortehnika tiešā ētera vai no satelīta saņemto programmu pierakstam, kā arī iepriekš šādā formātā sagatavotu materiālu noraidīšanai.

 

Skaļo sakaru sistēma

1.        Skaļo sakaru sistēma Clearcom MMX-16 nodrošina kvalitatīvus operatīvos sakarus starp aparātu centrāli un studijām, kā arī studiju savstarpējos sakarus.

2.        Papildu skaļo sakaru sistēma studijās nodrošina ētera programmu noklausīšanos.

 

Precīzā laika pulksteņu sistēma

1.        No satelīta sinhronizētā precīza laika C&A GPS sistēma nodrošina sinhronu pulksteņu darbu studijās.

2.        Centrālā GPS aparatūra sinhronizē precīzā laika audiosignāla ģenerēšanu un pārraidīšanu ēterā.

 

Tehnoloģiskā barošana

Aparātu centrāles iekārtu, raidījumu studiju un datorcentra barošanai tiek izmantota speciāli mūsu vajadzībām projektēta tīkla un ģeneratora ARI sadale. Rezerves barošanai uzstādīts dīzeļģenerators JS80K. Ģeneratora automātiskā vadības sistēma nodrošina ienākošo fīderu spriegumu parametru kontroli un pārslēgšanu, noviržu gadījumā nodrošina automātiska dīzeļmotora startēšanu un avārijas barošanas ģeneratora pieslēgšanu. Ienākošo tīkla fīderu noteikto parametru pilnīgas atjaunošanās un nostabilizēšanās gadījumā, automātiskā vadības sistēma nodrošina tehnoloģiskās barošanas pārslēgšanu normālā darba režīmā un ģeneratora apstādināšanu.

 

Kabeļi un komunikāciju sistēmas

Sakarā ar to, ka aparātu centrāle tika būvēta jaunā vietā un ka radio tehnoloģija prasa bezpārtraukuma darbības nodrošināšanu, paralēli vecai tehnoloģiskās barošanas sistēmai tika izveidotas jaunas tehnoloģiskās barošanas trases un ieguldīti jauni studiju un citu specializētu iekārtu elektrobarošanas kabeļi. Raidījumu studijas un jauno aparātu centrāle tika savienotas ar jauniem programmas un sakaru maģistrāliem kabeļiem. Vecā un jaunā kabeļu sistēma nodrošināja vecās aparātu centrāles darbību un jaunās centrāles montāžu un testēšanu vienlaikus.

Kopumā jaunā aparātu centrāle ir kompakta. Visi vadības elementi un kontroles monitori iemontēti speciāli projektētā galdā. Apkalpojošam personālam, lai gan pienākumu apjoms ir ļoti sarežģīts un plašs, ir visas iespējas bez problēmām veikt sarežģītas komutācijas, kā arī vienlaikus kontrolēt mūsu programmu tehnisko kvalitāti.

Pēc ļoti rūpīgas visu iekārtu testēšanas un personāla apmācības 2001. gada 27. aprīlī notika pāreja darbam uz jauno aparātu centrāli – veiksmīgi un bez pārtraukumiem ēterā. Klausītāji to praktiski nemanīja, ja nu vienīgi to, ka, pateicoties gala apstrādes procesoriem, sevišķi lauku rajonos, uzlabojās skaņas kvalitāte, kā arī samazinājās pārtraukumi starp raidījumiem.

Galvenais ieguvums ir Latvijas Radio pārraidāmo programmu drošība un tehniskā kvalitāte, kas pamatā ir viens no galvenajiem darbības rādītājiem, kuru vērtē aptuveni viens miljons divi simti tūkstoši klausītāju.

Aigars SEMĒVICS,

Latvijas Radio TSD vadītājs

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001