Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Izvēlies ceļabiedru – mobilo tālruni

   

Izstâdes

 

Marta beigās Vācijas pilsētā Hanoverā notika gadskārtējā pasaulē lielākā informācijas tehnoloģiju izstāde Cebit 2001. Divdesmit sešās milzu hallēs savu produkciju prezentēja 8106 dalībnieki, nedēļas laikā tās apciemoja vairāk nekā 800 tūkstoši apmeklētāju. Šā raksta autors minētajā izstādē pavadīja ne vienu vien dienu, lai sīkāk iepazītu sasniegumus mobilo telekomunikāciju sfērā.

 

Mobilie telefoni

Vienojošais vārds mobilo telefonu jaunumos – GPRS. Tiesa, bez pompozitātes un rožainiem nākotnes plāniem, ir ņemta vērā pieredze iepriekš izslavētā WAP sākotnējās telefonu piegādēs un pašreizējā lietojumā. Jaunā tehnoloģija General Packet Radio Service (GPRS) nodrošinās datu pārraidi GSM tīklā līdz 115,2 kbps, izmantojot informācijas pakešu pārraides principu. Tīkls un telefons tiks noslogots tikai tiešās datu pārraides laikā, tam nav nepieciešams pastāvīgs savienojums. Šodien tikai nedaudzi mobilo sakaru operatori Eiropā ir ieviesuši GPRS komerciālā režīmā, savukārt tālāka attīstība tiek kavēta sertificētu mobilo telefonu trūkuma dēļ. Turpinās interese arī par otru agrāk izstrādāto ātrās datu pārraides metodi HSCSD (High Speed Circuit Switched Data). Tā nodrošina ātrumus GSM tīklā līdz 57,6 kbps, izmantojot vienlaicīgi vairākus radio sakaru kanālus.

Mobilo komunikāciju līderis somu firma Nokia piedāvā divus modeļus - Nokia 6310 un Nokia 8310. Abi telefoni ir būtisks ražošanā esošo modeļu uzlabojums. Tajos ieviestas balss funkcijas (balss izsaukums, balss vadība, balss ieraksts), WAP un abas ātrās datu pārraides tehnoloģijas (GPRS un HSCSD). Nokia 6310 nodrošina Bluetooth savienojumu, datu sinhronizācijai telefonu starpā un ar datoru tiek izmantota SyncML metode. Jaunās tehnoloģijas LiPo baterija nodrošinās tālruņa darbību gaidīšanas režīmā līdz 20 dienām. Tālrunis būs pieejams trīs krāsās, displeja panelis paliks nemainīgā zelta krāsā. Nokia 8310 ir iebūvēts FM radio. Tālrunis dažādās krāsās ar maināmām korpusa daļām. Diemžēl, abi modeļi tirgū nav tik drīz gaidāmi. Tuvākā laikā parādīsies Nokia 3330 – iepriekšējais modelis Nokia 3310, papildināts ar WAP funkciju un atmiņu tālrunī. WAP sniegs iespēju spēļu mīļotājiem mainīt to sarežģītības līmeni.

Ericsson piedāvā Ericsson R520m un Ericsson T39m. Abi tālruņi darbojas GSM 900/1800/1900 tīklos un nodrošina ātrās datu pārraides metodes - GPRS un HSCSD. Ārējais savienojums iespējams gan ar infrasarkano saiti, gan ar Bluetooth. Līdzīgi iepriekšējiem Ericsson modeļiem, pieejams vibrozvans un balss funkcijas. R520m jau pazīstams no iepriekšējā gada Cebit izstādes, ilgu laiku veikti tā testi. Modificējot tālrunī jauno Bluetooth specifikāciju, tā ražošana sāksies vasarā. R520m būs patīkamā sudraba krāsā, savukārt mazākais T39m – pēc izvēles trīs dažādās krāsās. Perspektīvā tiek plānots modelis Ericsson T68 ar GPRS un Bluetooth, kas atšķirsies ar iebūvētu antenu, krāsu displeju un paplašinātām multimediju iespējām. Nelielas izmaiņas drīzumā skars arī ražošanā esošos modeļus. Ericsson T20s tiks papildināts ar jaunām īsziņu iespējām (EMS), tērzēšanas funkciju un papildu spēli - jaunā modeļa apzīmējums būs T20e. Ar WAP un EMS funkcijām papildinātais T28s iegūs nosaukumu Ericsson T29s.

          Vācu ražotāju jaunums Siemens S45 turpina biznesa telefonu sēriju, sekojot modelim S35i. Tālrunim ir iebūvēta antena, displejs un dažas dizaina īpatnības ņemtas no SL45. Lai arī tālrunis nodrošina datu pārraidi GPRS, tomēr tā maksimālais datu saņemšanas ātrums (aptuveni 27kbps) divas reizes atpaliek no citu ražotāju analogiem. S45 raksturīga liela atmiņa, kas tiek dinamiski sadalīta telefonu ierakstiem (līdz 500 adresātiem 14 laukos), balss ierakstam, WAP un citām funkcijām. Atšķirībā no S35i jaunais modelis vēl papildināts ar integrēto brīvo roku sistēmu.

          Savu potenciālu vislabāk apliecina Motorola. Amerikāņu ražotājfirma izstādē apliecināja sevi kā stabilu līderi trīsdiapazonu telefonu attīstībā un jaunās tehnoloģijas GPRS ieviešanā. Apmeklētāji varēja aplūkot uzreiz sešus dažādus modeļus uz GPRS bāzes. Stilīgais v66 turpina salokāmo telefonu sēriju (StarTac, v3688) un solās būt mazākais GPRS telefons. Nomaināmā v-formas ārējā vāciņa daļa ļaus telefonu modificēt atbilstoši lietotāja vēlmēm. Izklaidei vairāk piemērots modelis v120. Tam pieejams MP3 atskaņotājs-adapteris, maināma displeja animācija un piecas spēles. Numurus iespējams grupēt, – tad ienākošo zvanu var pavadīt mainīgs displeja apgaismojums trijās krāsās. Priecē mainītā izvēlņu struktūra, par ko Motorola jau gadiem saņēmusi ne vienu vien pārmetumu. Timeport 260 ir raţođanâ esođais GPRS modelis (ar datu pârraides âtrumu lîdz 26,8 kbps), tam sekos âtrâkais Timeport 288 ar uzlabotu četru virzienu navigācijas taustiņu un iespēju izmantot Bluetooth adapteri. Lētāko cenu kategoriju pārstāv Talkabout sērijas tālruņi, T192 ir modelis ar iebūvētu antenu, savukārt T191 ir vienīgais jaunais Motorola modelis bez GPRS. Visi modeļi nodrošina WAP funkciju.

          Plašu telefonu klāstu 2001. gada paletē paredz Dienvidkorejas firma Samsung. Salokāmo telefonu grupā modelis SGH-A300 pārsteidz ar jaunu risinājumu - vāciņā iebūvēts otrs mazāks ārējais displejs. Tas nodrošina pašu svarīgāko informāciju – lauka stiprumu, baterijas stāvokli, pulksteni un ienākošā zvana numuru. Iekšējais lielais displejs piemērots darbam izvēlnēs un WAP. Savukārt SGH-A400 ar tā izsmalcināto dizainu orientēts uz sievietēm. Tajā ir kaloriju kalkulators, paredzēta iespēja ārējam ienākošā zvana indikatoram, ja telefons atrodas somiņā vai kabatā. Abi telefoni ir maza izmēra, un to svars ap 80 gramu. Biznesa klasē tirgū jau esošajam modelim N-100 sekos N-350. Tajā iebūvēta jaunā WAP pārlūkotājprogramma Microsoft Mobile Explorer 3.0. Modeļa N-400 jaunais dizains pārsteigs - atverot telefona flipu, automātiski izvirzās antena, tā uzlabojot sakaru kvalitāti. Visiem minētajiem modeļiem ir infrasarkanais ports, WAP, un tie nodrošina 14,4 kbps datu pārraidi. Samsung SGH-Q100 solās būt pirmo sertificēto GPRS modeļu sarakstā. Plašām lietotāju masām paredzēts modelis R200. Ražotāji neslēpj vēlmi konkurēt gan cenas, gan iespēju ziņā ar populāro Nokia 3310.

          Franču raţotâjs Alcatel piedāvā One Touch 502. Raţođanâ esođais modelis funkcionâli papildinâts ar GPRS, un One Touch 702 tālrunis atšķiras ar baterijā integrētu Bluetooth moduli. Abi telefoni saglabā plašas organizatora iespējas un kontaktpersonu datu bāzi. Jaunais alumīnija krāsā un tehno stilā veidotais Alcatel One Touch 511 atšķiras no OT501 ar iebūvētu antenu, uzlaboto īsziņu servisu EMS un plašām zvanu melodijas maiņas iespējām. Zvans var būt ieraksts no apkārtējās vides, pazīstams singls vai pat ciparu tehnoloģijā kombinēts daudzu instrumentu atskaņojums. Kā aksesuārs būs pieejams nomaināmais baterijas vāciņš ar tajā integrētu FM radio.

Otrs franču raţotâjs Sagem populāro 900. sēriju turpina ar diviem GPRS modeļiem – Sagem MW 979 GPRS un MW959 GPRS. Plašām lietotāju masām paredzēta jauna 3000. sērija. Bāzes modelis ir MC3000, MW3020, papildināts ar grafisko displeju un WAP, savukārt MW3040 - ar datu pārraides iespējām un animētu ekrānsaudzētāju. Visos modeļos ir vibrozvans, programmējami melodiju zvani un Sagem telefoniem raksturīgā integrētā brīvroku sistēma. Telefoni būs pieejami plašā priekšpaneļu krāsu klāstā.

Aktīvās dzīves mīļotājiem noderēs triecienu un ūdens izturīgais Sagem MW X1.

Panasonic piedāvā telefonus GD93 un GD35. Iepriekšējie modeļi GD92 un GD30 attiecīgi papildināti ar WAP funkciju. GD 93 pieejams displeja apgaismojums septiņās krāsās, saistot tās ar konkrētām zvanītāju grupām. Telefons nodrošina e-mail funkciju. GPRS modelis GD95 izceļas ar ievērojami palielinātu displeja daļu, saglabājot ražotājam raksturīgo dizainu, modeļa krāsu un daudzvirzienu vadības taustiņu.

Sony CMD-MZ5 ir pirmais telefons ar Memory Stick tehnoloģiju. 64 Mb atmiņas modulis ļauj telefonu izmantot 120 minūšu mūzikas atskaņošanai. Mūzika modulī pārrakstāma no jebkuras Hi-Fi iekārtas, savukārt Magic Gate tehnoloģija liedz neautorizētu skaņas ierakstu kopēšanu. Telefona WAP funkciju nodrošina Microsoft Mobile Explorer pārlūkotājprogramma. Darbību izvēlnēs atvieglo Sony modeļiem raksturīgais Jog Dial vadības taustiņš.

Mitsubishi jaunais telefons Trium Eclipse izceļas ar krāsu displeju. 256 krāsas ikonām, izvēlnēm, animācijai un spēlēm sniegs telefonam jaunu novērtējumu. Eclipse nodrošina GPRS un WAP, tam ir balss ieraksts un izsaukums, vibrozvans un iebūvētā brīvroku sistēma.

 

Citas tehnoloģijas un risinājumi, kas tiek ieviesti jaunajos telefonos

WAP specifikācijā 1.2.1 ieviesta papildu drošība datu apmaiņā (WTLS), piemēro mobilos telefonus WAP e-komercijai.

Microsoft Mobile Explorer 3.0 – jauna versija Microsoft WAP un HTML pārlūkotājprogrammai. Uzlabota interneta grafisko attēlu atspoguļošanas iespējas mobilo telefonu displejā, kā arī ieviesta datu end-to-end drošība e-komercijas lietojumiem. Pagaidām programmu savos telefonos izmanto tikai Benefon un Sony, ar jauno versiju pievienosies Samsung.

EMS (Enhanced Message Service) – ļauj pievienot īsziņās animāciju, ikonas, melodiju un nosūtīt uz citiem servisu uzturošiem telefoniem. Pirmie modeļi - Ericsson T20e un T29s, Alcatel One Touch 511.

Tālākā attīstībā trešās paaudzes telefoniem serviss paplašināsies un īsziņām būs iespējams pievienot fotoattēlus, video un audio klipus (MMS – Multimedia Message Service).

VCalendar, Vcard – protokols kalendāra ierakstu un vizītkaršu apmaiņai telefonu, telefonu un datoru starpā.

E-mail - telefonā iebūvētais POP3-Client protokols nodrošina tiešu pieeju e-mail serverim. Pašreiz to nodrošina Sony CMD-Z5 un CMD-MZ5, Panasonic GD92 un GD93, Benefon Q.

 

Komunikatori

Plaukstas datoru klasē populāri kļūst risinājumi uz operacionālās sistēmas Windows CE 3.0 bāzes, gada laikā radīta virkne jaunu produktu. Bāzes programmnodrošinājums apmierina plašu lietotāju grupu un ietver sevī organizatora funkciju (Pocket Outlook), ofisa (Pocket Word, Pocket Excel), interneta (Pocket Internet Explorer, E-mail) un izklaides (Media Player – MP3 formāta ierakstu atskaņošanai, Microsoft Reader – e-grāmatu lasīšanai). Arvien paplašinās lietojuma programmu un ārējo pieslēdzamo ierīču klāsts.

 Risinājums minētās klases plaukstas datoram kopā ar iebūvēto GSM telefonu ieguvis nosaukumu Microsoft Wireless Pocket PC. Ar šādu risinājumu tika prezentēti Siemens SX45 (Siemens Andromeda), Sagem WA3050 un Trium Mondo. Šie komunikatori darbojas GSM 900/1800 tīklā un uztur GPRS, WAP, SMS, datu un faksu pārraidi. Siemens SX45 atšķiras ar kvalitatīvu krāsu displeju melnbaltā vietā, lielāku atmiņu (32Mb, abiem pārējiem 16Mb), multimediju kartes (MMC) un Compact Flash interfeisa izmantošanas iespējām. SX45 bez tam spēj veikt video atskaņošanu (MPEG-4). Izstādē varēja vērot tā izmantošanu kopā ar Casio ciparu fotokameru. Trium Mondo (versijā bez GPRS) un Sagem WA3050 drīz gaidāmi tirgū.

Microsoft informē par jaunas komunikatoru platformas - Microsoft Stinger izstrādi. Pirmais produkts ir jaunā britu mobilo telefonu ražotāja Sendo klāstā. Z100 Multimedia Smartphone ir liels krāsains displejs, kas darbojas GSM 900/1800/1900 tīklos un nodrošina GPRS funkcionalitāti. Komunikatora programmu pakete satur Mobile Outlook, WAP un HTML pārlūkotājprogrammu Mobile Explorer, Windows Media Player. Tam ir maināma MMC atmiņas karte, ar datoru tiek nodrošināts USB un RS232 savienojums.

Viens no sajūsmas vērtiem produktiem izstādē bija jaunais komunikators Nokia 9210. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem modeļiem tam ir kvalitatīvs lielais krāsu displejs, kā arī iespēja saņemt un aplūkot e-pastā pievienotos Word un Excel failus. Nokia 9210 uztur HSCSD, kas nodrošina datu saņemšanu ar ātrumu līdz 43,2 kbps. Komunikators darbojas uz Symbian atvērtās EPOC platformas bāzes, kurai jau radīti vairāki interesanti pielietojumi. Programma Mobile Real Player dod iespēju saņemt no interneta un aplūkot uz Nokia 9210 daţâdas audio un video programmas.

Motorola komunikatora modelī Accomply 008 ir saglabājusi salokāmā telefona konstrukciju.

Tā lielais intuitīvais displejs reaģē uz zīmuļa pieskārieniem, nodrošinot ikonveidīgu virzību izvēlnē un funkcijās. Iespējams izmantot klaviatūras imitāciju, kā arī rakstības atpazīšanu. Telefons darbojas visos GSM diapazonos, tiek nodrošinātas GPRS, WAP, e-mail un citas funkcijas.

          Cits risinājums paredz esošo plaukstas datoru paplašināšanu ar GSM telefona funkciju. Firmas Ubinetics GSM modulis GDA100 SM paredzēts pievienošanai (Clip-on) Palm V sērijas plaukstas datoriem. Handspring saviem plaukstas datoriem prezentē adapteri Visorphone darbam GSM 900/1900 tīklos. Savukārt Hewlett &Packard GSM telefona risinājumu plaukstas datoriem sola realizēt līdz gada beigām.

 

Stacionārie termināli

          Nokia prezentēja jauno GSM WLL terminālu Nokia 22. Atšķirībā no sava priekšteča tas darbojas GSM 900/1800 tīklā, nodrošina datu pārraides ātrumu līdz 43,2 kbps, izmantojot HSCSD tehnoloģiju. Tam ir integrēta antena. Nokia 22 darbojas gan kā ISDN PBX, gan kā analogās centrāles paplašinājums. Deviņu izvadu RS232 ligzda vienkāršo termināla savienojumu ar datoru, tā nodrošinot pieeju internetam, īsziņu servisam un datorizētām faksa programmām.

          Ericsson piedāvā vairākus terminālus F121s un F151s (GSM 900/1800), F271m (GSM 900/1800/1900). Termināli piemēroti darbam kompāniju PBX centrālēs kopējo telefonu lietošanas izmaksu optimizācijai. Datu un faksu pārraidei papildus nepieciešams adapteris FD-10.

         

Aksesuāri

Ātrās datu pārraides tehnoloģijas paver iespēju videoattēlu pārraidei GSM tīklā. Mazas digitālās kameras - adapterus mobilajiem telefoniem prezentēja Ericsson (CommuniCam MCA-10 komplektā ar telefonu T39) un Motorola (Light Surf).

Palielinoties mobilo telefonu lietotāju skaitam jauniešu vidū, turpinās interese par adapteriem-mūzikas atskaņotājiem. Klausīties mūziku MP3 formātā kopā ar mobilo telefonu piedāvā Nokia un Siemens. Nokia atskaņotājā HDR-1 izmanto 32 Mb atmiņas karti, tajā mūzika MP3 vai AAC formātā ierakstāma no interneta vai kopējot no CD. Komplektā ir kabelis USB savienojumam ar datoru. HDR-1 lietojams gan atsevišķi, gan komplektā ar telefoniem Nokia 3310/3330 un Nokia 8210/8850. Siemens MP3 atskaņotājs-adapteris paredzēts populārās 35. sērijas mobilo telefonu lietotāju saimei. Tajā tiek izmantota MMC atmiņas karte, savukārt mūzika ātri pārrakstāma no datora ar USB adapteri.

Populārajam modelim Nokia 6210 paredzēts Bluetooth savienojuma komplekts DTL-1. Tā sastāvā ir baterija LRW-1 un datora PCMCIA karte. Vēl daži bezvadu austiņas risinājumi Philips un Austrumāzijas ražotāju izpildījumā kopumā liecina, ka Bluetooth interfeiss mobilo telefonu sfērā savā trīs gadu vēsturē progresē ļoti lēni.

          Izraēlas kompānija Electric Fuel piedāvā vienreizējās baterijas - lādētājus. Baterijās izmantota videi nekaitīgā Zinc-Air tehnoloģija.

 

Ieskats 3G attīstībā

Liela daļa ražotāju ir mainījuši plānus par iespējām sākt trešās paaudzes mobilos sakarus, 2002. gada vietā tiek runāts par 2003.-2004. gadu. Vairāku operatoru iztērētie miljardi licencēm un noslēgtie līgumi par tīkla infrastruktūras piegādēm sākotnēji virzīja domas par gatavību lielām aktivitātēm tuvākajā gadā. Redzētais izstādē 3G mobilo telefonu sfērā gan ir pilnīgi pretstatā. Daudzu, it īpaši Eiropas ražotāju stendos varēja vērot tikai dizainiskus telefonu prototipus. Alcatel stendā pat dominēja tādas fantastiskas idejas, kā komunikāciju cepure un videotelefons brillēs. Reālistiskāki ir Austrumāzijas ražotāji, kuri pāreju uz nākošo paaudzi redz, tālāk attīstot CDMA standarta telefonus. Samsung piedāvā videotelefonu, kurā signāla pārraidei izmantota datu kompresija MPEG-4 standartā. Panasonic stendā trīs mobilo telefonu displejos bija iespējams salīdzinoši novērtēt videoattēla kvalitāti, kas tiek pārraidīts ar ātrumu 64 kbps, 384 kbps un 2 Mbps. Ir arī telefona modelis–prototips darbam 3G/GPRS/GSM tīklos, ar krāsu displeju, SD atmiņas karti un kompaktu pievienojamu videokameru.

 

i-Mode panākumi Japānā

Kas Eiropā vēl ir sapnis, Japānā jau kļuvis par realitāti - par to liecināja redzētais sakaru koncerna NTT DoCoMo stendā. Mazāk kā divos gados 27 miljoni Japānas iedzīvotāju ir kļuvuši par i-Mode telefonu īpašniekiem. Telefoni darbojas PDC sistēmā un nodrošina pieeju interneta HTML lappusēm. Datu apmaiņa notiek pakešu režīmā ar ātrumu 9600 bps, apmaksa atbilstoši saņemtās informācijas daudzumam. Jauno telefonu displeji ir lieli un krāsaini. Pateicoties veiksmīgai marketinga stratēģijai, operators spējis ātri piesaistīt vairāk par tūkstoti pakalpojuma sniedzēju. Šodienas i-Mode telefona lietotājs rezervē biļeti uz avioreisu vai koncertu, kontrolē sava konta stāvokli un veic naudas pārskaitījumus, saņem un nosūta e-pasta ziņojumus, sērfo internetā un ir gatavs ik brīdi saņemt milzumdaudz izziņas informācijas. Tiek paredzēts ieviest Javas platformu, paplašinot pakalpojumu klāstu. Piemēram, dodot iespēju ielādēt telefona atmiņā apvidus karti vai jaunu spēli.

            Aprīļa sākumā notika astotā starptautiskā telekomunikāciju un biroja tehnikas izstāde Baltic IT&T 2001. Mobilo telefonu raţotâju Nokia , Ericsson un Siemens pārstāvji Latvijā prezentēja lielāko daļu savu jaunumu. Latvijas Mobilais Telefons prezentēja HSCSD.

          Gaidām jaunus Latvijas mobilo operatoru pakalpojumus un telefonus dīleru veikalos.

Egils ZOMERFELDS

Raksts tapis sadarbībā ar LMT

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001