Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Komunikāciju laikmeta parole - konverģence

   

Autors

 

21. gadsimta komunikāciju parole ir konverģence, t.i., tehnoloģiju, pakalpojumu un tīklu saplūšana. Visā pasaulē vērojama operatoru apvienošanās, - bieži vien pāri valstu robežām -, lai gūtu lielākus ieņēmumus. Infrastruktūra saplūst, pašreizējām telekomunikāciju tehnoloģijām pārejot uz interneta protokola (IP) risinājumiem. Pakalpojumi aizvien vairāk saplūst, un operatori piedāvā klientiem visdažādākos datu un balss pakalpojumus, kas pamatojas uz bezvadu un vadu risinājumiem. Lai palielinātu tīklu efektivitāti, operatori apvieno pakalpojumus vienā kopējā pakešu komutācijas tīklā.

 

Neviens operators nav aizsargāts pret notiekošajām pārmaiņām - visi saskaras ar aizvien augošo konkurenci, klientu straujo pieaugumu un finansiālajiem izaicinājumiem, mēģinot attīstīt jaunus pakalpojumus, kuri varētu piesaistīt un saglabāt klientus, un mērķtiecīgi virzot savu darbību tā, lai varētu pazemināt cenas. 

Ar šo pāreju gan fiksētā, gan bezvadu tīkla operatoriem jāsaglabā tas pats pakalpojumu līmenis, kādu viņi allaž ir nodrošinājuši balss pakalpojumiem. Kā operatoriem jāuztver šis izaicinājums? Atbilde ir skaidra - vajadzīga kopēja maģistrālā tīkla infrastruktūra - pakešu maģistrālais tīkls PBN (Packet Backbone Network). PBN ir daudzpakalpojumu tīkls, kurā ietilpst arī vispusīgs intelektuālais menedžments, kas apvieno bezvadu un vadu piekļuves tīklu virs IP bāzes maģistrālā tīkla. Tā ir kā daļēja pāreja uz jauna tipa publisko tīklu.

 

Jaunā publiskā tīkla modelis

Jaunā publiskā tīkla galamērķis ir radīt komunikācijas, kas darbotos pēc principa allaž pieslēgts, allaž savieno. Tas nozīmē lielu ātrumu un nodrošinātu pieejamību visdažādākajiem pakalpojumiem. Šā tīkla izveidei tiks izmantots plašs bezvadu un fiksētās piekļuves tehnoloģiju diapazons.

 

Pirmkārt, abonentu lietojumi ir atdalīti no tīkla infrastruktūras. Šāds atdalījums šobrīd jau pastāv interneta vidē - interneta abonenti var piekļūt dažādiem lietojumiem (web serveri, FTP serveri, pasta/čata serveri, e-komercijas serveri utt.) no jebkura interneta pakalpojumu sniedzēja (ISP) tīkla. Parādoties jaunajam publiskajam tīklam, šī segmentācija turpināsies. Abonenti varēs saņemt vēlamos lietojumus un pakalpojumus neatkarīgi no fiziskās atrašanās vietas vai piekļuves metodoloģijas, tādējādi tiks radīts jauns mobilitātes un ērtību līmenis.

 

Otrkārt, savienojuma kontroles vai sesijas kontroles intelektuālās sistēmas arī būs atdalītas no tīkla. Telefona tīkla infrastruktūra nodrošina gan izsaukuma nodibināšanu, gan trafika pāradresāciju ar vienu un to pašu elementu - ķēdes komutāciju. Optimizētajos datu publiskajos tīklos katru no šiem uzdevumiem veiks atsevišķi elementi: viens -  telefona trafikam un otrs - datu plūsmām. Izsaukuma/sesijas kontroles procesus (piemēram, izsaukuma nodibināšana, piekļuves autentifikācija, adresācija, IP mobilitātes reģistrācija) uzraudzīs elastīgas konfigurācijas serveri, bet pakešveida balss un datu plūsmas būs uz aparatūru bāzētu infrastruktūras elementu ziņā.

 

Treškārt, infrastruktūras  maģistrālā tīkla elementi tiek atdalīti no piekļuves elementiem. Piekļuves infrastruktūra būs cieši savienota ar daudziem dažādiem mediju veidiem, kurus izmanto liela ātruma pakešu piekļuvei (piemēram, xDSL, kabeļi, trešās paaudzes mobilie sakari), un tā atbalstīs abonentu līmeņa pāradresācijas funkcijas, kā, piemēram, datu šifrēšanu, IP tuneļa izveidi un ķēdes komutācijas balss trafika pārveidošanu par pakešu komutācijas datu plūsmu. Savukārt, maģistrālā tīkla infrastruktūra, gluži otrādi, būs neatkarīga no medijiem un piegādās pakešu komutācijas tīkla pakalpojumus visiem piekļuves veidiem.

 

Pakešu komutācijas  tīkla prasības

Tā kā datu plūsmai izmantotā maģistrālā tīkla ātrums aizvien pieaug, pāreja no ķēdes komutācijas uz pakešu komutāciju kļūst aizvien pievilcīgāka. Pakešu komutācija padara  tīkla resursu lietojumu vēl efektīvāku, pateicoties tā  spējai dinamiski piešķirt vajadzīgo joslas platumu  tiem pakalpojumiem, kuriem tas ir nepieciešams. Frame Relay un asinhronā pārraides režīma (ATM) komutācija, kā arī IP maršrutizācija ir plaša apgabala pakešu komutācijas tehnoloģijas, kuras lieto daudzpakalpojumu PBN.

 

Reālā laika režīms, trafiks persona-personai

Šobrīd publiskie tīkli ir optimizēti telefona trafikam. Ir vitāli svarīgi, lai ikviena tīkla pārvietošanas  programma nodrošinātu telefona pakalpojumu integritātes un ieņēmumu saglabāšanu. Turpmāk, pakalpojumiem attīstoties, tīkla operatoriem vajadzēs piedāvāt paplašinātus reālā laika sarunu pakalpojumus - video un multimediju konferences persona-personai vai no viena  punkta uz daudziem -, kā arī citas jaunas dzīvās komunikācijas formas. Šādam reālā laika trafikam ir ļoti stingras ilguma/laika un kvalitātes prasības, lai nodrošinātu garantētu piegādi no viena gala līdz otram. Pašreizējie telekomunikāciju tīkli rada pakalpojumu ierobežojumu (bar) šim jauno publisko tīklu trafika veidam, tie nespēj nodrošināt izsaukuma toni ar 99,999 procentu garantiju un reālā laika servisa kvalitāti (QoS).  

 

Interneta trafiks

Internets vienmēr bijis galvenais katalizators pārejai no ķēdes uz pakešu komutāciju publiskajos tīklos, un intensīvā interneta datu plūsma arī būs galvenais platjoslas lietojuma dzinulis šajos tīklos. Šā procesa dzinējspēks būs visdažādākie lietojumi - web pārlūks, e-komercija, e-pasts, čata grupas, personalizētie ziņu un informācijas pakalpojumi utt. Tīkla operatori aprēķinās nominālo maksu par interneta datu plūsmas piegādi  un varētu gūt ievērojamus ieņēmumus, vadot  un personalizējot interneta lietojumus. Interneta pakalpojumi dažviet varētu arī samazināt abonentu skaita pieaugumu, ja klienti investētu līdzekļus savu rēķinu personalizācijā (piemēram, izmantojot operatora nodrošinātās e-pasta adreses vai tīkla bāzes adrešu grāmatas). Atšķirībā no reālā laika trafika, šābrīža interneta bāzes pakalpojumi parasti tiek nodrošināti, pamatojoties  uz labāko mēģinājumu (best effort). Galvenā infrastruktūras prasība, kuru ģenerē interneta trafiks, ir tāda, ka tīkls pārraida lielus datu plūsmu apjomus, neizjaucot reālā laika un paaugstinātas maksas pakalpojumu integritāti.

 

Biznesa klases trafiks

Daudzi publiskā tīkla operatori nodrošina privātā datu tīkla pakalpojumus biznesa klientiem - nomātās līnijas, Frame Relay vai privātos ATM/IP pakalpojumus. Privātā tīkla pakalpojumi var būt ļoti ienesīgi, un tie noteikti jāsaglabā, pārejot uz jaunajiem publiskajiem tīkliem. Patiesībā uz IP bāzētais modelis, kuru lieto jaunajos publiskajos tīklos, palielina to iespējas piegādāt biznesa klases pakalpojumus ar īpašās piekļuves jebkurā laikā, jebkurā vietā palīdzību. Gan uzņēmumu filiāļu biroji, gan darbinieki, kas strādā mājās, varēs saņemt drošu, prioritāru piekļuvi korporatīvajiem tīkliem (par atsevišķu samaksu!), izmantojot jaunā publiskā tīkla infrastruktūras. Galvenās prasības biznesa klases datu plūsmai, protams, ir garantēts/augsts  pakalpojuma līmenis un drošība.

 

Ericsson PBN risinājumi

Viens no Ericsson šobrīd piedāvātajiem PBN risinājumiem ir bāzēts uz četrām galvenajām aparatūras platformām, katra no kurām aptver kopējās maģistrālā tīkla infrastuktūras svarīgu daļu.

 

· AXD 301 High-Performance ATM Switch ir ATM daudzpakalpojumu komutācijas iekārta ar elastīgu konfigurāciju līdz 160 Gbit/s. AXD 301 komutācijas iekārta ir optimizēta, lai tā spētu tikt galā gan ar reāllaika balss trafiku, gan ar IP datu plūsmu, un tai ir noteicošā  loma reālā laika informācijas plūsmas migrācijā uz daudzpakalpojumu tīkliem.

 

· AXI 520 IP Core Router ir Ericsson platforma PBN IP tīkla centram un perifērijai. Pieejami maršrutizatora AXI 520 modeļi ar astoņiem un četriem kanāliem (slots), un tas var maršrutizēt līdz vairāk nekā 40 miljoniem pakešu sekundē ar savienojuma ātrumu līdz 2,5 Gbit/s (OC-48/STM-16). PBN arhitektūrā izmantotie maršrutizatori AXI 520 ir elastīgi konfigurējama IP tīkla bāze, kuru  izmanto  simtiem operatoru tīklu.

 

· AXI 540 Edge Aggregation Router  ir Ericsson perifērijas maršrutizators, kuru izmanto datu plūsmu apkopošanai IP un ATM maģistrālajā tīklā, un tas ir elastīgi konfigurējams, lai piedāvātu līdz pat 40 000 virtuālo IP interfeisu ar caurlaidību vairāk nekā 22 miljoni pakešu/sekundē.  PBN arhitektūrā izmantots AXI 540 maršrutizators, kurš apkopo datu plūsmas no platjoslas piekļuves tīkliem (bezvadu 3G, xDSL, kabeļu), kā arī no lielajiem biznesa klientiem (caur nomātajām līnijām un ATM/Frame Relay tīkliem) un atbalsta elastīgu maršrutizācijas  un virtuālo interfeisu konfigurāciju.

 

· AXI 580 Core Router  ir Ericsson liela mēroga platforma centrālajam PBN tīklam. Šī bija pirmā nozares platforma, kas izveidota, lai atbalstītu 10Gbit/s (OC-192c/STM-64) shēmas. AXI 580 nodrošina lielākajiem interneta pakalpojumu sniedzējiem visu izmēru pakešu lielu caurlaidību un augstu drošības līmeni pie jebkuriem tīkla uzbūves nosacījumiem.

 

Bez šeit aprakstītajiem IP maršrutizatoriem un ATM komutācijas iekārtām PBN risinājumā izmantots arī plašs Ericsson novatorisko DWDM optisko tīkla risinājumu diapazons, kas pazīstami ar nosaukumu ERIcsson Optical Networking (ERION).

 

Telekomunikāciju transformācija no viena pakalpojuma telefona tīkla uz daudzpakalpojumu iespējām piedāvā operatoriem daudz nozīmīgu un drosmīgu izaicinājumu. Tīkla operatoriem jāiegulda līdzekļi infrastruktūras modernizācijā; viņiem jādefinē un jāpārdod jauni pakalpojumi; jāattīsta norēķinu un menedžmenta sistēma;  jāveido jaunas partnerattiecības;  agresīvi jāapgūst un jāievieš jaunās IP tehnoloģijas un standarti. Un pārmaiņu tempi kļūst aizvien ātrāki...

 

 

Ericsson Latvia

K. Valdemāra ielā 21

Rīgā, LV-1010

Tālr. 7090000

Fakss 7090001

 

 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001