Sakaru Pasaule - Žurnāls par
modernām komunikācijām

  
  


Atpakaļ Jaunais numurs Arhīvs Par mums Meklēšana

Bezvadu lokālie tīkli kļūst mobili

   

Globālos tīklus aizvien vairāk lieto, lai nodrošinātu visus iespējamos informācijas veidus, un tas ir kārtējais izaicinājums mobilitātes koncepcijai. Lietotāji aizvien vairāk ceļo un strādā ārpus biroja, tomēr viņiem joprojām ir vajadzīga piekļuve attiecīgā uzņēmuma korporatīvajām informācijas sistēmām neatkarīgi no tā, kur tās atrodas. Visas šīs problēmas pārliecinoši risina Nokia jaunā mobilā stratēģija Global IP Mobility un piekļuves risinājums mobilajiem operatoriem Operator Wireless LAN.

Globālā IP mobilitāte

Mobilais telefons atrisināja vienu no lielākajām fiksēto balss komunikāciju problēmām, proti, deva iespēju lietotājam brīvi pārvietoties. Patlaban tuvojas brīdis, kad šādas pašas mobilitātes iespējas pavērsies arī datu pasaulei. Tā kā interneta protokols (IP) kļūst par de-facto standartu informācijas paketēšanai un pārraidei un parādās tādi pakalpojumi kā Voice-over-IP, rodas lieliska iespēja apvienot dažādas informatīvās vajadzības ar stratēģiju, kura atbilst mobilitātes prasībām. Nokia šo stratēģiju dēvē par Global IP Mobility, un tā ir radīta, lai virknei problēmu piedāvātu mūsdienīgu risinājumu: · mobilo klēpjdatoru (laptop) liela ātruma pieslēgums; · vajadzība pēc reālā laika informācijas pārraides un saņemšanas neatkarīgi no tā, vai pārraide notiek lokālā vai globālā mērogā - zemeslodes otrā pusē - tas ir pamatnosacījums rentabilitātes un biznesa veiktspējas palielināšanai; · ātra, droša, vienkārša piekļuve tīklam; · mobili savienojumi, kas samazina atkarību no fiziskiem savienojumiem; · platjoslu virtuālā savienojamība, kas ļauj piekļūt tīklam vairākiem lietotājiem, kuri atrodas vienā vietā; · droši savienojumi attālinātajiem lietotājiem, - bieži arī caur publisko tīklu. Visas šīs priekšrocības piemīt IP Mobility, un tas ļauj efektīvi pārveidot līdz šim stacionāro biroja tehniku portatīvajā: viss kļūst mobils, iespējama arī piekļuve visdažādākajiem medijiem. Nokia uzskata, ka mobilo klēpjdatoru pievienošanas brīvība ir viens no topošās mobilās informācijas sabiedrības pamatblokiem. Lai pārveidotu šo tehnoloģiju par biznesa koncepciju, patlaban tiek izstrādāts Nokia bezvadu LAN (Nokia Operator Wireless LAN) risinājums, kurš operatoriem ļaus gūt ieņēmumus, pārdodot liela ātruma klēpjdatoru savienojumus. Mobilajā informācijas sabiedrībā mobilie biznesa lietotāji būs pirmā mērķauditorija, kurai piedāvās ātrdarbīgu, lētu mobilā interneta piekļuvi, turklāt neatkarīgi no viņu atrašanās vietas. Daudzi GSM biznesa klienti lieto klēpjdatorus, un viņi varētu veidot gatavu jaunā pakalpojuma tirgus segmentu. Piedāvājot visātrāko bezvadu datu piekļuvi telpās - līdz 11 Mbit/s -, Wireless LAN varētu kļūt ļoti pievilcīgs. Wireless LAN būs viena no galvenajām piekļuves tehnoloģijām, kas nodrošinās ātrdarbīgus bezvadu IP savienojumus gan publiskā interneta, gan korporatīvo intranetu piekļuvei. Nokia Operator Wireless LAN varētu kļūt pieejams mobilajiem operatoriem 2001. gada pirmajā pusē.

Ātra, lēta bezvadu interneta piekļuve

Viena no mobilās informatizācijas sabiedrības definīcijām ir tāda, ka ikvienam būs nodrošināta lēta un ātra piekļuve interneta tīklam neatkarīgi no lietotāja atrašanās vietas. Tomēr šī piekļuve nebūs bāzēta vienīgi uz trešās paaudzes mobilo tehnoloģiju 3G, bet gan uz veselu virkni tehnoloģiju, kas ļaus ikvienam izvēlēties, kā un kur to lietot. Wireless LAN būs viena no šīm tehnoloģijām, tomēr tā nebūs vienīgi pašreizējo lokālo tīklu bezvadu paplašinājums, bet gan vitāli svarīgs komponents globālajā komunikāciju tīklā, piedāvājot risinājumus liela ātruma bezvadu IP klēpjdatora savienojumam. Bāzes stacijas, kuras mēdz dēvēt arī par piekļuves punktiem, spēj nodrošināt bezvadu LAN. Tās parasti atrodas vietās, kur pulcējas un uzturas biznesa ļaudis - potenciālie šīs tehnoloģijas lietotāji: lidostās, viesnīcās, konferenču centros, restorānos un kafejnīcās, un tām tiks nodrošināts šūnas darbības diapazons no 20 līdz 100 metriem. Bāzes stacijas tiks izvietotas arī birojos. Bezvadu LAN ļaus biznesa lietotājiem pārbaudīt datus no sava uzņēmuma intraneta, saņemt un nosūtīt e-pastu, saglabāt dokumentus, piedalīties biznesa konferencēs un vēl daudz ko citu. 1. zīmējumā redzams plānotais bezvadu LAN tirgus pieaugums. Lai gan šie skaitļi rāda visu plānoto bezvadu LAN tirgus sektoru, kas ietver ne tikai to jaunā tirgus segmentu, kuru izmantos mobilo klēpjdatoru savienojumiem, bet arī interneta piegādātājus un korporatīvās IT sistēmas, kas nodrošinātu bezvadu LAN funkcionēšanu, tie tomēr skaidri parāda, cik strauji augs bezvadu LAN popularitāte.

Mobilā klēpjdatora lietotājiem

Lai gan pirmās komerciālās bezvadu LAN sistēmas, kurās izmantota 2,4 GHz frekvenču josla, ieviesa jau pirms septiņiem gadiem, standartam, kas noteica bezvadu LAN (IEEE802.11), tas bija grūts nobriešanas laiks. Pagāja daudz gadu, līdz tika panākta vienošanās par pirmo standarta versiju, kas apstiprināja ātrumu 1 vai 2 Mbit/s. Tomēr šis standarts apstiprināja arī divus nesaderīgus virzienus - t.s. frekvenču lēcienus un tiešo secību, kas daudzos nozares uzņēmumos izraisīja neuzticību IEEE802.11 un noveda pie vēl nesaderīgāku sistēmu izplatīšanās. Tomēr patlaban, pateicoties IEEE802.11b ratifikācijai, beidzot notikusi IEEE802.11 pilnīga atdzimšana: definēts viens vienīgs risinājums, kas piedāvā 11 Mbit/s bezvadu datu komunikācijas. IEEE802.11b priekšrocības salīdzinājumā ar visām pārējām bezvadu LAN tehnoloģijām 2,4 GHz frekvenču joslā deva tam pietiekamu pārsvaru, lai beidzot atkal ieviestu šajā nozarē vienotu pieeju. Šī atjaunotā uzticība standartam tika akcentēta ar Wireless LAN produktu ieviešanu nozares vadošajos uzņēmumos un bezvadu Ethernet alianses WECA (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) izveidošanos. Šī industriālā grupa šobrīd apvieno 51 nozares uzņēmumu un, protams, arī Nokia, vienu no alianses dibinātājām. WECA galvenais uzdevums patlaban ir visiem spēkiem sekmēt IEEE802.11 liela ātruma sistēmas ar preču zīmi WiFi. WECA vada testus, lai pārliecinātos, ka dažādu ražotāju sistēmas ir savstarpēji saderīgas. Katrā ziņā jau tagad var teikt, ka nesaderības izraisītais sajukums ir pārvarēts. Otra sistēma, kas darbojas 2,4 GHz frekvencē, ir Bluetooth, nelielu izmaksu un neliela diapazona bezvadu komunikācijas mobilajiem telefoniem un ar tiem saistītajiem lietojumiem. Tā spēj aizstāt plaši izmantotās, bet neērtās infrasarkanās saites un sērijveida kabeļus, kuri sastopami daudzu mobilo telefonu un klēpjdatoru modeļos (sīkāk par Bluetooth - šajā SP numurā, 98. lpp.) Tā kā abas tehnoloģijas darbojas vienā frekvenču joslā, pastāv potenciāla savstarpējo traucējumu iespēja, lai gan sākotnējie testi rāda, ka pat tādā gadījumā, ja ir vērojami traucējumi, tie tikai nedaudz samazina datu pārraides ātrumu abās sistēmās. Liela interese ir arī par iespējamo bezvadu LAN darbību 5GHz frekvenču joslā. Šī augstās frekvences josla spēj nodrošināt vēl lielāku datu pārraides ātrumu nekā IEEE802.11b. Divi standarti - HiperLAN/2 Eiropā un IEEE802.11a - ASV un citās valstīs - cīnās par iekļūšanu šajā frekvenču joslā. Interese tieši par šo frekvenču joslu radusies daļēji tāpēc, ka tā nodrošina lielāku datu pārraides ātrumu un arī savstarpējo traucējumu dēļ 2,4 GHz joslā. Tomēr 5 GHz sistēmas šobrīd ir dārgas un tām raksturīgs liels enerģijas patēriņš, tāpēc, iespējams, vēl paies kāds laiciņš, līdz 5 GHz produkti kļūs samērojami ar pašreizējām 802.11b sistēmām.

Droši savienojumi

Izstrādājot un ieviešot jebkuru bezvadu sistēmu, īpaša uzmanība tiek pievērsta drošībai. Nokia Wireless LAN ar ātrumu 11Mbit/s garantē drošības nosacījumus, kurus nosaka IEEE802.11 standarts WEP (Wired Equivalent Privacy), dodot iespēju izmantot RC4 datu kodēšanu ar 128 bitu koda atslēgas garumu. Šī kodēšanas sistēma darbojas 2,4 GHz radio interfeisā un aizsargā lietotāju datus pret slepenu noklausīšanos. Tā kā šobrīd biznesa lietotāji un firmas ir ļoti piesardzīgi jautājumos, kas saistīti ar attālināto piekļuvi un datu drošību, Nokia rekomendē Nokia Operator Wireless LAN lietotājiem izmantot atsevišķu virtuālā privātā tīkla (VPN) programmatūru, lai radītu pilnīgi kodētu “tuneli” starp lietotāja terminālu un korporatīvo tīklu. Nokia IP drošības risinājumi piedāvā plaša spektra produktu līniju drošības lietojumiem, to skaitā VPN un ugunsmūri. Tomēr VPN sistēma ir neatkarīga no Nokia Operator Wireless LAN, tā kā iespējams izmantot arī jebkuras citas firmas specifiskos VPN risinājumus.

SIM+Wireless LAN = jauns mobilais bizness

Svarīgi ir arī norēķini par Wireless LAN pakalpojumiem. Nokia Wireless LAN risinājums dod operatoriem iespēju pārvērst tehnoloģiju par jaunu biznesu. Ar Nokia Operator Wireless LAN var fiksēt arī norēķinu summu tieši tāpat kā GSM sistēmā, lietojot GSM SIM karti. Jaunā Nokia Wireless LAN karte atbalsta datu piekļuves ātrumu līdz 11 Mbit/s un piedāvā arī integrētu SIM kartes nolasītāju. Nokia ir pirmais piegādātājs, kurš ieviesis šo unikālo funkciju bezvadu LAN terminālu tirgū. SIM kartes lietojuma priekšrocības ir tādas, ka tīkla lietotāja identifikācija un autentifikācija notiek automātiski, un to var integrēt arī mobilo telefonu operatoru norēķinu sistēmā. Droša autentifikācija, kas bāzējas uz SIM kartes, nodrošina arī globālu viesabonēšanu (roaming) starp operatoriem. Šī sistēma darbojas līdzīgi un tikpat vienkārši kā GSM, nodrošinot gala lietotājus ar liela ātruma klēpjdatora pieslēgumu pat no ārzemēm. Lai autentificētu publisko Wireless LAN piekļuves tīklu, arī Nokia Operator Wireless LAN terminālā tiek izmantota GSM SIM karte. Autentifikācijas informācija tiek nosūtīta uz centrālo GSM tīklu caur speciālu vārteju, un tā tiek pārbaudīta, izmantojot pašreizējās šūnu tīkla funkcijas. Kopā ar lietotāja autentifikāciju, kas bāzēta uz šūnu SIM, un norēķinu īpašībām Nokia Operator Wireless LAN risinājumi ļauj mobilajam operatoram radīt ātru bezvadu interneta piekļuvi to klēpjdatoru lietotāju viesabonēšanai, kuri ir šūnu tīkla abonenti.
   

(Nobeigums nākamajā SP numurā)
   

Nokia Latvija, Kronvalda bulv. 10, Rīgā, LV-1010, Tālr. 7357018, Fakss 7338426, http://www.nokia.com
 
Design and programming by Anton Alexandrov - 2001